BMC Regional Races External Results
Exeter
25 May 10
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Mens 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:51.2Richard PetersPBU23MMike DownBristol & West1:50.291:49.65
21:51.8Sam Petty U20MMark BraceNorth Devon1:50.321:49.06
31:52.3Michael Wilsmore SENMGraeme RileyBristol & West/Royal Navy1:51.41:50.38
41:52.6Steve MitchellPBU23MKeith BrackstoneBristol & West/Bristol Uni/Crawley/Helsby RC1:51.351:50.55
51:53.2Matt ParsleyPBU23MMartyn JonesExeter/Sheffield Hallam Uni1:53.21:53.2
61:53.2Christopher DoddPBU23MKeith BrackstoneBristol & West/Bristol Uni/Eastbourne1:53.21:52.21
71:53.8James AnsellPBSENMPaul BattenNewquay & Par/Exeter1:52.31:52.3
81:54.4Brett HalliwellPBU20M Yate/Westbury1:54.41:54.4
Mens 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.6Kurtis GibsonPBU20M Mendip1:53.81:53.77
21:56.0Conor RobinsonPBU17MPeter MeredithCornwall1:56.01:56.0
31:56.5Paul GreenSBU20MRupert PepperPoole Runners/Bournemouth1:56.51:54.23
41:57.0Daniel PricePBU23M Bournemouth/Exeter Uni1:57.01:56.05
51:57.7John BrierlyPBU23MCy KnibbBristol & West/Bristol Uni1:57.71:57.7
61:59.6Josh Bagnall U20M Bristol & West/Mendip1:57.71:57.7
72:02.0Craig SprodSBU20MSean PriceAberdare Valley2:02.02:00.0
Mens 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.4Alex FieldsPBSENMJames HillierBristol & West/UWE/Mendip2:04.12:02.3
22:04.5Nick BennettPBU17MMark BraceNorth Devon2:03.81:58.37
32:05.0Thomas HumphreyPBSENM Exeter Uni2:05.02:05.0
42:05.4Tom Stockley U17M South Devon/Newton Abbot1:59.41:59.4
52:05.5Lui Pollastrone U20M Team Bath2:05.22:04.34
62:05.6John ScottSBV40MJohn ScottEnfield & Haringey/Newquay & Par2:05.62:02.5
72:06.1Steve Waldron SENM City of Plymouth2:02.41:58.5
82:06.8Oliver AgerPBU20M Taunton2:06.82:00.96
Mens 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.5Ryan Ashwood U17M Yate1:56.01:56.0
22:03.1Fred BartonPBU17M Yate/Westbury2:03.12:03.1
32:07.4Rocky HarrisonPBU17MRocky Harrison 2:05.11:54.26
42:08.0Hobie MartinPBU17MJohn KnowlesBristol & West/Newquay & Par2:03.91:58.9
52:08.9Declan TothPBU15M Bournemouth2:07.11:58.35
62:09.9Alex KingPBU17MJohn KnowlesBristol & West/Truro School2:07.12:07.1
72:10.3Craig Bridges SENM Team Bath2:09.42:02.73
82:10.6Robbie OverneyPBU20MMark BraceNorth Devon2:08.12:07.65
92:13.9Paul Blake T36/F36 U23MRobert EllchukDorchester2:11.092:06.10
Mens 800m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:10.3Liam ButlerPBU20M Taunton2:06.02:06.0
Mens 800m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
22:10.6Rowan PreecePBU17MCharlotte FisherTaunton2:10.62:03.8
32:12.1Daniel PettyPBU15MRobert GrewExeter2:12.12:12.1
42:14.0Jamie Coles U17MCharlotte FisherTaunton2:12.31:59.25
52:14.1Simon Howard V35MJohn ScottNewquay & Par2:11.32:11.3
62:14.2Steve BeardwellPBU15M Yate2:10.81:57.9
72:15.4Anton WilliamsPBU17M Yate2:15.42:15.4
82:18.0David Bedwell V55M Bristol & West/Midland Masters2:15.61:56.37
Mens 800m F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:13.2William NuttPBSENM North Devon2:13.22:13.2
22:13.6James SkeltonPBU15M Yate/Westbury2:11.12:11.1
32:15.4Daniel BagnallPBU17M Bristol & West2:10.32:10.3
42:15.9Bob Minting V60M Blackheath & Bromley/South West Vets2:11.32:01.5
52:16.2Ben HawkinsPBU15MCharlotte FisherTaunton2:16.21:54.23
62:16.3William RozierPBU17M Exeter2:16.32:14.80
72:18.7Graeme Tinkler U15M Newton Abbot2:16.12:00.70
82:18.8Oliver LivingstonePBU15M Taunton2:16.892:02.72
92:21.9Matthew Neyle-Opie U15M City of Plymouth2:21.42:16.14
Mens 800m G
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.4Steve LangSBV55M South Devon/South West Vets2:17.42:08.4
22:19.2Luke RutleyPBU15M Newton Abbot2:15.52:00.14
32:20.1Toby GreenPBU15M Taunton2:20.12:20.1
42:20.5Xan WesolowskiPBU15MMark BraceNorth Devon2:18.72:02.88
52:23.2Malcolm Cowton V45M Yate/South West Vets2:18.52:15.83
62:23.9Daniel Parker U15M Yate/Westbury2:23.52:09.6
72:24.7Adam Wilson T20/F20PBU15MMartin FitzhughYate/Westbury2:24.72:00.78
82:25.2Ian SnowPBV55MMark BraceTorrington2:22.82:22.8
Womens 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:13.8Lily OwsleyPBU17WDavid TaylorBristol & West2:12.122:09.95
22:14.3Rosie ChamberlainPBU17WBrian O'HareExeter2:12.612:04.19
32:15.2Imogen BriscoePBU17WChristopher FrapwellStroud2:15.22:15.2
42:15.6Katherine Humphreys SENW Exeter2:14.262:12.0
52:17.1Sophie SkinnerPBU23WColin BovellExeter/Bath Uni2:16.162:16.16
62:18.9Charlotte DaviesPBU23WSonya EllisHerts Phoenix/Exeter Uni2:18.92:18.7
72:23.9Carie Robertson U15WPaul BattenErme Valley/Armada2:20.82:20.8
82:25.7Lauren Anning U20WPaul BattenErme Valley/Armada2:21.92:21.9
Womens 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:24.5Julie Stroud SENW Royal Navy2:20.322:20.32
22:25.1Kelly Leat U17W Yate/Westbury2:22.82:22.8
32:25.9Jessica Bennett U15WMark BraceNorth Devon/West Buckland2:22.52:22.5
42:28.4Holly Brown U15WCharlotte FisherTaunton2:27.92:16.74
52:29.9Steise HodgsonSBU15WMark BraceNorth Devon2:21.42:21.35
62:30.4Anna CaswellPBU15WRobert LinskillNorth Devon2:30.42:30.4
72:30.5Robyn BraileySBU17W Yate2:30.52:29.3
Womens 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:23.5Lizzie HarrisSBU17WRupert PepperPoole Runners2:22.842:14.07
22:28.8Yvonne ChartPBU15WJohn KnowlesTruro School2:25.42:24.13
32:29.5Lottie JosePBU15WPeter MeredithCornwall2:29.52:24.7
42:31.0Jo MeekPBSENW Tavistock2:31.02:31.0
52:31.3Chloe ReganPBU15WMark BraceNorth Devon2:31.32:31.3
62:33.1Poppy TankPBU13WSimon AndersonCity of Plymouth/Armada2:33.12:17.54
72:35.1Beth Letherby U15W Dorchester/Team Dorset2:34.152:29.9
82:36.7Becky Turner U23W Cornwall/Newquay & Par2:35.82:34.49
92:38.3Sophie BerryPBU17WMark BraceNorth Devon2:38.32:38.3
Womens 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:30.7Zoe FisherPBU15W Cornwall2:27.12:27.1
22:31.0Kate VinePBU15W Exeter2:30.32:28.24
32:38.9Sara-Jane VanstoneSBU13W North Devon/Torrington2:38.92:31.85
42:40.3Harriet MitchellSBU13W City of Plymouth2:40.32:38.24
52:40.7Alex Phillips U13W Poole Runners2:36.12:23.46
62:41.6Chloe Buck U13WSteve HollierNorth Somerset2:34.062:34.06
72:42.6Emily Ackford U13WSimon AndersonTavistock2:41.62:21.90
82:55.3Sophie AllenSBU17W Poole AC/Team Dorset2:55.32:40.85