BMC Gold Standard Races
Watford
12 Jul 00
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.36Ed JacksonPBU20MCraig WinrowAldershot, Farnham & District/Nottingham Uni1:56.01:47.43
21:56.63Richard CresseySBSENM Rugby & Northampton1:56.631:53.6
31:57.02Alex Tanner U23M Bedford & County1:52.801:52.11
41:57.38Paul AshleyPBSENM Winchester/Southampton RC1:57.381:55.69
11:58.48Chris HearnPBU20M Marshall Milton Keynes1:58.481:55.50
51:58.58Alan Wray SENM Harrow/Herne Hill1:54.71:52.58
61:58.91Matthew Nicholls U23M Harrow1:57.71:57.7
71:58.95G Walters SENM Dartf  
81:59.17Carl IzzardPBSENM Bedford & County1:58.061:55.32
21:59.41Wayne RidgwayPBU20M Marshall Milton Keynes1:59.411:59.41
31:59.63G Lees U20M Min  
91:59.71David Warrington SENM Oxford City1:57.51:57.5
12:00.94J Turl U17M Win  
12:01.49Rob FranklinPBV40M Ealing Southall & Middx/Southern Counties Vets2:01.492:01.49
12:06.53Rachel NewcombeSBSENW Liverpool H2:05.692:03.28
22:08.64Claire Raven SENWGeorge GandyCoventry2:04.582:03.15
12:09.67Ellen LeggateSBU23WHilary VogelCirencester/Oxford Uni2:09.672:06.59
12:10.33A Walsh U15M Ver  
22:10.60Sarah Knights SENW City of Norwich2:08.862:06.18
32:11.56Sonya Bowyer SENWGeorge GandySale Harriers Manchester2:07.72:01.67
32:11.82Joy Wright SENW Herne Hill2:10.72:09.3
42:11.99Maria SharpPBSENW Belgrave2:11.722:11.72
52:12.59Sarah HeathPBV35W Shaftesbury Barnet/Alchester/Southern Counties Vet2:11.12:11.1
62:13.04Kerrie ClarkeSBSENW Medway & Maidstone2:13.042:11.09
72:13.72Dominique OughtonPBU20W Team Southampton/Gloucestershire Uni2:13.722:10.85
12:14.01Derek Wardle V50M Burnham/Veterans2:11.02:11.0
12:23.18Kaylegh Docherty U15W Marshall Milton Keynes2:21.472:17.7
12:23.66Sam BrasierPBU13M Marshall Milton Keynes2:20.832:02.45
12:24.61J Mawes U20W Houn  
22:24.70N Coleman U20W N Coleman Houn  
22:26.21K Maher U15M Mil K  
32:29.67E Whitaker U15M North P  
12:33.85E Kimber V60M Barn  
12:35.3R Simmonds U13M Bed C  
22:35.8Kirsten Berryman U13W Marshall Milton Keynes2:33.122:24.6
Men 800 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:49.07James MayoSBSENM Cannock & Stafford/Army1:49.071:48.2
21:49.76Phillip TulbaSBSENM Basingstoke & Mid Hants1:49.761:48.31
31:49.86Chris MulvaneyPBU20M Border1:49.861:48.14
41:50.12Angus Maclean U23M Team Southampton/Southampton Uni1:49.821:48.82
51:50.40Jon McCallumSBSENM Croydon1:50.401:49.90
61:50.48Allen GraffinPBSENM Belgrave1:50.11:50.1
71:50.79Michael SkinnerPBU23MAndrew HobdellBlackheath & Bromley1:50.791:49.9
81:50.80Sean SurerusPBSENM Canada1:50.801:50.80
91:50.87Andy KnightSBSENM Cambridge H1:50.871:48.38
101:51.87Joe Mills SENM Blackheath & Bromley1:50.391:50.12
111:51.96Steve Sharp SENM Thames Valley1:51.51:51.5
121:52.44Noel Edwards SENM Leamington1:50.471:48.58
Men 800 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:52.19Karim BouchamiaPBU23M Thames Valley/Algeria1:52.191:52.19
21:52.65Jeremy BradleySBSENM Cheltenham/Civil Service1:52.651:51.96
31:53.23Kojo KyeremeSBSENMConrad MiltonShaftesbury Barnet1:53.231:52.90
41:53.55Clive GilbySBSENM Belgrave1:52.701:47.33
51:53.79James ScarthSBSENM Bracknell AC1:52.511:52.51
61:53.84Alan McDougallSBSENM Medway & Maidstone1:52.241:52.24
71:53.86Terry Feasey SENM Basingstoke & Mid Hants1:51.551:48.92
81:53.92Alex HutchinsonPBSENM Belgrave/Cambridge Uni1:53.921:53.92
91:54.03Matthew WilliamsPBSENM Herne Hill1:54.031:54.03
101:54.21Ric Sumner U23M Basingstoke & Mid Hants/Bristol Uni1:53.951:51.5
111:55.27Delroy SimonPBU23M Harrow1:55.271:53.86
121:55.61David Reader SENMDavid ReaderBlackpool & Fylde1:53.991:53.1
800 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.37Phil WinfieldPBU17M Marshall Milton Keynes/McNeese State Uni1:57.371:51.12
22:00.25Tom GrahamPBU17M Basingstoke & Mid Hants2:00.251:56.08
32:00.54Jamie Atkinson U17M Blackheath & Bromley1:57.101:55.07
12:04.83Kevin Jennings V40M Hercules Wimbledon2:04.552:04.55
12:08.23Colin LightPBU15M Team Southampton2:08.232:04.3
22:10.08Craig BravingtonPBU15M Bournemouth2:09.31:58.04
32:10.73Matt Barnes-Smith U15M Ipswich2:10.501:58.59
12:13.10Jo WilkinsonPBSENW Bedford & County2:13.102:13.10
22:15.68Barbara Parker U20W City of Norwich/Loughborough Students2:13.602:07.18
32:16.53Rebecca TaylorPBU23WNoel StoddartWindsor Slough Eton & Hounslow2:16.532:14.53
42:17.56Dawn MoncrieffePBSENW Woodford Green Essex Ladies/Canada2:17.562:17.56
52:19.11Kirsty WatersonPBU20W Bedford & County/St. Edmunds Pacers2:14.512:14.51
12:19.49C Holland U17W North P  
12:19.78Rosanna IannonePBU23WDick KnowlesVale of Aylesbury2:16.002:13.99
22:20.40Karen WalkerPBU17W Windsor Slough Eton & Hounslow2:20.402:20.40
32:20.98Jackie SocasSBU17W Newham & Essex Beagles2:20.982:17.7
62:21.85Claire Garwood U20W Luton2:18.312:18.31
22:23.39A Tabb SENW Bracknell AC2:19.62:19.6
72:23.48Marie FrenchSBU23W Ryston2:23.482:20.5
42:26.08R Ost U17W North P  
8NTAlex Hutchinson SENM Belgrave/Cambridge Uni1:53.921:53.92
Men 800 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.63Matthew ClarkeSBSENM Daventry1:53.51:51.62
21:54.02Roger MorleySBSENM Bedford & County1:52.691:51.02
31:55.14Derek RyanPBSENM London Heathside/Ireland1:54.051:53.70
41:55.27Robert NixonPBU23M Ilford/Birmingham Uni1:53.831:53.80
800 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
51:55.45Alistair TalbertPBSENM Windsor Slough Eton & Hounslow1:55.451:55.45
Men 800 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
51:55.45Alastair TalbotPBSENM Windsor Slough Eton & Hounslow1:54.381:54.38
61:55.97Steve CooperSBSENM Blackheath & Bromley1:54.171:54.17
71:56.31Sam Coombes U20M Dartford H/Brunel Uni London1:53.21:50.7
81:56.99Paul DouglassSBU23M Basingstoke & Mid Hants1:56.991:52.0
91:57.31Ian BonehamSBU20M Notts1:57.311:54.9
101:57.33Jonathan Guiney SENM London Irish1:56.101:54.1
111:58.37James Fewtrell U23M Bedford & County/DMU (Beds) Uni1:54.971:52.9
121:59.75Rupert WatersSBSENM Thames Valley1:59.751:47.9
800 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.24Robert DennesSBU17M Shaftesbury Barnet2:04.241:56.6
22:04.47C Lamb U17M North P  
32:04.79C TuckerPBU20M Luton2:04.792:01.9
12:07.37Richard HollandPBV40M Woodford Green Essex Ladies/Eastern Masters2:06.82:04.6
12:09.49Andy WhetstonePBU15M Marshall Milton Keynes2:09.491:49.86
22:09.92Alistair Watts U15M Aldershot Farnham & D  
32:11.50S Thwaites U15M SB  
12:23.15A Elsden U17W Ips  
800 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:05.42K McCullough U17M AFD  
22:05.75Darryl BloomfieldPBU17M Colchester H2:05.752:05.75