BMC PB Classic External Results
Milton Keynes
7 Jun 14
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:52.2John CovePBU20MPhil BanningCardiff3:52.23:50.81
23:59.9Lascelles HusseyPBU20MLascelles HusseyHerne Hill3:58.223:47.85
34:02.4Jonathan JanesPBU20MSimon GoodwinBedford & County3:58.283:58.28
44:02.7Will RichardsonPBU17MPeter StewartBirchfield H4:02.73:49.91
54:03.0Bradley WattleworthPBU20MNeil TennantIpswich4:03.03:57.08
64:03.2Matt BrayPBU20MMark GoodwinBedford & County4:03.23:57.46
74:05.1Callum CharlestonSBU20MJeremy FreemanChelmsford3:58.763:58.76
84:08.7Michael BartramSBU20MGordon PalmerWest Suffolk3:59.033:57.87
94:12.0Toby Starling U20M Aldershot, Farnham & District3:58.673:58.67
104:12.7Ben Bradley U20MMick WoodsAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni4:02.163:51.27
1500m B (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:03.4Sam StevensPBU17MSam StevensWreake Runners3:57.33:57.17
24:04.0Benjamin DaviesPBU17MSimon GoodwinBedford & County4:02.333:50.70
34:05.1Rob HucklePBU17MMark VileCambridge & Coleridge4:05.13:58.31
44:06.0Archie RaynerPBU17MRichard MasseyMansfield4:04.703:48.26
54:06.7Will PerkinPBU17M Chiltern4:04.873:53.17
64:07.5Isaac AkersPBU17MBill BoydCorby4:03.33:59.1
74:09.9Stan WillisPBU17MColin LancasterBedford & County4:04.853:57.10
84:10.0Cameron SmithPBU20MCameron SmithDerby4:09.784:09.78
94:10.6Matthew RawlingsPBU15M Reading AC4:08.363:56.24
104:11.2Kieran GilfedderSBU20MJanet NashWycombe/Kingston Uni4:11.24:07.0
114:11.3Benjamin BoulterPBU17MPeter StewartBirchfield H4:11.34:02.0
124:11.3Louis ClarkePBU17MJames BennettMarshall Milton Keynes4:11.34:07.08
134:15.4Lewis SternkopfPBU17MDavid WalkerWorcester4:14.24:04.64
144:18.9Jack Thomson U17M Leicester4:12.94:12.9
1500m C (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:10.34Max TraversPBU20MMark KirkWells City4:08.884:06.21
24:10.83Alfie ThompsonPBU17M Leicester4:10.834:04.5
34:13.41Joseph AhernePBU20MGary HowellsChiltern4:13.414:13.41
44:14.95William MullinsPBU17MSimon GoodwinBedford & County4:12.814:07.83
54:16.23Freddie AyrePBU15MSimon GoodwinBedford & County4:13.044:07.65
64:16.28Jack GoddardPBU15MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:16.283:56.53
74:18.68Matt HoggPBU15MAlan ThomasNorth Somerset4:18.684:18.68
84:20.38Finn BirniePBU15MJohn KnowlesNewquay & Par/Truro School4:20.384:01.25
94:24.04Ben HooperPBU15MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow/Millfield Sch4:24.044:05.6
104:24.40Reis Brooke U17MCatherine MuthBirchfield H4:21.44:12.1
114:32.62Jacob Freeborough U17MGordon PalmerWest Suffolk4:25.24:08.05
1500m D (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:23.46Thomas GostelowPBU15MPatrick MageeCharnwood4:21.834:03.29
24:25.02Conrad WebberPBU17MJames BennettMarshall Milton Keynes4:20.623:57.59
34:25.13Adam SearlePBU15MMichael LewisRugby & Northampton4:21.774:06.01
44:25.53Adam CrawfordPBU17MGordon PalmerWest Suffolk4:22.534:12.78
54:25.91Pascal Bouttier-ButlerPBU17M Leicester4:25.914:25.91
64:26.99Archie Banks U15M Charnwood4:24.014:09.09
74:28.40Ben RousePBU15MDerrick GreenCharnwood4:25.74:03.75
84:28.66Oliver RousePBU15MDerrick GreenCharnwood4:23.94:02.82
94:29.47James MartinPBU17MDavid LeachLewes4:29.474:20.3
104:29.49Ben MartinPBU15MDavid LeachLewes4:27.44:20.6
114:34.48Thomas KeenPBU15MMark VileCambridge & Coleridge4:34.03:58.24
124:34.89Jack Douglas U15MAlison WyethCharnwood4:32.14:13.90
134:35.48Daniel James HynesPBU17MJames BennettMarshall Milton Keynes4:30.674:30.67
144:42.86Toby Herdman-SmithSBU17MBarry HearnMarshall Milton Keynes4:28.884:28.88
1500m E (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:27.89Joshua RogersPBU15M Bedford & County/Ampthill & Flitwick4:27.894:25.56
24:30.09Joe CochraneSBU20M Chiltern4:30.094:25.97
34:36.28Sebastian MillsPBU15MSteve PerkinChiltern4:36.284:31.76
44:36.59Charles WheelerPBU17MJames BennettMarshall Milton Keynes4:34.934:05.71
54:36.66George WheelerPBU17MJames BennettMarshall Milton Keynes4:33.794:05.97
64:37.43Jake CoxPBU15MBarry HearnMarshall Milton Keynes4:31.864:31.86
74:37.63Ethan TattersallPBU17MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:37.634:25.77
84:39.16Corey Moore U15M Marshall Milton Keynes4:36.94:36.9
94:39.83Adam Wilson T20/F20PBU20MMartin FitzhughYate/Westbury4:35.704:08.42
104:48.71William Brown U15MSteve PerkinChiltern4:40.524:24.92
1500m F (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:43.86Matthew DainesPBU15MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:40.174:36.51
24:44.78Samuel GrimwoodPBU15MNeil MillerWestbury/Yate4:44.34:36.9
34:46.12Connor MarleyPBU15MJames BennettMarshall Milton Keynes4:41.54:36.36
44:47.16Richard Slade U17MSteve PerkinChiltern4:44.264:18.84
54:50.11Henri CodlingPBU13MShane SmithKettering4:43.544:38.7
64:50.95Max Perry U13MNick TaylorVale of Aylesbury4:42.874:04.33
74:52.82Ollie Thorner U15MAlan RichardsonWells City/Yeovil/Millfield Sch4:49.004:42.05
84:53.16George BrownPBU15MSteve PerkinChiltern4:53.164:41.50
1500m A (Womens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:40.4Megan Humphreys U17WPaul KelseyOxford City4:31.854:31.85
24:40.6Morven GoodrumPBU17WShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:40.64:25.40
34:41.2Abbie Donnelly U20WRob LewisLincoln Wellington4:32.254:32.25
44:42.6Kate Seary U20WPhil BanningCardiff4:35.574:29.01
54:45.8Jess GordonPBU20WShane SmithKettering4:45.84:45.8
64:46.7Jordan WainePBU15WRobert GriffithsLeicester4:45.604:45.60
74:47.2Yoyo Barnsley U17WJohn KnowlesCornwall4:39.244:32.90
84:49.9Emma Slevin U20WPaul HawkinsStratford-upon-Avon/Richmond Uni/United States4:36.94:36.9
94:50.5Karys Amory U17WPeter StewartBirchfield H4:41.134:40.37
105:02.2Elena Carey U15WLes RaymentBracknell AC4:49.84:38.58
1500m B (Womens
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:45.3Ella HughesPBU20WRichard MasseyMansfield4:35.274:31.18
24:48.2Nancie BowleyPBU15W Reading AC4:42.564:37.34
34:49.3Charlotte Tara MurphySBU17WGordon PalmerWest Suffolk4:45.74:32.37
44:51.5Diana ChalmersSBU17WMark VileCambridge & Coleridge4:48.64:48.50
54:52.2Claudia NevettPBU17WShane SmithKettering4:52.24:52.2
64:53.6Lauren Nichols U15WAlex StantonBedford & County4:52.84:49.83
74:55.4Lauren AshurstPBU15WAlan ThomasNorth Somerset4:55.44:50.41
85:07.1Abigail FisherSBU15WPhil BanningCardiff4:55.974:45.78
95:09.0Poppy Carmichael U15WNeil GloverRugby & Northampton5:03.14:58.19
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:49.87Ella SykesPBU15WClive ThomasBournemouth/Millfield Sch4:45.524:43.8
24:55.09Amelia QuirkPBU15W Bracknell AC4:49.24:15.85
34:55.25Annie QuantrillPBU15WHilary VogelCambridge & Coleridge4:55.254:55.25
44:56.26Lauren MurphyPBU15WGordon PalmerWest Suffolk4:56.24:40.2
54:57.16Charley MadginPBU15MKyle BennettMarshall Milton Keynes4:57.164:32.6
64:57.21Beatrice Fitzsimons U20WHilary VogelCambridge & Coleridge4:55.274:55.27
74:57.57Leah EptonSBU17WGary WarhurstLincoln Wellington4:57.574:55.74
84:59.35Emma MearsPBU15WJames BennettMarshall Milton Keynes4:59.354:52.43
95:03.72Harriet Emery U15WJulian EmeryNorth Somerset4:57.964:54.89
105:04.89Siannah RaymentSBU17WLes RaymentBracknell AC5:04.34:43.1
115:05.40Nella WaltersSBU15WGordon PalmerWest Suffolk5:05.404:50.28
125:11.59Abigail Coleman U20WShane SmithKettering5:06.74:57.63
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:55.31Robert HickmanPBU13MSharon EdghillMarshall Milton Keynes4:51.94:31.5
25:04.84Fern Harrison U13WJohn SkevingtonWreake & Soar Valley4:55.754:47.20
35:08.40Sinead Stovell U15W Bedford & County5:00.45:00.4
45:08.68Jack SharpPBU13MBarry HearnMarshall Milton Keynes5:08.684:29.79
55:09.33Olivia Allum U15WGordon PalmerWest Suffolk4:56.34:36.68
65:15.42Holly JamiesonPBU15WJames BennettMarshall Milton Keynes5:07.85:06.22
75:16.95Megan NewtonSBU15WGordon PalmerWest Suffolk5:11.14:42.27
85:17.59Lucy MainePBU13W North Somerset5:17.595:17.59
95:22.15Rhea CooperSBU15WRobert GriffithsLeicester5:22.155:10.19
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:17.42Rhiannon TroopPBU17WGary WarhurstLincoln Wellington5:17.425:17.42
25:20.61James Dowsett U13MJames BennettMarshall Milton Keynes5:10.94:19.49
35:22.70Jack TerreyPBU15MSharon EdghillMarshall Milton Keynes5:22.705:01.1
45:23.45Lola SharrockPBU17WGary WarhurstLincoln Wellington5:23.455:23.45
55:23.57Beane Moores U15W Leicester5:22.55:13.94
65:26.55Molly-Anne WeltonPBU13W City of Sheffield5:21.45:02.2
75:27.49Grace SmithPBU13WWilliam Alan WinterLeicester5:17.25:01.9
85:32.56Chloe HearnePBU15WShane SmithKettering5:27.95:21.36
95:33.49Jade Brown U17WFiona Darling-GlinskiMarshall Milton Keynes5:30.15:17.26
105:35.79Tomas BillennessPBU13MSharon EdghillMarshall Milton Keynes5:35.794:49.35
116:14.09Jemima HughesPBU15W Marshall Milton Keynes6:14.096:14.09