BMC PB Classic External Results
Street
2 May 11
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.43Charlie Grice U20MJon BiggBrighton Phoenix1:48.831:45.53
21:56.55Elliot SladeSBU17MArwyn DaviesCardiff1:51.821:47.70
31:57.07Mitch White U20MDon LennonBracknell AC1:50.161:50.16
41:57.21Ben Coldray U23MChristopher FrapwellStroud/Gloucester1:53.31:49.18
51:57.28Shaun WyllieSBU17MJeff SeddonBracknell AC1:53.371:49.50
62:00.18Chris Prothero U23MJames ThieCardiff/Glamorgan Uni1:56.421:55.55
72:01.66Matthew Antoniazzi U17MJames ThieCwmbran1:58.71:58.7
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:00.80Will Durkin U17MPaul CollicuttBrighton Phoenix1:55.161:55.16
22:01.23Andrew Worden U17MPeter MeredithCornwall1:55.431:52.43
32:01.51Jack Williams U20MRob McKimReading AC1:54.21:53.24
42:02.25Kane Lee U17MNeil MillerYate/Westbury1:59.181:55.04
52:02.39Stuart Ferguson U20MGordon ManningRadley1:56.551:52.76
62:02.54Sam Bedford U17MRupert BedfordWells City/Millfield Sch1:55.961:51.8
72:02.82Jack Hutchens U20MMark BraceNorth Devon1:59.691:54.31
82:03.58Rhys Clelland U17MMark KirkLagan Valley1:57.231:57.23
92:07.00Samuel Harry U20MPeter MeredithCornwall/Newquay & Par1:59.031:56.51
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.01Sam BennettPBU20MDavid LeachLewes1:56.141:55.35
22:01.51Oscar TullyPBU20MMark BraceNorth Devon2:00.892:00.89
32:02.75Adam SpeakePBU20M Bristol & West2:02.751:56.48
42:03.83Simon DaviesSBU20MWilliam Whistlecroft MBEYeovil2:03.832:02.60
52:04.77Adam Davies SENM Gloucester2:04.271:53.04
62:04.89Nick Bennett U20MMark BraceNorth Devon2:02.01:58.37
72:06.18Luke Clements U20MKevin TobinSwansea2:03.042:02.5
82:06.57Simon Campbell U20MTodd BennettSouthampton2:03.22:03.2
92:08.26Rhys Granville U17MDelyth BrownCarmarthen/West Wales1:58.291:54.72
102:08.27Toby Starling U17M Aldershot, Farnham & District2:02.241:56.85
112:18.15Sam Bedwell U20MDavid BedwellBristol & West2:01.202:00.2
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.84Rocky HarrisonPBU20MRocky HarrisonYeovil1:58.71:54.26
22:06.00Alex Simon U20M Bridgend2:05.922:04.57
32:06.33Tom HolePBU20M Yeovil2:02.372:00.60
42:06.51Alex Jones U17MAdrian CloverTeam Bath2:00.41:58.03
52:06.62Alex Sampson U20MMark PauleyPoole AC/Team Dorset2:05.32:04.84
62:07.25Kieran RowePBU17MDavid VarneyNewquay & Par2:05.22:02.40
72:08.42Fred Whitaker U20M Somerset Schs2:04.682:04.68
82:10.52Declan Toth U17M Bournemouth2:07.31:58.35
92:12.73Lewis Jones U15M Bridgend2:02.242:02.00
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:08.78Zachary StephensonPBU20MAndrew DeamerWells City/Millfield Sch2:08.782:08.78
22:09.51Sam Heslop-George U17MPeter MeredithCornwall2:05.61:58.73
32:10.06Joe WaltonPBU17MCharlotte FisherTaunton2:07.652:03.50
42:12.46Steve Beardwell U17M Yate2:06.91:57.9
52:14.43Danny StuartPBU17MChristopher BrownStroud2:07.12:03.9
62:15.21Jack Benedickter U17MSimon GoodwinBedford & County/Ampthill & Flitwick2:10.022:05.21
72:16.75Finley Davies U17MKevin TobinSwansea2:12.672:12.67
800m F (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:12.72Jamie Coles U17MCharlotte FisherTaunton2:08.361:59.25
22:13.40Alexander AllenPBU15MMichael CokerSouthampton/Millfield Sch2:10.162:06.02
32:14.96Tyler PritchardPBU15MPhil BanningCwmbran2:05.632:02.04
42:15.43Max Patch U17MCharlotte FisherTaunton2:15.22:00.40
52:16.68Ned OliverPBU15MMark BraceNorth Devon2:14.42:05.3
62:17.18Charlie AblettPBU17M Somerset Schs2:07.332:07.33
72:23.77Ian SnowSBV60MMark BraceTorrington/South West Vets/North Devon2:23.102:22.8
82:24.83Henry WillisPBU17M Taunton/King's College Taunton2:20.112:00.86
92:29.46William Rozier U20M Exeter2:23.972:14.80
102:29.51John Howorth U13MAdrian CloverTeam Bath2:20.901:54.32
112:30.30Conrad Hall U15MMark BraceNorth Devon2:17.242:15.10
122:38.56Henry DufoseePBU15M King's College Taunton2:25.412:25.41
132:49.67Ralph LawsonSBU17M Tavistock/King's College Taunton2:49.672:28.03
800m G (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:30.21Gareth PikePBU15MMark BraceNorth Devon2:18.192:09.06
22:32.00Jack Cater SENM Millfield School  
32:32.01James Bridge U13MAnnette WealeWells City/Yeovil2:19.761:56.68
42:32.42Dan Wilde U13MCharlotte FisherTaunton2:23.241:53.88
52:32.92Hugh IrelandSBU13M Dorchester2:32.922:29.8
62:34.59Finlay MarshPBU13M Mendip2:29.092:29.09
72:38.04Jaymee Domoney U13MDave AmeyCity of Salisbury2:30.51:54.65
800m H (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:29.63Daniel SolwayPBU15M Mendip2:23.92:12.66
22:34.82Hugh SadlerPBU13MAlison HurfordBristol & West/Avon Schs2:29.32:04.18
32:38.82Anton MillsPBU13MAlison HurfordBristol & West2:29.032:00.6
42:40.89Alfie Oliver U13M North Devon2:31.092:31.09
52:45.08George GreenPBU13M Bristol & West2:44.72:44.7
62:51.66Luke Baker U11MAnnette WealeWells City/Yeovil2:46.622:19.73
800m A (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.39Georgia Peel U20WMick WoodsAldershot, Farnham & District2:05.212:05.21
22:15.57Jade Williams U20WTrevor PainterAmman Valley2:11.002:04.39
32:15.68Rosie Chamberlain U17WBrian O'HareExeter2:11.092:04.19
42:16.05Lily Owsley U17WDavid TaylorBristol & West2:12.192:09.95
52:16.34Loren BleakenSBU17WAdrian CloverTeam Bath2:06.632:04.59
62:19.13Rebecca Weston U20WJames RobertsInvicta East Kent2:14.772:12.43
72:20.10Melissa Courtney U20WMark PauleyShaftesbury Barnet/Poole AC2:11.262:04.03
82:20.59Adelle Tracey U20WSue GoodeGuildford & Godalming/Herne Hill2:05.562:00.04
800m B (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.05Molly Long U15WJohn KnowlesCornwall Schs2:10.312:03.32
22:19.66Katherine Turner U20WAdrian CloverTeam Bath2:12.402:12.30
32:20.58Georgie HartiganSBU17WNorma PughCoventry2:14.32:06.48
42:20.88Miranda Sadler U17WDavid TaylorBristol & West2:13.112:12.48
52:21.11Lucy CampbellSBU17WMark BraceNorth Devon2:16.462:16.46
62:21.16Amy Cooper U15W Marlborough & District Junior/Millfield Sch2:17.02:13.86
72:21.71Abigail Ashbee-Simmonds U20W Crawley2:17.552:17.55
82:22.75Molly-Kate Sharples U15WMick WoodsAldershot, Farnham & District2:19.702:18.9
92:25.87Rosa Yates U15WRidley GriffithBridgend2:19.332:19.33
102:26.21Imogen BriscoeSBU17WChristopher FrapwellStroud2:26.212:15.2
800m C (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:26.14Carie Robertson U17WPaul BattenErme Valley/Armada2:22.72:20.8
22:26.70Jess StrangSBU15WPaul BattenCity of Plymouth/Armada2:26.702:17.06
32:26.74Alex Barbour U13WConrad MiltonWindsor Slough Eton & Hounslow2:23.032:17.25
42:27.40Laura Seaman U17WMichael CokerSouthampton2:23.452:22.87
52:29.03Paige ClarkSBU15W Crawley2:26.62:25.1
62:29.89Steise HodgsonSBU17WMark BraceNorth Devon2:29.892:21.35
72:30.21Beth Hawling U20WAndrew BeadleCheltenham2:23.22:21.1
82:30.45Kelly Leat U17W Yate/Westbury2:29.32:22.8
92:30.61Phoebe Rochford U15WDavid VosserWinchester2:21.02:21.0
102:37.51Jessica Bennett U17WMark BraceNorth Devon/West Buckland2:28.642:22.5
800m D (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:23.81Malika RezouguiPBU17WPhil BanningCwmbran2:16.082:16.08
22:26.25Megan Osborne U17W Bridgend2:24.932:24.93
32:27.03Isla Ness U20WCharlotte FisherTaunton2:25.432:20.15
42:28.67Elana Dimmer U20WDavid LucasForest of Dean2:25.432:21.0
52:33.94Lucy Tarrant U17W Bridgend2:28.032:26.6
62:35.04Danielle Scott U17WDave AmeyCity of Salisbury2:30.902:22.6
72:40.42Amy Cavender U15W Wells City/Somerset Schs2:27.872:27.87
82:54.74Penny Guess U17W Somerset Schs/King's College Taunton2:45.722:28.52
800m E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:32.27Katie Grinyer U15WSteve HollierNorth Somerset2:17.742:17.48
22:34.35Lottie Jose U17WPeter MeredithCornwall2:24.72:24.7
32:34.92Danielle Burry U17WMark PauleyPoole AC2:26.02:25.4
42:36.92Billie Williams U20WDavid TaylorBristol & West2:34.62:33.8
52:39.17Lily EnglandPBU13WDavid VarneyNewquay & Par2:30.022:20.92
62:39.99Holly Bankes U13WChristopher BrownStroud2:30.312:12.2
72:40.58Danielle Sharpe U15WChristopher BrownStroud2:26.72:26.7
82:41.45Anna Lever U15WDave AmeyCity of Salisbury2:28.42:28.4
92:41.61Eleanor Mills U15W City of Portsmouth2:31.82:31.8
102:41.97Emma TaylorPBU15W Yate/Westbury2:37.12:24.2
112:42.52Amy D'Arcy U13WAnnette WealeYeovil/Wells City2:34.82:21.40
122:43.06Nia Ward U15W Bridgend2:36.992:32.8
800m F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:35.29Sophie NashPBU15W Yate/Westbury2:26.22:20.15
22:36.18Jodie KellyPBU17WDavid TaylorBristol & West2:36.182:36.18
32:36.45Abbie JohnstonPBU17W Yate/Westbury2:36.452:36.45
42:38.85Bethan Evans U13W Pontyclun2:31.562:18.81
52:39.19Sara-Jane VanstoneSBU15W North Devon/Torrington2:39.192:31.85
62:40.75Courtley Lock U13W Bridgend2:39.22:35.7
72:40.88Amelia Evans U20W King's College Taunton2:39.912:39.91
82:41.24Alex Phillips U15WRupert PepperPoole Runners2:35.02:23.46
92:41.68Tamsin GummowPBU17W Cornwall2:41.682:41.68
102:43.62Ventia ManuelPBU17W Sussex Schs2:43.622:43.62
112:45.10Eleanor Potter U15W Somerset Schs2:29.262:29.26
122:47.89Katy Rushmer U17W Croydon/Millfield Sch2:28.792:28.6
800m G (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:38.68Emily Ruffell-Hazell U17W Taunton2:33.492:31.0
22:39.23Camille Stanley U15W Team Bath2:38.52:29.19
32:39.32Emma Martin U13W Poole AC2:30.462:19.7
42:40.16Natalia FerreiraPBU15W North Devon2:34.62:34.6
52:42.24Kate Milsom U15W Team Bath2:38.72:38.7
62:48.02Fenella FordPBU13WJason MichaelYate/Westbury2:35.12:35.1
72:49.29Imogen Keeling U13W Taunton2:46.02:34.23
82:50.05Jessie Flanagan U15W North Devon2:42.762:39.90
92:54.41Joe-Dianna Grabham U15WRidley GriffithBridgend2:45.682:45.68
800m H (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:45.64Amy Barlow U13W Mendip2:42.432:31.49
22:45.65Zoe Zembrzuski U15W Millfield Sch2:40.282:40.28
32:47.74Lydia GuestPBU15W Wells City/Mendip2:45.52:40.59
42:49.35Georgie Hough U15W Millfield Sch  
52:50.95Polly Rochford U13W Winchester2:46.42:32.76
62:52.50Amelia Davis U13W Poole AC2:40.52:25.1
73:13.77Cailin TootellPBU15WChristopher BrownStroud3:13.772:52.03
83:19.53Hannah Westhenry U13WDean ExtonWeymouth3:03.62:46.9