BMC Grand Prix External Results
Eton
3 Jul 02

Click here to see pictures and movies of the action
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Men 1500 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:41.67Angus MacleanSBU23M Team Southampton/Southampton Uni3:41.613:39.88
23:42.82Rees BuckPBSENM New Zealand3:42.823:42.82
33:43.72Benedict WhitbyPBSENMAndrew HobdellWindsor Slough Eton & Hounslow/Police3:43.723:43.72
43:43.93Nick McCormickPBU23MLindsay DunnMorpeth3:42.733:35.74
53:44.00Michael SkinnerPBSENMAndrew HobdellBlackheath & Bromley3:42.433:42.35
63:44.18Rob HootonPBSENM City of Edinburgh (Defunct)3:44.183:44.18
73:44.41John Rogers SENM Sale Harriers Manchester/Annadale3:43.33:43.3
83:44.67Colin McCourtPBU20MCraig WinrowBournemouth/St. Mary's Uni3:44.673:37.06
93:45.88Robert AndersenPBSENM Denmark3:45.883:45.88
103:47.37Mark FountainSBU23M Australia3:47.373:37.42
113:56.25Alister Moses SENM Reigate Priory/Shaftesbury Barnet3:50.033:44.62
Men 1500 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:49.61Ben TicknerSBU23M Wells City/Thames Valley/Exeter Uni3:46.603:43.00
23:50.68Ed JacksonPBU23MCraig WinrowAldershot, Farnham & District/Nottingham Uni3:48.343:41.29
33:50.90Alex HodgkinsonPBU20M Shaftesbury Barnet3:50.903:49.13
43:51.08Mark Sanford SENM Basildon3:51.023:46.01
53:51.28Jonathan BurrellSBSENM Basingstoke & Mid Hants3:51.283:51.11
63:51.86Andrew Walker U23M Ireland3:49.433:49.43
73:52.42Ben Ruthe U23M New Zealand3:49.813:48.52
83:54.25Steffan North SENM Sale Harriers Manchester3:51.563:51.24
93:55.15Tom PenfoldPBU20M Birchfield H3:51.063:46.83
103:56.57Lee RodriguezPBSENM Winchester/New Forest Runners3:56.573:56.57
Men 1500 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:52.12Jamie AtkinsonPBU20M Blackheath & Bromley3:52.123:47.49
23:52.40Clayton BannonSBSENM Windsor Slough Eton & Hounslow3:52.403:49.5
33:52.51Mark ChristieSBU20M Mullingar/Ireland3:52.513:41.91
43:54.16Steve ClarkePBSENM Medway & Maidstone3:54.063:54.06
53:54.17Nick TalbotSBSENM Notts/Oxford Uni/Thames Hare & Hounds3:54.173:48.71
63:54.35David KellyPBU23M Sligo/Ireland3:54.353:51.81
73:56.50Alex TannerPBSENM Bedford & County3:54.63:50.40
83:57.36Tim Prendergast SENM New Zealand3:54.103:51.37
93:57.62Chris BirdPBU23M Chichester3:57.623:56.02
103:59.73Steve AblittSBU20M Aldershot, Farnham & District3:59.733:51.42
Men 1500 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:53.55Noel PollockPBSENM Kent/Annadale/Bath Uni3:53.553:44.56
23:58.52Henry HammondPBU23M Coventry/Birmingham Uni3:56.93:49.02
33:59.57Ahmed AliSBU17M Newham & Essex Beagles3:59.573:56.6
43:59.79Alistair SmithPBU20M Aldershot, Farnham & District/Loughborough Student3:57.973:54.58
54:00.04Dave WebbPBU23MBud BaldaroLeeds City/Birmingham Uni4:00.043:51.32
64:00.44Ewen MallochPBSENMMartin RushShaftesbury Barnet4:00.443:59.0
74:00.77James EllisPBU17MMick WoodsCity of Portsmouth3:56.233:52.76
84:01.35Richard BurneySBSENM Liverpool H4:00.33:54.63
94:02.16Darryl HardsSBU23M Brighton Phoenix4:02.163:59.59
104:03.16James HorsmanPBU17M Bedford & County4:03.164:00.3
114:07.28Matt Warley U20M Cheltenham/Loughborough Students4:01.863:50.19
Men 1500 E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:00.27Alaster StewartPBSENMAlaster StewartBelgrave/Redhill RR4:00.274:00.27
24:01.45Ben HardingPBU17MKenneth PikeCity of Portsmouth/Brunel Uni London4:01.23:51.19
34:01.49Huw EvansSBSENM Tonbridge4:01.493:56.6
44:02.99Lewis Cadman U20M Bedford & County/Birmingham Uni4:00.253:55.74
54:04.89Mathew AshtonPBU20MMick WoodsAldershot, Farnham & District4:04.893:48.69
64:05.11Gavin Smith U20M Aldershot, Farnham & District4:01.034:01.03
74:05.30Tim Cook SENM Bedford & County4:03.474:03.47
84:06.41Graham RussPBU20M Aldershot, Farnham & District4:06.414:06.41
94:09.95Jan Butler-ReesPBU20M Ireland4:09.954:09.95
104:15.57Alex PigotPBU20M Unattached4:15.574:15.57
114:17.99Robert PoulterSBV35M Belgrave4:17.994:07.89
Women 1500 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:08.77Sarah JamiesonPBSENW Australia4:08.774:08.77
24:10.65Maria LynchPBSENW Dundrum South Dublin/Ireland4:10.654:10.65
34:11.24Rachel NewcombePBV35W Liverpool H4:11.244:11.24
44:11.8Kerry GillibrandPBSENW Sale Harriers Manchester4:11.84:11.8
54:15.48Natalie HarveyPBSENW South London/Australia4:15.484:14.41
64:19.42Hayley McGregorPBSENW Australia4:19.424:19.42
74:23.21Ann Marie Larkin U23W Ireland4:23.204:18.36
Women 1500 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:29.91Charlotte BestPBU20WMark BestCrawley/Loughborough Students4:29.914:12.29
24:30.12Charlotte BrowningPBU15W Aldershot, Farnham & District4:30.124:09.86
34:34.07Rosanna IannonePBSENWDick KnowlesVale of Aylesbury4:29.704:29.70
44:35.92Esther EvansSBSENW Highgate/Thames Turbo4:35.924:28.49
54:39.15Emma SatterlySBU23WJon BiggBrighton Phoenix4:39.154:34.23
64:40.34Emma PallantPBU15WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:40.344:09.96
74:40.66Carolyn Dickie SENW Windsor Slough Eton & Hounslow4:35.04:35.0
84:41.14Isabelle StoatePBU17W North Devon/Butler Uni4:41.144:31.03
94:42.07Brigit ChesworthPBU20W Eastbourne/Preston4:42.074:42.07
Women 1500 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:46.74Natalie DoverPBU23W Windsor Slough Eton & Hounslow4:46.744:46.74
24:49.81Carolyn BooseySBU20W Vale of Aylesbury/Marshall Milton Keynes4:48.504:28.28
34:50.44Stacey PrestonPBU15W Aldershot, Farnham & District4:50.444:35.78
44:51.00Ruth VlassakSBV40W Woking4:51.004:42.7
54:53.02Beth Harris U23W Basingstoke & Mid Hants/Southampton Uni4:47.54:47.5
64:53.31Kiri NowakSBU17W Aldershot, Farnham & District4:53.314:52.3
74:53.58Helen CozensPBU15W Bracknell AC4:52.24:38.92
85:01.02Cheryl Hammond U17W Aldershot, Farnham & District4:49.914:48.2
95:01.36Sarah HopkinsonPBU13WDavid FarrowGloucester5:01.24:20.80
105:02.57Lynsey Morris U23W Llanelli4:58.784:58.78