BMC PB Classic External Results
Milton Keynes
7 Jun 14
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.3Lewis HayesPBU20MShane SmithKettering1:53.31:53.3
21:53.5Hugo Fleming U20MJack RutherfordWalton1:51.911:51.37
31:54.2Ben ClaridgePBU17MTom KingWhite Horse1:53.561:53.56
41:55.5Michael Goddard U20MGary HowellsChiltern/Hertfordshire Schs1:55.151:55.15
51:56.8Cameron Laleye U20M Herts Phoenix1:55.661:53.90
62:00.2Sebastian Anthony U20MGordon PalmerWest Suffolk1:53.161:51.82
800m B (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:52.56Rhys LewisPBU20MCatrina LewisLuton1:52.241:52.24
21:53.16Timothy CobdenPBU20M Cambridge & Coleridge1:52.591:52.59
31:53.66Dylan RigbyPBU20MPeter MullervyInvicta East Kent1:53.661:53.66
41:54.97Jonathan CurriePBU20MPeter VenusTynedale1:54.971:52.77
51:55.01Robert UmeokaforPBU20MCatherine MuthBirchfield H1:54.531:50.05
61:56.38Oliver Dane U17M City of Sheffield1:55.971:51.32
72:01.03Joseph LancasterSBU20M City of Sheffield1:56.891:50.43
800m C (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.33Archie RippinPBU17MBarry HearnMarshall Milton Keynes1:58.331:58.33
21:58.39Ieuan HandleyPBU20MPhil BanningCardiff1:58.391:58.39
31:58.57Ted NtibazonkizaPBU20MRob DenmarkShaftesbury Barnet/Oaklands Col1:55.931:55.93
41:58.74Bradley StokesPBU17MCatherine MuthBirchfield H1:56.251:56.25
51:58.74Nicholas JonesPBU20MPhil BanningCardiff1:58.741:55.93
61:59.23Aaron CooperSBU20M Herts Phoenix1:59.231:55.27
72:03.66Charles Sillett U17MSteve MannEaling Southall & Middx2:00.722:00.70
82:08.77Mukhtar Farah U17MSteve MannEaling Southall & Middx2:01.931:58.67
800m D (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.75Cameron McKiePBU20MGordon PalmerWest Suffolk1:55.611:54.12
22:00.48Patrick McManusPBU20MDavid LeachLewes1:59.681:59.68
32:00.62Max PearsonPBU15MPeter VenusTynedale2:00.621:56.1
42:01.10Kyran WilsonPBU17MAnthony LoveRugby & Northampton2:01.102:00.16
52:01.13Charlton KerrPBU17MJames BennettMarshall Milton Keynes2:00.892:00.89
62:03.35William BrennanSBU20MAlan HewsonWindsor Slough Eton & Hounslow2:02.891:59.66
72:04.71Matthew Boxall U17M Crawley2:01.182:01.18
82:06.67Callum Neal U20M Chiltern2:02.442:02.44
800m E (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.89James VincentPBU15MPhil BanningCardiff2:02.891:55.01
22:04.68Ben EamesPBU17MGordon PalmerWest Suffolk2:02.141:20.1
32:06.08Daryl Geanga U17M Bedford & County/Philippines2:05.812:05.81
42:08.01Oli LumSBU20MJames BennettMarshall Milton Keynes2:07.551:57.91
52:10.92Patrick Goffey U17MDavid DanielsWindsor Slough Eton & Hounslow2:03.522:03.33
800m F (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.09Harry KettlePBU15MSteve PerkinChiltern2:01.482:01.48
22:04.67Matthew BradlyPBU17MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow2:04.671:57.74
32:06.28Adrian Lloyd-DaviesPBU15MStuart HamiltonBridgnorth2:03.571:53.41
42:06.46Piers CopelandPBU17MIan KennedyWimborne2:05.81:51.58
52:06.89Alhasan Alkaff U20MGeorge GandyLoughborough Students2:03.112:03.11
62:07.57Oliver Pearce U17MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow2:05.812:05.81
72:08.98George GlinskiPBU17MShane SmithMarshall Milton Keynes2:07.42:04.41
800m G (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.15Joseph PollardPBU15MPatrick MageeCharnwood2:08.51:55.86
22:11.42Amrik GillPBU17MWilliam Alan WinterLeicester2:09.702:02.77
32:11.90Toby Smith U17MSteve PerkinChiltern2:09.72:09.7
42:11.92Callum MullinsPBU17M Bedford & County2:11.922:02.73
52:12.09Devon HarfordPBU15MJames BennettMarshall Milton Keynes2:12.092:03.28
62:12.42Luke DaviesPBU15MPhil BanningBrecon2:12.422:12.42
72:12.42Jack DaviesPBU17MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow2:12.422:04.52
82:13.26Ben Cureton U15MAlan ThomasNorth Somerset/Avon Schs2:12.02:12.0
800m H (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:13.78Nathan NursePBU20MBarry HearnMarshall Milton Keynes2:08.442:05.92
22:16.49Ewan ForsythePBU15MBarry HearnMarshall Milton Keynes2:14.081:59.58
32:17.72Callum GardnerSBU15MCatrina LewisLuton2:17.42:12.61
42:18.05Shaun HudsonPBU15MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow2:15.921:57.58
52:18.19Alexander Jeffries U17M Poole AC2:17.912:17.91
62:18.72Felix Lum U17MJames BennettMarshall Milton Keynes2:17.472:03.75
72:20.04Harvey Green U15MBarry HearnMarshall Milton Keynes2:17.602:09.61
82:20.55Sam GentryPBU13MAlan ThomasNorth Somerset2:19.02:00.04
800m I (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:23.98Callum Nicholson U13MSimon GoodwinBedford & County/Riverside2:22.82:07.0
22:24.26Jack MeijerPBU15MJames BennettMarshall Milton Keynes2:19.71:56.40
32:26.52Theo KontosPBU15MSteve PerkinChiltern2:26.522:26.52
42:28.38Andrew WorrallPBU13M Bedford & County2:25.492:24.9
52:32.20Marcus Lovell U15MKyle BennettMarshall Milton Keynes2:30.852:05.76
62:35.65Ewan Wood U13MPeter MullervyTonbridge2:28.112:13.71
800m A (Womens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.77Jessica Judd U20WRob DenmarkChelmsford1:59.771:59.77
22:12.08Lauren RussellSBU17WCoral NourriceBedford & County2:12.052:11.63
32:13.20Sophie TooleySBU17WGordon PalmerWest Suffolk2:09.982:09.98
42:15.08Mary Gough U20W Herts Phoenix2:13.92:13.9
52:15.15Niamh Emerson U17WDavid FeeneyAmber Valley2:12.462:10.63
62:16.40Grace CopelandPBU15WBob SmithWimborne2:13.912:13.91
72:17.52Emily Thompson U15WRos KellingBanbury2:14.272:06.71
82:17.62Emily Bond U15WPeter MullervyInvicta East Kent2:16.132:16.13
800m B (Womens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:15.38Heidi DaviesPBU17WPhil BanningBrecon/Powys Schs2:15.382:15.38
22:15.55Gemma FinchPBU20WAndy SleapBasingstoke & Mid Hants2:15.552:12.66
32:16.54Molly CanhamPBU13W Newton Abbot2:14.172:07.44
42:17.08Francesca Ashworth U20WShane SmithKettering2:14.612:13.43
52:17.24Helena Keenan U20WBill BoydCorby2:16.362:16.36
62:17.53Sarah ChapmanPBU17WShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow2:17.532:15.13
72:17.82Evie GricePBU17WMick WoodsAldershot, Farnham & District/City of Portsmouth2:14.62:12.57
82:20.71Alex Barbour U17WShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow2:17.252:17.25
800m C (Womens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:16.49Hannah ThearSBU17WSteve PerkinChiltern2:15.42:15.4
22:18.37Kathleen Faes U15WNikolaas FaesTonbridge2:17.92:12.33
32:18.47Emily ReadPBU17WLes RaymentBracknell AC2:15.62:15.6
42:19.52Amalia EdwardsSBU17WCatrina LewisLuton2:17.612:16.13
52:20.41Lily CarmichaelPBU17WNeil GloverRugby & Northampton2:20.412:19.14
62:22.30Amelia Lancaster U15W City of Sheffield2:21.272:17.78
72:26.28Sophie Botham U17WBarry HearnMarshall Milton Keynes2:22.62:18.50
800m D (Womens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:18.06Emma DelgadoPBU17WRichard ClaessensWycombe2:18.062:17.81
22:18.36Casey HilliamPBU15W Nene Valley2:18.362:18.36
32:20.49Emily MoyesPBU17WGordon PalmerWest Suffolk2:18.92:18.00
42:21.98Heidi Murray U17W Lancaster & Morecambe2:19.92:19.9
52:22.41Natasha TaylorSBU17WRichard ClaessensWycombe2:22.02:19.90
62:22.54Holli JehuPBU15WPhil BanningAberdare Valley2:21.82:21.10
72:25.10Susannah Reid U20W Ipswich2:22.12:12.86
82:25.38Elizabeth Wilkinson U13WShaun HirdCity of Sheffield2:20.12:14.86
800m E (Womens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:20.57Tabatha WalfordPBU15WAlex StantonBedford & County2:20.572:16.0
22:21.04Rebecca DanielPBU15WGordon PalmerWest Suffolk/Cambridgeshire Schs2:20.672:15.02
32:22.80Elise ThornerPBU15W Wells City/Millfield Sch/Yeovil2:21.772:11.24
42:23.04Maisie Grice U15W City of Portsmouth2:22.22:14.36
52:23.27Joanna Boxall U17WVince GoldingCrawley2:21.992:19.77
62:23.71Caitlin Exton U15WPhil BanningCardiff2:22.722:22.72
72:23.99Mikayela SealbyPBU15WGordon PalmerWest Suffolk2:22.72:22.7
82:24.41Emily WilliamsPBU13WShane SmithKettering2:19.512:06.83
92:24.87Amy Davila U20W Lewes2:23.22:21.7
800m F (Womens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:20.47Bethan EvansPBU17W Cardiff2:20.472:18.81
22:23.53Molly AndrewsPBU15W Bridgnorth2:22.32:22.3
32:24.04Alice DaviesPBU15WAlan ThomasNorth Somerset2:24.042:24.04
42:28.66Katrina Kemp U15WGordon PalmerWest Suffolk2:27.72:27.3
52:29.48Rosie Whitehead U13WAlan ThomasNorth Somerset2:26.62:18.40
62:34.56Annabel SimpsonPBU17W Radley/Oxfordshire Schs2:34.562:34.56
800m G (Womens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:25.54Francesca WorrallPBU15WAlex StantonBedford & County2:24.42:19.9
22:27.77Katie MallaghanPBU13WSharon EdghillMarshall Milton Keynes2:27.772:27.77
32:31.49Ruby GoodallSBU17WCharles McConnellCorby2:31.492:22.4
42:31.68Grace CookPBU17W Yate2:28.62:28.6
52:47.08Emily Jeffries U13W Poole AC2:44.862:33.05
800m H (Womens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:30.32Sandie PohlmanSBU15WSteve PerkinChiltern/Cookham2:29.42:24.99
22:31.77Jessica NuttallPBU15WKyle BennettMarshall Milton Keynes2:30.712:23.44
32:33.54Anna Kofoed-GregoryPBU15WKyle BennettMarshall Milton Keynes2:33.542:19.8
42:34.93Zena ChallengerPBU13WRobert GriffithsLeicester2:31.02:25.0
52:37.51Susie MairPBU13WLes RaymentBracknell AC2:37.512:20.24
62:38.50Viktoria NagySBU15WGary WarhurstLincoln Wellington2:38.502:32.4
72:39.04Montana EdghillPBU13WSharon EdghillMarshall Milton Keynes2:37.092:23.08
82:40.73Mikela GilmoreSBU17WRobert GriffithsLeicester2:40.732:33.0
92:47.03Orla Brennan U13WAlan HewsonWindsor Slough Eton & Hounslow2:38.152:25.61
800m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:33.28Alastair Stuart BrownPBU13MSharon EdghillMarshall Milton Keynes2:30.02:30.0
22:35.32Peter HickmanPBU13MSharon EdghillMarshall Milton Keynes2:32.122:17.1
32:40.99Matthew Douglas CaveSBU13MSharon EdghillMarshall Milton Keynes2:40.992:38.98
42:42.55Leo Freeland U13MSharon EdghillMarshall Milton Keynes2:39.082:12.21
52:45.69Kiylen Nurse U13MSharon EdghillMarshall Milton Keynes2:38.92:12.56
62:46.56Chloe BubbPBU13W Leicester2:46.562:46.56
72:49.89Hannah ReadPBU13W Bracknell AC2:47.82:42.97
82:53.13Gemma Lee MilnePBU13WSharon EdghillMarshall Milton Keynes2:46.02:30.15