Eastern AA Cross Country Championships External Results
Colchester
6 Dec 09
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
ZXC
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
22 50:21Christof SchwieningV40M  Cambridge & Coleridge
ZXC
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
1 24:03Ben HunterU20M Ron DawsonSouthend/St. Mary's Uni
2 24:54Tom FrithU20M Ron DawsonSouthend
3 25:29Lloyd HeardU20M John HylandColchester & Tendring/Team Cobra
4 26:57Tom GoughU20M  Herts Phoenix
5 27:48Howard ClarkeU20M Ron DawsonSouthend
ZXC SM
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
1 37:26Chris SellensSENM Peter WestBideford
2 38:26Wesley BentonSENM  Sudbury Joggers
3 38:59Nick BeerSENM  Cambridge & Coleridge
4 39:17Allen SmallsV40M Peter WestColchester H
5 39:52Paul SpowageV45M Peter WestColchester H/Eastern Masters
6 40:04Sean KetteridgeV40M  Tiptree/Colchester H
7 40:16Shay JoyceSENM  Orion
8 40:45Paul HelliwellV40M  Colchester H
9 41:22Andrew KeartonSENM  Colchester H
10 41:49Alan PritchardV35M  Cambridge & Coleridge
11 42:07Alexander MacMillenV40M  Colchester H
13142:39David WrightV50M  Colchester H
15244:52Geoff BrewsterV50M  Huntingdonshire/Eastern Masters
ZXC U17M
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
1 19:59Sam ClaytonU17M2Robert KimberColchester & Tendring
2 20:18Darryl WorbeyU17M1 Thurrock
3 20:22Vasudev ZaverU17M1 Herts Phoenix
4 20:46Samuel BrownU17M1Ron DawsonSouthend
5 20:48Ben DaveyU17M2 Thurrock
6 21:02Edward ShepherdU17M1Adrian NewmanHerts Phoenix
7 21:26Rhys GillardU17M1Ron DawsonSouthend
8 21:51Dennis CrossU17M1Leslie BellThurrock
9 22:08Charlie ParkerU17M1Ron DawsonSouthend
10 22:48Max KnightU17M  S'end
ZXC U15M
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
1 13:40Tom RichardsonU15M2Steve ReynoldsThurrock
2 13:45James DowningU15M1Penny ButcherHuntingdonshire
3 13:55Michael PorterU15M2Garry PorterColchester & Tendring
4 14:04Joe AlexanderU15M1John HylandColchester & Tendring/Great Bentley
5 14:22Joseph GibbonU15M2 Colchester & Tendring
6 14:28Luke ScottU15M2 Huntingdonshire
7 14:32Ryan DunneU15M2John StowWoodford Green Essex Ladies
8 14:35Kieran McMorranU15M1 Bungay Black Dog
ZXC U13M
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
1 11:17Jake BarracloughU13M2 Herts Phoenix
2 11:51Elliot BennettU13M2David SmithColchester H
3 12:09Thomas HeylenU13M1Michael SmithCambridge & Coleridge
4 12:11Perry RowanU13M3John StowWoodford Green Essex Ladies
5 12:39Luke AllenU13M  Brain
ZXC SW
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
2 22:23Stacey WheatU23W Mick WoodsColchester H/St. Mary's Uni/Aldershot, Farnham & D
1 22:40Danielle TatumSENW  Colchester & Tendring/Woodford Green Essex Ladies
3 23:53Natasha TaylorU23W  Herts Phoenix
4 23:55Marie ShirleySENW  Sudbury Joggers
5 23:57Becky AdamsSENW  Colchester & Tendring
6124:09Lynn HiggsV45W  Colchester H
7 25:00Helen BloomfieldSENW David SmithColchester & Tendring/Chelmsford
8 25:12Charlotte KnappettSENW  Colchester & Tendring
9 25:24Julia McIntoshV45W  Huntingdonshire
10225:39Debbie CattermoleV45W  Colchester H
11326:23Joan LasenbyV45W  Cambridge & Coleridge/Cambridge Uni/Eastern Master
13327:17Lynn TannerV55W  Springfield/Eastern Masters
ZXC U20W
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
1 25:14Laura HillyardU20W1 Colchester & Tendring/Team Cobra
2 26:03Nathalie RichardsU20W2 Cambridge & Coleridge
3 28:11Phoebe MayU20W1 Colchester H
ZXC U17W
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
1 23:35Lauren MacGregorU17W1Richard ThurstonOrion
2 24:52Jay AndrewsU17W1 Orion
3 25:01Samantha RedgraveU17W1John HylandColchester & Tendring
4 25:10Chloe BeckettU17W1 Braintree
5 27:00Stacey EyersU17W2 Colchester & Tendring
6 27:12Lacey BarehamU17W2Robert KimberColchester & Tendring
8 32:08Tamsin DesboroughU17W1Robert AndrewsWaveney Valley
ZXC U15W
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
1 14:45Georgina SchwieningU15W2 Cambridge & Coleridge/Cambridge TC
2 15:43Mary GoughU15W1 Herts Phoenix
3 15:53Chloe WilliamsU15W1Ron DawsonSouthend
4 15:58Kirsty StrattonU15W2 Colchester H
5 16:00Jordan LaceyU15W2Ron DawsonSouthend
6 16:15Sarah ImbushU15W1David WestSouthend
ZXC U13W
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
1 12:45Claire WilsonU13W3Mark VileCambridge & Coleridge/Cambridge TC
2 12:59Sophia DissU13W2 Braintree
3 13:00Gemma HollowayU13W2 Thurrock
4 13:15Katie ScholeyU13W2Hanno FischerHuntingdonshire
5 13:35Amy PettittU13W1Hilary VogelCambridge & Coleridge/Suffolk Schs
6 13:38Ami FoskerU13W3John HylandColchester & Tendring