BMC Regional Races External Results
Exeter
29 Jun 10
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Men 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:54.5Tom Marley SENMDarrell MaynardBristol & West/Cardiff Met Uni3:54.263:51.00
23:54.6Sam PettyPBU20MMark BraceNorth Devon3:54.63:51.01
33:54.9Michael Wilsmore SENMGraeme RileyBristol & West/Royal Navy3:51.73:43.45
43:56.4Conor RobinsonPBU17MPeter MeredithCornwall3:55.13:55.1
53:56.9Charlie MacLean U20MCharlotte FisherTaunton/Yeovil3:56.123:49.35
63:58.4Ben Tickner SENMClive ThomasWells City/Kent3:55.83:43.00
73:58.7Blair BrownPBU17MCharlotte FisherTaunton3:58.43:57.59
84:00.6Johnathan Morgan U23MJames ThieNewport3:56.353:50.16
94:02.1Steve Gallienne U23MMick WoodsBideford/St. Mary's Uni3:58.03:58.0
104:02.3Joe DalgleishPBU23MChristopher FrapwellYate/Westbury4:02.34:02.3
114:03.5Nathaniel Lane SENM Cardiff4:01.34:01.3
124:04.7Benedict WesthenryPBU17MThomas WatsonWeymouth/Team Dorset4:04.73:52.39
134:06.0Eliot Buckner U20MAlasdair DonaldsonErme Valley/Exeter4:04.03:51.03
144:11.6Leif Chandler U20MRupert PepperPoole Runners4:04.93:57.72
Men 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:08.0Kurtis GibsonPBU20M Mendip4:08.03:57.00
24:09.5Callum JonesPBU17MPeter MeredithCornwall4:09.53:52.37
34:10.9Sam BedwellPBU17MDavid BedwellBristol & West4:09.44:09.4
44:12.0Hobie Martin U17MJohn KnowlesBristol & West/Newquay & Par3:59.53:55.87
54:13.2Jon James V45M Wells City/Yeovil4:10.754:10.75
64:14.1Simon Anderson V45M City of Plymouth/Plymouth H/South West Vets/Armada4:08.694:03.3
74:16.9Simon CooperSBU17M Taunton4:15.54:14.50
84:18.3Zak Tobias U17M Bristol & West4:13.394:06.9
94:19.5Jack Hutchens U20MMark BraceNorth Devon4:13.43:54.13
104:21.6Tom BloodworthPBU23M Taunton/Cardiff Met Uni4:17.94:17.9
114:22.2Nick Bennett U17MMark BraceNorth Devon4:14.84:02.08
124:22.8Adam Speake U17M Bristol & West4:14.13:53.43
134:24.2Andrew Reed U20M Erme Valley4:16.84:16.8
Men 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:13.2Josh BagnallPBU20M Bristol & West/Mendip4:13.24:13.2
24:16.4James SharePBU20M Poole Runners4:16.44:01.60
34:17.8Chris HinePBU17M Team Bath4:17.84:17.8
44:19.2Luke Jacobs U17M Bristol & West4:16.254:11.66
54:21.4Ben Paddy U17MMark BraceNorth Devon4:18.94:18.9
64:22.2Ashley SmithPBU20MSimon AndersonCity of Plymouth/Armada4:22.24:19.5
74:23.5Paul William DaviesPBSENM Cardiff4:23.54:23.5
84:24.2Rowan PreecePBU17MCharlotte FisherTaunton4:22.94:03.15
94:25.3Jake WaldronPBU23MCraig WinrowExeter/Bath Uni/South West RR4:20.84:12.51
104:27.6Theo StopardPBU20MPaul BattenErme Valley4:27.64:27.6
114:29.2Robbie Overney U20MMark BraceNorth Devon4:28.24:25.11
124:31.8Tom Austin U17MMark PauleyWeymouth/Team Dorset4:29.43:53.72
Men 1500m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:23.2Oliver FriendPBU17MMark BraceNorth Devon4:23.24:23.2
24:24.8Ben Kelly U15M Australia  
34:26.0Alex KingPBU17MJohn KnowlesBristol & West/Truro School4:26.04:26.0
44:26.5Matthew Dickinson U15M Wells City/Yeovil4:22.94:04.29
54:28.0Alan Metcalfe U23MMark PauleyBedford & County/Beds Uni4:25.04:21.18
64:29.7Sam Heslop-George U15MPeter MeredithCornwall4:26.64:22.53
74:30.7Oscar TullyPBU17MMark BraceNorth Devon4:30.74:30.7
84:31.0Zac MarshPBU17M Bristol & West4:31.04:31.0
94:32.0Oliver FoxPBU15MRichard Llewellyn EatonWells City/Yeovil/King's College Taunton4:32.04:03.08
104:33.4Andrew DeamerSBV40M Wells City4:33.44:28.4
114:35.2Adnan HaqSBU23M Cardiff Uni4:35.24:09.1
124:35.5David Bedwell V55M Bristol & West/Midland Masters4:35.043:52.4
Men 1500m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:30.1Liam ButlerPBU20M Taunton4:30.14:30.1
24:31.3Declan TothPBU15M Bournemouth4:31.34:26.58
34:33.0Jamie ColesPBU17MCharlotte FisherTaunton4:33.04:07.00
44:35.5Blake BlackwoodPBU17M Exeter4:34.94:30.2
54:37.1Paul Blake T36/F36PBU23MRobert EllchukDorchester4:37.14:34.42
64:38.3Ben HawkinsPBU15MCharlotte FisherTaunton4:33.94:05.25
74:40.3Michael Robbins SENMKaren YewerExeter Uni4:38.94:16.8
84:40.6Oscar HoldsworthPBU15MJohn KnowlesBristol & West/Truro School4:38.04:38.0
94:41.1Alexander RogersSBU20MCharlotte FisherTaunton/Minehead/Unattached4:41.14:34.42
104:42.9Isaac Taschimowitz U17MCharlotte FisherTaunton4:38.394:19.54
114:43.0Ben MillarPBU15M Mendip4:39.74:24.7
124:44.7Daniel Bagnall U17M Bristol & West4:30.64:30.6
135:02.7William RozierSBU17M Exeter5:02.74:46.49
Men 1500m F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:43.2Ben BennettPBU20M North Devon4:43.24:43.2
24:43.4Sam SommervillePBU13MAnnette WealeYeovil/Wells City4:43.43:56.18
34:46.0Lewis NightingalePBU15M Bristol & West4:45.74:31.32
44:47.7Bob MintingSBV60M Blackheath & Bromley/South West Vets4:47.74:30.2
54:49.3Danny OldPBU15MStephen WoodfindenNewquay & Par4:49.34:30.38
64:50.7Samuel Lane de Courtin U15MSimon AndersonCity of Plymouth/Cornwall Schs4:49.93:59.75
74:50.8Simon HowardSBV35MJohn ScottNewquay & Par4:36.54:36.5
84:53.0Henry WillisSBU15M Taunton/King's College Taunton4:53.04:21.05
94:53.1James Blackford U15MSimon AndersonCity of Plymouth/Armada4:43.84:11.93
105:02.3Charlie BennettSBU15M North Devon5:02.34:44.34
115:04.3Ian Snow V55MMark BraceTorrington4:56.24:48.66
125:07.0Dean SmithPBU15MAdam TofieldTavistock/Cornwall Schs5:07.04:15.71
135:10.6James CraddockPBU15MStephen WoodfindenNewquay & Par5:10.64:56.3
145:13.4Mike ErithSBV60M Tavistock5:13.44:30.99
Women 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:33.0Hannah Alderson U20WKeith BrackstoneYate/Bristol & West4:30.64:30.6
24:42.0Katie Knowles U23WJohn KnowlesBristol & West/Birmingham Uni4:33.404:27.44
34:45.2Emily WeeksPBU23WBrian O'HareExeter4:45.24:39.71
44:47.5Grace Howie U17WMark PauleyPoole AC/Team Dorset4:45.44:40.31
54:48.4Charlotte Davies U23WSonya EllisHerts Phoenix/Exeter Uni4:46.014:40.27
64:49.9Katherine Humphreys SENW Exeter4:39.94:33.91
74:51.1Naomi SpeakeSBU17W Bristol & West4:51.14:44.4
84:53.4Imogen Briscoe U17WChristopher FrapwellStroud4:47.764:47.66
94:55.8Emily Bliss U20WBrian O'HareExeter4:51.84:51.4
105:02.4Anna Rust U20WBrian O'HareExeter4:52.04:52.0
115:11.9Aoife Thorogood U17W Mendip4:46.894:46.89
Women 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:55.7Charlotte Cayton-Smith U15WStephen WoodfindenNewquay & Par4:55.34:33.34
24:56.1Elisabeth HoodPBU13WMark PauleyPoole AC4:55.64:33.48
34:56.2Amy CooperPBU15W Marlborough & District Junior/Millfield Sch4:56.24:49.69
44:59.0Zoe FisherPBU15W Cornwall4:57.964:57.96
54:59.0Rebecca Pierce SENW Team Bath4:55.14:48.69
65:02.4Yvonne ChartPBU15WJohn KnowlesTruro School5:02.44:48.82
75:06.8Lucy Rogers U23W Wycombe/Exeter Uni5:05.644:50.76
85:09.5Harriet Rogers U17WCharlotte FisherTaunton5:06.04:57.5
95:19.0Jessica Bennett U15WMark BraceNorth Devon/West Buckland5:15.25:15.2
Women 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:13.4Rachel LangbeinPBU17WCharlotte FisherTaunton5:13.44:44.75
25:14.9Charlotte RogersPBU15W Taunton5:14.95:07.26
35:16.4Poppy Tank U13WSimon AndersonCity of Plymouth/Armada5:14.84:31.00
45:17.5Georgia TimsonPBU13WStephen WoodfindenNewquay & Par5:17.55:17.5
55:21.5Kate Vine U15W Exeter5:05.05:03.59
65:22.1Emily AckfordSBU13WSimon AndersonTavistock5:22.14:42.90
75:23.1Xan Wesolowski U15MMark BraceNorth Devon4:52.44:22.76
85:23.6Alice Sayles U17W South Devon5:18.115:16.2
95:32.8Penny GuessPBU15W Somerset Schs/King's College Taunton5:32.85:32.8
105:33.6Lowenna Hawkey U13W Newquay & Par5:24.95:24.9