BMC PB Classic External Results
Corby
10 May 14
800 1500 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.0Hizam SheekhPBU20MGeorge JonesRugby & Northampton1:55.11:54.02
21:57.2Adam Wright U20MNicholas GarnerRugby & Northampton1:54.021:51.1
31:59.5Ellis CrossPBU20MSimon KingTamworth1:58.831:57.00
41:59.9Robert Umeokafor U20MCatherine MuthBirchfield H1:54.531:50.05
52:00.2Cameron Bell U17MKeith WhitelamHallamshire1:57.141:51.60
62:00.4Rhys FurlongPBU20M Telford AC1:57.591:57.59
72:00.7Ross Tennant U20M Ipswich1:57.451:55.6
82:00.9Luke Sherlock U17MRos KellingBanbury2:00.12:00.1
92:03.3Aaron Thorpe U20MJamie RussellCity of Sheffield1:58.161:54.31
800m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.4Bradley Stokes U17MCatherine MuthBirchfield H1:56.251:56.25
22:05.6Josh ColesSBU20MBill BoydCorby/Rugby & Northampton2:05.62:02.0
32:07.7Scott McIntyre U20MBill BoydCorby2:03.02:03.0
42:08.5Kyran Wilson U17MAnthony LoveRugby & Northampton2:01.102:00.16
52:09.2Jack Simpson U15MSimon KingBurton2:01.41:55.79
62:12.5Oli Lum U20MJames BennettMarshall Milton Keynes2:07.551:57.91
72:13.6Sam FureySBU20MBill BoydCorby2:10.12:03.9
82:16.1Caelidh Ross U20WWilliam Alan WinterLeicester2:11.072:06.63
800m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:10.1David BlakestonPBU17MBill BoydCorby2:10.02:10.0
22:11.2Joseph PollardPBU15MPatrick MageeCharnwood2:08.51:55.86
32:11.9Mari Smith U20WWilliam Alan WinterLeicester2:07.432:04.19
42:12.1George GlinskiPBU17MShane SmithMarshall Milton Keynes2:07.42:04.41
52:12.5Sabrina Sinha U17WMark NewellCambridge H2:06.912:05.48
62:13.8Amrik GillSBU17MWilliam Alan WinterLeicester2:09.702:02.77
72:16.4Thomas GostelowPBU15MPatrick MageeCharnwood2:06.61:57.06
82:21.1Francesca Ashworth U20WShane SmithKettering2:14.612:13.43
92:21.7Heidi Davies U17WPhil BanningBrecon/Powys Schs2:15.382:15.38
800m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:16.4Adam Searle U15M Rugby & Northampton2:08.92:01.1
22:18.0Laura MullinPBU17WRoy StowellCharnwood2:12.652:10.24
32:18.9Luke Davies U15MPhil BanningBrecon2:12.422:12.42
42:19.1Alex Cunningham U15MBill BoydCorby2:16.72:11.5
52:19.5Holly BankesSBU15WChristopher BrownStroud2:12.22:12.2
62:19.9Megan Wilson U17WPeter BarryHarrow2:17.42:16.52
72:20.1Jess GordonSBU20WShane SmithKettering2:15.92:15.9
82:22.3Casey Hilliam U15W Nene Valley2:18.362:18.36
92:31.3Ella ShirleySBU20WWilliam Alan WinterLeicester2:31.32:21.6
800m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:19.9Catrina ThomasPBU20WRob LewisLincoln Wellington2:17.22:13.86
22:22.1Susannah ReidSBU20W Ipswich2:22.12:12.86
32:24.0Jazzmin KiffinSBU15W Charnwood2:22.62:22.6
42:25.3Tabatha WalfordPBU15WAlex StantonBedford & County2:20.572:16.0
52:29.1Jordan Waine U15WRobert GriffithsLeicester2:21.02:21.0
62:33.5Bethany Gordon U17WShane SmithKettering2:22.742:22.53
72:34.1Dylan Bowley U13MShane SmithKettering2:24.12:02.61
82:40.0Selina Scott U15WBill BoydCorby2:29.12:19.63
800m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:40.2James McIntyre U13MBill BoydCorby2:32.22:30.0
22:41.4Rosa Humphreys U13WKevin TobinSwansea2:31.72:31.7
32:43.1Rhea Cooper U15WRobert GriffithsLeicester2:33.592:32.00
42:43.1Amy RobinsonPBU15WShane SmithKettering2:35.42:29.1
52:44.0Mikela Gilmore U17WRobert GriffithsLeicester2:40.732:33.0
62:46.4Emma GascoignePBU13WRobert GriffithsLeicester2:34.82:28.42
72:51.1Chloe BubbPBU13W Leicester2:46.562:46.56
82:57.3Lauren McMullenSBU13WBill BoydCorby2:46.62:46.6
92:59.4Daisy RobinsonPBU13WShane SmithKettering2:55.32:36.1
 
1500m A (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:08.2Tom Dodd U17MCatherine MuthBirchfield H4:07.703:48.47
24:14.7Cameron Shankly U20MCatherine MuthBirchfield H4:11.54:07.2
34:15.1Sam StevensPBU17MSam StevensWreake Runners3:57.33:57.17
44:15.5Alex Rieley U17MRichard MasseyMansfield4:12.333:52.42
54:20.7Stan Willis U17MColin LancasterBedford & County4:04.853:57.10
64:21.3Jack ThomsonPBU17M Leicester4:12.94:12.9
74:24.6George BurnettPBU17MPatrick MageeCharnwood4:11.543:55.76
84:25.2AN Other        
94:27.8Jed HayesPBU20MShane SmithKettering4:27.84:27.8
104:28.3Reis BrookePBU17MCatherine MuthBirchfield H4:21.44:12.1
1500m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:40.9Archie Banks U15M Charnwood4:24.014:09.09
24:47.1Georgie Hartigan U20WNorma PughCoventry4:38.344:20.28
34:48.5Abbie Donnelly U20WRob LewisLincoln Wellington4:32.254:32.25
44:49.0Karys AmoryPBU17WPeter StewartBirchfield H4:41.134:40.37
54:53.5Lucy Jones U17WPatrick MageeCharnwood/Temple Uni4:31.24:31.2
64:54.7Ella Hughes U20WRichard MasseyMansfield4:35.274:31.18
74:56.7Ellie Welch U20WBill BoydCorby/Rugby & Northampton4:44.24:42.0
85:02.1Bella Williams U17WGary WarhurstLincoln Wellington4:46.84:35.60
95:07.9Claudia Nevett U17WShane SmithKettering4:52.24:52.2
105:15.6Abigail Coleman U20WShane SmithKettering5:06.74:57.63
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:07.7Courtney Gordon U15WSimon MennellBraintree4:50.384:50.38
25:08.2Leah Epton U17WGary WarhurstLincoln Wellington4:57.574:55.74
35:11.7Archie Parkinson U13MBill BoydCorby4:56.24:12.71
45:13.5Bethany Williams U17WRichard MasseyMansfield4:51.744:37.01
55:18.1Fern Harrison U13WJohn SkevingtonWreake & Soar Valley4:55.754:47.20
65:22.5Beane MooresSBU15W Leicester5:22.55:13.94
75:23.1Oliver FreerPBU17MWilliam Alan WinterLeicester4:51.34:01.38
85:24.7Rhiannon Troop U17WGary WarhurstLincoln Wellington5:17.425:17.42
95:25.8Megan RowleyPBU15WRobert GriffithsLeicester5:02.75:02.7
105:30.2May Roberts U15WRichard MasseyMansfield5:02.84:57.00
115:49.6Clea ButcherPBU15WGary WarhurstLincoln Wellington5:36.05:36.0
 
3000m A (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:10.2Bradley WattleworthSBU20M Ipswich9:10.28:29.13
29:25.2Isaac Akers U17MBill BoydCorby8:41.868:18.79
39:27.3Jack HopeSBU17MShane SmithKettering9:27.38:50.58
49:31.4Ashley Palmer U20M Owls Leicester9:16.439:16.43
510:13.0Gregor KellingPBU17M Banbury10:13.09:06.2
610:16.8Edward Cannell U17MShane SmithKettering9:57.39:45.9
710:44.3Isabel Bradley U20WColin LancasterTelford AC10:10.0710:10.07
810:49.1Alice Newcombe U17W Cambridge & Coleridge10:16.4110:06.31
910:52.2Remi Flavell U17WCatherine MuthBirchfield H10:23.310:18.9
1011:03.2Kayli Walford U20WAlex StantonBedford & County10:50.5510:47.80
1111:25.7Jessica VarleySBU20WDavid ClayPeterborough11:25.710:49.8
1211:32.1Katie Ryder U17WCatherine MuthBirchfield H11:19.0810:49.2
1311:44.0Sophie Darling SENWGary WarhurstLincoln Wellington11:15.1910:53.0