BMC PB Classic External Results
Street
7 May 12
800 1500 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Men 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.07Andrew WordenPBU20MPeter MeredithCornwall1:53.611:52.43
21:58.37Naaman MorrisPBU20MArwyn DaviesCardiff1:56.491:56.49
31:58.75Rocky HarrisonSBU20MRocky HarrisonYeovil1:54.921:54.26
41:59.74Samuel Harry U20MJohn ScottCornwall1:57.731:56.79
51:59.94Jamie ColesPBU20MCharlotte FisherTaunton1:59.941:59.25
62:00.60Tom HolePBU20M Yeovil2:00.602:00.60
72:01.12Adam SpeakePBU20M Bristol & West1:58.021:56.48
82:03.09Curtis Goodger U20MDavid GoodgerNewport1:56.851:55.65
92:04.96Nick BennettSBU20MMark BraceNorth Devon1:58.91:58.37
Men 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.21Connor HaywoodPBU17MRobert GriffithsLeicester1:59.951:59.95
22:03.88Nikita NearyPBU15MDelyth BrownCarmarthen1:58.651:58.65
32:04.19Thomas GeorgePBU17MKerry NewellGloucester2:04.11:55.03
42:04.49Max PatchPBU17MCharlotte FisherTaunton2:03.152:00.40
52:04.67Tyler Pritchard U15MPhil BanningCwmbran2:02.042:02.04
62:04.93Sam Harding U20M Wells City/Yeovil2:01.771:53.63
72:05.11Alex SimonSBU20M Cardiff2:05.112:04.57
82:05.47Kieran Rowe U17MDavid VarneyNewquay & Par2:03.52:02.40
92:09.76Dominic Tutton U17MKerry NewellGloucester2:04.072:00.95
Men 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.14Tom RawetPBU20MPeter MeredithCornwall2:01.142:01.14
22:07.30Declan Morris U17MPhil BanningCardiff2:03.662:03.66
32:07.74Danny StuartSBU17MChristopher BrownStroud2:07.742:03.9
42:08.12Ben Hawkins U17MCharlotte FisherTaunton2:04.021:54.23
52:10.15Tom EastPBU17MRupert PepperPoole Runners2:09.212:07.7
62:10.53Robbie OverneySBU23MMark BraceNorth Devon2:10.532:07.65
72:11.54Xan Wesolowski U17MMark BraceNorth Devon2:05.892:02.88
82:13.70William Brennan U17MAlan HewsonWindsor Slough Eton & Hounslow2:04.71:59.66
92:17.33Alex Price U15MSean PriceAberdare Valley2:10.882:00.07
Men 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.85Kyle Chapman U20MDavid VarneyNewquay & Par2:06.12:06.1
22:12.37Dominic TaylorPBU15MCharlotte FisherTaunton2:06.471:55.90
32:13.82Alex McDowell U17MDavid GoodgerCwmbran2:10.052:09.3
42:15.18Alexander RogersPBU20MCharlotte FisherTaunton/Minehead/Unattached2:12.102:10.03
52:15.21Ciaran LewisPBU17MLee McLarenCardiff2:15.212:04.58
62:17.66Henry WillisPBU17M Taunton/King's College Taunton2:07.712:00.86
72:21.18William Rozier U20M Exeter2:14.802:14.80
82:26.52Michael PeekSBU20M King's College Taunton2:26.522:11.77
92:30.54Ralph LawsonPBU17M Tavistock/King's College Taunton2:28.032:28.03
Men 800m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.35Dan WildePBU15MCharlotte FisherTaunton2:17.351:56.75
22:18.98Corey HaynesSBU15M Bristol & West2:09.642:07.8
32:20.09Robert HoworthPBU13MAdrian CloverTeam Bath2:15.002:04.92
42:22.17Stefan BarnettSBU15M Team Bath2:22.172:14.7
52:22.41Edward KeelingPBU17M King's College Taunton2:22.412:22.41
62:23.72Daniel SolwayPBU15M Mendip2:12.662:12.66
72:24.78Gareth Pike U17MMark BraceNorth Devon2:15.112:09.06
82:25.86Lawrence Hayward U15MMark BraceNorth Devon2:17.262:17.26
92:37.05Danyaal Mohamed U15M Cardiff2:24.422:24.42
Men 800m F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:26.28Ian SnowSBV60MMark BraceTorrington/South West Vets/North Devon2:23.742:22.8
22:27.55Rory HoworthPBU11MAdrian CloverTeam Bath2:27.402:00.92
32:30.28Anton Mills U13MAlison HurfordBristol & West2:27.832:00.6
42:30.91Billy CochranePBU15M Bristol & West2:30.912:21.6
52:34.61Joseph Grogan PoulsenPBU15M Mendip2:34.612:34.61
62:34.91Thomas BuryPBU13M Stroud2:32.52:04.23
Women 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.71Adelle TraceySBU20WSue GoodeGuildford & Godalming/Bournemouth Uni/Herne Hill2:03.182:00.04
22:10.88Katie Snowden U20W Herne Hill2:08.452:01.77
32:13.19Molly Long U17WJohn KnowlesBristol & West/Truro School2:09.442:03.32
42:13.99Rosie Chamberlain U20WBrian O'HareExeter2:07.332:04.54
52:16.61Charlotte Cayton-SmithSBU17WPeter MeredithNewquay & Par2:11.912:05.73
Women 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:22.78Rachel LangbeinPBU20WCharlotte FisherTaunton2:19.472:19.47
22:23.65Gemma ShepherdPBU15WAdrian CloverMarlborough & District Junior2:19.92:13.75
32:24.24Amy Sweet U20W Newquay & Par2:19.792:17.43
42:25.80Katie Grinyer U17WSteve HollierNorth Somerset2:17.482:17.48
52:25.93Amalia Edwards U15WCatrina LewisLuton2:18.522:16.13
62:26.02Lauren EllisSBU20W Yate2:24.12:24.1
72:26.37Sharon Hutchings U17WDean ExtonWimborne2:18.02:18.0
82:29.49Sophie NashSBU15W Yate/Westbury2:28.32:20.15
92:31.03Emily Bond U13WPeter MullervyInvicta East Kent/Thanet RR2:27.722:16.13
Women 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:22.80Joanna TaylorPBU17WDavid TaylorBristol & West2:22.802:20.55
22:25.31Holly BankesPBU13WChristopher BrownStroud2:23.72:12.2
32:27.20Rosa Yates U15WRidley GriffithCardiff2:22.262:19.33
42:28.83Lily EnglandPBU15WDavid VarneyNewquay & Par2:24.52:20.92
52:30.67Alex PhillipsPBU15WRupert PepperPoole Runners2:27.032:23.46
62:31.41Kelly LeatSBU20W Yate/Westbury2:31.412:22.8
72:33.43Bethan Evans U15W Pontyclun2:28.462:18.81
82:34.45Emma JonesSBU15W Yate/Westbury2:31.22:29.47
Women 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:32.40Emma TaylorPBU15W Yate/Westbury2:32.402:24.2
22:32.84Jessica MonkPBU15WDavid TaylorBristol & West2:26.802:26.80
32:33.63Eve RothwellSBU17WKaren WilliamsLewes2:33.632:28.9
42:35.42Holli Jehu U13WSean PriceAberdare Valley2:31.172:21.10
52:39.48Natalia FerreiraSBU15W North Devon2:37.202:34.6
62:40.38Katie JonesSBU15W Cornwall2:37.32:37.3
72:46.46Olivia Flanagan U20WMark BraceNorth Devon2:38.792:38.79
Women 800m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:35.95Elena EvansPBU15WDavid TaylorBristol & West2:35.952:35.95
22:36.81Lucy DennisPBU13WRidley GriffithCardiff2:36.812:28.14
32:38.75Yasmin WatlingSBU15WAdrian CloverTeam Bath/Wiltshire Schs2:38.752:20.62
42:43.20Jessica Brown U13WAndy PriceTaunton2:36.742:22.32
52:48.38Elena Sidman U11WIan HumphreysMendip2:42.02:17.31
62:51.32Elizabeth Sutton U15W Stroud2:35.32:35.3
72:57.27Joe-Dianna Grabham U15WRidley GriffithCardiff2:51.182:45.68
Women 800m F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:38.08Jenny Milburn U11WAdam TofieldTavistock/Armada2:33.842:17.19
22:46.24Juliet Grogan PoulsenPBU13W Mendip2:43.852:37.86
32:48.21Katriona BrownPBU13WStewart McIntyreReigate Priory2:42.442:28.1
42:49.18Hannah WesthenryPBU15WDean ExtonWeymouth2:46.92:46.9
52:50.51Amelia ErringtonPBU13W Stroud2:48.42:32.3
62:51.80India Bannister U15W King's College Taunton2:48.922:48.92
72:53.29Hannah Sheridan U11W Mendip/Langport2:49.72:38.6
82:53.75Emily JeffriesSBU11W Poole AC2:53.752:38.0
92:55.50Jeri-Lynne GrabhamPBU13WRidley GriffithCardiff2:55.502:29.47
102:58.93Morgan TottlePBU15W King's College Taunton2:58.932:58.93
 
Men 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:49.63Luke Carroll U20MAndrew BeadleCheltenham3:46.033:46.03
23:50.88Tom Purnell U20MChristopher FrapwellStroud3:48.773:47.99
33:55.25William PaulsonPBU20MChristopher FrapwellStroud3:46.913:43.81
43:57.01Brett HalliwellPBU20MChristopher FrapwellStroud/Yate3:54.083:54.08
53:57.95Alexander TeutenPBU23MRoderick LockCity of Portsmouth/Imperial College/Basingstoke & 3:57.953:49.72
63:59.60Josh TrigwellPBU20MBrian O'HareExeter3:57.403:49.57
74:02.90Benedict Westhenry U20MThomas WatsonWeymouth/Poole AC3:58.193:52.39
84:03.32Callum JonesPBU20MPeter MeredithCornwall3:58.713:52.37
94:03.62Michael WardPBU20MPaul DarneyCardiff3:54.883:44.33
104:05.37Jack Hutchens U23MMark BraceNorth Devon4:03.373:54.13
114:05.59Matthew EdwardsSBU20MPaul DarneyBarry & Vale3:59.173:51.98
124:11.00Aaron Phelps U20MChristopher FrapwellStroud3:54.843:52.67
Men 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:07.22Nyle ClintonPBU20MBryan ClintonSwindon4:00.193:51.56
24:07.27Alex GeorgePBU17MKerry NewellGloucester4:03.13:44.14
34:11.44Matthew DickinsonPBU17MSimon PriorWells City/Yeovil4:11.444:04.29
44:18.43Harry LanePBU20MThomas WatsonYeovil/Wells City4:18.433:51.33
54:19.52Kieran YoungPBU20MClive ThomasBristol & West/Mendip4:16.694:16.69
64:21.53Oliver FoxPBU17MRichard Llewellyn EatonWells City/Yeovil/King's College Taunton4:14.234:03.08
74:22.52William Thompson U17MJon BiggBrighton Phoenix4:15.604:15.60
84:22.70Sam SommervillePBU15MAnnette WealeYeovil/Wells City4:21.983:58.82
94:28.30Ben Millar U17M Mendip4:24.74:24.7
104:30.88Sam Heslop-George U17MPeter MeredithCornwall4:22.534:22.53
114:31.32Lewis NightingalePBU17M Bristol & West4:31.324:31.32
124:51.12Cameron Smith U15MWilliam Alan WinterLeicester4:28.874:18.48
Men 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:34.93Ellis JohnsonPBU17MMark BraceNorth Devon4:21.264:21.26
24:37.36Luke BloodworthPBU17M Stroud4:32.04:32.0
34:39.59Jack TurnerPBU15MChristopher BrownStroud4:30.84:16.3
44:40.05Cameron WassellPBU17MChristopher FrapwellStroud/Wiltshire Schs4:30.94:13.37
54:40.53Luke PriorPBU15MSimon PriorWells City/Yeovil4:33.314:04.35
64:48.88Jack Fawcett U20MBryan ClintonSwindon4:43.804:25.1
74:49.06Charlie FraserPBU15M Mendip4:44.254:44.25
84:50.54John Howorth U13MAdrian CloverTeam Bath4:40.94:06.36
94:53.05Archie BanksPBU13M Charnwood4:49.14:09.09
104:55.66Hugh SadlerPBU13MAlison HurfordBristol & West/Avon Schs4:47.04:08.58
114:56.41Harry DavisPBU13MChristopher BrownStroud4:52.24:27.4
124:57.67Nial DeasyPBU17M North Devon4:57.674:57.67
135:00.40Oliver Dickinson U15M Wells City4:56.134:17.30
145:01.74Alex RowePBU13MAlan RoweGuernsey5:01.744:18.12
155:07.09Finlay Marsh U15M Mendip5:04.65:04.6
165:22.21Oliver Guess U15M King's College Taunton5:19.055:09.31
Women 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:31.50Becky StrawPBU20WBud BaldaroCannock & Stafford4:22.424:22.42
24:34.33Olivia Sadler U20WDavid TaylorBristol & West4:23.384:18.36
34:35.83Alex Clay U17WPeter MullervyInvicta East Kent4:31.864:31.86
44:37.30Ffion Price U20WDarrell MaynardBrecon4:22.214:15.75
54:37.51Mari Smith U17WWilliam Alan WinterLeicester4:32.974:19.63
64:39.11Elisabeth HoodPBU15WMark PauleyPoole AC4:33.484:33.48
74:43.15Rhianwedd PriceSBU20W Brecon4:26.364:09.56
84:46.75Abigail Ashbee-SimmondsSBU20W Crawley4:46.754:38.76
95:08.02Grace HowieSBU20WMark PauleyPoole AC/Team Dorset5:08.024:40.31
Women 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:38.79Imogen WolseyPBU20WMick WoodsTeam Bath4:38.794:38.79
24:39.26Katherine TurnerPBU20WAdrian CloverTeam Bath4:29.994:24.86
34:40.49Katie RowePBU15WAlan RoweGuernsey4:35.534:34.92
44:42.62Niamh BrownPBU15W Reigate Priory4:42.224:26.90
54:44.61Miranda SadlerPBU17WDavid TaylorBristol & West4:37.484:26.72
64:44.74Lillie BellamyPBU17WBryan ClintonSwindon4:37.24:37.2
74:51.26Elin DaviesPBU17WKevin TobinSwansea4:51.264:51.26
84:58.88Ella ShirleyPBU17WWilliam Alan WinterLeicester4:52.424:45.34
94:59.55Floren ScraftonSBU20WPat GallagherYate/Westbury4:44.784:27.01
105:05.68Alex Mundell U17WDave AmeyCity of Salisbury4:54.644:38.23
115:06.87Catrina Thomas U17WRob LewisLincoln Wellington4:46.294:29.94
125:08.71Aoife ThorogoodSBU20W Mendip5:08.714:46.89
Women 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:52.78April HoggSBU20WJohn ScottEnfield & Haringey/Newquay & Par4:52.784:43.22
24:57.91Yvonne ChartPBU17WJohn KnowlesTruro School4:48.824:48.82
34:59.95Lucy Campbell U20WMark BraceNorth Devon4:44.784:41.75
45:01.49Africa MasonPBU20W Poole AC5:01.495:01.49
55:02.41Kirsty StanleyPBU17WAdrian CloverTeam Bath4:58.954:58.95
65:02.67Harriet LordPBU15WJohn KnowlesTruro School4:54.764:54.76
75:03.64Harriet RogersPBU20WCharlotte FisherTaunton5:03.644:57.5
85:06.01Seren Allin U15WRidley GriffithCardiff4:55.214:48.15
95:09.25Zoe WassellPBU15WChristopher FrapwellStroud5:03.194:38.28
105:11.99Hannah Gaunt U17WMark BraceNorth Devon4:53.284:40.80
Women 1500m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:16.82Amelia EvansPBU20W King's College Taunton5:16.825:16.82
25:25.77Yoyo BarnsleyPBU15WJohn KnowlesCornwall5:08.934:32.90
35:27.01Eloise BrownePBU13WDavid TaylorBristol & West5:08.204:55.5
45:30.12Rachael Jeffries U15W Poole AC5:24.05:12.2
55:36.37Grace Knapp U13W Stroud5:19.394:48.64
65:48.09Charlotte WilliamsonSBU20WJohn KnowlesNewquay & Par5:32.275:32.27
76:28.64Tasha MundellSBU13WDave AmeyCity of Salisbury6:28.645:17.9
 
Men 3000m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:17.13Tom RussellSBSENMGordon RussellBristol & West/Bristol Uni8:17.138:11.41
28:17.33Ander RussellPBSENM Stroud/Birmingham Uni8:17.338:17.33
38:22.98Charlie MacLeanPBU23MThomas WatsonBristol & West8:22.988:22.98
48:23.50Ieuan ThomasSBSENMJames ThieCardiff/Cardiff Met Uni8:23.508:07.77
58:26.62Kevin HeywoodPBSENM Bideford8:26.628:26.62
68:28.33Carl Bradbury SENMRob McKimReading AC/St. Mary's Uni8:28.168:28.16
78:31.77Jonathan Davies U20MRob McKimReading AC8:27.018:00.48
88:33.54Hobie MartinSBU20MJohn KnowlesBristol & West/Newquay & Par8:33.548:32.27
98:37.12Tommy DaviesSBSENM Cardiff8:37.128:14.83
108:42.45Johnathan MorganPBU23MJames ThieNewport/Cardiff Met Uni8:28.898:28.89
118:45.80Blair Brown U20MCharlotte FisherTaunton8:36.98:36.9
129:00.93Alexander HillPBU20M Team Bath8:58.538:58.53
139:22.34Matthew Emery SENMStephen EmeryRugby & Northampton/Bath Uni8:51.378:51.37
Men 3000m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:31.13Jack BancroftPBSENM Wells City/Exeter Uni8:31.138:30.6
28:48.75Matthew RevierPBSENMRoderick LockSouthampton8:29.478:29.47
38:49.71Matthew WestPBSENMRoderick LockWinchester8:44.588:38.50
48:52.03Dan NashPBU20MChristopher WooldridgeEast Cornwall/Newquay & Par8:52.038:23.15
58:52.81Andrew IngleSBSENM Bideford8:52.818:28.00
68:56.02Rowan PreecePBU20MCharlotte FisherTaunton8:47.638:43.85
78:59.11Matthew DoylePBU17MChristopher FrapwellStroud8:59.118:59.11
89:01.58Joe WaltonPBU17MCharlotte FisherTaunton9:01.588:55.2
99:02.84Gareth KlepaczSBSENMRoderick LockSouthampton/Southampton Uni9:02.848:33.8
109:03.28Ellis CrossPBU17MSimon KingTamworth8:54.978:11.33
119:06.10Luke Grenfell-ShawPBU20M Avon Schs/Bristol & West9:06.109:06.10
129:06.48Adam DaviesPBSENM Newport9:06.488:44.96
139:06.61Matt HibberdSBSENMRoderick LockSouthampton8:40.968:40.96
149:13.41Martin JohnsonSBSENMRoderick LockSouthampton/Corby9:13.418:41.31
159:15.21Michael GauntPBU20MMark BraceNorth Devon9:15.218:51.55
169:26.07Luke JacobsSBU20M Bristol & West9:26.078:59.4
179:29.74Ned OliverSBU17MMark BraceNorth Devon9:13.219:13.21
189:30.53Fergus O'ReillySBU20MMick WoodsAldershot, Farnham & District9:30.538:47.08
Mixed 3000m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:14.89Ben PriddlePBU17MRob McKimReading AC9:14.898:45.63
29:33.22Andrew SweeneyPBSENMRoderick LockSouthampton9:33.229:33.22
39:40.38Isaac TaschimowitzPBU20MCharlotte FisherTaunton9:21.549:21.54
49:42.51Joanna Musk (nee Emery)PBSENW Coventry9:42.519:42.51
59:44.29Steven UnderwoodPBSENMRoderick LockSouthampton9:44.299:44.29
69:48.99Miranda HeathcotePBV35WJohn ScottNewquay & Par/Newquay RR/South West Vets9:45.49:45.4
79:53.91Dani Barnes-HeeneySBSENWConrad MiltonNewquay & Par/Windsor Slough Eton & Hounslow9:53.919:24.40
89:58.31Victoria KennyPBU20W Bristol & West9:58.319:58.31
910:13.51Bethan GriffithsPBSENWJames ThieCardiff10:13.5110:01.80
1010:14.16Katherine HumphreysSBSENW Exeter/Cardiff10:14.1610:06.12
1110:20.18Alex Stainthorpe U20WAdrian CloverTeam Bath10:00.6910:00.69
1210:23.57Isabel SteelePBU17WPeter MeredithFalmouth/Cornwall10:10.010:10.0
1310:38.93Nick DanielsPBV35MKeith PaulChard10:38.9310:38.93
1410:39.06Ruth HaynesSBU20WGeoff WatkinAldershot, Farnham & District10:39.069:40.19
1510:51.30Hannah DrewettPBU23W City of Salisbury10:44.810:06.64