BMC Exeter Regional Races External Results
Exeter
26 Jun 07
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800 A (Men only)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.9Michael Cole U20M North Devon/Enfield & Haringey1:51.081:50.56
21:55.1Philip Almond U20M Exeter1:54.471:54.47
31:55.5Royston Green SENM Bristol & West1:54.511:51.6
41:56.5Davey Platt U17M North Devon/Bideford1:54.71:51.8
51:56.8Andrew IngleSBSENM Bideford1:56.81:51.10
61:57.5Tom Marley U23M Bristol & West/Cardiff Met Uni1:54.471:50.00
71:58.0Owen Walpole U20M Exeter1:57.01:52.35
81:58.5Steve WaldronPBU23M Bristol & West1:58.51:58.5
91:59.2Martin Flook SENM Bristol & West1:55.081:52.36
102:01.4Mike RobertsSBSENM Bristol & West2:01.41:55.62
800 B (Men only)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:00.3Darren FranklinPBU20M City of Plymouth2:00.32:00.3
22:00.8Luke Evans SENM Exeter/Cardiff Met Uni1:58.491:56.4
32:01.0Sam PettyPBU17MMark BraceNorth Devon1:58.61:49.06
42:01.7Andrew Mapstone U20MAdrian WebbYeovil1:57.91:56.34
52:02.2Simon AndersonSBV40M City of Plymouth/Plymouth H/South West Vets/Armada2:02.22:02.0
62:03.4Freddie Bolton U20M North Devon2:00.82:00.8
72:04.3Robbie Hawkins U23M Yeovil/Wells City2:00.62:00.3
82:05.5Mark WiscombeSBSENM Wells City/Yeovil2:05.51:50.82
92:08.3Richard Wallace U23MPaul BattenExeter2:00.81:58.7
102:09.0Nick Daniel U23M North Devon2:08.82:04.22
800 C (Men only)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.7Matthew Parker U17M Yate2:01.21:56.33
22:04.1Neil Broadbent U20M Exeter1:59.41:59.4
32:05.4Matt Craythorne U17M Yate2:02.081:57.4
42:06.4Steven Nash U17M Yate2:02.51:58.67
52:06.8Jacob LandersPBU17M City of Plymouth2:06.82:06.8
62:07.8Steve Gallienne U20MMick WoodsBideford/St. Mary's Uni2:04.01:57.23
72:08.3Luke RiglerPBU20M North Devon2:08.32:04.54
82:08.8Dean Scott U15MJohn ScottNewquay & Par/Enfield & Haringey2:08.62:05.78
92:10.3Ben Phillips U17M Taunton2:08.232:03.1
102:12.0Ben Anderson U17M City of Plymouth2:06.22:00.06
800 D (Men only)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:06.8Ian GoldsmithPBU17M Yate2:04.11:59.80
22:07.2Brett HalliwellPBU15M Yate/Westbury2:06.651:54.4
32:07.8Scott WilliamsPBU17M North Devon2:07.82:02.10
42:08.3Fraser Babbage U15M Yate2:06.502:04.3
52:09.4Charlie MacLeanPBU17MCharlotte FisherTaunton2:09.41:57.97
62:10.1Alex WiltshirePBU17M Wells City/Yeovil/Loughborough Students2:10.12:06.7
72:10.5Steve Huckstepp U23M North Devon2:07.92:07.9
82:11.2Matthew HillPBU20M North Devon2:09.62:05.10
92:13.0Michael Shute U17M South Devon2:08.92:08.9
102:16.9Samuel Harry U15MPeter MeredithCornwall2:08.241:56.79
112:18.0Jack Hutchens U15MMark BraceNorth Devon2:12.01:54.31
800 E (Men only)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:08.3Tom HartleyPBU17M South Devon2:06.62:01.7
22:10.7Alex BabbagePBU17M Yate2:10.72:08.47
32:10.9Gregg HalliwellPBU17M Yate2:07.32:01.3
42:11.3Steve LangSBV50M South Devon/South West Vets2:10.42:08.4
52:11.5Brett RiglerSBSENM Exeter2:11.52:06.8
62:11.6Bob Minting V55M Blackheath & Bromley/South West Vets2:08.982:01.5
72:14.5Craig BellewPBU20M Bideford2:14.52:14.5
82:15.2Oliver AgerPBU17M Taunton2:15.22:00.96
92:17.5Jon BarlowPBU15M Yate2:17.52:05.05
102:20.5Freddie Cook U15M Dorchester/Poole AC/Team Dorset2:17.52:06.0
112:23.5Martin ZacheriPBU20M King's College Taunton2:23.52:23.5
800 F (Men only)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:16.0Ryan Dicks U15M South Devon2:10.152:06.1
22:18.6Dave Barlow V45M Yeovil/South West Vets2:16.91:52.1
32:18.8Stephen Brian Charters V45M Newton Abbot/South West Vets2:17.32:17.3
42:18.9Blair Brown U15MCharlotte FisherTaunton2:17.851:57.89
52:19.0TJ Watson U17M North Devon2:15.412:15.41
62:21.7David RichardsonPBV40M Yeovil2:21.72:21.17
72:23.9Tom ColesPBU15M East Cornwall2:23.92:23.9
82:24.2Robbie OverneyPBU15MMark BraceNorth Devon2:24.22:07.65
92:25.6Tom DrysdaleSBU15M King's College Taunton2:25.62:03.73
102:26.0Oliver SyrettPBU15M South Devon2:26.02:19.22
112:28.0Jonathon Coles U13M City of Plymouth2:23.842:23.84
122:40.9Ben Grant U17M North Devon2:31.22:20.9
800 G (Women only)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:15.4Emily WeeksPBU17WBrian O'HareExeter2:15.42:12.61
22:16.6Melissa CourtneyPBU15WMark PauleyPoole AC/Team Dorset2:16.62:05.34
32:18.0Emily FitzhughPBU15W Yate/Westbury/Millfield Sch2:15.52:15.5
42:18.7Catherine BlewPBU17WCharlotte FisherTaunton2:18.72:11.02
52:19.2Tasha Vernon U20WNick AndersonAldershot, Farnham & District2:17.342:12.5
62:19.8Anna Sharrock U17WJohn ScottNewquay & Par/Enfield & Haringey2:15.782:12.52
72:22.2Annabel GummowPBU15W  2:19.292:18.2
82:22.3Laura Parker U20WMick WoodsWells City/Yeovil/Enfield & Haringey2:18.242:11.3
92:25.2Naomi TaschimowitzSBU20WCharlotte FisherTaunton/Enfield & Haringey2:25.22:15.1
102:25.5Victoria Leak SENW Yeovil2:21.072:19.9
112:26.5Tracey Hinton T11 V35WDarrell MaynardCardiff2:20.182:17.66
800 H (Women only)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:22.3Robyn Keane U17W City of Plymouth2:18.52:18.5
22:24.1Hannah AldersonPBU17WKeith BrackstoneYate/Westbury2:19.32:16.8
32:24.3Laura James U17W Taunton2:22.242:22.24
42:25.7Esther Harrill U15W Yate2:21.412:21.41
52:25.8Caroline Steven V40WCaroline StevenNewquay & Par/South West Vets/Launceston RR2:21.42:18.2
62:25.9Beth Anderson U17W City of Plymouth2:23.952:23.95
72:26.5Kyra Hawkins U20W Wells City/Yeovil2:20.82:20.8
82:26.8Megan Andrew U15W North Devon2:23.52:21.4
92:27.1Jessica Harvey U15WPaul BattenErme Valley2:23.662:23.66
102:31.3Kelsie Peters U15WPaul BattenErme Valley/Armada2:25.182:20.50
800 I (Women only)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:23.6Amanda Evans U23WEddie BairstowExeter2:22.92:17.4
22:24.2Chloe AndersonSBU20W Exeter2:21.02:08.08
32:24.5Isla NessPBU15WCharlotte FisherTaunton2:24.52:20.15
42:25.3Emily BlissPBU17WBrian O'HareExeter2:25.32:19.0
52:25.9Lucy AtkinsPBU15W Yate/Westbury2:25.92:17.67
62:25.9Rose Penfold U17W Mendip2:24.82:15.32
72:26.6Ellie BrodiePBU17W Yate/Westbury2:26.62:26.6
82:29.3Jade NortonPBU17W Newquay & Par2:29.32:29.3
92:31.3Cara TuckerPBU15W South Devon2:31.02:26.6
102:31.8Shelby HaysomPBU13W Poole AC2:31.82:27.68
112:32.6Christabel Lines U17W Taunton2:28.562:28.56
800 J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:29.6David McDermottSBV55M Exeter2:29.62:27.4
22:32.5Joedy PlattPBU23W North Devon2:32.52:32.5
32:32.9Freya GloverSBU15W Cornwall2:32.92:25.63
42:33.9Grace HowiePBU13WMark PauleyPoole AC/Team Dorset2:31.62:14.49
52:34.0Olivia Ballard U15WPeter MeredithCornwall2:32.32:29.65
62:34.8Becky TurnerSBU20W Cornwall2:34.82:34.49
72:34.9Luke Jacobs U13M Clevedon2:33.842:09.7
82:37.7Jessica Bennett U13WMark BraceNorth Devon/West Buckland2:32.32:22.5
92:38.7Lauren Ellis U13W Yate2:33.52:24.1
102:42.1Ellie Grant U20W North Devon2:37.92:28.0
112:42.2Keiley MacDonald U13W Taunton2:40.122:40.12
122:46.9Amy MartinPBU15W City of Plymouth2:46.92:46.9
800 K (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:38.3Caitlin MulroyPBU15WPeter MeredithCornwall2:38.32:36.1
22:42.6Rachel HeardPBU17W Taunton2:42.62:42.6
32:44.6Terri-Louise CoyshPBU15W South Devon2:44.62:44.6
42:46.1Miles WoolnoughPBU15M South West RR2:46.12:46.1
52:46.1Olivia TuckerPBU15W King's College Taunton2:46.12:46.1
62:46.2Mike Dyer V65M North Devon/South West Vets2:39.02:31.2
72:46.3Rachel LangbeinPBU15WCharlotte FisherTaunton2:46.32:19.47
82:58.8Alice RogersSBU13W City of Plymouth2:58.82:22.57