BMC PB Classic External Results
Corby
9 May 15
800 1500 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.6Timothy CobdenSBU20M Cambridge & Coleridge1:53.61:52.59
21:56.0Archie RaynerPBU17MRichard MasseyMansfield1:56.01:56.0
31:57.4Jed HayesPBU20MShane SmithKettering1:54.581:54.58
41:57.9Isaac AkersPBU17MBill BoydCorby1:57.91:57.9
51:59.5Thomas GostelowPBU17MVince WilsonCharnwood1:59.061:57.06
62:01.0Daniel MeesPBU17M Peterborough/Enfield & Haringey1:57.941:51.87
72:04.8Jack Simpson U17MSimon KingBurton1:56.891:55.79
800m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:05.1Tom HudsonPBU17MRobert PintonSolihull & Small Heath2:00.92:00.9
22:06.2Fergus McAuliffePBU15MVince WilsonCharnwood2:02.351:53.85
32:07.3Nick WiltshirePBU15MRob McKimReading AC2:07.32:00.54
42:10.3Mari SmithSBU20WWilliam Alan WinterLeicester2:08.702:04.19
52:10.8Mathew BrookesPBU20MShane SmithKettering2:10.82:10.8
62:12.4Molly CanhamPBU15W Newton Abbot2:09.422:07.44
72:13.8Jack DouglasPBU15MAlison WyethCharnwood2:12.082:04.83
82:14.3Ellie WelchSBU20WBill BoydCorby/Rugby & Northampton2:12.822:12.82
800m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:14.1Luke Nuttall PBU15M Charnwood2:13.22:06.04
22:15.3Harry FreemanPBU17M Corby2:14.22:07.8
32:16.0Tabatha WalfordPBU17WAlex StantonBedford & County2:16.02:16.0
42:16.7Francesca Ashworth U20WShane SmithKettering2:13.432:13.43
52:17.1Natasha HarrisonSBU15WPete TorranceStockport2:11.642:11.57
62:17.2Emily WilliamsPBU15WShane SmithKettering2:15.062:06.83
72:17.3Ella PalmerPBU17WShane SmithKettering2:15.532:15.53
82:18.7Henri CodlingPBU15MShane SmithKettering2:14.02:14.0
92:19.9Francesca WorrallPBU17WAlex StantonBedford & County2:19.92:19.9
102:20.5Dylan BowleyPBU13MShane SmithKettering2:14.992:02.61
800m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:25.4Andrew WorrallPBU15M Bedford & County2:24.92:24.9
22:26.1Grace Scopes U15WAndy FrankishBlackheath & Bromley2:24.752:20.66
32:26.4May Roberts U17WRichard MasseyMansfield2:20.292:20.29
42:28.7Selina ScottPBU15WBill BoydCorby2:23.42:19.63
52:30.8Katie Porter U15W Peterborough2:26.902:26.90
62:31.9Abigail ColemanSBU20WShane SmithKettering2:31.92:21.5
72:32.2Zena ChallengerSBU15WRobert GriffithsLeicester2:29.212:25.0
82:34.9Jessica Connors U15WPete TorranceStockport2:34.42:33.8
800m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:28.4Aimee SeagerPBU17WRoy StowellCharnwood2:28.42:28.4
22:29.5Dannielle McCann-GaskellPBU15WShane SmithKettering2:26.12:26.1
32:31.2Thomas PollardPBU13M Charnwood2:28.412:22.0
42:31.4Josie WoodPBU15WRobert GriffithsLeicester2:31.42:31.4
52:31.7Ellie-May HathawaySBU17WBill BoydCorby2:31.72:31.0
62:31.8Elana AlberyPBU17WShane SmithKettering2:31.82:31.8
72:32.6Emma GascoignePBU15WRobert GriffithsLeicester2:28.422:28.42
82:33.0Amy RobinsonPBU17WShane SmithKettering2:29.12:29.1
92:35.0Rhea Cooper U15WRobert GriffithsLeicester2:33.452:32.00
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:59.6Tom DoddPBU17MCatherine MuthBirchfield H3:51.563:48.47
24:02.0Benjamin BoulterPBU20MPeter StewartBirchfield H4:02.04:02.0
34:02.3Alex RieleyPBU20MRichard MasseyMansfield3:58.333:52.42
44:05.1Lewis AshmorePBU20MRichard MasseyMansfield4:05.14:05.1
54:09.0George BurnettPBU17MRoy StowellCharnwood4:05.503:55.76
64:34.7Joseph Pollard U17MVince WilsonCharnwood4:06.063:55.48
1500m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:17.6Adam SearlePBU15M Rugby & Northampton4:17.64:06.01
24:18.6Reis BrookePBU17MCatherine MuthBirchfield H4:18.574:12.1
34:19.2Callum AbberleyPBU15MSimon KingBurton4:14.004:00.0
44:19.5Amrik GillPBU20MWilliam Alan WinterLeicester4:17.44:07.74
54:20.7Luke DuffyPBU15MRichard MasseyMansfield4:11.573:49.70
64:26.0Oliver FreerPBU17MWilliam Alan WinterLeicester4:23.304:01.38
74:26.4Jamie SalesPBU15M Cambridge & Coleridge/Newmarket4:17.364:16.53
84:31.0Niamh Bridson HubbardPBU20WAndy FrankishBlackheath & Bromley4:25.714:23.55
94:41.5Ella Hughes U20WRichard MasseyMansfield4:31.184:31.18
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:36.2Ethan O'SheaPBU15M Charnwood4:31.954:09.12
24:38.5Archie ParkinsonPBU13MBill BoydCorby4:36.24:12.71
34:38.8Olivia MathiasPBU17W Newark AC4:38.84:38.8
44:39.1Bryony GunnPBU20WPeter StewartBirchfield H4:36.104:25.4
54:42.1George ShephardPBU15M Charnwood4:35.374:17.8
64:44.5Helena KeenanPBU20WBill BoydCorby4:38.234:38.23
74:45.0Emma SlevinSBU20WPaul HawkinsStratford-upon-Avon/Richmond Uni/United States4:38.084:36.9
84:49.7Jessamie RattraySBU17W Charnwood4:49.74:45.2
94:50.2Bethany WilliamsPBU17WRichard MasseyMansfield4:48.754:37.01
104:51.5Millie SmithPBU15WAndy FrankishBlackheath & Bromley4:48.734:45.03
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:50.7Chris NealonPBU15MNick NealonWreake & Soar Valley4:32.34:32.3
24:54.1Kelsi CornishPBU15WAndy FrankishBlackheath & Bromley4:52.714:43.75
34:54.5Hannah SeagerPBU15WRoy StowellCharnwood4:48.04:48.0
45:01.0Olivia WorthSBU17WBrian HolyfieldHalesowen4:52.44:52.4
55:05.9Olivia WhitePBU15W Rugby & Northampton5:05.785:05.78
65:06.2Claudia Nevett U17WShane SmithKettering4:58.824:52.2
75:12.7Molly Williams U13WNeil GloverRugby & Northampton5:09.694:57.8
85:16.1Rachel NealonPBU13WNicki NealonWreake & Soar Valley5:07.34:57.09
95:32.8Megan Rowley U17WRobert GriffithsLeicester5:14.115:02.7
105:34.8Amelia McMurtrieSBU13WGeorge JonesRugby & Northampton5:19.65:04.0
 
3000m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:50.7Robert BoughPBU20MDavid CampbellEdinburgh AC/Birmingham Uni8:44.848:23.88
29:32.0William Ruiz U20MBud BaldaroBlackheath & Bromley/Birmingham Uni9:05.898:57.84
3000m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:06.2Andrew HeadleyPBU20MSimon GoodwinBedford & County8:52.648:52.64
29:11.0James DouglasSBV40M Charnwood9:03.938:40.83
39:15.3Matthew EmerySBSENM Grantham AC/Bath Uni/Southampton9:15.38:51.37
49:19.4Cameron WalkerPBU17MRichard MasseyMansfield9:14.69:14.6
59:19.5Daniel WilkinsonPBU17MChris JacksonLeamington9:19.59:19.5
69:22.0Stephen HeadleyPBU20MSimon GoodwinBedford & County9:22.09:22.0
79:35.9Matthew Shaw U17MKeith NewtonSheffield & Dearne9:35.099:28.56
89:46.7Ian MansellSBSENMIan MansellDudley & Stourbridge/Badgers9:46.79:43.55
99:53.4Sian EdwardsSBSENW Swansea9:53.49:10.67
1010:10.7Edward CannellSBU20MShane SmithKettering10:10.79:45.9
1110:17.5Josh GoldingPBU20MShane SmithKettering10:17.510:17.5
1210:36.8Rebecca Hall SENWCharles McConnellCorby10:04.310:04.3
1412:16.1Sophie James T37/F37PBU23W Leamington12:16.112:16.1