BMC PB Classic External Results
Street
2 May 11
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
3000m A (Men)
PosPerfName AG AgeDOBCoachClubSBPB 
18:20.39Tom RussellSBSENM2411.10.86Gordon RussellBristol & West/Bristol Uni/Shaftesbury Barnet8:20.398:11.41
28:21.42Elliot PalmerPBU23M2019.04.91Stephen BensonIpswich8:21.428:21.42
38:33.83Ander Russell SENM2216.06.88 Stroud/Birmingham Uni8:23.108:17.33
48:39.12Tom Curr U20M1806.09.92Christopher FrapwellStroud8:21.948:13.47
58:39.38Carl Bradbury U23M2220.04.89Rob McKimReading AC/St. Mary's Uni8:37.88:28.16
68:39.65Kieran Clements U20M1720.11.93Stephen BensonIpswich/Hadleigh Hares8:16.677:57.67
78:40.61Steve GalliennePBU23M2116.07.89Mick WoodsBideford/St. Mary's Uni8:37.498:37.49
88:44.77Steven Phillips SENM2622.09.84Mick WoodsSouthampton8:18.858:18.85
98:49.01Finn McNally U23M1922.09.91 Brighton Phoenix8:38.128:38.12
108:50.56William GrayPBU20M1824.01.93John ClementsBrighton & Hove8:32.268:14.81
118:50.69Hobie Martin U17M1608.01.95John KnowlesBristol & West/Newquay & Par8:32.278:32.27
128:53.57Harry Carter U23M1923.09.91Vince StampCity of Portsmouth8:35.318:35.31
139:00.51Jack BancroftSBSENM2325.02.88 Wells City/Exeter Uni9:00.518:31.13
149:22.26Martin Johnson SENM2611.01.85Roderick LockSouthampton/Corby8:50.618:41.31
3000m B (Men)
PosPerfName AG AgeDOBCoachClubSBPB 
18:57.85Jonathan DaviesPBU17M1628.10.94Rob McKimReading AC8:25.958:16.89
28:57.85Ryan McDermottPBU20M1810.08.92Mark KirkDromore8:43.928:36.20
39:03.02Rob McTaggart SENM2514.10.85Roderick LockBournemouth/Poole AC8:34.258:34.25
49:06.75Zak Tobias U17M1613.09.94 Bristol & West8:44.668:44.66
59:07.59Dan NashSBU20M1723.03.94Christopher WooldridgeEast Cornwall/Newquay & Par8:59.88:36.64
69:08.38Luke Scott SENM2601.07.84Charlotte FisherTaunton8:38.498:38.49
79:11.70Jamie AshtonSBSENM2317.03.88Gary MarlowBracknell AC/Southampton Uni9:11.708:48.02
89:11.96Josh Trigwell U20M1728.05.93Brian O'HareExeter8:51.908:41.12
99:13.69Joshua Griffiths U20M1703.11.93Delyth BrownCarmarthen8:58.198:33.82
109:15.79Jake ElliottSBU17M1605.09.94 Brighton Phoenix9:15.799:14.5
119:16.42Sam DalgleishSBSENM2229.09.88Christopher FrapwellYate/Westbury/Birmingham Uni9:16.428:42.93
129:22.52Matt Hibberd SENM3107.02.80Roderick LockSouthampton8:50.558:40.96
139:26.40Tim Spencer SENM2901.06.81Roderick LockSouthampton9:05.129:05.12
149:27.34Ben Alcock U17M1619.09.94 Bedford & County9:16.098:31.60
159:29.66Luke Jacobs U17M1616.02.95 Bristol & West9:03.928:59.4
169:47.93Simon EveringtonSBV35M3707.09.73 Dacorum & Tring/Westbury9:47.938:29.41
1710:14.38Nyle Clinton U17M1627.03.95Bryan ClintonSwindon9:48.48:34.41
3000m C (Women)
PosPerfName AG AgeDOBCoachClubSBPB 
19:18.34Alexander HillPBU20M1618.08.94 Team Bath9:18.348:58.53
29:22.61Ben BradleyPBU17M1522.05.95Mick WoodsAldershot, Farnham & District8:58.138:34.62
39:26.62Andrew WattPBU20M1723.07.93 Stroud9:11.69:11.6
49:26.95Michael GauntPBU17M1616.11.94Mark BraceNorth Devon9:15.378:51.55
59:36.03Ronan LlyrPBU17M1623.10.94Kevin EvansCarmarthen9:36.039:36.03
69:38.61Chris HinePBU20M1703.09.93 Team Bath9:38.619:38.61
79:39.12Emma Pallant U23W2104.06.89Mick WoodsAldershot, Farnham & District/Brunel Uni9:12.499:07.28
89:45.81Annabel Gummow U20W1716.09.93 Bristol & West/Cornwall9:36.159:30.06
99:51.42Bradley Wattleworth U17M1523.04.96Stephen BensonIpswich9:15.629:09.91
109:52.12Rebekah RandellPBSENW3312.05.77 Bristol & West9:45.79:45.7
119:58.31Robbie OverneySBU20M1805.09.92Mark BraceNorth Devon9:58.319:52
1210:08.72Will Ballard U17M1524.01.96 Team Kennet9:56.29:56.2
1310:12.35Zac MarshSBU20M1616.06.94 Bristol & West10:12.3510:12.0
3000m D (Women)
PosPerfName AG AgeDOBCoachClubSBPB 
110:00.03Gareth MasseySBSENM2610.10.84 Cornwall/Newquay & Par10:00.039:32.23
210:00.35Dani BarnesSBSENW2508.10.85Conrad MiltonNewquay & Par/Windsor Slough Eton & Hounslow10:00.359:24.40
310:04.75Aaron JosePBU20M1712.09.93 Cornwall/Mounts Bay9:54.29:54.2
410:05.19Ruth HaynesSBU20W1703.11.93Mick WoodsAldershot, Farnham & District10:05.199:40.19
510:07.54Philip BridgePBU17M1415.06.96Annette WealeYeovil/Wells City9:45.459:22.69
610:14.70Katy LivingstonPBSENW2710.01.84 New Marske10:14.7010:14.70
710:15.65Joe Grant U17M1428.08.96Bryan ClintonSwindon9:58.29:55.03
810:18.78David Long U17M   Wimborne9:49.678:46.38
910:21.74Lewis NightingalePBU17M1410.06.96 Bristol & West10:19.8010:17.8
1010:30.19Michelle AllenPBU23W2029.11.90 Cardiff/Loughborough Students10:13.6510:13.65
1110:45.28Isabel Brinsden U20W1929.04.92Mick WoodsEpsom & Ewell10:30.89:53.00
1210:48.32Natalie AllenPBU23W2029.11.90 Cardiff/Loughborough Students10:30.0510:30.05
1310:54.55Anna Rust U20W1705.06.93Brian O'HareExeter10:44.110:19.48
1410:57.93Lizzie Hart U20W   Yeovil/Wells City10:43.910:41.0
1511:22.59Hannah DrewettSBU20W   City of Salisbury11:22.5910:06.64
1611:31.12Simon Dimmer V50M   Forest of Dean11:09.1611:09.16
1713:43.71Megan Gillespie U17W   Millfield Sch