BMC Exeter Regional Races External Results
Exeter
24 Apr 07
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800 A (Male only)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.5Phil NormanPBU20M North Devon1:54.51:53.24
21:55.6Patrick HamblyPBU20M Torbay1:55.61:55.6
31:55.7Davey PlattPBU17M North Devon/Bideford1:54.71:51.8
41:57.1Philip Almond U20M Exeter1:54.471:54.47
51:58.1Andrew Ingle SENM Bideford1:56.81:51.10
62:01.9Edwin CawthronSBU20M Exeter2:01.92:01.8
72:02.5Sam PettyPBU17MMark BraceNorth Devon1:58.61:49.06
82:03.2Daniel Pike U20M Newquay & Par2:00.132:00.13
92:04.0Andrew Mapstone U20MAdrian WebbYeovil1:57.91:56.34
102:05.6Freddie BoltonPBU20M North Devon2:00.82:00.8
800 B (Male only)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.5Chris McQuillen-WrightSBV35M Newquay & Par/Hayle2:02.52:00.10
22:03.0Darren FranklinPBU20M City of Plymouth2:00.32:00.3
32:03.5Richard Wallace U23MPaul BattenExeter2:00.81:58.7
42:03.8Robbie Hawkins U23M Yeovil/Wells City2:00.62:00.3
52:03.8Jack Bancroft U20M Wells City/Exeter Uni2:02.21:56.9
62:03.9Simon Anderson V40M City of Plymouth/Plymouth H/South West Vets/Armada2:02.22:02.0
72:04.1Richard SpearPBU20M City of Plymouth2:04.12:04.1
82:04.6Chris JonesPBU23M City of Norwich/Plymouth Uni2:04.62:04.6
92:05.5Damien HolcombeSBU20M Yate/Westbury2:05.52:04.66
102:06.4Ben AndersonPBU17M City of Plymouth2:06.22:00.06
800 C (Male only)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:05.3Matthew ParkerPBU17M Yate2:01.21:56.33
22:07.5Steven NashPBU17M Yate2:02.51:58.67
32:07.5Dan BartlamSBU17M Yate2:04.072:04.07
42:07.9Matt CraythornePBU17M Yate2:02.081:57.4
52:08.5Fraser BabbagePBU15M Yate2:06.502:04.3
62:08.8Nick DanielPBU23M North Devon2:08.82:04.22
72:10.4Ian GoldsmithPBU17M Yate2:04.11:59.80
82:13.3Luke Rigler U20M North Devon2:08.32:04.54
92:13.9Bobby SmaleSBU23M North Devon2:13.92:06.1
102:21.1Tom Barr U17M Yate2:04.482:04.48
800 D (Male only)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:08.6Dean ScottPBU15MJohn ScottNewquay & Par/Enfield & Haringey2:08.62:05.78
22:09.2Bob Minting V55M Blackheath & Bromley/South West Vets2:08.982:01.5
32:09.4Tristan SellorsPBU20M South Devon2:06.52:06.18
42:10.5Michael ShutePBU17M South Devon2:08.92:08.9
52:12.5Steve LangSBV50M South Devon/South West Vets2:10.42:08.4
62:12.9Zac WarwickPBU17M South Devon2:12.92:12.9
72:13.5Chris JonesPBU20M South Devon2:13.52:13.5
82:15.0Scott MichaelsPBU20M Exeter2:15.02:15.0
92:17.3Tom Hartley U17M South Devon2:06.62:01.7
800 E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:10.4Brett HalliwellPBU15M Yate/Westbury2:06.651:54.4
22:12.0Jack HutchensPBU15MMark BraceNorth Devon2:12.01:54.31
32:12.9Matthew HillPBU20M North Devon2:09.62:05.10
42:13.4Jessica BurnsPBU17WGeorge GandyCity of Plymouth/Armada2:11.62:10.5
52:14.6Alex Babbage U17M Yate2:10.72:08.47
62:17.8TJ WatsonPBU17M North Devon2:15.412:15.41
72:17.9Rosy Cooper U20W Aldershot, Farnham & District2:14.962:14.17
82:18.9Anna Sharrock U17WJohn ScottNewquay & Par/Enfield & Haringey2:15.782:12.52
92:18.9Katie KnowlesSBU20WJohn KnowlesBristol & West/Truro School2:18.92:14.90
102:20.2Emily WeeksSBU17WBrian O'HareExeter2:15.42:12.61
800 F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:21.6Emily FitzhughPBU15W Yate/Westbury/Millfield Sch2:15.52:15.5
22:22.3Nicola GeorgePBU17W Newquay & Par2:22.32:18.9
32:22.9Naomi Speake U15W Bristol & West2:20.312:20.31
42:23.2Tasha Vernon U20WNick AndersonAldershot, Farnham & District2:17.342:12.5
52:23.5Megan AndrewSBU15W North Devon2:23.52:21.4
62:24.2Adam SpeakeSBU15M Bristol & West2:24.21:56.48
72:24.8Robyn Keane U17W City of Plymouth2:18.52:18.5
82:24.8Annabel GummowPBU15W  2:19.292:18.2
92:25.4Chloe Anderson U20W Exeter2:21.02:08.08
102:25.5Hannah Alderson U17WKeith BrackstoneYate/Westbury2:19.32:16.8
112:27.8George HolmanPBU23M South Devon2:27.82:27.8
122:31.2Ben GrantSBU17M North Devon2:31.22:20.9
800 G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:24.4Tom Coles U15M East Cornwall2:23.92:23.9
22:25.9Emily BlissPBU17WBrian O'HareExeter2:25.32:19.0
32:26.8Esther Harrill U15W Yate2:21.412:21.41
42:27.6Jonathon Coles U13M City of Plymouth2:23.842:23.84
52:28.5Ellie Brodie U17W Yate/Westbury2:26.62:26.6
62:28.9Lucy Atkins U15W Yate/Westbury2:25.92:17.67
72:30.3Rachel SykesPBU15W Marlborough & District Junior/Aldershot, Farnham &2:27.232:20.6
82:31.1Jade Norton U17W Newquay & Par2:29.32:29.3
92:32.4Sophie Hunt U20W North Devon2:30.582:22.6
102:32.4Victoria Budd U15WJohn KnowlesYate/Westbury2:29.62:25.92
112:36.4Hannah Isles U15W Cornwall2:30.92:30.4
800 H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:27.4Robbie OverneyPBU15MMark BraceNorth Devon2:24.22:07.65
22:29.3Adam JonesPBU15M South Devon2:29.32:29.3
32:29.7Vicki CroninPBU17W Torbay2:29.72:16.56
42:33.2Bob ChapmanSBV60M Royal Navy/South West Vets2:33.22:22.1
52:34.8Beth ParsonsSBU17W Yate2:34.82:34.0
62:37.5Roger LockSBV55M Cornwall/South West Vets2:34.82:31.76
72:38.5Cara Tucker U15W South Devon2:31.02:26.6
82:39.5Becky Turner U20W Cornwall2:34.82:34.49
92:40.1Ellie Grant U20W North Devon2:37.92:28.0
102:43.6Jennifer George U17W Newquay & Par2:38.932:31.1
112:48.0Janine WeePBU15W Cornwall2:48.02:48.0
800 I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:27.5Oliver SyrettPBU15M South Devon2:26.02:19.22
22:28.5Elaina GardSBU20W Cornwall/3M Gorseinon2:28.52:27.0
32:32.2Lee Russell V50M Exmouth2:32.12:32.1
42:34.2Olivia BallardPBU15WPeter MeredithCornwall2:32.32:29.65
52:34.8Tom StockleySBU15M South Devon/Newton Abbot2:34.81:59.4
62:39.8Jessica Bennett U13WMark BraceNorth Devon/West Buckland2:32.32:22.5
72:42.3Joshua TackSBU15M City of Plymouth2:42.32:40.14
82:45.9Lauren Ellis U13W Yate2:33.52:24.1
92:49.7Fran NormanSBU17W North Devon2:49.72:43.0
102:55.7Jenny Anderson U15W City of Plymouth2:49.72:39.17
800 J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:32.6Chloe MontgomerySBU17W Exeter2:32.62:28.7
22:36.3 Unknown SENM    
32:38.2Camilla GoodfellowPBU17W Exeter2:38.22:38.2
42:50.6John Perratt V70M Exmouth/South West Vets2:43.512:43.51
52:52.6Katie BurnsSBU15WSimon AndersonCity of Plymouth2:52.62:25.98
64:02.5Dennis ComissarPBV60M South Devon4:02.54:02.5