BMC Regional Races External Results
Exeter
25 May 10
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Mens 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:56.8Jonathan WillsSBSENMMike DownBristol & West3:56.83:53.73
23:58.1Charlie MacLeanPBU20MCharlotte FisherTaunton/Yeovil3:56.123:49.35
33:58.5Jack Bancroft U23M Wells City/Exeter Uni3:54.303:54.30
44:00.7Peter FreedmanPBSENM Tavistock/Total Fitness Bath4:00.74:00.7
54:03.9Nathan BarrettSBU20M New Zealand4:03.93:56.33
64:04.9Leif ChandlerPBU20MRupert PepperPoole Runners4:04.93:57.72
74:05.0Eliot Buckner U20MAlasdair DonaldsonErme Valley/Exeter4:04.03:51.03
84:05.2Owain Jones SENMConrad MiltonWindsor Slough Eton & Hounslow3:58.113:56.05
94:12.6Gregg HalliwellSBU20M Yate4:12.64:02.05
104:13.9Torsten ChandlerSBU23MRupert PepperPoole Runners/Exeter Uni4:13.94:13.10
114:14.5Ashley Humphreys SENM Exeter4:12.04:12.0
124:15.6Jack Hutchens U20MMark BraceNorth Devon4:13.43:54.13
Mens 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:07.9Matthew PetersPBU20M Bristol & West4:07.94:07.9
24:10.9Callum JonesPBU17MPeter MeredithCornwall4:09.53:52.37
34:12.0Sam BedfordPBU17MRupert BedfordWells City/Millfield Sch4:12.03:59.67
44:12.2Sam BedwellPBU17MDavid BedwellBristol & West4:09.44:09.4
54:15.9Zak TobiasPBU17M Bristol & West4:13.394:06.9
64:16.8Andrew ReedPBU20M Erme Valley4:16.84:16.8
74:17.6Simon Cooper U17M Taunton4:15.54:14.50
84:18.7Luke JacobsPBU17M Bristol & West4:16.254:11.66
94:18.7Daniel BodmanPBU23MSean PriceAberdare Valley4:18.74:15.09
104:22.6Kane LeePBU17MNeil MillerYate/Westbury4:22.64:09.51
114:23.2Josh NevinPBU15MRob BoydBournemouth4:19.104:08.72
124:23.3Ben PaddyPBU17MMark BraceNorth Devon4:18.94:18.9
134:24.9Sam ChamberlainPBU17M Exeter4:21.14:21.1
144:29.9Michael GauntSBU17MMark BraceNorth Devon4:29.94:07.66
Mixed 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:21.7Andrew WordenPBU17MPeter MeredithCornwall4:21.43:55.96
24:29.2Matthew DickinsonPBU15M Wells City/Yeovil4:22.94:04.29
34:31.8Richard Drage V50MAllan HerdmanTavistock/South West Vets4:28.24:25.89
44:32.9Imogen AinsworthSBU23WKeith BrackstoneBristol & West/Bristol Uni4:32.94:25.24
54:33.7Catherine BlewSBU20WCharlotte FisherTaunton4:26.534:22.76
64:34.2Hannah AldersonSBU20WKeith BrackstoneYate/Bristol & West4:30.64:30.6
74:35.6Amber WatsonSBU17WChristopher FrapwellStroud4:34.234:32.14
84:39.5Sam Heslop-GeorgePBU15MPeter MeredithCornwall4:26.64:22.53
94:40.1Jeremy Hogan V50M Bristol & West/South West Vets4:38.964:34.6
104:44.9Eleanor WimshurstSBU20W Bristol & West4:44.94:37.04
114:49.4Oscar Holdsworth U15MJohn KnowlesBristol & West/Truro School4:38.04:38.0
124:55.4Pete Darton V35MPete DartonWells City/Yeovil4:39.64:33.7
Mens 1500m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:38.9Michael RobbinsPBSENM Exeter Uni4:38.94:23.42
24:39.5Blake BlackwoodPBU17M Exeter4:34.94:30.2
34:47.0Simon PriorPBV40MSimon PriorWells City/Yeovil4:47.04:47.0
44:51.2Lewis Nightingale U15M Bristol & West4:45.74:31.32
55:01.3Luke PriorPBU13MSimon PriorWells City/Yeovil5:00.404:04.35
65:06.5Laurence EdgeleySBU15M Exeter5:06.55:05.4
75:06.9Ian Snow V55MMark BraceTorrington4:56.24:48.66
85:21.7Mike Erith V60M Tavistock5:13.44:30.99
95:32.3Bob Chapman V60M Royal Navy/South West Vets5:14.984:41.7
Womens 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:46.0Emily WeeksPBU23WBrian O'HareExeter4:45.24:39.71
24:52.4Anna Rust U20WBrian O'HareExeter4:52.04:52.0
34:53.6Lucy Campbell U17WMark BraceNorth Devon4:49.54:41.75
44:55.1Rebecca PiercePBSENW Team Bath4:55.14:48.88
54:55.3Charlotte Cayton-SmithPBU15WStephen WoodfindenNewquay & Par4:55.34:33.34
64:56.3Jo MeekSBSENW Tavistock4:56.34:46.4
75:04.7Katie AllenSBU20WMark PauleyPoole AC5:04.74:39.86
85:06.0Harriet RogersPBU17WCharlotte FisherTaunton5:06.04:57.5
95:06.3Lauren Ellis U17W Yate4:57.634:57.1
105:17.8Georgia TimsonPBU13WStephen WoodfindenNewquay & Par5:17.55:17.5
115:26.3Victoria BoylettPBU15W Exeter5:10.95:10.9
125:27.8Alice RogersSBU17W Plymouth Coll5:27.84:48.2