BMC Regional Races External Results
Exeter
29 Apr 08
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800 7
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
102:15.28Dave StanfieldPBV45M Wells City/Yeovil Town/South West Vets2:15.282:15.28
Men 800 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.89Michael Cole U20M North Devon/Enfield & Haringey1:50.811:50.56
21:54.95Davey PlattSBU20M North Devon/Bideford1:53.541:51.8
31:56.08Tom GrahamPBSENM Basingstoke & Mid Hants1:56.081:56.08
41:56.60Philip AlmondSBU20M Exeter1:56.401:54.47
51:56.90Sam PettyPBU17MMark BraceNorth Devon1:55.711:49.06
61:57.00Matthew ParkerPBU20M Yate1:57.001:56.33
71:59.44Paul GreenPBU17MRupert PepperPoole Runners1:58.701:54.23
82:01.25Steve GalliennePBU20MMick WoodsBideford/St. Mary's Uni1:57.231:57.23
Men 800 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:00.93Mike Griffiths SENM Yeovil1:58.01:58.0
22:01.73Steven NashPBU17M Yate1:58.671:58.67
32:02.51Chris McQuillen-Wright V35M Newquay & Par/Hayle2:00.102:00.10
42:02.98Tom HartleyPBU20M Exeter2:01.72:01.7
52:03.38Matt CraythorneSBU17M Yate2:02.551:57.4
62:04.22Nick DanielPBU23M North Devon2:04.222:04.22
72:06.22Doug Bruce U20M Exeter2:03.12:03.1
82:09.29Matthew HillPBU20M North Devon2:05.102:05.10
92:11.68Freddie Naseriyan U17M Cwmbran2:06.52:06.5
Men 800 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.04Ian GoldsmithPBU20M Yate1:59.801:59.80
22:02.65Scott WilliamsPBU20M North Devon2:02.102:02.10
32:02.83Gregg HalliwellPBU17M Yate2:01.32:01.3
42:04.37Fraser BabbagePBU17M Yate2:04.32:04.3
52:06.18Tristan SellorsPBU20M South Devon2:06.182:06.18
62:09.37Luke Rigler U20M North Devon2:04.542:04.54
72:10.69Eliot BucknerPBU17MAlasdair DonaldsonErme Valley2:08.251:53.76
Men 800 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:05.54John ScottSBV40MJohn ScottNewquay & Par/Enfield & Haringey2:05.542:02.5
22:06.37Jon BarlowPBU15M Yate2:06.372:05.05
32:07.38Brett HalliwellSBU17M Yate/Westbury2:01.791:54.4
42:07.62Thomas TichelovenPBU15M Netherlands2:07.622:07.62
52:07.92Dean ScottPBU17MJohn ScottNewquay & Par/Enfield & Haringey2:06.342:05.78
62:10.47Alex Babbage U17M Yate2:08.472:08.47
72:10.72Bob MintingSBV55M Blackheath & Bromley/South West Vets2:10.412:01.5
82:10.83Greg Hooper SENM Newquay & Par2:08.902:08.90
Men 800 E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.71Jack PartridgePBU17MRupert PepperPoole Runners2:08.81:58.9
22:13.14Andrew ReedSBU17M Erme Valley2:13.142:02.4
32:13.43Nick Bennett U15MMark BraceNorth Devon2:10.311:58.37
42:14.25Steve LangSBV50M South Devon/South West Vets2:12.72:08.4
52:14.27Ray AshfordSBV50M North Devon2:12.12:10.63
62:14.29Blair BrownPBU15MCharlotte FisherTaunton2:14.291:57.89
72:14.51Theo Stopard U17MPaul BattenErme Valley2:10.222:07.8
82:17.67Oliver FriendPBU15MMark BraceNorth Devon2:13.42:04.8
92:19.08George LinakerPBU15M Newquay & Par2:19.082:19.08
102:19.54Michael ShuteSBU20M South Devon2:19.542:08.9
Men 800 F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:15.55Simon Cooper U15MCharlotte FisherTaunton2:06.592:00.60
22:18.04Adrian TuckerPBV40M South Devon2:18.042:18.04
32:18.99Callum DeakinPBU20M South Devon2:18.992:18.99
42:20.66Oliver SyrettPBU17M South Devon2:19.222:19.22
52:20.73Tom Riden U15M South Devon2:19.382:19.38
62:22.89Daniel EdwardsPBU20M Newquay & Par2:22.892:22.89
72:24.60Josh TrigwellPBU17MBrian O'HareTorbay/Newton Abbot2:13.301:52.96
82:25.94Stephen ScarfiPBU15MDavid NortonCwmbran2:24.262:07.77
92:30.18Isaac TaschimowitzPBU15MCharlotte FisherTaunton2:29.502:13.4
Men 800 G
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:27.36Alexander DaleyPBU13MDean GarrettYate2:22.51:55.61
22:30.25Graham Hodgson V45M Newquay RR2:27.562:24.2
32:38.98Chris ThomasPBU13M Yate2:33.842:33.84
42:40.14Joshua TackPBU15M City of Plymouth2:40.142:40.14
52:40.47Dan TuckerPBU13M South Devon2:40.472:40.47
62:41.08James Scarfi U13MJeffrey HarwoodCwmbran2:33.42:26.99
72:45.37Roger Lock V55M Cornwall/South West Vets2:41.162:31.76
Women 800 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.07Joanne HarveySBU20WMick WoodsExeter2:11.072:09.66
22:13.02Jessica BurnsSBU20WGeorge GandyCity of Plymouth/Armada2:10.52:10.5
32:13.92Catherine BlewPBU17WCharlotte FisherTaunton2:13.532:11.02
42:16.08Emily FitzhughSBU15W Yate/Westbury/Millfield Sch2:16.082:15.5
52:16.49Emily WeeksSBU20WBrian O'HareExeter2:15.582:12.61
62:17.69Katie KnowlesSBU20WJohn KnowlesBristol & West/Truro School2:14.902:14.90
72:18.55Hannah AldersonPBU17WKeith BrackstoneYate/Westbury2:18.102:16.8
82:23.20Annabel Gummow U15W Bristol & West2:18.22:18.2
Women 800 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:20.81Naomi TaschimowitzPBU20WCharlotte FisherTaunton/Enfield & Haringey2:20.812:15.1
22:23.31Lucy Atkins U17W Yate/Westbury2:17.672:17.67
32:23.39Emily BlissPBU17WBrian O'HareExeter2:20.882:19.0
42:23.64Caroline StevenSBV40WCaroline StevenNewquay & Par/South West Vets/Launceston RR2:22.22:18.2
52:25.28Megan AndrewSBU17W North Devon2:25.282:21.4
62:25.88Jessica Harvey U15WPaul BattenErme Valley2:24.02:23.66
72:26.36Laura JamesSBU17W Taunton2:26.362:22.24
Women 800 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:23.39Anna Sharrock U20WJohn ScottNewquay & Par/Enfield & Haringey2:17.12:12.52
22:23.76Nicole BissettSBU17WRupert PepperPoole Runners2:18.62:18.6
32:24.08April HoggPBU15WJohn ScottNewquay & Par2:19.52:18.1
42:24.85Kelsie PetersPBU17WPaul BattenErme Valley/Armada2:20.502:20.50
52:27.23Ellie BrodieSBU20W Yate/Westbury2:27.232:26.6
62:29.67Freya GloverPBU15W Cornwall2:25.632:25.63
72:33.11Christabel LinesSBU20W Taunton2:33.112:28.56
Women 800 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:26.91Kelly LeatPBU15W Yate/Westbury2:26.32:22.8
22:28.75Rosie ChamberlainPBU15WBrian O'HareExeter2:21.402:04.54
32:30.04Cara TuckerPBU17W South Devon2:26.62:26.6
42:31.29Jessica BennettPBU13WMark BraceNorth Devon/West Buckland2:31.292:22.5
52:31.53Emma JourneauxPBU15W Yate/Westbury2:29.52:25.9
62:33.72Bethan TomlinsonPBU13W Yate2:33.722:33.72
72:34.99Lucy Hodgson SENW Newquay & Par/Newquay RR2:34.622:34.62
82:36.97Lucy CampbellSBU15WMark BraceNorth Devon2:36.972:16.46
92:37.73Katie BurnsPBU15WSimon AndersonCity of Plymouth2:35.22:25.98
102:40.43Louise BakerPBU13W Yate2:40.432:40.43
Women 800 E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:36.75Harriet RogersSBU15WCharlotte FisherTaunton2:36.752:25.89
22:46.09Katy Anderson U15W City of Plymouth2:35.792:35.79
32:46.11Matte Atkins U13M Yate2:44.322:44.32
42:48.21Eleanor Powell U15W Yate2:38.112:38.11
52:50.49Georgie BarlowSBU15W Yate2:50.492:45.28
62:50.87Poppy Thompson U13W Yate/Westbury2:46.12:30.2
72:51.20Rebecca Spear U13WColin PettyNorth Devon2:47.802:47.80
82:51.73Chloe Regan U13WMark BraceNorth Devon2:41.92:31.3