BMC Regional Races External Results
Tipton
29 Aug 15
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:48.5Rory Graham-Watson SENMRodger HughesWindsor Slough Eton & Hounslow/Cambridge Uni1:47.401:47.29
21:53.9Kristinn Þór Kristinsson SENM Iceland1:50.381:50.38
31:55.7Sam Harding U23M Wells City/Yeovil1:55.381:52.12
41:56.8James O'Brien U20MStephen O'BrienCannock & Stafford1:54.961:53.34
51:57.3Freddie HessianPBU23MFreddie HessianNotts/Loughborough Students1:57.31:54.2
61:58.2Chris Hepworth SENMSteve MannEaling Southall & Middx1:54.991:54.99
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.4Ben GriffithsPBU23MGeoffrey JamesBirchfield H1:56.41:56.4
21:56.8Frederic TremblaySBV35MSteve MarklewRoyal Sutton Coldfield/France1:56.81:56.6
31:57.4Adam DaviesSBSENM Gloucester1:57.41:53.04
51:58.7Elliot Richards U20MPaul DarneyCardiff/Birmingham Uni1:58.661:58.66
61:59.1Chris Thornton SENMAndrew HendersonSkyrac/Sheffield Hallam Uni1:57.351:57.06
71:59.8Rhys Furlong U20M Telford AC1:58.361:57.59
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.8Oliver CarringtonPBU23MStuart ColledgeNewark AC/Surrey Uni1:56.81:56.8
21:57.9Adnan HaqPBSENM Quantock1:57.91:57.1
32:00.4Steve Thompson U17MDerrick HardingWolverhampton & Bilston2:00.101:58.69
42:02.3Clark Roberts SENMNorma PughCoventry/Edge Hill Uni1:59.271:59.27
52:03.2Bikram Singh U20MSimon KingTamworth2:01.81:57.67
62:03.9Chris CarpaniniSBU23MJames ThieSwansea2:03.92:03.2
72:07.9James Russell U20MRobert HughesCannock & Stafford2:03.532:03.53
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.8Robbie HawkinsSBSENM Yeovil/Yeovil Town2:03.82:00.3
22:04.2Oscar Hewitt U17M Hereford2:03.32:03.3
32:04.8Alexander Lazutin U20M Leicester2:03.202:00.48
42:05.3Oliver FreerPBU17MWilliam Alan WinterLeicester2:05.31:56.8
52:05.7Richard BaylissSBV35M Bournville Harriers2:05.72:03.7
62:06.1Rob AndrewSBV50M Royal Sutton Coldfield/Midland Masters2:06.11:53.9
72:06.5Dion HarrisonPBU20MMalcolm BrineLincoln Wellington2:06.52:06.5
82:06.6Scott WestSBV35MScott WestOwls Leicester2:06.61:52.31
92:07.3Craig Bridges SENM Team Bath/Walton2:04.932:02.73
102:11.8Cameron Spence U15MDavid HowellsMiddlesbrough (Mandale)2:11.552:06.3
112:14.6Paul Thompson V40M Bournville Harriers/Midland Masters2:11.592:09.8
122:17.3Jacob Anson U20M Tipton2:09.12:09.1
800m E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:12.6Rochelle Harrison SENW Lincoln Wellington2:12.02:10.49
22:13.4Becky Hodgson U23WAngela BriscoeWhite Horse/Radley2:12.732:12.73
32:13.7Lucy HayesSBU23WAlan MorrisCity of Stoke/Keele Uni2:13.72:11.32
42:17.3Rachel Atherton SENWAndrew HendersonLeeds City/Leeds Beckett Uni2:14.952:14.08
52:21.1Lily Winfield U15WRobert RainsfordHeanor2:19.272:16.32
62:21.3Alexander Johnson U17M Bromsgrove & Redditch2:19.62:15.2
72:22.4Francesca Ashworth U20WShane SmithKettering2:13.432:13.43
82:26.1Alice Battey U15W Bromsgrove & Redditch2:24.12:24.1
92:32.0Megan Nicod U17W Bromsgrove & Redditch2:27.22:27.2
800m F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:21.5Rebecca PierceSBSENW Team Bath/Walton2:21.52:20.9
22:22.4Ailis MacFarlanePBU15WJaime WalkerBurton2:22.42:20.32
32:24.6Katie Farnell U15W Tipton2:20.52:19.7
42:26.6Imogen Sheppard U15WMichael SheppardStratford-upon-Avon2:21.222:17.1
52:27.5Penny Oliver U20W Coventry2:26.182:22.6
62:29.0Leah Spencer U15WTracey DunnBirchfield H2:27.562:24.6
72:30.0Olivia WorthSBU17WBrian HolyfieldHalesowen2:30.02:25.82
800m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:19.8Jonathan CostelloPBSENM BRAT2:19.82:19.8
22:26.3Matthew Dwerryhouse U15M Cheltenham2:25.32:14.4
32:29.9Melissa MannPBU17W Shrewsbury2:29.92:25.5
42:31.5Alexa Parker U23W Bristol & West/Bristol Uni2:28.812:21.49
52:39.1Alidia Vaile U15WPaul PeplerGloucester2:29.82:26.8
62:45.4Izabella Thompson U15W Sparkhill2:35.02:28.5