BMC Regional Races External Results
Exeter
26 May 09
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Men 1500 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:53.73Jonathan WillsPBSENMMike DownBristol & West3:53.733:53.73
23:54.35Steve Mitchell U23MKeith BrackstoneBristol & West/Bristol Uni/Helsby RC3:44.293:38.27
33:56.19Michael WilsmorePBSENMGraeme RileyTamar/Royal Navy3:55.563:43.45
43:57.96Tom Curr U17MChristopher FrapwellStroud3:55.733:42.79
53:59.23Ben ColdrayPBU20MChristopher FrapwellStroud/Gloucester3:55.093:43.97
64:00.13Nathan YoungPBU20M Bristol & West/Mendip4:00.134:00.13
74:03.09Kevin HeywoodSBSENM Bristol & West4:03.094:02.2
84:05.27Steve GallienneSBU23MMick WoodsBideford/St. Mary's Uni3:59.553:58.0
94:05.80Sam PettySBU20MMark BraceNorth Devon4:05.803:51.01
104:06.67Christopher Dodd U23MKeith BrackstoneEastbourne/Bristol Uni/Bristol & West4:04.323:54.87
114:07.71Matthew Parker U20M Yate4:05.64:04.59
124:08.91Tom Purnell U17MChristopher FrapwellStroud4:02.993:47.99
134:11.92Peter Grist SENMPeter GristCardiff/Cardiff Met Uni4:05.343:58.18
Men 1500 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:03.70Liam WhitePBU17MMaurice SharpHercules Wimbledon3:57.983:51.39
24:05.76Gregg HalliwellPBU20M Yate4:02.054:02.05
34:06.65Jack Bancroft U23M Wells City/Exeter Uni4:02.173:54.30
44:07.08Simon Anderson V45M City of Plymouth/Plymouth H/South West Vets/Armada4:05.64:03.3
54:07.60Charlie MacLeanPBU20MCharlotte FisherTaunton/Yeovil4:07.103:49.35
64:08.50Julian EmerySBV40MJulian EmeryClevedon/South West Vets4:08.503:53.0
74:09.13Nathan ShrubbSBSENMRupert PepperMorpeth/Poole Runners4:09.134:02.24
84:09.97Joe DalgleishPBU20MChristopher FrapwellWestbury4:08.674:02.3
94:12.59Billy SheppardPBSENM Clevedon4:12.594:12.59
104:13.10Daniel WoolfordSBU23M Bristol & West/Team Bath/Bath Uni4:13.104:10.7
114:13.81Paul GreenSBU20MRupert PepperPoole Runners/Bournemouth4:13.814:10.77
124:23.89Nick Bennett U17MMark BraceNorth Devon4:20.74:02.08
134:32.67Jack Hutchens U17MMark BraceNorth Devon4:21.13:54.13
Men 1500 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:10.86Matt CraythorneSBU20M Yate4:10.864:10.1
24:14.67John ScottSBV40MJohn ScottNewquay & Par/Enfield & Haringey4:08.643:50.1
34:14.87George MillerSBSENMRupert PepperPoole Runners4:14.874:13.3
44:15.46Eliot BucknerSBU20MAlasdair DonaldsonErme Valley/Armada4:15.463:51.03
54:15.87Chris McQuillen-Wright V35M Newquay & Par/Newquay RR4:11.234:04.1
64:15.97Torsten ChandlerSBU23MRupert PepperPoole Runners/Exeter Uni4:15.974:13.10
74:16.95Jack PartridgePBU17MRupert PepperPoole Runners4:13.93:53.70
84:17.96Josh BagnallPBU20M Bristol & West/Mendip4:17.964:13.2
94:18.08Joe Parish U17M North Devon4:18.04:18.0
104:21.42James ShareSBU20MRupert PepperPoole Runners4:17.814:01.60
114:23.44Samuel HarrySBU17MPeter MeredithCornwall4:23.444:08.01
124:30.69Leif Chandler U20MRupert PepperPoole Runners4:12.403:57.72
Men 1500 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:14.50Simon CooperPBU17MCharlotte FisherTaunton4:14.504:14.50
24:14.78Brett HalliwellPBU17M Yate/Westbury4:08.533:54.08
34:14.87Steve McGuiganPBSENM Bristol & West/White Horse4:14.874:14.87
44:15.82Matthew PetersPBU20M Bristol & West4:08.404:07.9
54:16.08John TelfordPBV50M Cornwall4:16.084:16.08
64:16.09Doug KelleySBSENM Newark AC/Bristol Uni4:16.094:12.18
74:16.20Blair BrownPBU17MCharlotte FisherTaunton4:16.203:57.59
84:16.23Harry AllenPBU17M Cornwall4:16.234:16.23
94:18.85Olafur MargeirssonPBSENMSonya EllisExeter Uni/Iceland4:18.854:18.85
104:19.38Ashley Humphreys SENM Torbay4:17.524:12.0
114:32.04Pete NorthallPBU23M Bristol & West/London Heathside/Bristol Uni4:32.044:32.04
Men 1500 E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:23.20Sam BedwellPBU17MDavid BedwellBristol & West4:23.204:09.4
24:23.70Daniel StrangPBU23M Solihull & Small Heath/Exeter Uni4:23.704:23.70
34:26.90Rachel FeltonSBSENWChristopher FrapwellShaftesbury Barnet/Stroud4:17.464:13.19
44:31.70Connor White-AndrewsPBU17M Dorset Schs4:31.704:31.70
54:32.10Oscar TullyPBU17MMark BraceNorth Devon4:32.104:30.7
64:32.20Benedict Westhenry U15MPete ClarkeWeymouth/Team Dorset4:14.473:52.39
74:32.30Jordan FrapwellSBU17MChristopher FrapwellStroud4:32.304:31.75
84:33.00Hobie Martin U15MJohn KnowlesBristol & West/Newquay & Par4:25.133:55.87
94:33.30Daniel PricePBU23M Bournemouth4:33.303:59.69
104:33.40Robbie OverneyPBU17MMark BraceNorth Devon4:33.254:25.11
114:33.60Andrew Reed U20M Erme Valley4:23.864:16.8
124:41.80David Bedwell V55M Bristol & West/Midland Masters4:26.353:52.4
134:43.60Oliver FriendSBU17MMark BraceNorth Devon4:43.604:23.2
Men 1500 F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:29.79Callum JonesPBU15MPeter MeredithCornwall4:21.873:52.37
24:30.84Richard DrageSBV50MAllan HerdmanTavistock/South West Vets4:30.844:25.89
34:34.52Jake WaldronPBU20MCraig WinrowBath Uni/South West RR4:34.524:12.51
44:37.15Theo Stopard U17MPaul BattenErme Valley4:33.764:27.6
54:37.43Max Holdsworth U17M Truro School4:26.144:26.14
64:37.57Steve CrippsPBU17M Yate/Westbury4:37.574:37.57
74:37.73Craig BridgesSBSENM Team Bath4:37.734:22.04
84:37.99Michael GauntPBU15MMark BraceNorth Devon4:29.34:07.66
94:38.07Kane LeePBU15MNeil MillerYate/Westbury4:30.84:09.51
104:38.78Jeremy Hogan V50M Bristol & West/South West Vets4:38.504:34.6
114:41.17Luke Jacobs U15M Clevedon4:25.674:11.66
124:52.94James JohnsonPBSENM South Devon4:52.944:52.94
Men 1500 G
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:32.69Tom Stockley U17M South Devon/Newton Abbot4:21.334:18.8
24:38.48Pete DartonSBV35MPete DartonWells City4:38.284:33.7
34:46.78Matthew McNamara-WaddingtonPBU20M Tavistock4:46.784:46.78
44:48.92Bob Minting V55M Blackheath & Bromley/South West Vets4:47.494:30.2
54:50.29Michael RobbinsSBU23M Exeter Uni4:50.294:23.42
64:52.02Joe MerriweatherPBU15M Taunton4:39.574:39.57
74:53.06Graham HodgsonPBV45M Newquay RR4:53.064:53.06
84:54.26Adam LloydPBU17M Team Bath4:54.264:41.62
94:54.56Dave Stanfield V45M Wells City/Yeovil Town/South West Vets4:45.484:44.88
105:05.05Daniel Bagnall U15M Bristol & West4:56.634:30.6
Men 1500 H
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:55.43Owen DrageSBU20M Tavistock4:55.434:41.4
24:57.25Ned OliverPBU13MMark BraceBideford4:50.984:14.44
34:57.74Alex King U15MJohn KnowlesBristol & West/Truro School4:45.174:26.0
44:58.28Oscar HoldsworthPBU13MJohn KnowlesBristol & West/Truro School4:45.274:38.0
54:58.54Daniel ParkerPBU15M Yate/Westbury4:58.544:41.0
64:59.16Ian SnowPBV55MMark BraceTorrington4:59.164:48.66
75:03.95Ben HawkinsPBU15MCharlotte FisherTaunton5:03.954:05.25
85:07.31Danny Old U13MStephen WoodfindenNewquay & Par5:06.44:30.38
95:08.72David RichardsonSBV45M Yeovil5:08.724:57.2
105:11.52Adam Wilson T20/F20 U13MMartin FitzhughBitton/Yate5:06.74:08.42
115:12.82Regan Cooper U13MRupert PepperPoole Runners5:11.004:40.73
125:13.49Charlie Martin U13M Wells City/Yeovil/Millfield Sch5:05.14:28.3
135:14.69Luke Prior U13MSimon PriorWells City/Yeovil5:08.804:04.35
145:21.31Bob Chapman V60M Royal Navy/South West Vets5:20.794:41.7
Women 1500 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:38.29Jessica BurnsSBU20WGeorge GandyCity of Plymouth/Armada4:33.294:24.90
24:38.52Katherine Humphreys SENW Exeter4:37.44:33.91
34:39.26Imogen AinsworthPBU23WKeith BrackstoneBristol & West/Bristol Uni4:29.484:25.24
44:42.48Hannah Alderson U20WKeith BrackstoneYate/Westbury4:32.834:30.6
54:44.05Natasha Cockram U17WDave LewisCwmbran4:39.324:35.80
64:46.26April HoggSBU17WJohn ScottNewquay & Par/Enfield & Haringey4:46.264:43.22
74:46.97Louise DurmanSBSENW Stroud4:46.974:33.91
84:47.07Eleanor Wimshurst U20W Bristol & West4:37.044:37.04
94:47.47Rosie Chamberlain U15WBrian O'HareExeter4:42.974:31.03
104:47.66Imogen BriscoePBU15WChristopher FrapwellStroud4:47.664:47.66
114:48.41Claire Hallissey SENWKeith BrackstoneBristol & West/Bristol Uni/Watford4:43.74:36.67
125:02.83Emily Fitzhugh U17W Yate/Westbury/Millfield Sch4:54.684:34.98
Women 1500 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:53.92Siobhan Svendsen U20W Team Southampton/Bath Uni4:53.814:51.89
24:54.52Frederica Richards U17W City of Plymouth4:52.84:52.8
34:55.94Charlotte DaviesSBU20WSonya EllisHerts Phoenix/Exeter Uni4:53.324:40.27
44:56.27Erica GollandPBU23W Highgate/Bristol Uni4:52.94:52.9
54:56.43Rose PenfoldPBU20W Mendip4:56.434:36.64
64:56.52Heather Fell SENW Tavistock4:50.474:49.1
74:58.69Verity OckendenPBU20WRupert PepperPoole Runners4:55.754:17.60
84:59.94Ellie BrodieSBU20W Yate/Westbury4:59.944:52.07
95:00.72Clare HodgsonSBU20W Royal Sutton Coldfield/Exeter Uni5:00.724:56.29
105:02.44Lucy CampbellPBU15WMark BraceNorth Devon4:54.664:41.75
115:02.78Charlotte Cayton-SmithPBU13WStephen WoodfindenNewquay & Par4:56.424:33.34
125:05.40Lucy Rogers U20W Wycombe5:04.724:50.76
Women 1500 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:06.89Harriet RogersPBU15WCharlotte FisherTaunton5:06.894:57.5
25:07.98Anna RustPBU17WBrian O'HareExeter4:59.104:52.0
35:08.86Melissa Blake-LomaxPBU15W Newquay & Par5:08.865:08.86
45:09.32Emma JourneauxPBU17W Yate/Westbury5:09.324:48.96
55:11.81Thea MarshallPBU17W Stroud5:11.815:11.81
65:12.75Claire GoacherPBU15W Newquay & Par5:08.55:08.5
75:17.65Katie Burns U17WSimon AndersonCity of Plymouth5:12.454:59.90
85:20.92Steise Hodgson U15WMark BraceNorth Devon5:15.55:15.5
95:24.68Robyn BraileyPBU15W Bristol & West5:24.685:17.4
105:26.07Jessica Bennett U15WMark BraceNorth Devon/West Buckland5:19.75:15.2
115:33.34Rachel BrentonSBU15W Poole Runners5:33.345:16.6
125:35.43Chloe ReganPBU15WMark BraceNorth Devon5:17.05:17.0
Women 1500 D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:15.26Lauren Ellis U15W Yate4:57.14:57.1
25:18.60Alice RogersSBU15W City of Plymouth5:18.604:48.2
35:19.78Katie YeomansPBU15W Newquay & Par5:19.785:19.78
45:24.50Poppy TankPBU13WSimon AndersonCity of Plymouth/Armada5:13.54:33.63
55:27.78Bryony McRobbiePBU15W Newquay & Par5:27.785:27.78
65:29.40Lowenna Hawkey U13W Newquay & Par5:29.15:24.9
75:30.65Poppy Thompson U13W Yate/Westbury5:20.05:20.0
85:33.70Rebecca SpearPBU15WColin PettyNorth Devon5:33.705:33.70
96:02.75Matthew Neyle-OpieSBU13M City of Plymouth6:02.755:21.2