BMC Regional Races External Results
Exeter
31 Aug 10
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Men 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:51.7Michael WilsmorePBSENMGraeme RileyBristol & West/Royal Navy3:51.73:43.45
23:55.4Sam Petty U20MMark BraceNorth Devon3:54.63:51.01
33:55.4Owen WalpolePBU23M Exeter/Durham Uni3:55.43:49.10
43:57.7Chris Discombe SENMJames ThieLes Croupiers/Cardiff/Australia3:48.953:48.95
53:58.4Blair BrownPBU17MCharlotte FisherTaunton3:58.43:57.59
63:59.5Hobie MartinPBU17MJohn KnowlesBristol & West/Newquay & Par3:59.53:55.87
74:00.1Oliver BerryPBSENMCharlotte FisherExeter/Birmingham Uni/Taunton4:00.14:00.1
84:00.6Jamie Taylor-CaldwellPBU20M Ealing Southall & Middx4:00.63:49.15
94:01.3Nathaniel LanePBSENM Cardiff4:01.34:01.3
Men 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:10.1Luke ScottPBSENMCharlotte FisherTaunton4:10.14:03.05
24:10.8Adam ThrallPBU17M Gloucester4:10.84:10.8
34:11.6Stephen Morris T20/F20SBU23MColin DaleyAberdare Valley4:11.63:56.24
44:14.2Josh TrigwellPBU20MBrian O'HareExeter4:14.23:49.57
54:15.2Andrew Kaar T20/F20 SENM Birchfield H4:09.314:01.01
64:17.9Tom BloodworthPBU23M Taunton/Cardiff Met Uni4:17.94:17.9
74:20.8Jake WaldronPBU23MCraig WinrowExeter/Bath Uni/South West RR4:20.84:12.51
84:27.7Andrew Reed U20M Erme Valley4:16.84:16.8
Men 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:21.1Sam ChamberlainPBU17M Exeter4:21.14:21.1
24:22.9Rowan PreecePBU17MCharlotte FisherTaunton4:22.94:03.15
34:28.0Ben WilsonPBU15MRupert PepperPoole Runners4:28.04:14.31
44:33.6Jamie Coles U17MCharlotte FisherTaunton4:33.04:07.00
54:33.9Ben HawkinsPBU15MCharlotte FisherTaunton4:33.94:05.25
64:34.5Oliver Fox U15MRichard Llewellyn EatonWells City/Yeovil/King's College Taunton4:32.04:03.08
74:35.5Michael Gaunt U17MMark BraceNorth Devon4:29.94:07.66
84:37.6Declan Toth U15M Bournemouth4:31.34:26.58
94:37.9James HuntPBU15MRidley GriffithBridgend4:37.94:22.45
Men 1500m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:32.8Matthew BradleySBSENMGraeme RileyCity of Plymouth4:32.84:08.66
24:34.9Blake BlackwoodPBU17M Exeter4:34.94:30.2
34:36.5Simon HowardPBV35MJohn ScottNewquay & Par4:36.54:36.5
44:38.0Oscar HoldsworthPBU15MJohn KnowlesBristol & West/Truro School4:38.04:38.0
54:43.8James BlackfordPBU15MSimon AndersonCity of Plymouth/Armada4:43.84:11.93
64:44.9Isaac Taschimowitz U17MCharlotte FisherTaunton4:38.394:19.54
74:45.4Aaron JosePBU17M Cornwall/Mounts Bay4:45.44:31.39
84:45.5Sam Sommerville U13MAnnette WealeYeovil/Wells City4:43.43:56.18
94:50.1Matt HardingPBU20M Tavistock4:50.14:50.1
105:10.1Luke Prior U13MSimon PriorWells City/Yeovil5:00.403:59.36
115:26.1Tom BlackfordPBU13MSimon AndersonCity of Plymouth/Armada5:26.14:21.86
Women 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:40.4Natasha Cockram U20WDave LewisCwmbran4:35.804:35.80
24:43.4Olivia Sadler U17WDavid TaylorBristol & West4:32.784:18.36
34:46.6Rosie Chamberlain U17WBrian O'HareExeter4:39.84:31.03
44:47.4Miranda SadlerPBU15WDavid TaylorBristol & West4:47.44:26.72
54:47.4Katherine Humphreys SENW Exeter4:39.94:33.91
64:48.0Alex MundellPBU15WDave AmeyCity of Salisbury4:48.04:38.23
74:49.5Lucy CampbellPBU17WMark BraceNorth Devon4:49.54:41.75
84:54.4Emily Bliss U20WBrian O'HareExeter4:51.84:51.4
Women 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:58.3Felicity Elliott SENW South West RR4:56.834:53.19
25:00.5Elisabeth Hood U13WMark PauleyPoole AC4:55.64:33.48
35:05.0Kate VinePBU15W Exeter5:05.05:03.59
45:06.0Yvonne Chart U15WJohn KnowlesTruro School5:02.44:48.82
55:16.2Victoria Boylett U15W Exeter5:10.95:10.9
65:23.6Zoe Fisher U15W Cornwall4:57.964:57.96
75:27.0Daniella Jewell U15W Bideford5:10.55:10.5
85:31.1Hannah GauntSBU15WMark BraceNorth Devon5:31.14:40.80
95:31.7Emma Jones U13W Yate/Westbury5:30.425:15.1
105:40.0Lauren Ellis U17W Yate4:57.634:57.1