BMC Regional Races External Results
Exeter
25 Aug 09
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Men 800 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.46Michael Wilsmore SENMGraeme RileyTamar/Royal Navy1:52.051:50.38
21:55.29Matt Furber SENM Crawley1:52.791:52.57
31:57.00Andrew MapstoneSBU23MAdrian WebbYeovil/UWE1:56.341:56.34
41:57.79Chris Prothero U23MJames ThieCwmbran1:56.011:55.55
51:57.93Steve GallienneSBU23MMick WoodsBideford/St. Mary's Uni1:57.931:57.23
61:59.62Alex EdwardsPBU17MDave LewisCwmbran1:59.621:56.31
72:00.15Josh Bagnall U20M Bristol & West/Mendip1:58.81:57.7
82:03.25Samuel Harry U17MPeter MeredithCornwall1:59.771:56.79
Men 800 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.79Michael KershawSBU20MJames ThieCwmbran1:58.791:52.67
22:00.60Simon CooperPBU17MCharlotte FisherTaunton2:00.602:00.60
32:01.02Stephen Morris T20/F20 U23MColin DaleyAberdare Valley2:00.521:56.06
42:01.28Chris McQuillen-WrightSBV35M Newquay & Par/Newquay RR2:01.282:00.10
52:01.69David Banwell-Clode U17MDave LewisCwmbran2:00.021:50.84
62:02.19Daniel BodmanPBU20MSean PriceAberdare Valley2:02.192:02.14
72:04.17Craig Sprod U20MSean PriceAberdare Valley2:00.02:00.0
82:04.53Matthew AntoniazziPBU15MDave LewisCwmbran2:04.531:58.7
92:07.74James Hanrahan U17M Cwmbran2:04.172:04.17
Men 800 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.21Hywell JonesPBU20M Aberdare Valley/UW Aberystwyth2:02.212:02.21
22:02.36Tom StockleyPBU17M South Devon/Newton Abbot2:02.361:59.4
32:02.55Andrew IngleSBSENM Bideford2:02.551:51.10
42:03.62Daniel Hiscox U20M Aberdare Valley2:02.32:02.3
52:04.34Lui PollastronePBU17M Team Bath2:04.342:04.34
62:04.48Benedict WesthenryPBU15MPete ClarkeWeymouth/Team Dorset2:04.481:56.1
72:04.83Callum JonesPBU15MPeter MeredithCornwall2:04.831:55.78
82:05.82Ben PhillipsSBU20M Taunton2:05.822:03.1
92:07.14Andrew Reed U20M Erme Valley2:05.12:02.4
Men 800 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:06.21Eliot Buckner U20MAlasdair DonaldsonErme Valley/Armada2:05.31:53.76
22:06.44Blair BrownPBU17MCharlotte FisherTaunton2:06.441:57.89
32:06.88John TelfordSBV50M Cornwall2:06.882:04.55
42:07.77Adam HollandPBU23MAdam TofieldTavistock/votwo.co.uk Racing Team2:07.772:07.77
52:08.58Nick BennettPBU17MMark BraceNorth Devon2:08.581:58.37
62:09.11Oscar Tully U17MMark BraceNorth Devon2:08.392:00.89
72:09.22Craig BridgesPBSENM Team Bath2:09.222:02.73
82:09.30Josh TrigwellPBU17MBrian O'HareTorbay/Newton Abbot2:09.301:52.96
92:10.31Marcus Price U17MDave LewisCwmbran2:08.12:06.6
Men 800 E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.23Ashley Humphreys SENM Torbay2:08.22:08.1
22:10.13Oliver AgerPBU20M Taunton2:10.132:00.96
32:10.26Adam Thrall U15M Gloucester2:09.62:06.7
42:10.75Theo StopardSBU17MPaul BattenErme Valley2:10.752:07.8
52:11.04David BedwellSBV55M Bristol & West/Midland Masters2:11.041:56.37
62:11.04Hobie MartinPBU15MJohn KnowlesBristol & West/Newquay & Par2:11.041:58.9
72:11.95Bob Minting V55M Blackheath & Bromley/South West Vets2:10.62:01.5
82:12.00Michael Shute U20M South Devon2:11.42:08.9
92:12.83Luke JacobsPBU15M Bristol & West2:12.832:09.7
102:15.69Matthew HillSBU20M North Devon2:15.692:05.10
Men 800 F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.12Fred BartonPBU17M Yate/Westbury2:09.122:03.1
22:09.77Adam Tofield U23MAdam TofieldTavistock2:08.162:01.54
32:13.25Kane Lee U15MNeil MillerYate/Westbury2:10.291:55.04
42:13.71Oliver Friend U17MMark BraceNorth Devon2:11.72:04.8
52:14.29Connor OzannePBU17M Poole Runners2:14.292:14.29
62:14.63Alex KingPBU15MJohn KnowlesBristol & West/Truro School2:14.632:07.1
72:15.38Michael GauntPBU15MMark BraceNorth Devon2:15.381:59.52
82:16.66Malcolm CowtonSBV45M Yate/South West Vets2:16.662:15.83
92:19.33Declan Toth U15M Bournemouth2:18.51:58.35
102:22.42William Rozier U17M Exeter2:19.62:14.80
112:22.82Allan HerdmanPBV55M Tavistock2:22.822:18.61
122:34.24Dafydd Jones U20M Aberdare Valley2:19.82:15.5
Men 800 G
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:18.20Aaron JosePBU17M Cornwall/Mounts Bay2:18.202:18.20
22:19.34Stephen ScarfiPBU15MDavid NortonCwmbran2:19.342:07.77
32:19.51Alexander AllenSBU13MMichael CokerTeam Southampton/Millfield Sch2:19.512:06.02
42:20.96Tom East U13MRupert PepperPoole Runners2:18.712:07.7
52:22.41Daniel Bagnall U15M Bristol & West2:21.12:10.3
62:27.56Matthew BullPBU15M North Devon2:27.562:27.56
72:27.92Ian Snow V55MMark BraceTorrington2:25.82:22.8
82:29.72Steve Beardwell U15M Yate2:27.41:57.9
Men 800 H
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:22.48Graeme Tinkler U15M Newton Abbot2:21.942:00.70
22:22.97Oscar HoldsworthPBU13MJohn KnowlesBristol & West/Truro School2:22.972:19.2
32:25.73Ben HawkinsPBU15MCharlotte FisherTaunton2:25.731:54.23
42:26.53Ned OliverPBU13MMark BraceBideford2:26.532:05.3
52:30.16Luke Rutley U13M Newton Abbot2:27.392:00.14
62:30.41James BlackfordPBU13MSimon AndersonCity of Plymouth/Armada2:30.412:06.5
72:33.29Regan CooperPBU13MRupert PepperPoole Runners2:33.292:24.34
82:34.46James CraddockPBU15MStephen WoodfindenNewquay & Par2:34.462:20.95
92:35.88James Skelton U13M Yate/Westbury2:25.762:11.1
102:37.40Luke PriorPBU13MSimon PriorWells City/Yeovil2:37.402:04.7
112:39.41Matthew Neyle-Opie U13M City of Plymouth2:26.172:16.14
122:40.74Stephen BlackfordSBV45M City of Plymouth/Armada2:40.742:40.71
132:41.66Dean SmithSBU15MAdam TofieldTavistock/Cornwall Schs2:41.661:59.0
Women 800 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:15.34Catherine BlewSBU20WCharlotte FisherTaunton2:15.342:11.02
22:16.78Katherine Humphreys SENW Exeter2:12.02:12.0
32:17.25Chloe Anderson U23W Exeter2:13.82:08.08
42:19.52Bethan Griffiths U23WPhil BanningCardiff/Cardiff Met Uni2:13.72:11.54
52:21.35Steise HodgsonPBU15WMark BraceNorth Devon2:21.352:21.35
62:22.21Amanda EvansSBSENWEddie BairstowExeter2:22.212:17.4
72:22.64April Hogg U17WJohn ScottNewquay & Par/Enfield & Haringey2:20.22:18.1
82:22.74Faith TaylorSBU23W Exeter2:22.742:21.35
Women 800 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:22.37Emily Fitzhugh U17W Yate/Westbury/Millfield Sch2:19.32:15.5
22:24.19Felicity Elliott U23W South West RR/Royal Holloway Uni of London2:22.22:22.2
32:24.71Lucy CampbellPBU15WMark BraceNorth Devon2:24.712:16.46
42:26.55Jessica BennettPBU15WMark BraceNorth Devon/West Buckland2:26.552:22.5
52:27.25Linda Lawrence (Ludlow) SENW City of Plymouth/Royal Navy2:26.052:22.1
62:27.58Harriet RogersPBU15WCharlotte FisherTaunton2:27.582:25.89
72:27.58Emma Journeaux U17W Yate/Westbury2:26.22:25.9
82:31.06Kelly Leat U15W Yate/Westbury2:25.52:22.8
92:37.10Emma Butterworth U13WMark PauleyPoole AC/Team Dorset2:35.02:22.7
Women 800 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:29.87Heather FellPBSENW Tavistock2:29.872:29.87
22:31.78Lottie JosePBU15WPeter MeredithCornwall2:31.782:24.7
32:32.63Lauren Ellis U15W Yate2:30.52:24.1
42:32.80Chloe ReganPBU15WMark BraceNorth Devon2:32.802:31.3
52:34.10Alice Rogers U15W City of Plymouth2:31.12:22.57
62:35.91Anna Rust U17WBrian O'HareExeter2:31.82:25.01
72:42.50Sophie BerryPBU17WMark BraceNorth Devon2:42.502:38.3
82:43.54Kate VineSBU13W Exeter2:43.542:28.24
92:46.43Ellie Parker U13W North Somerset2:40.42:36.2
Women 800 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:39.35Daniella WhitingPBU13W Team Bath2:39.352:39.35
22:40.87Rosie Parsons U15WSteve HollierNorth Somerset2:38.72:29.22
32:41.31Alex MorganPBU15W Devon Schs2:41.312:41.31
42:41.78Alex PhillipsPBU13W Poole Runners2:41.782:23.46
52:41.86Felicia CooperPBU15W Exeter2:41.862:41.86
62:51.13Tabitha VaughanPBU15W Exeter2:51.132:44.9