BMC Regional Races External Results
Exeter
31 May 11
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:59.61William PaulsonPBU17MChristopher FrapwellStroud3:55.403:42.23
24:00.24Benedict WesthenryPBU17MThomas WatsonWeymouth/Poole AC3:59.093:52.39
34:01.05Jack PartridgePBU20MRupert PepperPoole Runners4:00.243:53.70
44:01.14Johnathan Morgan U23MJames ThieNewport/Cardiff Met Uni3:56.363:50.16
54:03.55Jack Hutchens U20MMark BraceNorth Devon4:02.953:54.13
64:04.37Steve GallienneSBU23MMick WoodsBideford/St. Mary's Uni4:04.373:58.0
74:13.65Callum Jones U17MPeter MeredithCornwall4:04.013:52.37
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:08.0Nick BennettPBU20MMark BraceNorth Devon4:08.04:02.08
24:09.0Nick Wood U23MJames ThieDartford H/Cardiff Met Uni4:01.24:01.2
34:10.5Adam SloanPBU20MThomas WatsonPoole AC/Team Dorset4:10.54:10.5
44:11.4Tom RawetPBU17MPeter MeredithCornwall4:11.44:11.4
54:12.3Simon Anderson V45M City of Plymouth/Plymouth H/South West Vets/Armada4:10.64:03.3
64:12.9Tim KempPBU23M Cambridge H/Royal Navy4:12.94:12.9
74:13.6Shaun AntellSBSENM Bristol & West/North Devon RR4:13.63:55.73
84:14.0Ashley HumphreysSBSENM Exeter4:14.04:12.0
94:14.5Michael GauntPBU17MMark BraceNorth Devon4:14.54:07.66
104:14.8Joe WaltonPBU17MCharlotte FisherTaunton4:14.83:59.65
114:16.6Tim KempPBU23M Cambridge H/Royal Navy4:12.94:12.9
124:17.6Stephen Morris T20/F20 SENMColin DaleyAberdare Valley/DSW Para Academy/Wrexham4:11.423:56.24
1500m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:22.24Scott WilliamsSBU23M North Devon4:22.244:19.23
24:24.66Lee SalterSBSENM Exeter4:24.664:05.5
34:26.13David WeirPBU17MSimon AndersonCity of Plymouth4:25.904:02.37
44:26.58Declan TothPBU17M Bournemouth4:26.584:26.58
54:27.51James BlackfordPBU15MSimon AndersonCity of Plymouth/Armada4:20.804:11.93
64:30.57Luke HoneyPBU17MPaul BattenErme Valley/Armada4:26.254:26.25
74:30.80Blake Blackwood U17M Exeter4:30.24:30.2
84:32.79Isaac Taschimowitz U17MCharlotte FisherTaunton4:21.564:19.54
94:33.45Andrew Deamer V40M Wells City4:30.354:28.4
104:35.21Charlie Martin U15M Wells City/Yeovil/Millfield Sch4:28.34:28.3
114:35.60Ben HawkinsSBU17MCharlotte FisherTaunton4:35.604:05.25
1500m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:32.46Daniel MulryanPBU17MRupert PepperPoole Runners4:28.34:11.62
24:33.50Harri ElmerPBU20MAdrian CloverTeam Bath4:32.034:32.03
34:40.55Aaron JosePBU20M Cornwall/Mounts Bay4:31.394:31.39
44:41.96Louis KellawayPBU15MRupert PepperPoole AC/Team Dorset4:41.964:16.41
54:42.33Harrison BakerPBU17MAdam TofieldTavistock/Armada4:41.94:38.72
64:45.36Piers Copeland U13MIan KennedyWimborne4:39.93:49.39
74:45.41Tony SymonsPBV50M Tavistock/South West Vets4:37.764:37.76
84:46.86Pete DartonSBV35MPete DartonWells City/Yeovil4:46.864:33.7
94:47.43Jeremy HoganSBV50M Bristol & West/South West Vets4:43.84:34.6
104:47.57Patrick LivingstonePBU15MBrian O'HareExeter4:43.84:13.42
114:50.72Dan WildePBU13MCharlotte FisherTaunton4:50.723:58.29
125:01.13Conrad HallPBU15MMark BraceNorth Devon5:01.135:01.13
135:01.57Regan CooperSBU15MRupert PepperPoole Runners4:54.84:40.73
145:09.06Tom BlackfordPBU13MSimon AndersonCity of Plymouth/Armada4:58.394:21.86
1500m A (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:33.07Olivia SadlerSBU20WDavid TaylorBristol & West4:28.914:18.36
24:46.43Grace HowieSBU17WMark PauleyPoole AC/Team Dorset4:42.124:40.31
34:48.17Lucy CampbellPBU17WMark BraceNorth Devon4:41.754:41.75
44:48.42Charlotte Cayton-SmithPBU15WStephen WoodfindenNewquay & Par4:48.234:33.34
54:48.63Katherine HumphreysSBSENW Exeter/Cardiff4:41.244:33.91
64:49.69Amy CooperPBU15W Marlborough & District Junior/Millfield Sch4:49.694:49.69
74:51.02Lillie Bellamy U17WBryan ClintonSwindon4:47.914:37.2
84:51.18April HoggSBU20WJohn ScottEnfield & Haringey/Newquay & Par4:51.184:43.22
95:01.24Rebecca PierceSBSENW Team Bath4:55.694:48.69
105:02.44Holly Brown U15WCharlotte FisherTaunton4:51.344:42.97
1500m B (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:58.92Yvonne ChartPBU15WJohn KnowlesTruro School4:58.924:48.82
25:02.71Lily HelstonPBU15WBrian O'HareExeter5:02.524:56.85
35:07.20Hannah Gaunt U15WMark BraceNorth Devon4:57.214:40.80
45:08.44Emily AckfordPBU15WSimon AndersonTavistock5:07.514:42.90
55:10.95Ellie WallacePBU13WSteve HollierNorth Somerset/Avon Schs5:06.54:32.16
65:11.87Emma MorleyPBU13WStephen WoodfindenNewquay & Par5:09.75:09.7
75:16.97Rebecca Bowles U15WAnnette WealeYeovil5:16.145:03.05