BMC Regional Races External Results
Exeter
30 Jun 09
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Men 800 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:51.7Tom Marley U23MDarrell MaynardBristol & West/Cardiff Met Uni1:51.631:50.00
21:52.2Michael WilsmorePBSENMGraeme RileyTamar/Royal Navy1:52.051:50.38
31:52.6Sam PettyPBU20MMark BraceNorth Devon1:52.61:49.06
41:53.0Matt FurberSBSENM Crawley1:52.791:52.57
51:54.6James AnsellPBSENMPaul BattenNewquay & Par/Exeter1:54.61:52.3
61:54.7Owen WalpolePBU20M Exeter/Durham Uni1:54.71:52.35
71:58.0Matthew Parker U20M Yate1:56.331:56.33
81:58.7Brett Halliwell U17M Yate/Westbury1:57.021:54.4
Men 800 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.3Ryan AshwoodPBU17M Yate1:57.31:56.0
21:57.6Chris ProtheroSBU23MJames ThieCwmbran1:56.011:55.55
31:57.9Andrew MapstoneSBU23MAdrian WebbYeovil/UWE1:56.341:56.34
41:58.9Lee Salter SENM Exeter1:56.991:56.2
51:59.2Kurtis GibsonPBU17M Mendip1:57.631:53.77
61:59.4Jack Bancroft U23M Wells City/Exeter Uni1:57.541:56.9
71:59.4Philip Almond U23M Exeter1:56.61:54.47
82:01.6Josh Bagnall U20M Bristol & West/Mendip1:58.81:57.7
92:02.4Gregg Halliwell U20M Yate2:01.922:01.3
Men 800 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.4Matt CraythornePBU20M Yate1:57.41:57.4
21:57.6Sam PetersPBU20MPaul BattenErme Valley/Exeter/Armada1:57.61:57.6
31:59.8Samuel Harry U17MPeter MeredithCornwall1:59.771:56.79
42:00.2Richard WallaceSBSENMPaul BattenSouth Devon2:00.21:58.7
52:00.3Robbie HawkinsPBSENM Yeovil/Wells City2:00.32:00.3
62:01.6Craig SprodPBU20MSean PriceAberdare Valley2:00.02:00.0
72:02.3Daniel HiscoxPBU20M Aberdare Valley2:02.32:02.3
82:04.4Ian Goldsmith U20M Yate2:01.961:59.80
92:08.5Alan MetcalfeSBU23MMark PauleyPoole AC/Beds Uni2:08.52:05.24
Men 800 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.5Chris McQuillen-WrightSBV35M Newquay & Par/Newquay RR2:01.282:00.10
22:03.5Tom StockleyPBU17M South Devon/Newton Abbot2:02.361:59.4
32:04.6Sam BedwellPBU17MDavid BedwellBristol & West2:04.62:00.2
42:04.7Daniel BodmanPBU20MSean PriceAberdare Valley2:02.192:02.14
52:05.1Andrew ReedPBU20M Erme Valley2:05.12:02.4
62:05.4Callum JonesPBU15MPeter MeredithCornwall2:04.831:55.78
72:06.0Olly JosePBU23M Cornwall2:06.02:03.7
82:06.3Alex SampsonPBU17MMark PauleyPoole AC/Team Dorset2:06.32:04.84
92:09.5Oscar Tully U17MMark BraceNorth Devon2:08.392:00.89
102:11.7Oliver FriendPBU17MMark BraceNorth Devon2:11.72:04.8
Men 800 E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:06.0Freddie CookPBU17M Dorchester/Poole AC/Team Dorset2:06.02:06.0
22:06.6Benedict WesthenryPBU15MPete ClarkeWeymouth/Team Dorset2:04.481:56.1
32:08.0Max HoldsworthPBU17M Truro School2:08.02:08.0
42:08.2Ashley HumphreysSBSENM Torbay2:08.22:08.1
52:08.7Connor White-AndrewsPBU17M Dorset Schs2:08.72:08.7
62:08.9Adan TrebblePBU17M Team Bath2:08.92:08.9
Men 800 F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.3Josh TrigwellPBU17MBrian O'HareTorbay/Newton Abbot2:09.301:52.96
22:12.1David BedwellSBV55M Bristol & West/Midland Masters2:11.041:56.37
32:12.7Hobie Martin U15MJohn KnowlesBristol & West/Newquay & Par2:11.041:58.9
42:12.9Bob Minting V55M Blackheath & Bromley/South West Vets2:10.62:01.5
52:13.1Theo StopardSBU17MPaul BattenErme Valley2:10.752:07.8
62:14.4Steve Cripps U17M Yate/Westbury2:14.12:14.1
72:16.3Alex CarterPBU15MAdrian CloverTeam Bath2:16.32:00.2
82:19.8Dafydd JonesSBU20M Aberdare Valley2:19.82:15.5
Men 800 G
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.4Michael ShuteSBU20M South Devon2:11.42:08.9
22:15.5Simon Howard V35MJohn ScottNewquay & Par2:14.712:11.3
32:17.2Luke JacobsPBU15M Clevedon2:12.832:09.7
42:17.5Dave StanfieldSBV45M Wells City/Yeovil Town/South West Vets2:16.892:15.28
52:19.6William RozierPBU17M Exeter2:19.62:14.80
62:20.9Dave Barlow V50M Yeovil/South West Vets2:18.221:52.1
72:20.9Declan Toth U15M Bournemouth2:18.51:58.35
82:21.4Daniel Bagnall U15M Bristol & West2:21.12:10.3
Men 800 H
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:19.0Paul Blake T36/F36 U20MRobert EllchukDorchester2:18.792:06.10
22:20.1Anton WilliamsPBU15M Yate2:20.12:15.4
32:22.3David RichardsonSBV45M Yeovil2:22.32:21.17
42:22.8Jack CrimminsPBU15M Unattached2:22.82:22.8
52:23.3Aaron Jose U17M Cornwall/Mounts Bay2:18.202:18.20
62:24.1Michael Peek U15M King's College Taunton2:23.062:11.77
72:24.2Graham HodgsonPBV45M Newquay RR2:24.22:24.2
82:24.7Ian HumphreysPBV45M Mendip2:24.72:24.7
92:24.8Daniel ParkerPBU15M Yate/Westbury2:24.82:09.6
Men 800 I
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:19.5Alex King U15MJohn KnowlesBristol & West/Truro School2:14.632:07.1
22:22.6Callum Reynolds U15M Exeter2:19.942:19.6
32:24.5Marcel Torode U15M Mounts Bay2:22.62:10.7
42:27.4Steve BeardwellPBU15M Yate2:27.41:57.9
52:27.5Felix FreestonPBU13M Team Bath/Wiltshire Schs2:27.52:27.5
62:27.8Ian SnowPBV55MMark BraceTorrington2:25.82:22.8
72:28.1Ned OliverPBU13MMark BraceBideford2:26.532:05.3
82:28.4Oscar Holdsworth U13MJohn KnowlesBristol & West/Truro School2:22.972:19.2
92:29.3Ben HawkinsPBU15MCharlotte FisherTaunton2:25.731:54.23
Men 800 J
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:30.1Tayio OmoriPBU15M Mounts Bay2:30.12:30.1
22:30.5Matthew Neyle-OpiePBU13M City of Plymouth2:26.172:16.14
32:30.8Alfie KilgourPBU13M Team Bath/Wiltshire Schs2:29.32:26.0
42:31.5Samuel Lane de CourtinPBU13MSimon AndersonCity of Plymouth/Cornwall Schs2:31.51:54.28
52:33.0Adam Wilson T20/F20PBU13MMartin FitzhughBitton/Yate2:33.02:02.39
62:33.3Regan CooperPBU13MRupert PepperPoole Runners2:33.292:24.34
72:34.3Danny OldPBU13MStephen WoodfindenNewquay & Par2:31.172:13.55
82:36.1Todd MitchellSBU13MTony LettMounts Bay2:36.12:11.8
92:37.1James Craddock U15MStephen WoodfindenNewquay & Par2:34.462:20.95
102:39.0Bob ChapmanSBV60M Royal Navy/South West Vets2:39.02:22.1
112:46.2Jake CarleyPBU13M Mounts Bay2:46.22:46.2
122:53.2Luke Prior U13MSimon PriorWells City/Yeovil2:37.402:04.7
Women 800 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:10.2Amanda JonesPBSENWGeorge EdwardsSwansea/Army2:10.22:09.18
22:10.8Melissa CourtneyPBU17WMark PauleyPoole AC/Team Dorset/Shaftesbury Barnet2:09.962:05.34
32:11.3Laura ParkerPBU20WMick WoodsWells City/Yeovil/St. Mary's Uni/Enfield & Haringe2:11.32:11.3
42:11.9Jessica BurnsSBU20WGeorge GandyCity of Plymouth/Armada2:11.92:10.5
52:12.0Katherine HumphreysPBSENW Exeter2:12.02:12.0
62:13.7Bethan GriffithsSBU23WPhil BanningCardiff/Cardiff Met Uni2:13.72:11.54
72:15.7Catherine BlewSBU20WCharlotte FisherTaunton2:15.342:11.02
Women 800 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:13.8Chloe AndersonPBU23W Exeter2:13.82:08.08
22:14.9Grace HowiePBU15WMark PauleyPoole AC/Team Dorset2:14.92:14.49
32:15.6Rosie ChamberlainPBU15WBrian O'HareExeter2:15.62:04.54
42:15.9Katherine TurnerPBU17WAdrian CloverTeam Bath2:15.92:12.30
52:19.0Emily BlissPBU20WBrian O'HareExeter2:19.02:19.0
62:19.5Emily FitzhughSBU17W Yate/Westbury/Millfield Sch2:19.32:15.5
72:19.9Verity Ockenden U20WRupert PepperPoole Runners2:19.82:08.28
82:20.2April HoggSBU17WJohn ScottNewquay & Par/Enfield & Haringey2:20.22:18.1
92:21.2Hannah Alderson U20WKeith BrackstoneYate/Westbury2:17.432:16.8
102:22.2Steise HodgsonPBU15WMark BraceNorth Devon2:21.352:21.35
Women 800 C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:18.2Stanley ParkerPBU15MRupert PepperPoole Runners2:18.22:05.1
22:20.3Isla NessPBU17WCharlotte FisherTaunton2:20.152:20.15
32:22.6Lizzie Harris U15WRupert PepperPoole Runners2:22.32:22.3
42:22.7Amanda EvansSBSENWEddie BairstowExeter2:22.212:17.4
52:23.2Carie RobertsonPBU15WPaul BattenErme Valley/Armada2:23.22:20.8
62:24.0Melissa Sibley U23W Yeovil/Bath Uni2:23.362:23.36
72:24.5Charlotte Cayton-SmithPBU13WStephen WoodfindenNewquay & Par2:24.52:05.73
82:26.7Laura James U20W Taunton2:25.462:22.24
92:27.4Jessica BennettPBU15WMark BraceNorth Devon/West Buckland2:26.552:22.5
102:47.1Katie AllenSBU20WMark PauleyPoole AC2:47.12:12.21
Women 800 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:25.1Frederica Richards U17W City of Plymouth2:24.82:24.8
22:29.8Caroline Steven V40WCaroline StevenNewquay & Par/South West Vets/Launceston RR2:27.32:18.2
32:31.0Emily Ruffell-HazellPBU15W Taunton2:31.02:31.0
42:32.5Emily Cowell U15WJohn ScottNewquay & Par2:31.32:30.9
52:34.0Katie Burns U17WSimon AndersonCity of Plymouth2:30.52:25.98
62:34.3Lottie Jose U15WPeter MeredithMounts Bay2:31.782:24.7
72:38.1Shannon Robertson U13WRuth GodbeerExeter2:34.092:34.09
82:39.2Katie YeomansSBU15W Newquay & Par2:39.22:38.75
Women 800 E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:29.3Robyn BraileyPBU15W Bristol & West2:29.32:29.3
22:29.9Beth LetherbyPBU15W Dorchester/Team Dorset2:29.92:29.9
32:31.1Lauren EllisPBU15W Yate2:30.52:24.1
42:31.1Alice RogersPBU15W City of Plymouth2:31.12:22.57
52:31.8Anna RustSBU17WBrian O'HareExeter2:31.82:25.01
62:32.6Chloe CarleyPBU15W Mounts Bay2:32.62:32.6
72:34.5Rachel LangbeinPBU17WCharlotte FisherTaunton2:34.52:19.47
82:37.1Megan EdwardsSBU15W Dorchester2:37.12:27.7
92:42.2Bryony McRobbiePBU15W Newquay & Par2:42.22:42.2
102:47.5Rachel Brenton U15W Poole Runners2:35.722:35.07
Women 800 F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:37.1Alisa SharrockPBU15W Newquay & Par2:37.12:37.1
22:39.0Yvonne ChartPBU13WJohn KnowlesTruro School2:39.02:24.13
32:40.4Ellie ParkerPBU13W North Somerset2:40.42:36.2
42:42.5Sophie Berry U17WMark BraceNorth Devon2:42.502:38.3
52:42.8Alex PhillipsPBU13W Poole Runners2:41.782:23.46
62:43.4Lara RuetschSBU15W Mounts Bay2:43.42:39.6
72:44.5Emily WhitchurchSBU15W Newquay & Par2:44.52:40.8
82:51.0Emily Gusterson U13W Mounts Bay2:45.12:37.4
92:52.9Chloe Buck U13WSteve HollierNorth Somerset2:46.22:34.06