BMC Millfield PB Classic External Results
Street
7 May 07
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
BMC Mens 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:57.58Patrick Hambly U20M Torbay3:55.43:55.4
23:58.02Ander RussellPBU20M Stroud3:57.23:51.40
33:58.99Richard Peters U20MMike DownBristol & West3:53.693:37.67
44:02.78Mike Tallis U20M Independent Intelligent Fitness/Warwick Uni3:53.243:53.21
54:05.24Edward WomersleyPBU20M Stroud4:00.03:55.75
64:11.99Christian Booker U20M Halesowen4:07.93:58.89
74:18.11Gavin Hanrahan U20MDave LewisCwmbran4:13.024:12.2
BMC Mens 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:06.74Tom WoodhousePBU20M City of Salisbury4:03.24:03.2
24:08.83Chris Bounds U20M Aldershot, Farnham & District4:07.964:06.51
34:09.61Nathan Young U17M Mendip/Yeovil4:02.74:00.13
44:09.93Matt BarriePBU20M Brighton Phoenix4:06.824:06.82
54:10.58Josh GoreckiPBU17M Aldershot, Farnham & District4:05.963:50.07
64:11.25Tom CarpenterPBU20M Yate/Westbury4:11.254:11.25
74:14.43Adam BowersSBU20M Wells City/Yeovil4:14.434:11.72
84:15.11Oliver Aitchison U17M Aldershot, Farnham & District4:02.593:40.21
94:15.98Torsten ChandlerSBU20MRupert PepperPoole Runners4:15.984:13.10
104:16.83Matthew Withey U17MChristopher FrapwellStroud4:12.84:01.37
114:16.87Nick ToddPBU20M Bristol & West4:06.14:06.1
124:17.76Jack BibbingsPBU20M St. Edwards Sch Oxford4:17.764:17.76
134:19.69Chris Moore U20M Aldershot, Farnham & District4:14.034:12.31
BMC Mens 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:14.35Matthew ParkerPBU17M Yate4:10.234:04.59
24:15.74Andy ClementPBU17M Basingstoke & Mid Hants4:15.744:05.08
34:16.05Jamie KnappPBU17MAllison BentonTeam Southampton4:12.33:58.49
44:21.29Simon NinnimSBU15MTodd BennettTeam Southampton4:21.294:15.0
54:21.36Tom CroppPBU17M Basingstoke & Mid Hants4:21.364:21.36
64:21.75Dean ScottPBU15MJohn ScottNewquay & Par/Enfield & Haringey4:14.794:14.79
74:25.00Alex Wiltshire U17M Wells City/Yeovil/Loughborough Students4:21.34:10.56
84:28.82Robert GaltPBU17MChristopher FrapwellYate/Westbury4:27.503:59.3
94:52.71Daniel Chesworth U15MPhil BanningNewport4:22.254:04.99
BMC Mens 1500m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:24.07Tom BeerPBU17M Team Bath/City of Salisbury4:24.074:24.07
24:31.76Dan FrancisPBU17M Basingstoke & Mid Hants4:27.74:14.87
34:32.98Jack HutchensPBU15MMark BraceNorth Devon4:32.983:54.13
44:34.50Nathan DittonPBU15MTrevor RaggettAldershot, Farnham & District4:30.884:12.25
54:34.72Joshua GraceSBU15MMick WoodsAldershot, Farnham & District4:28.263:54.35
64:36.11Sam FowlerPBU20M Basingstoke & Mid Hants4:36.114:26.43
74:36.29Thomas WintleSBU17M Westbury4:36.294:20.69
84:40.16Rhys ParkPBU15MSimon ConwayHereford4:29.33:58.63
94:42.51Matthew Peters U17M Bristol & West4:26.644:07.9
104:43.61Josh Bagnall U17M Bristol & West4:32.24:13.2
114:46.56Freddie CookPBU15M Dorchester/Poole AC/Team Dorset4:39.84:31.12
124:48.05Pete Skinner SENM Bristol & West4:36.24:36.2
BMC Mens 1500m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:37.55Leif ChandlerPBU17MRupert PepperPoole Runners4:37.553:57.72
24:43.82Oliver AgerSBU17M Taunton4:43.824:15.39
34:46.65Harri ColdrayPBU13M Gloucester4:40.54:35.4
44:48.03Blair Brown U15MCharlotte FisherTaunton4:41.63:57.59
54:49.27Jack EvansPBU15M Gloucester4:45.04:39.8
64:51.73Bradlee CookPBU15M City of Portsmouth4:45.84:45.8
74:52.52Sam BevanSBU17M Basingstoke & Mid Hants4:52.524:42.08
84:52.66George HarrisPBU15M Yeovil/Wells City4:45.644:36.61
94:56.62Ben Grant U17M North Devon4:49.24:48.69
105:08.70Cameron RaffertyPBU15M Yeovil/Wells City5:08.704:40.59
115:12.14Kieran Young U13MClive ThomasMendip5:04.484:16.69
125:12.73Toby Smith U13MIan ByettBasingstoke & Mid Hants5:00.03:58.71
135:18.99Callum BattenPBU15M Wells City/Millfield Sch5:18.995:18.99
145:21.37Isaac Taschimowitz U13MCharlotte FisherTaunton5:06.304:19.54
155:30.04Blake Parkinson U13M Mendip5:12.55:04.52
BMC Mixed 1500m F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:08.31April Hogg U15WJohn ScottNewquay & Par5:01.34:43.22
25:09.60Joshua TackPBU15M City of Plymouth5:09.605:09.60
35:12.05Daniel BagnallPBU13M Bristol & West5:10.74:30.6
45:14.76Hobie MartinPBU13MJohn KnowlesBristol & West/Newquay & Par5:13.13:55.87
55:15.54Luke JacobsPBU13M Clevedon5:02.094:11.66
65:17.75Tristan Goldsmid U13M Wells City5:08.345:08.34
75:28.85Zoe RoundPBU17W Taunton5:28.855:28.85
85:32.28Keiley MacDonaldPBU13W Taunton5:30.35:30.3
95:33.92Jessica BennettPBU13WMark BraceNorth Devon/West Buckland5:24.15:15.2
105:36.21Rebecca Carver U13W Mendip5:23.775:17.40
115:39.68Janine WeePBU15W Cornwall5:39.685:39.68
125:54.79Alisa SharrockPBU13W Newquay & Par5:43.25:32.48
136:10.76Emily CoswayPBU13W Clevedon6:10.766:10.76
146:12.61Rachel KempPBU13W Clevedon6:12.616:12.61
156:13.55Hayley CarverSBU13W Mendip6:13.556:06.09
BMC Womens 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:16.54Stephanie Twell U20WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:06.704:02.54
24:25.67Rachel Felton SENWChristopher FrapwellShaftesbury Barnet/Severn4:13.194:13.19
34:31.16Sarah Hopkinson U17WDavid FarrowGloucester4:20.804:20.80
BMC Womens 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:28.89Jessica BurnsPBU17WGeorge GandyCity of Plymouth/Armada4:28.454:24.90
24:31.79Louise WebbPBU17WTodd BennettTeam Southampton4:31.124:20.6
34:35.35Melissa CourtneyPBU15WMark PauleyPoole AC/Team Dorset4:30.854:07.55
44:35.94Becky Gough U20WDarren GausonTeam Southampton4:34.84:34.8
54:37.33Louise SmallPBU17WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:25.194:20.99
64:40.70Elinor KirkPBU20WTony HouchinSwansea4:38.734:15.93
74:41.76Lucy YatesSBU20WGeorge HarrisonShaftesbury Barnet4:36.784:26.47
84:41.80Georgia PeelPBU15WMick WoodsWoking4:37.04:14.40
94:43.18Laura ParkerPBU20WMick WoodsWells City/Yeovil/Enfield & Haringey4:40.294:21.45
104:43.66Emelia GoreckaPBU15WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:34.984:14.22
114:50.85Vicky TesterSBSENW Bristol & West4:50.854:36.22
BMC Womens 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:42.60Amber WatsonPBU15WChristopher FrapwellGloucester4:32.144:32.14
24:43.13Naomi TaschimowitzPBU20WCharlotte FisherTaunton/Enfield & Haringey4:41.134:16.73
34:45.73Ciara DullaghanPBU15WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:45.734:29.07
44:47.88Catherine BlewPBU17WCharlotte FisherTaunton4:38.294:22.76
54:49.05Hannah Patmore U20W Bristol & West4:45.554:45.55
64:49.42Emily FitzhughPBU15W Yate/Westbury/Millfield Sch4:40.304:34.98
74:50.33Annabel GummowPBU15W  4:38.634:31.62
84:52.10Hannah AldersonSBU17WKeith BrackstoneYate/Westbury4:40.284:30.6
94:52.84Emily ConnollyPBU17WNeil EnglandSwindon4:52.844:52.84
104:55.73Leonie Stewart U17W Winchester4:46.744:46.74
114:56.52Ruth HaynesPBU15WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:48.824:33.2
124:57.68Megan Andrew U15W North Devon4:55.54:49.4
BMC Womens 1500m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:54.99Charlotte BenningPBU20W Team Southampton4:54.994:54.99
25:01.64Eleanor Wimshurst U17W Bristol & West4:58.04:37.04
35:04.07Lucy Atkins U15W Yate/Westbury4:53.94:46.1
45:04.56Justine BowersSBU15W Yeovil5:04.564:58.8
55:04.75Leighanna ChappellPBU17W Yeovil/Wells City4:59.84:59.8
65:05.09Sophie SmithPBU17W Basingstoke & Mid Hants5:04.74:55.51
75:07.43Isla NessPBU15WCharlotte FisherTaunton4:49.044:49.04
85:07.55Vanessa BrannPBU17WDavid WalkerHereford5:07.555:03.2
95:10.08Laura James U17W Taunton5:04.65:04.6
105:10.82Emily Merrick U17WDavid WalkerHereford4:59.34:36.10
115:21.51Holly-Anne Horsley U17W Brighton & Hove5:08.14:57.2
BMC Womens 1500m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:58.18Emma GilmorePBU15WMichael CokerCity of Portsmouth4:55.64:37.87
25:06.58Sarah Hanley U23W Stroud4:53.704:53.70
35:07.53Elaina GardSBU20W Cornwall/3M Gorseinon5:07.535:00.9
45:08.71Jenny StephensSBU20WPeter MeredithCornwall5:08.715:02.63
55:12.90Victoria Budd U15WJohn KnowlesYate/Westbury5:12.25:04.36
65:13.96Clara EvansPBU15WDavid WalkerHereford5:05.074:51.0
75:16.58Sally FrapwellSBV35WChristopher FrapwellStroud5:16.585:05.4
85:17.47Mhairi-Clair Stewart U15WMichael CokerTeam Southampton5:15.44:57.3
95:23.36Christie JonesSBU15W Gloucester/Millfield Sch5:23.365:19.4
105:34.29Hannah HarrisonSBU15W Mansfield5:34.295:22.26