BMC Regional Races External Results
Tipton
27 Aug 16
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:55.1Edward Dudgeon SENM Edinburgh AC/Loughborough Students3:50.633:50.63
23:56.1Will Richardson U20MPeter StewartBirchfield H3:55.073:49.91
33:57.7Adam WrightSBU23MNicholas GarnerRugby & Northampton/Loughborough Students3:54.33:54.3
44:00.2Gareth GriffithsPBU20MJames ThieTipton/Cardiff Met Uni4:00.23:58.39
54:00.9Callum Jones U23MPeter RobinsCornwall/Bristol Uni/Newquay & Par3:55.313:52.37
64:01.2Sam HardingPBU23M Wells City/Yeovil4:01.23:58.41
74:02.1Robert NeedhamSBU23MTrevor MuxlowNotts/Nottingham Trent Uni4:02.13:48.05
84:04.8Jack BonserSBU20MDerrick HardingWolverhampton & Bilston4:04.84:01.0
94:06.2Matthew MissenSBSENMMatthew MissenBirchfield H4:06.24:01.84
104:07.1Ellis Garamszegi U20MColin LancasterWolverhampton & Bilston/Cardiff Uni4:05.944:01.33
114:07.5Oliver Newton U23MDavid HoweKingston upon Hull4:01.423:59.34
124:07.5Shaun Evans U20MMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield4:00.73:54.34
134:23.5Brodie DenholmSBU20MAllison BentonBrighton & Hove4:23.54:03.51
1500m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:00.8Clark WoodhallSBV40M West Bromwich5:00.84:50.5
25:09.2Rachel VinesPBSENWBrendan WardCLC Striders5:09.24:59.9
35:10.7Nick SeagravePBSENMRichard CarneyBRAT5:10.74:53.07
45:20.3Natalie Hatfield U13W Bromsgrove & Redditch5:08.65:08.3
55:21.1Sue Street-Hall V35W Tipton5:16.15:15.0
65:26.8Libby DunneSBU17WRobert HughesCannock & Stafford5:26.85:08.4
75:47.0Ruth Gameson U20W Bromsgrove & Redditch5:29.85:29.8
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:28.0Christopher HicksPBSENM Birmingham Uni4:28.04:28.0
24:33.8Ben PrinceSBU17MPeter StewartTipton4:33.84:25.5
34:36.3Ryan Shields U15MCatherine MuthBirchfield H4:30.094:15.97
44:42.2Jodie Judd U20WMick JuddChelmsford4:26.904:24.36
54:46.8Sophie Cowper SENWGary WarhurstLincoln Wellington/Notts4:35.824:32.29
64:49.3Sofie Kent SENWMick WoodsAldershot, Farnham & District/Wolverhampton Uni4:40.084:40.08
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:49.9Thomas BentleyPBU13MAndrew BentleyTipton4:49.94:44.5
24:50.5Sophie Tothill U20WDavid WalkerWorcester4:44.364:44.36
34:52.4Connor Mills U17MRobert HughesCannock & Stafford4:46.24:36.7
44:54.2Karys Amory U20WPeter StewartBirchfield H4:47.54:40.37
54:58.3Lynden Hunt U15M Tipton4:51.64:45.6
65:05.0Robert Dowse SENMRichard CarneyBRAT4:58.94:52.38
75:06.8Martyn Cole V55M Worcester5:02.84:58.1
85:11.1Kate Pugh U15W Oswestry5:02.15:02.1
95:12.1Holly Love U15WDavid WalkerWorcester5:00.245:00.24
105:12.7Hollie Gamble U15WJohn SkevingtonWreake & Soar Valley5:00.644:58.20
115:17.6Rae Nicholls U17WPeter StewartTipton5:15.825:03.64
125:17.8Hayley Winters SENWPaul de-CampsGloucester5:11.635:11.63
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:02.4Tom MortimerPBU20MChristopher BrownStroud4:02.44:00.21
24:10.7Conor Smith U20M Bromsgrove & Redditch4:07.53:56.73
34:11.9Dean Richardson V40MJohn DanahayCity of Stoke/Midland Masters4:04.124:01.91
44:14.1Aaron Brown V35MStephen O'BrienTipton4:06.903:59.55
54:14.7Stephen Long V35MTrevor MuxlowNotts4:07.04:02.07
64:15.0Elliot RichardsSBU23MPaul DarneyCardiff/Birmingham Uni4:15.04:01.08
74:16.9Milan Campion U17M Notts4:14.204:07.71
84:18.7Alec Vessey U23M Abingdon/Swansea Uni4:14.924:14.92
94:19.2Jessica Judd U23WGeorge GandyChelmsford/Loughborough Students4:12.454:03.73
104:21.7James Chantler-Mayne U17MPaul de-CampsCheltenham4:21.54:21.5
114:23.7Alex Chantler-Mayne U20MAndrew BeadleCheltenham4:18.84:18.8
124:24.3Steve BeardwellPBU23M Yate/Birmingham Uni4:24.34:24.3
134:24.5James HattonSBU23M Barrow Runners4:24.54:11.97
144:47.9James Russell U20MRobert HughesCannock & Stafford/Bath Uni4:18.674:14.98