Scottish East & West District Championships External Results
Edinburgh
10-11 May 08
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500 (10 May)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
 4:20.00Lindsay GordonPBU17M Lasswade4:19.884:19.88
 4:21.03Andrew CoulterPBU17M Cambuslang4:16.824:08.6
 4:21.04Andrew CrichtonSBU17MDavid CampbellDunbar RC/Edinburgh AC4:21.043:54.43
 4:28.72Peter Louden U17M Lasswade  
 4:40.03Tom WatsonSBU15MDerek EastonCentral4:21.073:56.31
 4:42.35Jake Wightman U15MGeoff WightmanEdinburgh AC4:32.693:35.49
 4:42.74Neil GourleyPBU15MGordon LockieGiffnock North4:42.743:39.92
 4:50.02Michael Overend U15MLiz McColgan-NuttallDundee Hawkhill4:20.494:07.56
 5:07.13Claire FlorencePBU17W Edinburgh AC5:07.135:07.13
1500 (10 May)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:13.13Fraser ScottPBU17MDavid CampbellCorstorphine4:06.803:57.83
24:15.33Fraser MannPBU17M Edinburgh AC/Team Edinburgh4:15.334:15.33
34:16.25Reuben ToyPBU17M Dundee Hawkhill4:16.254:16.25
44:16.66Steven LyallSBU17M Dundee Hawkhill4:16.664:09.29
54:18.78Ross MathesonPBU17MDavid CampbellLasswade/Team Edinburgh4:13.513:43.27
64:20.00Lindsay GordonPBU17M Lasswade4:19.884:19.88
1500 (10 May)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:39.93Sarah Kelly U17WLiz McColgan-NuttallDundee Hawkhill/Tayside/Fife4:30.994:14.15
24:45.85Emily DudgeonPBU17WJohn LeesEdinburgh AC4:45.854:24.87
34:50.33Laura MuirSBU17WAlan MackintoshDunfermline & West Fife4:47.923:55.22
45:02.65Laura Goodson U17W Edinburgh AC/Gala4:52.644:45.41
1500 (10 May)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:55.84Andrew GibsonPBU20M Kilbarchan3:55.843:55.84
23:56.37Scott PilkingtonPBU23MMoray AndersonCorstorphine/Napier Uni3:53.253:51.12
33:57.28Matthew TurnerPBU20M Shettleston/Team Glasgow3:57.283:54.34
43:57.57Craig RuddySBU23MLawrie SpenceInverclyde/Central3:56.463:49.22
54:01.83Tom CunninghamPBU23MLiz McColgan-NuttallBlackpool, Wyre & Fylde/St. Andrews Uni3:55.843:54.83
64:02.42Christopher O'BrienSBSENMMoray AndersonCorstorphine4:02.423:58.67
74:03.62Sean Reilly U20MDerek EastonCentral/Forth Valley4:01.423:52.28
84:04.00Cameron StrachanPBU20MGrant Scott SmithAberdeen4:03.664:02.80
94:04.11Alasdair StewartSBU23M Falkirk/Royal Air Force4:04.113:55.85
104:06.59Ryan O'HarePBU23MDavid CampbellEdinburgh AC4:04.534:04.53
114:07.52Mark Haskett U23MDavid CampbellAberdeen/Edinburgh Uni3:59.623:53.55
1500 h1 (10 May)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
24:08.65Andrew Gibson U20M Kilbarchan3:55.843:55.84
44:09.04Sean Reilly U20MDerek EastonCentral/Forth Valley4:01.423:52.28
64:10.56Mark Haskett U23MDavid CampbellAberdeen/Edinburgh Uni3:59.623:53.55
1500 h2 (10 May)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:07.31Scott Pilkington U23MMoray AndersonCorstorphine/Napier Uni3:53.253:51.12
24:07.44Cameron StrachanPBU20MGrant Scott SmithAberdeen4:03.664:02.80
34:07.46Alasdair StewartSBU23M Falkirk/Royal Air Force4:04.113:55.85
44:07.56Matthew Turner U20M Shettleston/Team Glasgow3:57.283:54.34
54:07.70Tom Cunningham U23MLiz McColgan-NuttallBlackpool, Wyre & Fylde/St. Andrews Uni3:55.843:54.83
1500 (10 May)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:19.03Nicola Gauld SENWKen HoggAberdeen/Edinburgh AC4:11.804:11.80
24:27.67Eilish McColganPBU20WLiz McColgan-NuttallDundee Hawkhill/Kingdom Athletics/Tayside/Pitreavi4:27.114:03.74
34:28.08Sarah InglisPBU20W Lothian/Forth Valley4:25.534:12.58
44:31.65Abbey McGheePBU20WBill FosterVictoria Park City of Glasgow/Loughborough Student4:31.654:17.49
54:35.42Natalie SharpSBU20WRobert HawkinsKilbarchan4:33.354:26.43
64:35.82Joanne Finch U23W Victoria Park City of Glasgow/St. Mary's Uni4:26.764:26.76
74:38.17Fiona ThompsonPBU23WJohn LeesAberdeen Uni/Central4:37.894:28.74
84:42.72Elspeth CurranPBU20WLawrie SpenceKilbarchan4:41.094:27.0
94:45.97Mhairi InglisSBU20W Lothian/Forth Valley4:45.974:40.95
104:48.58Danielle BrownPBU20W Springburn/Strathclyde Uni4:35.584:35.58
114:48.67Lauren Peffers D U23W Edinburgh AC4:39.944:33.54
124:51.40Ruth Joss U20W Giffnock North/Glasgow Uni4:49.084:49.08