BMC Regional Races External Results
Exeter
29 Jul 08
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Men 1500 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:58.47Ieuan Thomas U20MJames ThieCwmbran3:54.353:47.14
23:59.92Steve GalliennePBU20MMick WoodsBideford/St. Mary's Uni3:59.923:58.0
34:01.55Johnathan Morgan U20MJames ThieNewport3:57.573:50.16
44:01.67Chris DobsonPBU20M Cornwall4:01.673:58.14
54:03.33Tom CurrPBU17MChristopher FrapwellStroud4:02.483:42.79
64:05.45Davey PlattSBU20M North Devon/Bideford4:05.454:02.89
74:05.60Nathan Hardee U20M Newport4:05.254:05.25
84:06.12Mark WiscombeSBSENM Wells City/Yeovil4:06.123:50.0
94:06.34Simon Anderson V40M City of Plymouth/Plymouth H/South West Vets/Armada4:06.044:03.3
104:09.71Sam Petty U17MMark BraceNorth Devon4:05.523:51.01
114:12.99Jamie BussellPBU20M Cwmbran4:12.994:12.99
124:14.37Jonathan Peters U20M Cwmbran4:12.343:56.97
Men 1500 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:05.4Ben ColdrayPBU17MChristopher FrapwellStroud/Gloucester4:05.43:43.97
24:05.9Daniel LaytonPBU20M Mendip4:05.94:05.9
34:06.8Richard FeltonPBU20M Bournemouth4:06.84:06.8
44:07.4Philip AlmondSBU20M Exeter4:07.44:01.51
54:07.9Charlie MacLeanPBU17MCharlotte FisherTaunton4:07.93:49.35
64:08.5Tom PurnellPBU15MChristopher FrapwellStroud4:03.543:47.99
74:09.3Mike GriffithsPBSENM Yeovil4:09.34:09.3
84:09.5Chris ProtheroPBU20MJames ThieCwmbran4:09.53:58.35
94:09.8Chris McQuillen-Wright V35M Newquay & Par/Hayle4:07.334:04.1
104:10.7Dominic Henry U20M Mendip/Yeovil4:09.54:08.4
114:12.2Gavin HanrahanPBU20MDave LewisCwmbran4:12.24:12.2
Men 1500 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:15.32Daniel MoorePBV45M Bristol & West/Midland Masters4:15.324:15.32
24:18.28James SharePBU17MRupert PepperPoole Runners4:18.284:01.60
34:18.50Nick WoollettSBSENM Exeter4:18.504:17.9
44:19.16Peter StockmanPBV40M Exeter4:19.164:19.16
54:21.83Ben PhillipsPBU17M Taunton4:21.834:21.83
64:23.36Greg HooperPBSENM Newquay & Par4:23.364:23.36
74:25.75Tom BloodworthSBU23M Taunton/Cardiff Met Uni4:25.754:17.9
84:29.05Rob Ineson U17MRupert PepperPoole Runners4:25.54:19.6
94:35.05Nick Bennett U15MMark BraceNorth Devon4:22.54:02.08
Men 1500 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:13.73Chris Gallagher U23M Team Bath/Birmingham Uni4:11.24:11.2
24:14.28Gregg Halliwell U17M Yate4:07.54:02.05
34:14.68Tom Hartley U20M Exeter4:10.874:10.87
44:15.12Eliot BucknerPBU17MAlasdair DonaldsonErme Valley4:15.123:51.03
54:16.01Fergus O'ReillyPBU15MMick WoodsBournemouth4:14.743:58.75
64:18.33Robert Galt U17MChristopher FrapwellYate/Westbury4:16.033:59.3
74:18.75Richard WallaceSBU23MPaul BattenSouth Devon4:18.754:08.9
84:19.34Ben AndersonPBU17M City of Plymouth4:19.344:19.34
94:21.00Jack Partridge U17MRupert PepperPoole Runners4:17.823:53.70
104:28.40Daniel StudleySBU17MMike DownYate/Westbury4:28.403:43.64
Men 1500 E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:22.97Steven NashSBU17M Yate4:22.974:20.1
24:25.16Fraser BabbagePBU17M Yate4:25.164:25.16
34:25.87Doug BrucePBU20M Exeter4:25.874:25.87
44:27.44Katie KnowlesPBU20WJohn KnowlesBristol & West/Truro School4:27.444:27.44
54:31.12Freddie CookPBU17M Dorchester/Poole AC/Team Dorset4:31.124:31.12
64:32.82Liam ButlerSBU17M Taunton4:32.824:30.1
74:33.83Andrew DeamerSBV40M Wells City4:33.834:28.4
84:35.80Patrick DaySBU20M Mendip4:35.804:21.5
94:37.69Sam BedwellPBU15MDavid BedwellBristol & West4:29.114:09.4
Men 1500 F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:27.85Kurtis GibsonPBU17M Mendip4:27.13:57.00
24:29.56Craig BridgesSBSENM Team Bath4:29.564:22.04
34:31.75Jordan FrapwellPBU17MChristopher FrapwellStroud4:31.754:31.75
44:32.18Theo StopardPBU17MPaul BattenErme Valley4:32.184:27.6
54:32.66Simon Cooper U15MCharlotte FisherTaunton4:29.64:14.50
64:33.72David BedwellSBV50M Bristol & West/Midland Masters4:33.723:52.4
74:36.18Bob MintingSBV55M Blackheath & Bromley/South West Vets4:36.184:30.2
84:37.59Josh TrigwellPBU17MBrian O'HareTorbay/Newton Abbot4:37.593:49.57
94:38.19Steve Lang V50M South Devon/South West Vets4:34.184:34.18
104:39.97Pete Skinner SENM Bristol & West4:38.634:36.2
114:40.21Rowan Preece U15MCharlotte FisherTaunton4:38.294:03.15
124:43.67Jeremy Hogan V45M Bristol & West/South West Vets4:38.334:34.6
Men 1500 G
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:49.37Adam JamesPBU15M Bristol & West4:49.374:49.37
24:50.14Harri ColdraySBU15M Stroud4:50.144:35.4
34:51.55Sam Heslop-GeorgePBU13MPeter MeredithCornwall4:51.554:22.53
44:53.15Zac MarshSBU15M Bristol & West4:53.154:31.0
54:53.48Graham HodgsonPBV45M Newquay RR4:53.484:53.06
64:55.54James GardnerPBU15M Stroud4:55.544:55.54
74:57.03Joe Merriweather U13M Taunton4:56.794:39.57
84:57.91Tom DayPBU13M Mendip4:57.914:57.91
95:02.60Stanley Parker U13MRupert PepperPoole Runners4:55.84:39.7
Men 1500 H
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:45.14Jake WaldronSBU20MCraig WinrowSouth West RR4:45.144:12.51
25:04.94Daniel BagnallPBU15M Bristol & West5:04.944:30.6
35:06.60Declan TothPBU13M Bournemouth5:06.604:26.58
45:07.59Graeme Kay V50M South Devon5:05.705:03.9
55:10.37Paul ReadPBV50M South Devon5:10.375:10.37
65:13.76Daniel MartinPBU15MElizabeth KitchingPoole Runners5:13.765:13.76
75:15.47Xan Wesolowski U13MMark BraceNorth Devon5:07.804:22.76
85:17.79Dan Tucker U13M South Devon5:14.365:14.36
95:19.99Ian HumphreysSBV45M Mendip5:19.995:11.3
105:23.92Samuel Lane de Courtin U13MSimon AndersonCity of Plymouth/Cornwall Schs5:10.383:59.75
115:48.93Mike CarpenterPBV55M Launceston RR5:48.935:48.93
Women 1500 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:36.42Annabel GummowPBU15W Bristol & West4:36.424:31.62
24:38.20Katherine HumphreysPBSENW Cardiff/Exeter4:38.204:33.91
34:44.11Amber Watson U15WChristopher FrapwellGloucester4:42.84:32.14
44:46.00Chloe AndersonPBU20W Exeter4:46.004:19.82
54:47.20Bethan Griffiths U23WPhil BanningCardiff/Cardiff Met Uni4:39.374:32.49
64:47.95Hannah Alderson U17WKeith BrackstoneYate/Westbury4:36.174:30.6
74:49.26April Hogg U15WJohn ScottNewquay & Par4:43.224:43.22
84:51.37Anna SharrockSBU20WJohn ScottNewquay & Par/Enfield & Haringey4:51.374:43.45
94:51.95Rosie ChamberlainPBU15WBrian O'HareExeter4:51.954:31.03
104:55.29Emily Fitzhugh U15W Yate/Westbury/Millfield Sch4:34.984:34.98
114:55.36Caroline StevenSBV40WCaroline StevenNewquay & Par/South West Vets/Launceston RR4:55.364:48.2
124:55.97Isla NessSBU15WCharlotte FisherTaunton4:55.974:49.04
Women 1500 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:56.38Linda Lawrence (Ludlow)PBSENW City of Plymouth/Royal Navy4:56.384:56.38
24:57.81Rose PenfoldPBU20W Mendip4:57.814:36.64
35:00.61Imogen BriscoePBU15WChristopher FrapwellStroud4:59.394:47.66
45:01.48Annie IngramPBU15W Team Bath5:01.485:01.48
55:04.61Freya Glover U15W Cornwall5:01.415:01.41
65:06.36Rebecca PierceSBU23W Team Bath5:06.364:48.88
75:11.31Cara TuckerPBU17W South Devon5:11.315:11.31
85:17.07Charlotte Cayton-Smith U13WStephen WoodfindenNewquay & Par5:10.564:33.34
95:25.48Laura James U17W Taunton5:07.235:04.6
Women 1500 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:17.04Rachel Brenton U15W Poole Runners5:16.65:16.6
25:21.02Alice Sayles U15W South Devon5:16.25:16.2
35:22.01Anna RustPBU17WBrian O'HareExeter5:22.014:52.0
45:23.75Alex StainthorpeSBU15WAdrian CloverTeam Bath5:23.754:48.33
55:24.23Jessica BennettSBU13WMark BraceNorth Devon/West Buckland5:24.235:15.2
65:32.42Katy AndersonPBU15W City of Plymouth5:32.425:32.42
75:33.75Rachel Langbein U15WCharlotte FisherTaunton5:31.854:44.75
85:39.83Samantha Walker U15W Torbay5:32.165:32.16
95:47.62Caitlin MulroySBU15WPeter MeredithCornwall5:47.625:19.4
105:53.16Chloe Regan U13WMark BraceNorth Devon5:44.745:17.0
116:10.32Katie Yeomans U13W Newquay & Par5:32.235:19.78