BMC Regional Races External Results
Exeter
27 Jul 10
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800 A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.9Jade WilliamsSBU20WTrevor PainterAmman Valley2:11.92:04.39
22:12.4Catherine Blew U20WCharlotte FisherTaunton2:11.022:11.02
32:12.5Melissa Courtney U20WMark PauleyPoole AC/Team Dorset/Shaftesbury Barnet2:12.342:04.03
42:13.2Bethan GriffithsSBSENWPhil BanningCardiff/Cardiff Met Uni2:12.52:11.54
52:14.1Alex MundellPBU15WDave AmeyCity of Salisbury2:11.722:10.2
62:14.2Emily WeeksPBU23WBrian O'HareExeter2:14.22:12.61
72:14.5Laura ParkerSBU23WMick WoodsWells City/Yeovil/St. Mary's Uni/Enfield & Haringe2:14.52:11.3
82:14.7Loren BleakenPBU15WAdrian CloverTeam Bath2:14.72:04.59
92:15.0Charlotte Gaughan U23WPhil BanningCardiff2:13.722:11.27
102:20.7Imogen Briscoe U17WChristopher FrapwellStroud2:15.22:15.2
800 B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:16.0Katherine TurnerSBU17WAdrian CloverTeam Bath2:16.02:12.30
22:18.1April HoggPBU17W Enfield & Haringey2:18.12:18.1
32:18.1Katie KnowlesSBU23WJohn KnowlesBristol & West/Birmingham Uni2:18.12:14.90
42:18.2Rose Penfold U20W Mendip/Cambridge Uni2:15.962:15.32
52:20.3Lucy CampbellPBU17WMark BraceNorth Devon2:20.082:16.46
62:21.4Steise HodgsonSBU15WMark BraceNorth Devon2:21.42:21.35
72:22.5Jessica BennettPBU15WMark BraceNorth Devon/West Buckland2:22.52:22.5
82:24.7Charlotte Cayton-Smith U15WStephen WoodfindenNewquay & Par2:22.52:05.73
92:32.7Katie Allen U20WMark PauleyPoole AC2:25.32:12.21
800 C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:22.0Rachel SykesSBU17WHoward MoscropMarlborough & District Junior/Marlborough & Distri2:22.02:18.5
22:22.8Kelly LeatPBU17W Yate/Westbury2:22.82:22.8
32:24.5Isobel Glaisher U15WClive ThomasYeovil/Dorset Schs/Wells City2:24.12:22.5
42:25.4Yvonne ChartPBU15WJohn KnowlesTruro School2:25.42:24.13
52:25.8Lauren EllisPBU17W Yate2:25.82:24.1
62:26.0Danielle Burry U15WMark PauleyPoole AC/Team Dorset2:25.42:25.4
72:27.1Zoe FisherPBU15W Cornwall2:27.12:27.1
82:32.2Chloe Regan U15WMark BraceNorth Devon2:31.32:31.3
92:37.0Victoria Boylett U15W Exeter2:33.72:29.10
800 D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:28.9Helen Smith U17W Exeter2:26.52:26.5
22:29.7Elisabeth HoodPBU13WMark PauleyPoole AC2:29.72:17.8
32:30.1Alice RogersPBU17W Plymouth Coll2:30.12:22.57
42:31.0Caroline StevenSBV40WCaroline StevenNewquay & Par/South West Vets/Launceston RR2:31.02:18.2
52:31.7Alison HurfordSBV45W Bristol & West/Veterans2:31.72:15.97
62:31.8Rachel Langbein U17WCharlotte FisherTaunton2:31.042:19.47
72:33.1Harriet RogersSBU17WCharlotte FisherTaunton2:33.12:25.89
800 E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:32.9Jackie WalpoleSBV55W Exeter/South West Vets2:32.92:25.2
22:35.9Chloe BuckPBU13WSteve HollierNorth Somerset2:34.062:34.06
32:36.1Alex PhillipsPBU13W Poole Runners2:36.12:23.46
42:36.7Shannon Robertson U15WRuth GodbeerExeter2:35.612:34.09
52:36.8Emily Ruffell-HazellSBU17W Taunton2:36.82:31.0
62:37.0Jo Meek SENW Tavistock2:31.02:31.0
72:38.2Charlotte RogersSBU15W Taunton2:38.22:30.14
82:39.7Emma Jones U13W Yate/Westbury2:36.42:29.47
92:41.2Olivia FlanaganPBU17WMark BraceNorth Devon2:41.22:38.79
102:41.6Emily AckfordPBU13WSimon AndersonTavistock2:41.62:21.90
Men 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:51.3Richard Peters U23MMike DownBristol & West1:50.291:49.65
21:51.4Michael WilsmorePBSENMGraeme RileyBristol & West/Royal Navy1:51.41:50.38
31:52.3James AnsellPBSENMPaul BattenNewquay & Par/Exeter1:52.31:52.3
41:53.1Tom PurnellPBU17MChristopher FrapwellStroud1:53.11:53.03
51:53.2Owen WalpolePBU23M Exeter/Durham Uni1:53.21:52.35
61:53.3Harry WebbPBU23M Bristol & West/Brunel Uni London1:53.31:53.3
71:53.8Kurtis GibsonPBU20M Mendip1:53.81:53.77
81:54.7Michael KershawPBU23MJames ThieCardiff/Cardiff Met Uni1:54.71:52.67
91:54.8Brett Halliwell U20M Yate/Westbury1:54.41:54.4
101:55.1David Devine T13PBU20MBrian ScobieLiverpool H1:54.341:54.34
Men 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.8Ryan Ashwood U17M Yate1:56.01:56.0
21:57.9Josh BagnallPBU20M Bristol & West/Mendip1:57.71:57.7
31:59.9Samuel Harry U20MPeter MeredithCornwall1:58.171:56.51
42:03.0Andrew Reed U20M Erme Valley2:02.42:02.4
52:04.1Alex FieldsPBSENMJames HillierBristol & West/UWE/Mendip2:04.12:02.3
62:05.9Steve Waldron SENM City of Plymouth2:02.41:58.5
Men 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.9Jordon WestSBU23MPeter MeredithCornwall/Newquay & Par1:56.91:53.09
21:59.2Matthew PetersPBU20M Bristol & West1:59.21:59.2
32:00.2Sam BedwellPBU17MDavid BedwellBristol & West2:00.22:00.2
42:00.7Callum JonesPBU17MPeter MeredithCornwall2:00.71:55.78
52:02.0Tyrone JamesPBU17M Yate/Westbury2:02.02:02.0
62:03.0Lee HamiltonPBU23MCraig WinrowKent/Newquay & Par2:03.01:52.97
72:03.6Kane LeePBU17MNeil MillerYate/Westbury2:03.61:55.04
82:03.7Olly JosePBU23M  2:03.72:03.7
92:03.9Matthew Cole U15MAndrew FaulknerYeovil/Wells City2:02.731:57.3
102:04.8Paul William Davies SENM Cardiff2:00.592:00.59
112:08.5Oliver Friend U17MMark BraceNorth Devon2:04.82:04.8
Men 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.8Ben AnthonySBU23M Preston2:03.81:59.16
22:03.9Hobie MartinPBU17MJohn KnowlesBristol & West/Newquay & Par2:03.91:58.9
32:06.0Liam ButlerPBU20M Taunton2:06.02:06.0
42:06.4Josh TrigwellPBU20MBrian O'HareExeter2:06.41:52.96
52:07.1Alex KingPBU17MJohn KnowlesBristol & West/Truro School2:07.12:07.1
62:07.2Oscar TullyPBU17MMark BraceNorth Devon2:07.22:00.89
72:08.8Robbie OverneyPBU20MMark BraceNorth Devon2:08.12:07.65
82:10.9Declan Toth U15M Bournemouth2:07.11:58.35
Men 800m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:05.9Ben PaddyPBU17MMark BraceNorth Devon2:05.92:05.9
22:07.5Joe Allen T46PBU23M Team Bath2:07.52:07.5
32:11.4Simon HowardPBV35MJohn ScottNewquay & Par2:11.32:11.3
42:12.7Daniel Petty U15MRobert GrewExeter2:12.12:12.1
52:13.5Steve Beardwell U15M Yate2:10.81:57.9
62:14.9James Skelton U15M Yate/Westbury2:11.12:11.1
72:15.7Ben ReynoldsPBSENM Exeter2:15.12:11.97
82:16.9Matthew TaylorPBU23M Cornwall/Newquay & Par2:16.92:16.9
92:21.5Tony Symons V45M Tavistock2:20.12:18.73
Men 800m F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.8John Telford V50M Cornwall2:09.32:04.55
22:10.3Daniel BagnallPBU17M Bristol & West2:10.32:10.3
32:13.3Michael GauntPBU17MMark BraceNorth Devon2:13.31:59.52
42:15.0David WeirPBU15MSimon AndersonCity of Plymouth2:15.01:56.58
52:16.6Ben Hawkins U15MCharlotte FisherTaunton2:16.21:54.23
62:16.9David Bedwell V55M Bristol & West/Midland Masters2:15.61:56.37
72:17.8Mark CottamPBU15MAlastair AbramsYate2:17.82:04.6
82:17.9Harri ElmerSBU17MAdrian CloverTeam Bath2:17.92:12.89
92:18.1Geoff ColePBV35MAnnette WealeYeovil/Wells City2:18.12:18.1
102:19.5William Rozier U17M Exeter2:16.32:14.80
112:21.9Graeme Tinkler U15M Newton Abbot2:16.12:00.70
Men 800m G
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:15.5Alan LivingstoneSBV40MGlenn WalpoleExeter2:15.52:09.79
22:15.9Alexander RogersPBU20MCharlotte FisherTaunton/Minehead/Unattached2:15.92:10.03
32:17.5Sam SommervillePBU13MAnnette WealeYeovil/Wells City2:17.51:54.9
42:18.5Malcolm CowtonSBV50M Yate/South West Vets2:18.52:15.83
52:18.6Samuel Lane de CourtinPBU15MSimon AndersonCity of Plymouth/Cornwall Schs2:18.61:54.13
62:18.9Ned OliverPBU15MMark BraceNorth Devon2:18.92:05.3
72:19.2Oscar HoldsworthPBU15MJohn KnowlesBristol & West/Truro School2:19.22:19.2
82:21.3Lee BraileyPBV40M North Devon2:21.32:21.3
92:24.0Matthew Neyle-Opie U15M City of Plymouth2:21.42:16.14
102:26.4Dean SmithPBU15MAdam TofieldTavistock/Cornwall Schs2:21.11:59.0
112:27.6Adam Wilson T20/F20 U15MMartin FitzhughYate/Westbury2:24.72:00.78
122:30.4David Richardson V45M Yeovil2:27.02:21.17
Men 800m H
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:21.7Charlie MartinSBU15M Wells City/Yeovil/Millfield Sch2:21.72:09.41
22:22.6Simon PriorSBV40MSimon PriorWells City/Yeovil2:22.62:17.47
32:22.8John GlaisherPBV45M Crewkerne2:22.82:22.8
42:26.3Ian Snow V60MMark BraceTorrington2:22.82:22.8
52:27.9Dave BarlowSBV50M Yeovil/South West Vets2:27.91:51.0
62:28.0Patrick LivingstonePBU13MBrian O'HareExeter2:28.02:12.55
72:28.3Jake Bevan U13M Yate/Westbury2:24.92:23.2
82:30.4Mike ErithSBV60M Tavistock2:30.42:08.91
92:30.7James CraddockPBU15MStephen WoodfindenNewquay & Par2:30.72:20.95
102:33.3Luke PriorPBU13M Wells City/Yeovil2:33.32:04.7
112:37.2Bob ChapmanSBV60M Royal Navy/South West Vets2:37.22:22.1
122:37.6Charlie Fraser U13M Mendip2:36.92:23.68