BMC PB Classic External Results
Street
4 May 15
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:57.13John CoveSBU20MPhil BanningCardiff3:51.823:50.81
24:01.83Matthew WilliamsSBU17MPeter FreemanPembrokeshire3:58.833:57.0
34:05.36Samuel MaherPBU17MChris DoreyJersey3:58.453:52.87
44:06.62Will Stockley U17MAdrian CloverTeam Bath/Wiltshire Schs4:01.634:01.63
54:07.90Dan WildePBU17MCharlotte FisherTaunton4:07.903:58.29
64:08.35Ciaran Lewis U20MPhil BanningCardiff4:08.264:04.4
74:09.24Lewis SternkopfPBU17MDavid WalkerWorcester4:05.114:04.64
84:11.36James VincentPBU17MPhil BanningCardiff4:03.333:53.89
94:12.14Matthew RawlingsSBU17MRob McKimReading AC4:01.013:56.24
104:13.38Joshua KingSBU23M Bournemouth4:13.384:07.14
114:16.64Terence Fawden U17M Highgate4:06.224:05.99
124:19.01Dominic Taylor U20MCharlotte FisherTaunton4:14.034:08.3
134:22.40Lewis Brunt U20MPhil BanningCardiff4:20.604:19.97
144:27.61Ben Lloyd U17MAnnette WealeYeovil/Wells City4:16.934:08.69
1500m B (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:16.34Maxwell CooperPBU15M Bracknell AC4:13.074:08.31
24:17.09James RustomPBU20M Millfield Sch4:17.094:17.09
34:17.58Nick WiltshirePBU15MRob McKimReading AC4:13.054:00.78
44:18.35Jac SmithPBU17MSean PriceCardiff4:14.314:07.20
54:20.74Xavier WoodcockPBU17M Stroud4:13.494:13.49
64:22.06Elliott Chard U17M Yate4:21.824:17.20
74:22.90Jacob O'HaraPBU15MSteven PurserCity of Portsmouth4:19.174:10.17
84:23.70Rory HoworthSBU15M Team Bath4:18.414:10.07
94:25.04Felix Rusby U20M Wells City/Yeovil4:11.764:05.92
104:26.16Dempster FawdenPBU17M Highgate4:21.974:15.71
114:27.03Michael BissPBU17M Wells City/Yeovil4:23.564:15.4
124:28.91Rhys JonesSBU17MPaul DarneyCardiff4:26.074:23.0
134:31.63Aaron Enser U15M Bracknell AC4:24.454:11.65
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:27.42Adam Wilson T20/F20 U20MRobert EllchukYate/Westbury4:16.54:08.42
24:27.93Archie Vingoe U15M Cornwall4:22.344:14.70
34:29.08Paul Allen V35M Wells City/Yeovil4:24.184:21.87
44:29.88Theo MathewPBU17M Somerset Schs4:29.884:29.88
54:29.97Craig BridgesSBSENM Team Bath/Walton4:27.794:22.04
64:31.23Joe ConnorsPBU20M Yate/Westbury4:31.234:10.73
74:33.00Hugh Sadler U17MDavid BedwellBristol & West/Avon Schs4:25.053:59.28
84:34.64Elliot DoughtyPBU15MBryan ClintonSwindon4:22.994:22.99
94:37.97Samuel Edwards U17MCharlotte FisherTaunton4:27.724:27.72
104:41.32Aidan NobleSBU15M Yate/Westbury4:33.304:24.61
114:42.48Caelidh RossSBU20WWilliam Alan WinterLeicester4:38.244:27.93
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:30.84Euan KernahanPBU17MMark BraceNorth Devon/Torrington4:24.314:20.86
24:37.43Sam GentryPBU15MAlan ThomasNorth Somerset4:31.074:08.41
34:40.91Benjamin ReynoldsPBU13MLee McLarenCardiff Archers4:36.724:09.46
44:41.45James Williams U17M Cornwall4:33.994:33.99
54:42.69Tom Luton U17MSean CaterNewquay & Par4:27.14:21.5
64:42.92Isobel Glaisher U20WIsobel GlaisherYeovil/Millfield Sch/Wells City4:35.534:35.53
74:43.94Emily ThompsonPBU17WRos KellingBanbury4:38.294:28.8
84:46.19Ben Lewis U15MMark PauleyPoole AC4:37.04:14.04
94:46.51Joseph LloydPBU15M Swansea4:41.44:36.38
104:54.07Benjamin WillsPBU15M Bracknell AC4:47.54:20.00
114:56.06Sophie Hamilton U15W Wells City4:47.784:37.28
125:00.90Joshua ThorneSBU17M Wells City/Yeovil5:00.904:39.84
135:04.32Amelia Wills U15W Bracknell AC/Millfield Sch4:52.204:47.37
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:42.06Harris MierPBU15MJohn KnowlesCornwall/Truro School4:28.354:03.60
24:43.83Otis Harding-HillPBU17M Bristol & West4:38.254:38.25
34:45.13Ethan PiercePBU15MBryan ClintonSwindon4:29.424:21.32
44:45.35Ella SykesPBU17W Bournemouth/Millfield Sch4:43.84:43.8
54:45.88Joel KirbyPBU15M North Devon4:45.884:45.88
64:47.89Bradley McLellanPBU13MMark BothamNewquay & Par4:40.84:30.11
74:50.96Aiste Razmaite U17WMark PauleyPoole AC4:50.44:47.9
84:52.35Jake WarnerPBU15M Stroud4:51.84:37.5
94:52.74Rebecca PierceSBSENW Team Bath/Walton4:48.884:48.69
105:00.49Grace Knapp U17WBryan ClintonStroud4:48.644:48.64
115:02.77Elena Sidman U15W Wells City/Yeovil4:53.884:53.78
125:04.24Abigail Fisher U15WPhil BanningCardiff4:49.54:45.78
1500m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:49.35Justin Davies U13MMartin RushTeam Bath4:43.94:30.4
24:49.68Joey Jordan SENMMark BraceNorth Devon4:26.684:23.26
34:58.22Grace BrockPBU15WDavid LeachCornwall4:50.014:41.49
44:58.69Joseph McCoubriePBU13MChristopher BrownStroud4:51.834:51.83
54:59.60Lucy OmnetPBU17WPeter FreemanPembrokeshire4:53.034:53.03
65:01.93Lauren Ashurst U15WAlan ThomasNorth Somerset4:50.414:50.41
75:03.33Jade LittlechildSBU15WMartin RushTeam Bath4:57.564:46.32
85:04.63Nathan Marchant U15M Bristol & West4:52.184:48.89
95:05.52Ryan EdwardsPBU13MPhil BanningCardiff4:49.64:41.6
105:08.75Elisha EvansSBU20WPaul KelseyOxford City/Millfield Sch5:08.755:03.84
115:13.33Cameron Enser U13M Bracknell AC4:55.654:23.72
125:13.62Alexandra Cutts V35WJohn KnowlesSouth West RR/Exeter5:02.624:59.16
135:18.91Eloise BrowneSBU17WDavid TaylorBristol & West5:18.914:55.5
1500m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:02.24Jessica BrownPBU17WCharlotte FisherTaunton5:02.245:02.24
25:02.34Caitlin GwytherPBU13WJohn GriffithsSwansea4:58.634:47.57
35:02.45Ryan Symington U13M Poole AC4:47.54:47.5
45:03.05Molly Smith U15W Exeter/King's College Taunton4:55.414:55.41
55:03.36Mike BaddickSBV55MMark BraceNorth Devon4:58.664:30.8
65:06.10Cecilie AndersenSBU20WAlan ThomasNorth Somerset5:06.104:59.07
75:19.51Jake Seville U15MDarryn McAteeNewport4:52.314:25.19
85:22.92Sam WillisPBU15M Somerset Schs5:22.925:22.92
1500m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:00.70Ollie Lock U13MAlan ThomasNorth Somerset4:56.744:25.01
25:01.11Olivia BurtonPBU15WAlan ThomasNorth Somerset4:57.734:57.73
35:01.42Jenny MilburnPBU15WAdam TofieldTavistock/Armada4:50.864:50.86
45:08.60Alex WalkerPBU15MSteve ChoulesNorth Devon5:01.864:50.25
55:11.22Stan Harding-HillSBU15M Bristol & West4:45.824:29.63
65:12.80Elowen PenfoldSBU15W Newquay & Par4:58.924:58.92
75:15.62Nelly Bridger-MoralesSBU15WAlan ThomasNorth Somerset5:15.624:59.74
85:17.45Ben SmithPBU15MSean PriceCardiff5:17.454:45.97
95:19.46Emma JonesSBU20W Yate/Westbury5:19.465:15.1
105:20.87Clare Jolliffe V45WDavid TaylorBristol & West5:14.65:12.19
115:22.23Grace Smith U15WWilliam Alan WinterLeicester5:07.75:01.9
125:23.07Runa Manby U15W Exeter5:04.585:04.58
135:25.05George MathewPBU15M Somerset Schs5:25.055:25.05
145:25.91Claire Bruce V35W Les Croupiers5:21.35:05.0
155:54.93Jemima StillwellSBU13W Mendip5:54.935:45.3
1500m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:04.64Jacob Reynolds U13MLee McLarenCardiff Archers4:51.214:22.20
25:16.79Charlie CookPBU13MIan HumphreysMendip5:12.14:40.5
35:18.35Hester MilesSBU15WChristopher BrownStroud5:18.355:08.6
45:19.04Ellie Mortimer U15W Stroud5:14.015:14.01
55:23.49Merryn HiltonPBU15W Stroud5:10.764:59.2
65:27.39Libby DickensonPBU15W Stroud5:14.175:06.5
75:29.73Benjy McCartneySBU13MJohn KnowlesNewquay & Par5:29.734:35.5
85:30.13Jack WosikaSBU15MMartin RushTeam Bath5:18.15:09.10
95:33.76Brooke ColdwellPBU13WBrian O'HareExeter5:24.885:12.01
105:41.33Olivia Roderick U13W Independent Intelligent Fitness5:29.625:03.75
115:48.48Imogen Tanner U13W Independent Intelligent Fitness5:30.825:24.2
126:05.64Sophie PutnamPBU15WChristopher BrownStroud6:05.646:05.64