Aviva Scottish Schools' Championships External Results
Grangemouth
11-12 Jun 10
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:11.72Jack Walker U17MGordon LockieGiffnock North3:57.673:45.14
24:13.28Finlay RaePBU17M Ayr Seaforth/Ayrshire4:06.624:05.68
34:16.17Ethan Sloan-DennisonPBU17M Victoria Park City of Glasgow4:15.34:00.48
44:19.81Craig Young U17M Victoria Park City of Glasgow4:19.294:19.29
54:23.44Max Lott U17M Giffnock North4:04.94:03.62
64:24.98Jake Wightman U17MGeoff WightmanEdinburgh AC4:13.893:34.17
74:27.40Christopher Russell U17M Giffnock North4:25.924:18.99
84:27.57Craig CampbellPBU17M Inverness4:26.124:03.18
94:30.07Michael Ferguson U17MKen HoggBanchory Stonehaven/Aberdeen4:16.493:45.27
104:30.61Craig HaxtonSBU17M Kilbarchan4:26.014:16.40
114:31.31Ruaridh Miller U17MDavid CampbellEdinburgh AC4:23.724:02.90
1500 h1 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:23.71Jack Walker U17MGordon LockieGiffnock North3:57.673:45.14
24:24.86Max Lott U17M Giffnock North4:04.94:03.62
34:25.30Craig Young U17M Victoria Park City of Glasgow4:19.294:19.29
44:25.78Michael Ferguson U17MKen HoggBanchory Stonehaven/Aberdeen4:16.493:45.27
54:26.01Craig HaxtonPBU17M Kilbarchan4:26.014:16.40
64:26.12Craig CampbellPBU17M Inverness4:26.124:03.18
74:35.75Scott LawrieSBU17M Kirkintilloch4:35.754:31.4
84:40.22Scott McAlpine U17MJohn WandsPitreavie4:27.524:22.38
94:48.42Kieran Baker U17M Sco Sch  
104:54.88Ben Kurzman U17M Sco Sch  
1500 h2 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:30.37Jake Wightman U17MGeoff WightmanEdinburgh AC4:13.893:34.17
24:30.41Jack Walker U17MGordon LockieGiffnock North3:57.673:45.14
34:30.56Finlay Rae U17M Ayr Seaforth/Ayrshire4:06.624:05.68
44:30.58Ethan Sloan-Dennison U17M Victoria Park City of Glasgow4:15.34:00.48
54:30.94Declan McGallaglyPBU17M Giffnock North4:30.944:30.94
64:31.62Ruaridh Miller U17MDavid CampbellEdinburgh AC4:23.724:02.90
74:39.16Jonathon Adam U17M Shetland4:30.594:27.3
84:51.90Andrew Thomson U17M Sco Sch  
1500 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:06.58Ross Matheson U20MDavid CampbellLasswade/Team Edinburgh3:54.793:43.27
24:08.80Fraser Scott U20MDavid CampbellCorstorphine/Team Edinburgh3:57.833:57.83
34:11.21Graham EvansPBU20M Kilbarchan4:10.194:04.95
44:13.23Jack Hamilton U20MMichael JohnstonCambuslang/South Lanarkshire4:10.43:55.53
54:14.42Stewart Orr U20M Cambuslang/South Lanarkshire4:03.633:52.06
64:14.87Adam GuthriePBU20MLiz NuttallDundee Hawkhill/Kingdom Athletics4:14.874:14.87
74:15.22Greg TurnerPBU20MDudley WalkerGiffnock North4:13.064:07.04
84:15.27Marcus Cram U20M Morpeth/Edinburgh AC4:11.354:08.3
94:19.80Howell CraskePBU20MLiz NuttallDundee Hawkhill4:19.803:51.15
104:21.41Bobby BristowSBU20M Cambuslang/Shetland4:21.414:14.63
114:22.26Adam Jack U20MDavid CampbellEdinburgh AC4:15.714:15.71
124:43.65Andrew RaeSBU20M Ayr Seaforth/Ayrshire4:43.654:30.33
1500 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:44.51Louisa StewartSBU17W Edinburgh AC/Tayside4:39.304:33.66
24:47.45Joanna MuirSBU17W Stewartry4:47.454:39.13
34:49.10Stella WintersSBU17W Shettleston4:43.944:39.78
44:51.21Kathryn Pennel U17WJohn MontgomeryPitreavie/Kingdom Athletics4:41.234:37.63
55:01.10Olivia O'Hare U17WDavid CampbellEdinburgh AC4:44.44:23.45
65:02.53Lucy MitchellPBU17W Falkirk4:56.334:56.33
75:03.01Rachael Dunn U17WEnid JohnstoneEdinburgh AC4:52.814:47.37
85:07.64Katie Bristow U17WMichael JohnstonCambuslang4:56.914:43.18
95:12.25Lucy Henderson-Morris U17W Gala5:07.55:07.5
105:13.18Jennifer Eadie U17W Kilbarchan5:09.95:09.9
115:16.77Rhian MacKayPBU17W Orkney5:12.355:12.35
125:32.33Olivia KeenanSBU17W Giffnock North5:03.185:03.18
1500 h1 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:04.30Olivia O'Hare U17WDavid CampbellEdinburgh AC4:44.44:23.45
25:04.57Louisa Stewart U17W Edinburgh AC/Tayside4:39.304:33.66
35:07.47Joanna Muir U17W Stewartry4:47.454:39.13
45:08.15Lucy Mitchell U17W Falkirk4:56.334:56.33
55:09.19Rachael Dunn U17WEnid JohnstoneEdinburgh AC4:52.814:47.37
65:12.35Rhian MacKayPBU17W Orkney5:12.355:12.35
75:19.56Olivia KeenanSBU17W Giffnock North5:03.185:03.18
85:31.82Alison HughesPBU17W North Ayrshire5:31.825:31.82
95:41.37Danielle McConway U17W Shettleston5:31.75:17.60
105:43.19Frances LowrieSBU17W Giffnock North5:43.195:12.97
115:44.02Laura Gibson U17WSteven DoigFife5:39.684:58.60
1500 h2 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:10.35Kathryn Pennel U17WJohn MontgomeryPitreavie/Kingdom Athletics4:41.234:37.63
25:10.55Lucy Henderson-Morris U17W Gala5:07.55:07.5
35:12.39Katie Bristow U17WMichael JohnstonCambuslang4:56.914:43.18
45:13.05Stella Winters U17W Shettleston4:43.944:39.78
55:15.03Jennifer Eadie U17W Kilbarchan5:09.95:09.9
65:23.30Elaine EadieSBU17WArthur SmithKilbarchan5:23.305:00.13
75:23.98Isabelle BoughSBU17W Corstorphine5:22.795:04.6
85:29.38Georgina BlackPBU17W Scottish Schs5:29.385:29.38
95:34.19Amy MacLellan U17W Victoria Park City of Glasgow5:30.55:30.5
105:44.73Alexandria Scott U17W Sco Sch  
115:48.24April MillerPBU17W Giffnock North5:48.245:48.24
1500 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:44.20Hollie Young U20WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow/Team Glasgow4:34.74:33.54
24:47.31Ellie BuchanSBU20WGrant Scott SmithAberdeen4:47.314:43.5
34:52.58Laura Muir U20WAlan MackintoshDundee Hawkhill4:50.913:55.22
45:02.15Rhian DawesSBU20WJohn MontgomeryVictoria Park City of Glasgow/Team Glasgow4:53.234:37.21
55:21.28Steph LawrieSBU20WDavid HoodNithsdale/Vale of Aylesbury5:21.284:47.65