BMC PB Classic External Results
Street
2 May 11
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:58.93Harvey Dixon U20MMick WoodsAldershot, Farnham & District3:46.673:44.31
23:59.29Sam Petty U23MMark BraceNorth Devon/Birmingham Uni/Exeter3:56.383:51.01
34:00.21Conor RobinsonSBU20MPeter MeredithCornwall4:00.213:55.1
44:02.72Zak Seddon U20M Bracknell AC3:46.613:42.02
54:03.18Andrew Provost U20MMick WoodsAldershot, Farnham & District3:52.93:52.9
64:03.36Joshua Grace U20MMick WoodsAldershot, Farnham & District3:57.503:49.84
74:04.60Blair Brown U20MCharlotte FisherTaunton3:57.593:57.59
84:05.55Liam White U20MMick WoodsHercules Wimbledon3:51.393:51.39
94:05.90Max Thomas U20MPeter StandenHastings AC3:55.203:49.04
104:06.05Benedict Westhenry U17MThomas WatsonWeymouth/Poole AC3:59.093:52.39
114:06.29James McCarthy U20MJon BiggBrighton & Hove/Crawley4:04.13:56.81
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:08.17Adam HulinPBU17MMick WoodsAldershot, Farnham & District4:03.713:55.04
24:08.77Callum JonesPBU17MPeter MeredithCornwall4:04.013:52.37
34:09.35Alex Edwards U20MKevin EvansCwmbran4:07.584:07.58
44:09.93Daniel StudleyPBU20MThomas WatsonYate/Westbury3:54.293:43.64
54:10.35Matthew RichardsPBU20M Pembrokeshire4:10.354:03.07
64:10.72Tom BennettSBU20MHelen DobinsonAndover4:01.644:01.64
74:11.93Matthew SeddonSBU17MJeff SeddonBracknell AC4:03.913:54.05
84:13.09Dudley MasonPBU17MMichael CokerSouthampton4:12.384:02.78
94:13.29Aaron Phelps U20MChristopher FrapwellStroud4:00.43:52.67
104:21.88Max Pickard U20MJon BiggBrighton Phoenix3:58.243:45.74
1500m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:06.92William PaulsonPBU17MChristopher FrapwellStroud3:55.403:42.23
24:17.15Tom RawetPBU17MPeter MeredithCornwall4:11.44:11.4
34:18.11Sean White U20M Swansea4:14.044:14.04
44:21.66Christopher Perham U17M Poole AC4:17.74:13.09
54:22.27Tom Magee U17MMark KirkLagan Valley4:08.804:08.80
64:22.46Josh NevinSBU17MRob BoydBournemouth4:22.464:08.72
74:23.49Samuel Longville U17M Bridgend4:19.304:05.13
84:25.95Matthew ThomasPBU20MKevin TobinSwansea4:25.954:25.95
94:25.97Jonathan Tobin U17MKevin TobinSwansea4:06.893:45.04
104:28.37Ben JonesSBU17MPhil BanningCwmbran4:23.54:23.5
114:29.68George Butler U15MBill TindellSouthampton4:26.794:11.37
124:30.34Paul TobinPBU20MKevin TobinSwansea4:19.793:53.67
134:34.03Rory Bevis U17M City of Portsmouth4:28.24:17.8
144:34.43Matthew Dickinson U17MSimon PriorWells City/Yeovil4:25.84:04.29
154:37.79Matthew Arnold U17MMick WoodsAldershot, Farnham & District4:21.03:54.20
1500m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:30.14Matthew Doyle U17MChristopher FrapwellStroud4:15.114:09.2
24:30.55Tony HoganPBU17M Team Bath/Wiltshire Schs4:30.04:30.0
34:31.80Ben MillarPBU17M Mendip4:25.14:24.7
44:38.58Conall Kirk U17MMark KirkLagan Valley4:10.294:04.05
54:38.70William ThompsonPBU17MMark BestCrawley4:29.44:15.60
64:39.65Ben HawkinsSBU17MCharlotte FisherTaunton4:35.604:05.25
74:39.80Charlie MartinPBU15M Wells City/Yeovil/Millfield Sch4:28.34:28.3
84:39.90George HurfordSBU20M Bristol & West4:39.904:35.25
94:40.88Thomas Parnell U17M Stroud4:37.14:34.6
104:43.23Ryan Walbridge U15MIan KennedyWimborne4:27.34:17.9
114:44.76Sam Sommerville U15MAnnette WealeYeovil/Wells City4:31.703:56.18
124:45.30James Skelton U15M Yate/Westbury4:36.54:35.9
134:45.61Christian LovattPBU15MKevin EvansCarmarthen4:39.13:58.81
144:45.76Oliver Fox U15MRichard Llewellyn EatonWells City/Yeovil/King's College Taunton4:42.404:03.08
154:53.27Rhys Kirkpatrick U15M Dorchester4:37.04:37.0
1500m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:50.77Ethan Bevis U15M City of Portsmouth4:48.54:33.56
24:56.57Harry LaneSBU17MThomas WatsonYeovil/Wells City4:56.573:51.33
35:00.77Adam Wilson T20/F20 U15MMartin FitzhughYate/Westbury4:53.74:08.42
45:02.72Jacob David U17M Cardiff4:58.884:58.88
55:03.31Luke Prior U15MSimon PriorWells City/Yeovil4:56.933:58.65
65:04.01Tom ParkinsonSBU15M Millfield Sch5:04.014:33.1
75:04.23Youcef KouidriPBU17M Mendip5:04.235:04.23
85:04.43Robert Howorth U13MAdrian CloverTeam Bath4:59.84:04.9
95:07.23Kenken Ooshima U17M Millfield Sch  
105:13.75Ben BaldwinPBU17M Wells City5:13.755:13.75
115:13.89Charlie Fraser U15M Mendip5:03.34:44.25
125:14.51Tom BaldwinPBU17M Wells City5:14.515:14.51
135:20.81William Yeun SENM Millfield Sch  
145:25.07Ben Stephenson U15M Bristol & West5:13.15:13.1
155:31.99Samuel McCreadyPBU13MMick WoodsAldershot, Farnham & District5:25.405:10.39
165:59.64Michael BissSBU13M Wells City5:59.644:16.73
1500m A (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:38.97Emelia Gorecka U20WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:20.294:14.22
24:43.12Emma GilmorePBU20WTodd BennettCity of Portsmouth4:43.124:37.87
34:43.19Olivia Sadler U20WDavid TaylorBristol & West4:28.914:18.36
44:43.26Grace BakerPBU17WMick WoodsAldershot, Farnham & District/Hastings AC4:33.334:29.41
54:44.60Jennifer BeckinghamSBU20WMichael CokerSouthampton4:44.604:18.32
64:50.77Susan Shiel-Rankin U17WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:39.614:35.66
74:51.10Laura Farrar U20WGary AndersonSt. Albans AC/Oaklands Col/NWC Herts4:34.974:34.97
1500m B (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:45.90Grace CookPBU15W Bodyworks/Eastbourne4:36.334:36.33
24:50.71Amber Watson U20WChristopher FrapwellStroud4:40.64:32.14
34:51.00Mari Smith U15WWilliam Alan WinterLeicester4:37.444:19.63
44:51.77Grace Howie U17WMark PauleyPoole AC/Team Dorset4:42.124:40.31
54:52.22Imogen WolseyPBU20WMick WoodsTeam Bath/Wiltshire Schs4:42.244:38.79
64:53.50Heather FellSBSENW Tavistock4:53.504:49.1
74:53.86Rebecca Howard U17WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:40.584:40.58
84:54.93Siannah Rayment U15WBeverley KitchingBracknell AC4:43.14:43.1
94:55.92Harriet Preedy U17WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:51.874:45.66
104:57.10Charlotte Cayton-SmithSBU15WStephen WoodfindenNewquay & Par4:48.234:33.34
114:57.86Lillie Bellamy U17WBryan ClintonSwindon4:47.914:37.2
125:00.35Naomi SpeakeSBU20W Bristol & West5:00.354:44.4
135:04.80Emily SmithSBU17WClive ThomasYeovil/Wells City5:04.804:40.49
145:10.38April Hogg U20WJohn ScottEnfield & Haringey/Newquay & Par4:51.184:43.22
155:16.33Olivia Gwynn U15WKevin TobinSwansea4:49.904:34.42
165:19.26Clara Evans U20W Hereford5:01.424:51.0
1500m C (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:45.36Rhianwedd PricePBU20W Brecon4:42.174:09.56
24:53.22Katherine Shiel-RankinPBU15WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:39.244:35.3
34:54.14Elisabeth HoodPBU15WMark PauleyPoole AC4:39.844:33.48
44:58.35Emily BrownSBSENWDarrell MaynardCardiff/Cardiff Met Uni4:58.354:44.4
54:59.78Isobel Glaisher U15WClive ThomasYeovil/Dorset Schs/Wells City4:49.274:35.53
65:01.79Bethany Gibson U17WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:47.494:42.35
75:02.34Victoria KennyPBU17W Bristol & West4:59.604:48.8
85:05.07Caitlin Stewart U15WBill TindellSouthampton4:57.704:55.44
95:07.68Ffion Lewis U20W Bridgend4:52.144:52.14
105:08.80Sophie Mansfield U15WMark BestCrawley4:57.04:37.15
115:15.84Helen Smith U20W Millfield Sch  
125:16.30Floren Scrafton U20WPat GallagherYate/Westbury5:03.804:27.01
135:19.92Africa MasonSBU20W Poole AC5:19.925:01.49
145:29.27Leigh Chapman U15WMick WoodsAldershot, Farnham & District5:21.64:53.19
1500m D (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:00.27Alex StainthorpePBU20WAdrian CloverTeam Bath4:48.334:48.33
25:01.43Holly Brown U15WCharlotte FisherTaunton4:51.344:42.97
35:04.96Rebecca Evans U17WTony HouchinPontyclun4:56.114:32.21
45:06.09Elin Davies U17WKevin TobinSwansea5:00.034:51.26
55:06.20Seren AllinPBU13WRidley GriffithBridgend5:05.24:48.15
65:07.46Lily HelstonPBU15WBrian O'HareExeter5:02.524:56.85
75:10.32Poppy Tank U15WSimon AndersonCity of Plymouth/Armada4:59.224:31.00
85:10.69Daisy D'SantosPBU15WMick WoodsAldershot, Farnham & District5:00.54:49.22
95:14.28Hannah GauntPBU15WMark BraceNorth Devon4:57.214:40.80
105:17.00Anna Weston U15WJames RobertsInvicta East Kent/St. Mary's Uni4:55.284:49.08
115:19.92Eve Rothwell U15WKaren WilliamsLewes5:10.85:03.63
125:27.23Josephine Gilbert U17WDavid VarneyNewquay & Par/St. Austell5:17.65:17.6
135:37.45Jessica Robins U15WChristopher BrownStroud5:12.465:12.46
145:47.61Jonathan GreenwoodSBU15MAnnette WealeYeovil5:47.615:15.12
1500m E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:11.26Rachel LangbeinPBU20WCharlotte FisherTaunton5:01.84:44.75
25:17.60Emma Morley U13WStephen WoodfindenNewquay & Par5:09.75:09.7
35:18.37Victoria HalfordPBU15W City of Salisbury/Dorset Schs5:18.375:18.37
45:19.50Rebecca BowlesPBU15WAnnette WealeYeovil5:16.145:03.05
55:22.67Lilly Hawkins U17WAnnette WealeYeovil/Wells City5:16.74:37.16
65:23.35Rachael Jeffries U13WMark PauleyPoole AC5:21.55:12.2
75:23.56Danielle MorganPBU17W Marlborough & District Junior/Millfield Sch5:23.565:23.56
85:23.82Briallen Taylor U15WBill TindellSouthampton5:03.85:03.8
95:24.25Kirsty StanleyPBU15WAdrian CloverTeam Bath5:13.24:58.95
105:27.34Emma JonesPBU15W Yate/Westbury5:17.785:15.1
115:30.28Harriet Lord U15WJohn KnowlesTruro School5:09.94:54.76
125:30.78Grace SmalleyPBU15W Taunton5:27.035:10.79
135:34.71Abigail HallPBU15W Westbury5:24.175:24.17
145:35.32Georgie Lane U15WAnnette WealeYeovil5:29.15:22.6
155:35.67Abby Cayton-Smith U13WStephen WoodfindenNewquay & Par5:33.65:33.6
165:38.86Lucy Baldwin U13WClive ThomasWells City/Millfield Sch5:10.85:00.8
175:54.04Charlotte Baker U15WAnnette WealeYeovil/Wells City5:24.664:58.92
185:54.71Katie Jones U13W Cornwall5:36.05:36.0
196:03.15Calla Sweetzer-Sturt U13WDavid VarneyNewquay & Par5:35.35:35.2
206:43.00Sophie Bhuamich U17W Millfield Sch