BMC Regional Races External Results
Scotstoun
2 Jun 17
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
3000m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:10.71Kristian Jones SENM Swansea/Dark Peak/Dundee Hawkhill8:07.658:07.65
28:14.30Alastair Hay SENM Central8:10.398:07.84
38:22.20Sol SweeneyPBU20MCatriona Helen TavendalePerth Strathtay8:22.208:22.20
48:26.04Broc DruryPBU23MKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni8:26.048:26.04
58:27.43Michael Christoforou SENMMichael ChristoforouEnfield & Haringey/Birmingham Uni/Edinburgh AC8:24.788:24.78
68:33.47James Donald U20MJames DonaldDundee Hawkhill8:33.368:33.36
78:35.87Peter HodkinsonSBSENMPeter HodkinsonNotts/Hunters Bog Trotters8:35.878:26.36
88:37.39Jonathan CrickmorePBSENM Brighton & Hove/Heriot-Watt Uni8:37.398:37.39
98:37.41Stuart GibsonPBSENM Cambuslang/Whitemoss8:37.418:37.41
108:37.57Joe Arthur U20MEric FisherEdinburgh AC8:30.708:30.70
118:40.08William MackaySBSENMKen HoggBedford & County/Thames Hare & Hounds/Aberdeen8:40.088:39.47
128:41.41Craig CampbellPBSENM Inverness/Edinburgh Uni8:41.418:41.41
138:44.31Alex CarcasSBU20MEric FisherEdinburgh AC/Edinburgh Uni8:44.318:42.47
148:45.00Gavin SmithPBU20M Cambuslang8:45.008:45.00
158:49.23Freddie CarcasPBU20M Edinburgh AC8:37.188:37.18
168:52.33Aidan ThompsonSBU23M Central/Stirling Uni8:52.338:34.56
3000m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:46.41Jozsef FarkasPBV35M Stirling Uni/Scottish Vets H8:46.418:46.41
28:48.59Kieron RaffertyPBU23M Victoria Park City of Glasgow8:48.598:48.59
38:57.61Callum SymmonsPBU23MMark PollardAberdeen/Edinburgh Uni8:57.618:57.61
49:06.56Gordon Robertson V35M Cambuslang9:02.638:53.40
59:08.37Owen Miller T20/F20 SENMSteven DoigFife8:57.338:57.33
69:16.14Paul SorrieSBV35M Shettleston9:16.148:41.0
79:19.98Derek Rae T46PBSENMRon MorrisonFife9:19.989:19.98
89:20.93Shaun LyonSBSENM Greenock Glenpark9:20.939:10.15
99:33.07Alan BlairSBSENM Garscube9:33.079:13.18
109:37.67Jamie Clements SENMKenny ClementsEast Kilbride9:15.879:04.88
119:39.42Conor Thomson U20MJohn RodgerKilbarchan9:30.799:20.14
3000m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:01.56Jamie BurnsPBU17MJohn MacKayShettleston9:01.569:01.56
29:04.34Drew PollockPBU17MJohn MontgomeryCambuslang9:04.349:04.34
39:05.00Ryan GrayPBU20M Inverclyde9:05.009:05.00
49:10.40Sam Fernando T20/F20PBU20MRon MorrisonFife9:10.409:10.40
59:11.08Lewis RaeburnPBU17MJohn MacKayShettleston8:58.878:58.87
69:12.47Andrew MacAngus U17MAndy YoungKilbarchan8:58.858:58.85
79:16.89Stephen AddisonPBU17MJohn O'HaraCorstorphine9:10.969:10.96
89:17.88Alistair GudginPBU23MSteven DoigPerth RR9:17.889:17.88
99:19.27Cameron WatsonPBU17MJanice HendrieInverclyde9:04.619:04.61
109:20.65Craig KennedyPBU17MRobert HawkinsKilbarchan9:20.659:20.65
119:24.36Lewis Hannigan U15MRobert HawkinsKilbarchan9:23.349:23.34
129:24.53Sean GaffneyPBSENM Inverclyde9:24.539:24.53
139:24.73Fraser CruickshankPBU23M Aberdeen9:23.279:23.27
149:25.34Euan WebsterPBSENMKen HoggAberdeen/Ayr Seaforth9:25.349:25.34
159:27.45Iain McWhinnie U17MSteven DoigFife9:26.99:26.9
169:30.20Jack PattonPBU15MRobert HawkinsKilbarchan9:30.209:30.20
179:33.11Luke McCaffreySBU17M Kirkintilloch9:33.119:15.80
189:46.08Douglas TicknerSBSENM Tyne Bridge9:46.089:27.2
1910:02.88Gavin McWhinnie U17MSteven DoigFife9:58.29:54.22
3000m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:26.40Andrew FergusonPBSENMJoyce HoggAberdeen/Banchory Stonehaven9:24.369:24.36
29:26.96Ethan CarolanPBU15MDudley WalkerGiffnock North9:26.969:26.96
39:27.32David MackintoshPBSENM Bellahouston Harriers9:27.329:27.32
49:27.85Aidan McCaffreyPBU20M Kirkintilloch9:27.859:27.85
59:30.94Graeme HyettSBSENM Inverclyde/Belgrave9:30.948:51.7
69:31.76Anna TaitPBU23WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Caledonian U9:31.769:31.76
79:35.47David TamburiniPBV40MMark PollardInverclyde/Scottish Vets H9:35.479:35.47
89:41.87Annabel SimpsonSBU23WSteven DoigFife/Glasgow Uni9:36.319:36.18
99:44.03David AddisonPBU15M Corstorphine9:44.039:44.03
109:44.63Andrew RobertsonPBU17MDudley WalkerGiffnock North9:44.639:44.63
119:45.63Naomi Lang U20W Aberdeen9:39.659:39.65
129:47.26Greig GlendinningPBV45MJohn MontgomeryBellahouston RR9:47.269:47.26
139:49.69Sandy HollSBU17M Central9:49.699:36.29
149:50.51Rebecca EggelingPBU20WGrant Scott SmithAberdeen9:50.519:50.51
159:51.17Michael Healy V35M Unattached9:32.699:32.69
169:51.70Kirstin OakleySBU20W Ayr Seaforth/Bradley Uni9:51.709:48.23
179:52.67Stephen BrownPBV35M Unattached9:52.679:52.67
189:53.09Gillian BlackSBU20WMichael JohnstonVictoria Park City of Glasgow9:53.099:51.02
199:54.16Stephen AllanSBV40M Kirkintilloch9:54.169:34.33
209:54.59Stacie Taylor U23W Kilmarnock/Tulsa Uni9:47.209:36.09
3000m E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:49.49Lily-Jane Evans-HaggertyPBU15W Victoria Park City of Glasgow9:49.499:49.49
29:50.69Heather BarnesPBU17WDudley WalkerGiffnock North9:50.699:50.69
39:54.05Mhairi MacLennan U23WJohn LeesInverness9:37.599:37.59
49:58.40Esme DaviesPBU17W Eden Runners9:58.409:58.40
510:02.60Cera Gemmell U17WHenry MuchamoreTeam East Lothian9:52.909:52.90
610:08.77Constance NankivellPBU20WJohn DaviesEast Sutherland10:08.7710:08.77
710:09.13Emily AndrewPBU17WRoss CairnsInverness10:09.1310:09.13
810:15.60Micaela BrownPBU23W Pitreavie10:15.6010:15.60
910:23.62Jessica ChristiePBU17WJohn PentecostFalkirk10:23.6210:23.62
1010:26.05Halina ReesSBSENWRon MorrisonFife/Strathclyde Uni10:26.0510:10.79
1110:31.79Ailsa CruickshanksPBU20WRon MorrisonAnster Haddies/Napier Uni/Fife10:31.7910:31.79
1210:32.95Heather AddisonPBU20WJamie ClementsEast Kilbride/Glasgow Uni10:32.9510:32.95
1310:54.23Rhian Dawes SENWJohn MontgomeryVictoria Park City of Glasgow/McNeese State Uni10:23.3010:02.07
1411:00.43Laura Ferguson U17W Glasgow Sch of Sport10:36.3610:36.36
1511:01.27Rosie Eckersley U17WDavid EckersleyCentral10:43.3110:43.31
1611:09.29Emma Frew U17WAlan SprangAyr Seaforth11:08.5911:08.59
3000m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:43.33Lucas CairnsPBU15MRoss CairnsInverness9:43.339:43.33
29:46.74Gordon ReidPBV45MJim YoungKilmarnock9:46.749:46.74
39:53.21Jason Kane SENMMark PollardInverclyde9:53.029:53.02
49:55.23Michael WattPBU17M Aberdeen9:55.239:55.23
59:55.60Gary Mckendrick V50MMark PollardInverclyde9:54.559:54.55
69:57.99Dylan ElliottPBU15M Kirkintilloch9:57.999:57.99
79:58.18Scott SprangSBU17MAlan SprangAyr Seaforth9:58.189:56.54
89:58.34Calum LittleSBU15M Cumbernauld9:58.349:56.91
99:58.93David Hogg V45M Kirkintilloch9:52.139:52.13
1010:10.44Chris Upson V50M Cambuslang10:02.719:51.92
1110:14.07Robert McCullochPBV50M Kilbarchan10:14.0710:14.07
1210:15.50Ryan Donald U17M Dundee Hawkhill9:48.559:48.55
1310:20.66Lesley ChisholmSBV40W Garscube10:20.6610:05.47
1410:36.52Kevin SlavenSBV35MJohn MacKayShettleston10:36.5210:01.61
3000m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
110:16.66Callum ByrnePBU15M Victoria Park City of Glasgow10:16.6610:16.66
210:21.35Sam GriffinPBU15M Aberdeen10:21.3510:21.35
310:27.22David Eckersley V50M Central10:24.6610:16.17
410:30.04Jim WhitePBV40MJohn HughesMotherwell10:30.0410:30.04
510:34.93Aimee AndersonPBU15W Airdrie Harriers/Glasgow Sch of Sport10:34.9310:34.93
610:35.13Sharon MuirPBV40W Inverclyde10:35.1310:35.13
710:56.47Blayne WrightSBU15M Victoria Park City of Glasgow10:56.4710:32.60
810:56.94Claire Thompson V40WClaire ThompsonVictoria Park City of Glasgow/Scottish Vets H10:53.3610:53.36
910:58.09Niamh RigginsPBU15W Cambuslang10:58.0910:58.09
1011:05.63Helen ChongPBU15WDudley WalkerGiffnock North11:05.6311:05.63
1111:38.05Susan RidleySBV50W Edinburgh AC/Scottish Vets H11:38.0510:06.80
1211:38.91Miriam GilbridePBU15W Giffnock North11:38.9111:38.91
1312:24.80Eva ChongPBU13W Giffnock North12:24.8012:24.80