BMC PB Classic External Results
Street
3 May 10
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Mens 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:48.46Jonathan HayPBU20MMick WoodsAldershot, Farnham & District3:46.023:42.13
23:52.68Tom CurrPBU20MChristopher FrapwellStroud3:48.343:42.79
33:54.36Charlie Grice U17MJon BiggBrighton Phoenix3:48.703:33.60
43:56.58Harry CarterPBU20MVince StampCity of Portsmouth3:56.583:56.58
53:58.14Tom PurnellPBU17MChristopher FrapwellStroud3:56.533:47.99
63:59.42Harvey Dixon U17MMick WoodsAldershot, Farnham & District3:48.833:44.31
74:00.66Alex CornwellSBU20MRichard ThurstonWoodford Green Essex Ladies3:49.393:43.34
84:03.26Mitch White U20MGary MarlowBracknell AC3:59.823:56.81
94:05.02Robert GaltPBU20MChristopher FrapwellStroud4:05.023:59.3
104:06.12Luke Carroll U17MAndrew BeadleCheltenham3:51.143:46.03
Mens 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:03.38Joshua GracePBU20MMick WoodsAldershot, Farnham & District3:58.093:54.35
24:04.38Charlie MacLeanPBU20MCharlotte FisherTaunton/Yeovil3:56.123:49.35
34:05.02Brett Halliwell U20M Yate/Westbury3:59.133:54.08
44:07.87Aaron BennettPBU20MTodd BennettSouthampton4:07.873:59.68
54:08.10Ian BaileyPBU20MMick WoodsAldershot, Farnham & District4:01.083:58.86
64:08.40Daniel ChesworthSBU17MPhil BanningNewport4:08.404:04.99
74:09.24Benedict WesthenryPBU17MThomas WatsonWeymouth/Team Dorset4:04.73:52.39
84:10.87Max Pickard U20MJon BiggBrighton Phoenix4:00.493:49.65
94:11.09Alex EdwardsPBU20MDave LewisCwmbran4:07.744:07.58
104:11.47Leif ChandlerPBU20MRupert PepperPoole Runners4:04.93:57.72
114:12.29Chris Prothero U23MJames ThieCardiff/Glamorgan Uni4:02.893:58.35
124:12.96Fergus O'Reilly U17MMick WoodsBournemouth3:58.753:58.75
134:22.54Paul Green U20MRupert PepperPoole Runners/Bournemouth4:19.94:10.77
Mens 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:08.75Blair BrownPBU17MCharlotte FisherTaunton3:58.43:57.59
24:11.96Aaron PhelpsPBU17MChristopher FrapwellStroud4:07.83:52.67
34:12.77Robbie RankinPBU17MMark KirkLagan Valley4:12.774:04.98
44:13.87Will DurkinPBU17MPaul CollicuttBrighton Phoenix4:08.304:00.06
54:14.83Owen HaswellPBU20MJohn HartleyBarry & Vale4:14.834:01.49
64:15.13Ross Thomas U20M City of Portsmouth4:13.864:13.15
74:15.73Nick Bennett U17MMark BraceNorth Devon4:14.84:02.08
84:15.79Lloyd HecklerPBU17MDelyth BrownCarmarthen4:11.03:57.13
94:15.81Daniel HiscoxSBU20M Aberdare Valley4:13.04:04.44
104:16.82Callum JonesPBU17MPeter MeredithCornwall4:09.53:52.37
114:17.66Josh TrigwellPBU20MBrian O'HareExeter4:14.23:49.57
124:18.17Adam ThrallPBU17M Gloucester4:10.84:10.8
134:21.98Liam LloydPBU17M Swansea/Llanelli4:08.714:08.71
144:29.17Joshua Griffiths U17MDelyth BrownCarmarthen4:16.43:58.59
Mens 1500m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:20.62Darren HiscoxPBV35MDarren HiscoxBridgend/Swansea4:20.624:20.62
24:21.62Tom RawetPBU17MPeter MeredithCornwall4:21.624:11.4
34:21.72Alex CarterPBU15MAdrian CloverTeam Bath4:14.523:53.97
44:22.76Samuel LongvillePBU17M Bridgend4:20.24:05.13
54:24.90Rory BevisPBU15M City of Portsmouth4:24.904:17.8
64:25.28Ben PaddyPBU17MMark BraceNorth Devon4:18.94:18.9
74:26.61Nyle ClintonPBU17MJamie OsbornSwindon4:23.883:51.56
84:28.66Jonathan BarnesPBU20MVictor TarrantHereford/Wye Valley4:28.664:28.66
94:30.34Ryan Lavelle U17M Team Bath4:27.244:27.24
104:30.46Rowan PreecePBU17MCharlotte FisherTaunton4:22.94:03.15
114:31.03Connor DaviesPBU15MKevin TobinSwansea4:18.94:09.27
124:31.17Matthew DickinsonPBU15M Wells City/Yeovil4:22.94:04.29
134:32.48Thomas NewnhamPBU15MGeoff WatkinIsle of Wight4:23.14:10.64
144:34.26Joshua TackPBU15MPenny WilliamsOxford City4:32.314:32.31
154:35.25George HurfordPBU17M Bristol & West4:35.254:35.25
164:35.57Harry LanePBU17MThomas WatsonYeovil/Wells City4:34.23:51.33
174:41.14Matthew Arnold U15MMick WoodsAldershot, Farnham & District4:30.903:54.20
184:49.73Liam Butler U20M Taunton4:30.14:30.1
194:50.39Ben Millar U15M Mendip4:39.74:24.7
Mens 1500m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:36.86Alex KingPBU17MJohn KnowlesBristol & West/Truro School4:26.04:26.0
24:38.39Isaac TaschimowitzPBU17MCharlotte FisherTaunton4:38.394:19.54
34:39.88Jack GriggsPBU17M Team Bath4:39.884:39.88
44:41.10Matthew SmithPBU15M City of Portsmouth/Portsmouth TC4:37.64:11.33
54:41.79Jamie Coles U17MCharlotte FisherTaunton4:33.04:07.00
64:42.93Joe GrantPBU15MBryan ClintonSwindon4:33.914:33.91
74:44.44Lewis LavellePBU15M Team Bath4:42.84:36.3
84:45.30Sam Heslop-George U15MPeter MeredithCornwall4:26.64:22.53
94:46.07Ben HawkinsPBU15MCharlotte FisherTaunton4:33.94:05.25
104:47.74Ned OliverPBU15MMark BraceBideford4:44.84:14.44
115:04.60Sam Wordley U15M North Devon4:57.94:57.9
Mens 1500m F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:52.27Toby GreenPBU15M Taunton4:52.274:52.27
24:54.47Ethan BevisPBU13M City of Portsmouth4:49.854:33.56
35:02.16James ToddPBU15M Yeovil4:57.64:57.6
45:02.48Luke PriorPBU13MSimon PriorWells City/Yeovil5:00.404:04.35
55:08.87Alfie Kilgour U13M Team Bath/Wiltshire Schs5:04.324:59.88
65:26.63Charlie Fraser U13M Mendip5:03.74:44.25
Womens 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:34.29Ciara Dullaghan U20WMick WoodsAldershot, Farnham & District/Lagan Valley4:31.724:29.07
24:36.18Jennifer BeckinghamPBU20WMichael CokerSouthampton4:36.184:18.32
34:37.11Melissa Courtney U20WMark PauleyPoole AC/Team Dorset/Shaftesbury Barnet4:25.854:07.55
44:38.66Ruth Haynes U17WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:33.504:33.2
54:38.94Melanie Wood U17WJames BennettMarshall Milton Keynes4:34.834:25.83
64:39.15Amber Watson U17WChristopher FrapwellStroud4:34.234:32.14
74:39.60Loren Bleaken U15WAdrian CloverTeam Bath4:39.464:38.05
84:40.28Melissa HawtinSBU20WBud BaldaroOxford City4:37.554:33.57
94:40.37Susan Shiel-RankinSBU17WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:35.664:35.66
104:40.81Amy GriffithsPBU15WRobert GriffithsLeicester4:36.414:15.08
114:55.84Lauren BellSBU17W Pembrokeshire4:55.844:37.39
Womens 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:39.46Catherine Blew U20WCharlotte FisherTaunton4:26.534:22.76
24:45.16Pippa WoolvenSBU20WJanet NashWycombe4:35.314:32.06
34:45.44Jessica Martin (was Andrews)PBU20WGeoff WatkinIsle of Wight4:36.674:24.86
44:45.57Emma GilmorePBU17WMichael CokerCity of Portsmouth4:45.574:37.87
54:46.25Olivia Sadler U17WDavid TaylorBristol & West4:32.784:18.36
64:47.38Rosanna StewartPBU15WMick WoodsAldershot, Farnham & District/Alton4:39.704:39.70
74:48.31Jessica ChenSBU20WMick WoodsCity of Portsmouth4:48.314:39.74
84:48.52Lauren Hawtin U17WPenny WilliamsOxford City4:41.184:41.18
94:49.26Aoife ThorogoodSBU17W Mendip4:46.894:46.89
104:52.91Emily JenkinsonSBU15WMichael CokerSouthampton4:52.914:48.57
114:53.05Floren ScraftonSBU17WPat GallagherYate/Westbury4:46.784:27.01
124:53.36Freya Vincent U17WGlenys MortonLeicester4:45.434:40.73
134:53.44Abigail Ashbee-SimmondsSBU17W Crawley4:53.444:38.76
144:54.38Stacey CluskerSBU20WPeter BakerHastings AC4:54.384:44.63
Womens 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:49.51Alex MundellPBU15WDave AmeyCity of Salisbury4:48.04:38.23
24:51.15Grace BakerPBU15WPeter BakerHastings AC4:43.584:29.41
34:51.88Rebecca HowardPBU15WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:50.304:40.58
44:52.01Harriet MorrisPBU20WPhil BanningCardiff4:43.664:43.66
54:56.53Emily SmithPBU15WClive ThomasYeovil/Wells City4:43.314:40.49
64:57.67Clara EvansPBU17W Hereford4:53.44:51.0
74:58.68Olivia GwynnPBU15WKevin TobinSwansea4:49.654:34.42
85:00.76Amy SweetSBU17WDavid VarneyNewquay & Par5:00.764:43.4
95:01.29Lauren Ellis U17W Yate4:57.634:57.1
105:02.26Lillie BellamyPBU15WBryan ClintonSwindon4:47.04:37.2
115:02.63Molly-Kate SharplesPBU15WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:55.14:55.1
125:03.60Marcie BowerPBU20W Team Bath5:03.605:03.3
135:03.88Leigh ChapmanPBU15WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:53.194:53.19
145:14.83Daisy Harper-BrownSBU17W Bournemouth5:14.834:52.14
Womens 1500m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:56.94Annasley ParkPBU15W Bristol & West4:50.14:50.1
24:59.21Jade WalkerSBU17WPenny WilliamsOxford City4:59.214:56.46
34:59.22Rebecca Killip U15WNoel StoddartSt. Mary's Richmond4:46.304:33.96
45:01.20Elisabeth HoodPBU13WMark PauleyPoole AC4:55.64:33.48
55:02.40Caitlin StewartPBU15WBill TindellSouthampton5:02.404:55.44
65:03.28Beth HawtinPBU15WPenny WilliamsOxford City4:53.744:53.74
75:04.32Charlotte Cayton-Smith U15WStephen WoodfindenNewquay & Par4:55.34:33.34
85:05.18Rebecca EvansPBU15WTony HouchinPontyclun5:00.04:34.18
95:05.47Olivia ConnellPBU17W Truro School4:56.264:56.26
105:11.18Phoebe RochfordPBU15WDavid VosserWinchester5:04.385:01.52
115:11.46Jazmine BrigantiSBU15WAnthony PowellBridgend5:11.465:09.03
125:19.33Victoria KennySBU17W Yate/Westbury5:19.334:48.8
135:43.01Laura Rothwell U17W Swindon5:31.65:31.6
Womens 1500m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:02.31Katherine Shiel-RankinPBU13WMick WoodsAldershot, Farnham & District5:01.074:35.3
25:04.16Holly BrownPBU15WCharlotte FisherTaunton4:58.74:42.97
35:08.85Mhairi HallPBU20W King's College Taunton5:08.855:08.85
45:12.11Sophie MansfieldPBU13WMark BestCrawley5:12.114:37.15
55:12.84Naomi ProsserPBU20WVictor TarrantHereford5:12.845:12.84
65:13.64Zoe FisherPBU15W Cornwall4:57.964:57.96
75:18.57Siobhan StewartSBU17W Yeovil/Wells City/Dorset Schs5:18.575:18.12
85:19.57Jemma JonesSBU15W Yeovil/Wells City5:19.575:02.37
95:19.97Georgia Timson U13WStephen WoodfindenNewquay & Par5:17.55:17.5
105:25.88Abigail GibbonsPBU15W Wells City/Yeovil5:25.885:10.58
115:31.25Clare Harwood U17WPhil BanningCardiff/Cardiff & The Vale Schs5:17.35:17.3
125:34.49Katie YeomansSBU15W Newquay & Par5:34.495:19.78
135:35.06Marissa Stevenson U13W Western/Somerset Schs5:15.645:15.64