BMC PB Classic External Results
Street
5 May 08
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500 A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:00.26Harry WebbPBU20M Yate/Westbury3:56.973:52.64
24:01.15Josh GoreckiPBU20M Aldershot, Farnham & District4:01.153:50.07
34:01.38Johnathan MorganPBU20MJames ThieNewport3:57.573:50.16
44:02.06Nathan YoungPBU17M Mendip/Yeovil4:01.194:00.13
54:04.08Tom Bowerman U20M Aldershot, Farnham & District4:02.633:50.64
64:05.50Tom GravesPBU17MKeith HoltSolihull & Small Heath4:05.503:58.5
74:06.97Jonathan HayPBU17MMick WoodsAldershot, Farnham & District4:02.43:42.13
84:07.07Chris DobsonPBU20M Cornwall4:01.673:58.14
94:10.13Luke CarrollPBU15MAndrew BeadleCheltenham4:01.03:46.03
104:11.55Chris CarterSBU20MBud BaldaroTelford AC4:04.333:49.07
114:12.87Max KiralyfiPBU20M Winchester/Winchester College4:12.114:11.1
124:14.58Tom PurnellPBU15MChristopher FrapwellStroud4:03.543:47.99
1500 B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:08.50Daniel LaytonPBU20M Mendip4:05.94:05.9
24:10.44Damien HolcombePBU20M Yate/Westbury4:10.444:10.44
34:11.16Alex WiltshirePBU17M Wells City/Yeovil/Loughborough Students4:10.564:10.56
44:15.82Joe BlackmorePBU17M Bournemouth4:11.234:11.23
54:17.93Daniel ChesworthPBU15MPhil BanningNewport4:16.944:04.99
64:18.80Brett HalliwellPBU17M Yate/Westbury4:18.803:54.08
74:19.23Scott WilliamsPBU20M North Devon4:19.234:19.23
84:19.28Will MasseyPBU17MWill MasseyYate/Westbury4:15.264:09.51
94:20.21Conor Robinson U15MPeter MeredithCornwall4:12.693:55.1
104:20.68Matthew HillPBU20M North Devon4:20.684:20.68
114:20.69Thomas WintlePBU20M Westbury4:20.694:20.69
124:20.98James SharePBU17MRupert PepperPoole Runners4:18.284:01.60
134:21.16Jack BibbingsSBU20M St. Edwards Sch Oxford4:21.164:17.76
144:22.62Rhys ParkPBU15MDavid NewportHereford4:21.183:58.63
154:26.13Tom BeerSBU17M Team Bath/City of Salisbury4:24.784:24.07
1500 C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:19.18Leif ChandlerPBU17MRupert PepperPoole Runners4:11.583:57.72
24:20.59Alexander TeutenPBU17MRoderick LockCity of Portsmouth4:18.583:49.72
34:21.63Rachel Felton SENWChristopher FrapwellShaftesbury Barnet/Stroud4:16.244:13.19
44:22.17Fergus O'ReillyPBU15MMick WoodsBournemouth4:14.743:58.75
54:24.82Dan FrancisPBU20M Basingstoke & Mid Hants4:22.94:14.87
64:25.14Nathan DittonPBU17MTrevor RaggettWindsor Slough Eton & Hounslow4:22.54:12.25
74:28.50Sam FowlerPBU20M Basingstoke & Mid Hants4:28.504:26.43
84:31.04Blair BrownPBU15MCharlotte FisherTaunton4:22.73:57.59
94:31.82Adam SpeakePBU15M Bristol & West4:29.53:53.43
104:32.46Simon CooperPBU15MCharlotte FisherTaunton4:29.64:14.50
114:33.82Nick Bennett U15MMark BraceNorth Devon4:22.54:02.08
124:38.47Matthew PeekPBU20M King's College Taunton/Somerset Schs4:38.474:38.47
134:54.11Ben GrantSBU17M North Devon4:54.114:48.69
1500 D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:26.74Matthew RichardsPBU17M Pembrokeshire4:26.24:06.49
24:30.01Aaron BennettPBU17MTodd BennettTeam Southampton4:30.013:59.68
34:30.64Stanley Roffe U17M West Norfolk4:29.54:29.5
44:34.38Henry Loughlin U15M West Norfolk4:23.144:09.37
54:36.79Jordan FrapwellPBU17MChristopher FrapwellStroud4:31.754:31.75
64:38.36Rowan PreecePBU15MCharlotte FisherTaunton4:38.294:03.15
74:42.08Sam BevanPBU17M Basingstoke & Mid Hants4:42.084:42.08
84:42.41Alex CarterPBU13MAdrian CloverTeam Bath4:42.413:53.97
94:44.65Kyran HalePBU15M Forest of Dean4:44.654:08.5
104:45.99James DawsonSBU20M Dorchester4:45.994:41.59
114:50.84Maximilian NichollsPBU13MPeter BrenchleyAshford AC4:45.84:04.23
1500 E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:46.23Adam ThrallPBU15M Gloucester4:46.234:10.8
24:47.36Jake SellwoodPBU15M Basingstoke & Mid Hants4:39.94:34.2
34:52.13Luke JacobsPBU15M Clevedon4:40.44:11.66
44:55.17Curtis StevensPBU13M Wells City4:48.374:33.21
54:56.32Isaac TaschimowitzPBU15MCharlotte FisherTaunton4:53.294:19.54
64:58.76Ben MillarPBU13M Mendip4:47.694:24.7
75:01.83Toby SmithSBU15MIan ByettBasingstoke & Mid Hants5:01.833:58.71
85:05.74Daniel ShortSBU20M Basingstoke & Mid Hants5:05.744:19.03
95:12.22Joshua GermainSBU17M Basingstoke & Mid Hants5:12.225:00.80
1500 F (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:56.79Joe MerriweatherPBU13M Taunton4:56.794:39.57
25:00.63Daniel ParkerPBU13M Yate/Westbury5:00.634:41.0
35:03.13Daniel OwenSBU15M Bridgend5:03.134:50.36
45:03.67Oliver FoxPBU13MRichard Llewellyn EatonWells City/Yeovil/King's College Taunton5:00.34:03.08
55:04.52Blake ParkinsonPBU15M Mendip5:04.525:04.52
65:08.93Ben HawkinsPBU13MCharlotte FisherTaunton5:08.934:05.25
75:10.19Xan WesolowskiPBU13MMark BraceNorth Devon5:07.804:22.76
85:11.14Adam LloydSBU15M Team Bath5:11.144:41.62
95:32.69Toby HillPBU13M Yate/Westbury5:32.695:32.69
1500 A (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:24.14Joanne Harvey U20WMick WoodsExeter4:17.514:17.51
24:24.73Louise SmallPBU17WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:24.734:20.99
34:24.90Jessica BurnsPBU20WGeorge GandyCity of Plymouth/Armada4:24.904:24.90
44:24.95Emelia GoreckaPBU15WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:24.954:14.22
54:25.40Melissa CourtneyPBU17WMark PauleyPoole AC/Team Dorset4:25.404:07.55
64:28.15Katie KnowlesPBU20WJohn KnowlesBristol & West/Truro School4:27.444:27.44
74:50.56Nicole Roberts U17WBud BaldaroWinchester4:39.164:29.45
1500 B (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:29.07Ciara DullaghanPBU17WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:29.074:29.07
24:33.23Catherine BlewPBU17WCharlotte FisherTaunton4:33.234:22.76
34:36.56Melissa HawtinPBU17WBud BaldaroOxford City4:35.634:33.57
44:38.04Ruth HaynesPBU15WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:37.274:33.2
54:38.44Bea SwordsPBU17W Oxford City4:38.444:38.44
64:38.45Katherine HumphreysPBSENW Cardiff/Exeter4:38.204:33.91
74:38.75Emily MerrickPBU20WDavid WalkerHereford4:36.634:36.10
84:40.59Alaw Beynon-ThomasPBU20WKevin EvansCarmarthen/West Wales4:40.594:30.47
94:41.23Hannah Alderson U17WKeith BrackstoneYate/Westbury4:36.174:30.6
104:41.50Nicola MorganPBU20W Yeovil/Wells City4:41.504:40.85
114:43.07Laura Parker U20WMick WoodsWells City/Yeovil/Enfield & Haringey4:40.154:21.45
124:43.39India Lee U23WNick AndersonWinchester/Southampton Uni4:40.114:35.0
134:45.52Angharad DaviesPBU17W Carmarthen/West Wales4:45.524:37.47
144:48.11Cerys MorganSBU17W Swansea4:48.114:46.53
154:49.81Leanne Fitzgerald U20W Cardiff/Pontyclun4:40.914:40.91
164:51.54Vicky TesterSBSENW Bristol & West4:51.544:36.22
1500 C (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:45.23Floren ScraftonPBU15WPat GallagherYate/Westbury4:36.304:27.01
24:46.44Hywelis Thomas-HowellsPBU15W Swansea4:37.854:37.85
34:46.77Beth SwordsPBU15W Oxford City4:46.664:33.96
44:47.13Siobhan HarrisonPBU17WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:42.074:42.07
54:51.85Eleanor WimshurstPBU17W Bristol & West4:51.854:37.04
64:52.26April HoggPBU15WJohn ScottNewquay & Par4:43.224:43.22
74:52.27Shelby HaysomPBU15W Poole AC4:52.274:52.27
84:54.54Lucy Atkins U17W Yate/Westbury4:46.14:46.1
94:55.27Harriet MorrisPBU17WPhil BanningCardiff4:55.274:43.66
104:55.51Sophie SmithPBU17W Basingstoke & Mid Hants4:55.514:55.51
115:02.02Clara EvansPBU15W Hereford5:02.024:51.0
125:05.05Isla Ness U15WCharlotte FisherTaunton4:55.974:49.04
135:06.06Megan AndrewSBU17W North Devon5:06.064:49.4
145:07.23Laura JamesSBU17W Taunton5:07.235:04.6
1500 D (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:52.06Rebecca DainesPBU17W West Norfolk4:47.984:47.98
24:52.91Emily JenkinsonPBU13WMichael CokerTeam Southampton4:51.374:48.57
34:53.37Grace Howie U15WMark PauleyPoole AC/Team Dorset4:43.174:40.31
44:53.84Ellie Brodie U20W Yate/Westbury4:52.074:52.07
54:54.99Rosie ChamberlainPBU15WBrian O'HareExeter4:51.954:31.03
64:57.02Susan Shiel-RankinPBU15WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:51.54:35.66
74:58.07Daisy Harper-BrownPBU15W Bournemouth4:53.784:52.14
84:58.40Emily Alexander-HighPBU15W Aldershot, Farnham & District4:52.664:49.72
94:59.79Jade WalkerPBU15WPenny WilliamsOxford City4:59.794:56.46
105:04.41Freya GloverPBU15W Cornwall5:01.415:01.41
115:04.46Lauren HawtinPBU15WPenny WilliamsOxford City5:04.464:41.18
125:07.04Vanessa BrannPBU17WDavid WalkerHereford5:03.25:03.2
135:11.28Amy SweetPBU15WDavid VarneyNewquay & Par5:11.284:43.4
145:16.55Katie BurnsPBU15WSimon AndersonCity of Plymouth5:12.94:59.90
1500 E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:03.81Loren Bleaken U13WAdrian CloverTeam Bath5:03.164:38.05
25:08.28Michelle AllenSBU20W Cardiff/Millfield Sch5:08.284:57.97
35:10.56Charlotte Cayton-SmithSBU13WStephen WoodfindenNewquay & Par5:10.564:33.34
45:11.29Emily Ruffell-HazellPBU15W Taunton5:11.295:11.29
55:12.25Millie WindusPBU15W Horsham Blue Star/Millfield Sch5:12.255:12.25
65:15.56Natalie AllenSBU20W Cardiff5:15.565:07.56
75:16.04Chloe Taylor U15W Yeovil/Dorset Schs5:13.685:05.7
85:17.30Kayley KennedyPBU15W Yeovil/Wells City5:17.305:11.9
95:19.81Olivia BallardPBU17WPeter MeredithCornwall5:11.315:11.31
105:23.23Harriet Rogers U15WCharlotte FisherTaunton5:20.24:57.5
115:24.87Melissa Blake-Lomax U15W Newquay & Par5:17.85:08.86
125:25.25Rebecca Carver U13W Mendip5:17.405:17.40
135:25.74Robyn BraileyPBU15W Bristol & West5:25.745:17.4
145:27.46Iris McNeillPBU15W Yate/Westbury5:16.45:10.1
155:48.63Katie Yeomans U13W Newquay & Par5:32.235:19.78
1500 F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:07.94Annie IngramPBU15W Team Bath5:01.485:01.48
25:22.26Hannah HarrisonPBU15W Mansfield5:22.265:22.26
35:23.37Louise Baker U13W Yate5:21.765:21.76
45:23.39Beth Hawtin U13WPenny WilliamsOxford City5:20.334:53.74
55:29.37Laura SouthPBU17W King's College Taunton5:29.375:29.37
65:30.69Olivia SadlerSBU15WDavid TaylorBristol & West5:30.694:18.36
75:31.85Rachel LangbeinSBU15WCharlotte FisherTaunton5:31.854:44.75
85:32.58Poppy ThompsonPBU13W Yate/Westbury5:32.585:20.0
95:32.74Alisa SharrockPBU15W Newquay & Par5:32.745:32.48
105:33.60Rebecca BarlowPBU17W Yate/Westbury5:33.605:33.60
115:35.82Emily DixonPBU13WDiana VilesTeam Bath5:35.825:35.82
125:35.90Victoria Kenny U15W Yate/Westbury5:20.84:48.8
135:52.69Rebecca Spear U13WColin PettyNorth Devon5:34.85:33.70
145:52.82Chloe Regan U13WMark BraceNorth Devon5:44.745:17.0
156:06.09Hayley CarverPBU13W Mendip6:06.096:06.09