BMC Regional Races External Results
Exeter
26 Aug 08
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Men 800 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.65Davey Platt U20M North Devon/Bideford1:53.541:51.8
21:53.67Ieuan ThomasPBU20MJames ThieCwmbran1:53.671:51.46
31:55.71Sam PettyPBU17MMark BraceNorth Devon1:55.711:49.06
41:56.73Nic AndrewsSBSENM Sale Harriers Manchester/South Devon1:56.731:49.01
51:57.23Steve GalliennePBU20MMick WoodsBideford/St. Mary's Uni1:57.231:57.23
61:57.98Chris Prothero U20MJames ThieCwmbran1:57.441:55.55
Men 800 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.40Philip AlmondSBU20M Exeter1:56.401:54.47
21:57.67Andrew MapstonePBU23MAdrian WebbYeovil1:56.41:56.34
31:58.74Andrew BurlesSBV35M Guildford & Godalming/Herne Hill1:58.741:55.32
41:59.17James Ansell U23MPaul BattenNewquay & Par1:59.141:52.3
52:00.40Afan HumphriesSBU23MDave LewisCwmbran2:00.401:59.5
62:00.59Gareth LewisPBU20M Cwmbran2:00.592:00.59
72:02.56Simon MintingSBSENM Exeter2:02.561:54.72
Men 800 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.20Josh BagnallPBU17M Bristol & West1:59.201:57.7
21:59.32Steven Nash U17M Yate1:58.671:58.67
31:59.99Nathan Young U17M Mendip/Yeovil1:59.001:58.94
42:00.90Richard WallaceSBU23MPaul BattenSouth Devon2:00.901:58.7
52:01.79Brett HalliwellPBU17M Yate/Westbury2:01.791:54.4
62:03.64Samuel HarryPBU17MPeter MeredithCornwall2:02.11:56.79
72:06.00Gregg Halliwell U17M Yate2:01.32:01.3
Men 800 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.73Daniel WoolfordPBU23M Bristol & West/Team Bath2:01.732:01.73
22:02.28Matthew Parker U20M Yate1:57.001:56.33
32:02.45Ian Goldsmith U20M Yate1:59.801:59.80
42:03.40Craig SprodPBU20MSean PriceAberdare Valley2:03.402:00.0
52:03.87Daniel HiscoxPBU17M Aberdare Valley2:03.872:02.3
62:04.54Oliver MaskellPBU17MTim AshCity of Norwich2:04.542:01.4
72:07.17Fergus O'Reilly U15MMick WoodsBournemouth2:05.41:59.99
82:08.61Freddie Naseriyan U17M Cwmbran2:06.52:06.5
92:11.76Harry Allen U15M Cornwall2:06.622:05.9
Men 800 E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:05.10Matthew HillPBU20M North Devon2:05.102:05.10
22:05.83Kurtis GibsonPBU17M Mendip2:05.831:53.77
32:06.20Daniel BodmanPBU20MSean PriceAberdare Valley2:06.202:02.14
42:06.59Simon CooperPBU15MCharlotte FisherTaunton2:06.592:00.60
52:09.32Craig BridgesPBSENM Team Bath2:09.322:02.73
62:11.08Bob Minting V55M Blackheath & Bromley/South West Vets2:10.412:01.5
72:12.90Nick Bennett U15MMark BraceNorth Devon2:10.311:58.37
82:13.50Theo Stopard U17MPaul BattenErme Valley2:10.222:07.8
92:27.24Dan WrightPBU17M Mendip2:27.242:27.24
Men 800 F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:07.62Daniel MoorePBV45M Bristol & West/Midland Masters2:07.622:07.62
22:08.06Dean Scott U17MJohn ScottNewquay & Par/Enfield & Haringey2:06.342:05.78
32:10.38Oscar TullyPBU15MMark BraceNorth Devon2:10.382:00.89
42:11.77James BarkerPBU17M Newquay & Par2:11.772:11.77
52:12.87David BedwellSBV50M Bristol & West/Midland Masters2:12.871:56.37
62:13.30Josh TrigwellPBU17MBrian O'HareTorbay/Newton Abbot2:13.301:52.96
72:13.53Liam RobertsPBU23M  2:13.532:13.53
82:13.87Marcus PricePBU15MDave LewisCwmbran2:13.872:06.6
92:15.02Kane LeePBU15MNeil MillerYate/Westbury2:15.021:55.04
102:15.28Dave StanfieldPBV45M Wells City/Yeovil Town/South West Vets2:15.282:15.28
112:15.47Oliver Friend U15MMark BraceNorth Devon2:13.42:04.8
122:22.99Robbie Overney U17MMark BraceNorth Devon2:22.542:07.65
Men 800 G
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:18.17Rowan PreecePBU15MCharlotte FisherTaunton2:18.172:03.8
22:18.92Simon HowardSBSENMJohn ScottNewquay & Par2:18.922:11.3
32:19.90Steve CrippsPBU15M Yate/Westbury2:19.902:14.1
42:20.02Aidan EvisonPBU15M Newquay & Par2:20.022:20.02
52:22.29Sam Heslop-George U13MPeter MeredithCornwall2:20.01:58.73
62:22.59Declan Toth U13M Bournemouth2:21.91:58.35
72:23.82Alex CarterPBU13MAdrian CloverTeam Bath2:23.822:00.2
82:27.39Alexander Daley U13MDean GarrettYate2:22.51:55.61
92:28.08Graham Hodgson V45M Newquay RR2:27.562:24.2
Men 800 H
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:19.62Jake WaldronSBU20MCraig WinrowSouth West RR2:19.622:04.22
22:22.74Jeremy HoganPBV45M Bristol & West/South West Vets2:22.742:22.74
32:23.00Paul ReadSBV50M South Devon2:23.002:22.0
42:28.87Rory Jarvis U13M Newquay & Par2:24.02:24.0
52:29.27Daniel Bagnall U15M Bristol & West2:27.102:10.3
62:29.50Isaac TaschimowitzPBU15MCharlotte FisherTaunton2:29.502:13.4
72:31.95Kieran YoungPBU15MClive ThomasMendip2:31.952:20.34
82:32.46Joe Merriweather U13M Taunton2:29.72:25.85
92:32.81Xan WesolowskiPBU13MMark BraceNorth Devon2:32.812:02.88
Men 800 I
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:28.77William RozierPBU15M Exeter2:28.772:14.80
22:36.70Daniel Parker U13M Yate/Westbury2:29.72:09.6
32:37.40Chris Thomas U13M Yate2:33.842:33.84
42:37.94Ben Hawkins U13MCharlotte FisherTaunton2:35.01:54.23
52:39.44Ned Oliver U13MMark BraceBideford2:36.282:05.3
62:39.96Adam LloydSBU15M Team Bath2:39.962:16.4
Women 800 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.78Benytta Doman U17WDave LewisCwmbran2:09.952:09.95
22:14.84Katherine HumphreysPBSENW Cardiff/Exeter2:14.842:12.0
32:15.53Jade Williams U17WTrevor PainterRadley2:13.282:04.39
42:15.58Emily WeeksSBU20WBrian O'HareExeter2:15.582:12.61
52:15.88Chloe Anderson U20W Exeter2:15.842:08.08
62:17.10Jessica Burns U20WGeorge GandyCity of Plymouth/Armada2:10.52:10.5
72:19.66Emily Fitzhugh U15W Yate/Westbury/Millfield Sch2:16.082:15.5
82:21.45Anna Sharrock U20WJohn ScottNewquay & Par/Enfield & Haringey2:17.12:12.52
92:25.52Naomi Taschimowitz U20WCharlotte FisherTaunton/Enfield & Haringey2:20.812:15.1
102:29.29Lora James U17W Cwmbran2:19.212:19.21
Women 800 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:18.10Hannah AldersonPBU17WKeith BrackstoneYate/Westbury2:18.102:16.8
22:21.85Emily Bliss U17WBrian O'HareExeter2:20.882:19.0
32:22.80Rosie Chamberlain U15WBrian O'HareExeter2:21.402:04.54
42:24.32Kelsie Peters U17WPaul BattenErme Valley/Armada2:20.502:20.50
52:24.43Caroline Steven V40WCaroline StevenNewquay & Par/South West Vets/Launceston RR2:22.22:18.2
62:25.15Leonie Woodfinden U23W Newquay & Par/Newquay RR2:23.62:15.2
72:25.49Faith Taylor U23W Exeter2:24.612:21.35
82:27.62Katherine Turner U15WAdrian CloverTeam Bath2:21.82:12.30
92:29.49Isla Ness U15WCharlotte FisherTaunton2:22.592:20.15
Women 800 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:21.86Sophie SkinnerPBU20WColin BovellExeter2:21.862:16.16
22:25.93Aoife Thorogood U15W Mendip2:21.712:19.7
32:27.30Annie IngramPBU15W Team Bath2:27.302:27.30
42:29.65Olivia BallardPBU17WPeter MeredithCornwall2:29.652:29.65
52:33.27Cara Tucker U17W South Devon2:26.62:26.6
Women 800 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:30.45Charlotte Cayton-SmithPBU13WStephen WoodfindenNewquay & Par2:30.452:05.73
22:30.50Ellie LeekPBU15W Cwmbran2:30.502:28.86
32:31.88Jessica Bennett U13WMark BraceNorth Devon/West Buckland2:31.292:22.5
42:34.49Emma Journeaux U15W Yate/Westbury2:29.52:25.9
52:34.62Lucy HodgsonPBSENW Newquay & Par/Newquay RR2:34.622:34.62
62:35.89Emily Ruffell-HazellPBU15W Taunton2:35.892:31.0
72:36.53Claire GoacherSBU15W North Devon2:36.532:29.31
82:36.57Rachel Brenton U15W Poole Runners2:35.072:35.07
92:37.96Katie Burns U15WSimon AndersonCity of Plymouth2:35.22:25.98
102:40.68Lottie Jose U13WPeter MeredithMounts Bay2:35.42:24.7
112:42.35Malika Rezougui U13WDave LewisCwmbran2:36.482:16.08
Women 800 E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:36.91Becky TurnerSBU23W Cornwall2:36.912:34.49
22:43.10Rebecca ChapmanSBU17WRuth GodbeerExeter2:39.932:28.7
32:43.58Chloe Regan U13WMark BraceNorth Devon2:41.92:31.3
42:44.81Alisa SharrockPBU15W Newquay & Par2:44.812:37.1
52:45.39Maria Brett U13W Newquay & Par2:41.72:36.50
62:45.44Emily Whitchurch U13W Newquay & Par2:40.82:40.8
72:46.18Eleanor Powell U15W Yate2:38.112:38.11
82:47.11Emma KiernanPBU20W Axe Valley2:47.112:47.11
92:47.80Rebecca SpearPBU13WColin PettyNorth Devon2:47.802:47.80
102:49.49Charlye AbbottPBU15W South Devon2:49.492:49.49
112:54.78Poppy Thompson U13W Yate/Westbury2:46.12:30.2
123:00.40Tabitha VaughanSBU15W Exeter3:00.402:44.9