BMC Academy PB Classic External Results
Street
1 May 06

Note that all the women's races had male pacemakers except for the 800 E, 1500 C, D & E and 3000 A. The men's 1500 E had a female pacemaker (Catherine Dugdale) !
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Men 1500 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:48.28Ben Tickner SENMClive ThomasWells City/Thames Valley/Exeter Uni3:43.003:43.00
23:53.77Ieuan ThomasPBU20MJames ThieCwmbran3:53.773:47.14
33:58.21Mike TallisSBU20M Independent Intelligent Fitness3:53.213:53.21
44:01.60Tom Marley U20M Bristol & West/Cardiff Met Uni3:54.73:51.00
54:01.77Ander RussellPBU20M Stroud3:59.13:51.40
64:03.21Ben RobinsonPBU20M Bristol & West4:03.213:59.14
74:04.84Martyn GibbonsPBU20MTrevor MuxlowNotts4:01.283:55.69
84:05.28Ashley Rymer U20M Yate/Westbury4:01.133:54.5
94:06.61Edward WomersleyPBU20M Stroud4:05.43:55.75
104:12.05Oliver BerryPBU20MCharlotte FisherTaunton4:12.054:00.1
114:12.65Nathan YoungPBU15M Mendip/Yeovil4:09.434:00.13
124:13.10Torsten ChandlerPBU17MRupert PepperPoole Runners4:13.104:13.10
134:15.73Tom Carpenter U17M Yate/Westbury4:11.44:11.25
Men 1500 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:08.50Chris BoundsPBU17M Aldershot, Farnham & District4:07.554:06.51
24:09.10Josh ArnoldPBU17M Aldershot, Farnham & District4:08.724:08.72
34:11.72Adam BowersPBU20M Wells City/Yeovil4:11.724:11.72
44:16.04Matt EvansPBU20M Taunton4:16.044:16.04
54:24.38Daniel LaytonPBU17M Mendip4:22.74:05.9
64:25.43Scott WilliamsPBU17M North Devon4:25.434:19.23
74:26.27Richard FeltonPBU17M Bournemouth4:16.954:06.8
84:26.65Ben Coldray U15MChristopher FrapwellGloucester4:22.203:43.97
94:28.96Alex WiltshirePBU15M Wells City/Yeovil/Loughborough Students4:13.834:10.56
104:32.56Tom TaylorPBU17M Ipswich4:31.24:31.2
Men 1500 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:30.10Freddie Bolton U17M North Devon4:26.74:17.8
24:31.60Dean ScottPBU15MJohn ScottNewquay & Par/Enfield & Haringey4:27.54:14.79
34:32.12Daniel StudleyPBU15MMike DownYate/Westbury4:27.23:43.64
44:32.59Josh BasfordPBU17M Dorchester4:32.594:32.59
54:34.26Jacob LandersPBU15M City of Plymouth4:28.34:20.6
64:35.08Robert Galt U15MChristopher FrapwellYate/Westbury4:30.63:59.3
74:36.27Patrick DayPBU17M Mendip4:31.04:21.5
84:37.86Tom CurrPBU15MChristopher FrapwellStroud4:33.73:42.79
94:37.87Pete SkinnerPBSENM Bristol & West4:37.874:36.2
104:39.14Chris SykesPBU15M City of Plymouth4:39.144:24.2
114:40.56Carl FrapwellPBU17MChristopher FrapwellStroud4:40.564:40.56
124:41.94Thomas LawsonPBU15M Tavistock4:41.944:41.94
134:42.19Steven NashPBU15M Yate4:38.74:20.1
144:43.47Matthew PetersPBU15M Bristol & West4:37.34:07.9
Men 1500 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:28.85Jack BibbingsSBU17M St. Edwards Sch Oxford4:28.854:17.76
24:31.88Frederick Slemeck U17MPhilip O'DellSt. Edwards Sch Oxford/Hercules Wimbledon4:26.653:59.47
34:33.67Ben BarnesPBU17M St. Edwards Sch Oxford4:33.674:33.67
44:38.90Elliott WoolmerPBU15MConrad MiltonAldershot, Farnham & District4:29.93:58.77
54:39.93Nathan DittonPBU15MTrevor RaggettAldershot, Farnham & District4:39.934:12.25
64:40.42Alexander TeutenPBU15MRoderick LockCity of Portsmouth4:40.423:49.72
74:40.83James TiddPBU13MTrevor RaggettAldershot, Farnham & District4:40.834:06.33
84:40.92Joshua GracePBU15MMick WoodsAldershot, Farnham & District4:32.093:54.35
94:43.67Matthew HillPBU17M North Devon4:39.54:20.68
104:52.98Sam FowlerSBU17M Basingstoke & Mid Hants4:52.984:26.43
115:03.88Ben PawsonPBU17M St. Edwards Sch Oxford5:03.885:03.88
Men 1500 E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:41.41Dan FrancisSBU17M Basingstoke & Mid Hants4:41.414:14.87
24:41.59James DawsonPBU17M Dorchester4:41.594:41.59
34:43.82Ross ThomasPBU15M City of Portsmouth4:40.04:13.15
44:47.65Ryan ChidleyPBU15M Forest of Dean4:47.654:47.65
54:48.69Ben GrantPBU15M North Devon4:48.694:48.69
64:50.60Gari BrownPBU13MTrevor RaggettAldershot, Farnham & District4:50.254:30.30
74:51.25Freddie CookPBU15M Dorchester/Poole AC/Team Dorset4:51.254:31.12
84:51.62Toby BrimecomePBU15MMick WoodsCity of Portsmouth4:51.624:12.47
94:52.31Tim AttwellPBU15M Mendip4:52.314:52.31
104:52.78Alistair MassiePBU15M Independent Intelligent Fitness4:52.784:52.78
114:57.96Rhys Park U13MSimon ConwayHereford4:50.73:58.63
125:06.16Kieran YoungSBU13MClive ThomasMendip5:06.164:16.69
135:07.19Adam SpeakePBU13M Bristol & West5:07.193:53.43
Women 1500 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:28.96Emma PallantSBU20WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:21.404:09.96
24:30.56Sarah HopkinsonSBU17WDavid FarrowGloucester4:22.254:20.80
34:30.61Joanne HarveyPBU17WMick WoodsExeter4:23.544:17.51
44:45.36Hollie KnightPBU20W Bristol & West/Bideford4:45.364:45.36
54:48.94Stacey Preston U20W Aldershot, Farnham & District4:35.784:35.78
Women 1500 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:35.18Bethan DaviesPBU20W Bristol & West4:35.184:35.18
24:41.50Jessica BurnsPBU17WGeorge GandyCity of Plymouth/Armada4:35.574:24.90
34:42.01Elinor KirkPBU20WTony HouchinSwansea4:42.014:15.93
44:46.29Emma ReedSBU20W Bristol & West4:43.14:29.26
54:48.11Sarah Burgin U17W Winchester4:38.254:33.07
64:48.25Bea SwordsSBU15W Oxford City4:48.254:38.44
74:50.13Leonie Woodfinden U20W Newquay & Par/Newquay RR4:42.24:37.68
84:51.26Hannah PatmoreSBU17W Bristol & West4:51.264:45.55
94:56.41Naomi SpeakePBU13W Bristol & West4:56.414:44.4
104:58.30Rachel DriverSBU23W Aldershot, Farnham & District/Loughborough Student4:58.304:52.44
115:02.55Faith TaylorSBU20W Exeter5:02.554:56.89
125:03.76Anna Sharrock U17WJohn ScottNewquay & Par/Enfield & Haringey4:45.54:43.45
135:04.78Jade Williams U15WTrevor PainterAmman Valley/Swansea4:53.304:15.63
145:11.53Olivia Larcombe U17W Royal Sutton Coldfield4:56.24:37.86
Women 1500 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:52.00Megan AndrewPBU15W North Devon4:49.44:49.4
25:01.99Alexia Trafford U20W Bristol & West4:57.64:57.6
35:03.65Amber WatsonPBU13WChristopher FrapwellGloucester5:03.24:32.14
45:04.58Beth SwordsPBU13W Oxford City5:04.584:33.96
55:04.63Ellie Grant U17W North Devon5:04.65:01.57
65:04.86Ruth HaynesPBU13WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:56.94:33.2
75:06.66Anna FordPBU17W North Devon4:59.94:59.9
85:08.58Sarah HectorPBU20W Taunton/Stirling Uni5:08.585:08.58
95:08.96Jessica BoothPBU20W Dorchester5:08.965:08.96
105:15.12Jade NortonPBU15W Newquay & Par5:09.95:09.9
115:16.97Holly-Anne Horsley U17W Brighton & Hove4:57.24:57.2
125:17.06Chloe CampbellPBU15W City of Portsmouth5:10.95:01.6
135:21.77Nicole BissettSBU15WRupert PepperPoole Runners5:21.774:58.32
145:50.08Tasha Vernon U20WNick AndersonCity of Plymouth5:08.14:21.47
Women 1500 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:05.93Justine BowersPBU15W Yeovil4:58.84:58.8
25:10.61Emily Merrick U17WDavid WalkerHereford5:03.24:36.10
35:13.45Amy RundlePBU15WPeter MeredithCornwall5:08.05:08.0
45:15.50Emma GilmorePBU13WMichael CokerCity of Portsmouth5:06.534:37.87
55:22.25Abbie LetherbyPBU15W Dorchester5:22.255:22.25
65:25.78Isla Ness U13WCharlotte FisherTaunton5:16.94:49.04
75:28.06Christie Jones U15W Gloucester/Millfield Sch5:19.45:19.4
85:31.75Clara Evans U13WDavid WalkerHereford5:23.04:51.0
95:34.37Alice Round U15W Taunton5:25.45:25.4
105:35.68Fran NormanSBU17W North Devon5:35.685:25.76
115:36.64Mhairi HallSBU15W King's College Taunton5:36.645:08.85
Women 1500 E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:16.27Jamie RobinsonPBU15M Unattached5:16.275:16.27
25:17.97Laura MeechPBU17W Clevedon5:17.975:17.97
35:19.66Isaac Taschimowitz U13MCharlotte FisherTaunton5:13.24:19.54
45:26.84Luke Jacobs U13M Clevedon5:24.84:11.66
55:27.01Rebecca ButlerPBU17W Basingstoke & Mid Hants5:27.015:27.01
65:28.81Kelly DriscollPBU17W Clevedon5:28.815:28.81
75:30.57Melissa ChidleyPBU13W Forest of Dean5:30.575:30.57
85:33.98Ruby KellySBU13WIan HumphreysMendip5:33.985:14.6
95:34.39Samantha Roberts U13W Forest of Dean5:32.15:20.7
105:40.84Keiley MacDonaldSBU13W Taunton5:40.845:30.3
115:43.92Robert Kemp U13M Clevedon5:43.65:43.6