BMC Regional Races External Results
Exeter
27 Apr 10
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Mens 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:53.6Michael WilsmorePBSENMGraeme RileyBristol & West/Royal Navy3:51.73:43.45
24:00.9Sam PettyPBU20MMark BraceNorth Devon3:54.63:51.01
34:03.1Oliver BerryPBSENMCharlotte FisherExeter/Birmingham Uni/Taunton4:00.14:00.1
44:03.4James AnsellPBSENMPaul BattenNewquay & Par/Exeter4:03.43:56.95
54:04.0Eliot BucknerPBU20MAlasdair DonaldsonErme Valley/Exeter4:04.03:51.03
64:04.9Brett HalliwellPBU20M Yate/Westbury3:59.133:54.08
74:13.4Jack HutchensPBU20MMark BraceNorth Devon4:13.43:54.13
84:25.9Gregg Halliwell U20M Yate4:12.64:02.05
Mens 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:12.0Ashley HumphreysPBSENM Exeter4:12.04:12.0
24:14.8Nick BennettPBU17MMark BraceNorth Devon4:14.84:02.08
34:17.3Simon Cooper U17M Taunton4:15.54:14.50
44:18.1Josh TrigwellPBU20MBrian O'HareExeter4:14.23:49.57
54:18.8Tom StockleyPBU17M South Devon/Newton Abbot4:18.84:18.8
64:19.3Zak TobiasPBU17M Bristol & West4:13.394:06.9
74:19.4Samuel HarrySBU20MPeter MeredithCornwall4:17.64:08.01
84:21.2Josh Bagnall U20M Bristol & West/Mendip4:13.24:13.2
94:24.1Alexander HillPBU17M Team Bath4:24.14:24.1
104:28.2Robbie OverneyPBU20MMark BraceNorth Devon4:28.24:25.11
114:29.3Theo StopardPBU20MPaul BattenErme Valley4:27.64:27.6
Mens 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:19.5Hobie MartinPBU17MJohn KnowlesBristol & West/Newquay & Par3:59.53:55.87
24:20.0Andrew ReedPBU20M Erme Valley4:16.84:16.8
34:21.7Luke JacobsPBU17M Bristol & West4:16.254:11.66
44:26.1Craig BridgesPBSENM Team Bath4:26.14:22.04
54:27.8Ben PaddyPBU17MMark BraceNorth Devon4:18.94:18.9
64:28.2Richard DrageSBV50MAllan HerdmanTavistock/South West Vets4:28.24:25.89
74:31.4Michael Gaunt U17MMark BraceNorth Devon4:29.94:07.66
84:31.9Matthew Dickinson U15M Wells City/Yeovil4:22.94:04.29
94:36.4Zac MarshPBU17M Bristol & West4:31.04:31.0
Mens 1500m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:39.6Pete DartonSBV35MPete DartonWells City/Yeovil4:39.64:33.7
24:41.7Paul Blake T36/F36PBU23MRobert EllchukDorchester4:37.14:34.42
34:43.4Owen DragePBU20M Tavistock4:43.44:41.4
44:43.9Alex KingPBU17MJohn KnowlesBristol & West/Truro School4:26.04:26.0
54:44.8Blake Blackwood U17M Exeter4:34.94:30.2
64:46.0Daniel BagnallPBU17M Bristol & West4:30.64:30.6
74:52.0Ned Oliver U15MMark BraceBideford4:44.84:14.44
84:53.6Simon Prior V40MSimon PriorWells City/Yeovil4:47.04:47.0
94:54.5Simon HowardSBV35MJohn ScottNewquay & Par4:36.54:36.5
104:56.4Xan WesolowskiPBU15MMark BraceNorth Devon4:52.44:22.76
114:58.8Dave Stanfield V45M Wells City/Yeovil Town/South West Vets4:51.444:44.88
125:02.0Anton WilliamsSBU17M Yate5:02.04:53.5
135:03.9Matthew Bull U15M North Devon4:40.04:28.73
145:11.1Oscar Holdsworth U15MJohn KnowlesBristol & West/Truro School4:38.04:38.0
Mens 1500m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:50.1Samuel Lane de CourtinPBU15MSimon AndersonCity of Plymouth/Cornwall Schs4:49.93:59.75
24:50.2Lewis NightingalePBU15M Bristol & West4:45.74:31.32
34:56.2Ian SnowPBV55MMark BraceTorrington4:56.24:48.66
44:57.9Sam WordleyPBU15M North Devon4:57.94:57.9
55:00.3Reuben GricePBU20M Tavistock5:00.35:00.3
65:01.4Adam Wilson T20/F20 U15MMartin FitzhughYate/Westbury4:57.74:08.42
75:07.8Luke PriorPBU13MSimon PriorWells City/Yeovil5:00.404:02.7
85:23.5Cameron Souter FrostPBU13M Exeter5:23.55:23.5
95:24.9Bob Chapman V60M Royal Navy/South West Vets5:14.984:41.7
105:26.5Alfie Oliver U13M North Devon5:18.895:12.34
Womens 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:39.6Bethan Griffiths SENWPhil BanningCardiff/Cardiff Met Uni4:36.684:32.49
24:39.8Rosie ChamberlainPBU17WBrian O'HareExeter4:39.84:31.03
34:39.9Katherine HumphreysSBSENW Exeter4:39.94:33.91
44:43.7Olivia Sadler U17WDavid TaylorBristol & West4:32.784:18.36
54:51.3Emily Weeks U23WBrian O'HareExeter4:45.24:39.71
64:51.8Emily BlissSBU20WBrian O'HareExeter4:51.84:51.4
74:52.0Anna RustPBU20WBrian O'HareExeter4:52.04:52.0
84:52.5Lucy CampbellPBU17WMark BraceNorth Devon4:49.54:41.75
94:57.0Julie StroudPBSENW Royal Navy4:57.04:57.0
104:57.9Carie RobertsonPBU15WPaul BattenErme Valley/Armada4:57.94:57.9
114:59.8Jo Meek SENW Tavistock4:56.34:46.4
125:00.5Lauren EllisSBU17W Yate4:57.634:57.1
Womens 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:56.9Jo Meek SENW Tavistock4:56.34:46.4
24:59.1Rebecca PiercePBSENW Team Bath4:55.14:48.69
35:05.6Helen SmithPBU17W Exeter5:05.65:05.6
45:14.2Olivia ConnellPBU17W Truro School4:56.264:56.26
55:16.4Jessica BennettPBU15WMark BraceNorth Devon/West Buckland5:15.25:15.2
65:17.1Yvonne ChartPBU15WJohn KnowlesTruro School5:02.44:48.82
75:19.2Poppy Tank U13WSimon AndersonCity of Plymouth/Armada5:14.84:31.00
85:20.6Alice SaylesSBU17W South Devon5:18.115:16.2
95:31.9Chloe Regan U15WMark BraceNorth Devon5:24.95:17.0
Womens 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:19.2Dulcie AtkinsonPBU17W Cornwall5:18.55:18.5
25:19.4Caitlin MulroyPBU17WPeter MeredithCornwall5:19.45:19.4
35:21.5Zoe FisherPBU15W Cornwall4:57.964:57.96
45:29.9Kate Vine U15W Exeter5:05.05:03.59
55:31.0Freya GloverSBU17W Cornwall5:31.05:01.41
65:31.1Francesca Waters U13WBenjamin PenberthyCornwall/Truro School5:27.55:06.5
75:36.1Victoria Boylett U15W Exeter5:10.95:10.9
85:38.2Sarah ThomsonPBU20W Exeter5:38.25:38.2
95:54.1Rebecca SpearSBU15WColin PettyNorth Devon5:54.15:33.70
106:41.3Erin LynchPBU15W South Devon6:41.36:41.3