BMC PB Classic External Results
Milton Keynes
19 May 12
800 1500 3000 1500SC 2000SC 1500SCW 2000SCW 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Men 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.46Liam Dee U17MSimon DoyleShaftesbury Barnet1:53.031:50.66
21:55.75Kyran RobertsPBU17MDelyth BrownCarmarthen1:52.921:52.12
31:56.37Patrick Taylor U17MHarry CzapskiVale of Aylesbury1:54.071:50.33
41:57.48Michael McKeownPBU20MJohn McKeownCoventry1:57.41:57.4
51:57.91Tom HookPBU20MTim AshCity of Norwich1:57.911:54.4
61:59.87Jivendra Singh U17MNoel StoddartWindsor Slough Eton & Hounslow1:56.081:56.08
72:00.00Jordan StokesSBU23MFrancis MarshHerne Hill/St. Mary's Uni/North Down2:00.001:57.39
Men 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.63Thomas RiddingPBU17MPaul HayesCoventry1:58.711:58.71
21:59.68Jonny Monk U20MWilliam Alan WinterLeicester1:58.41:52.55
32:00.67Matthew StewartPBU20MShane SmithKettering1:58.891:58.89
42:00.89Malik OuziaPBU17MSteve MannEaling Southall & Middx1:59.391:59.39
52:01.45Karl Goodman U20MNick TaylorVale of Aylesbury2:00.021:59.90
62:03.00Matthew Kirby U20MJohn SkevingtonWreake Runners1:59.731:59.11
72:04.00Bhavesh SonejiSBU20MSteve MannEaling Southall & Middx2:04.002:00.44
82:08.82Sam Hudson U20M Invicta East Kent2:00.681:59.09
Men 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:00.55Tom DayPBU20M Luton1:57.91:57.9
22:00.94Jethro McGrawPBU15MJim FeeneyAmber Valley1:58.551:53.48
32:01.26James HattonPBU17MRobert GriffithsLeicester1:59.831:58.08
42:01.40Cameron McKiePBU17MGordon PalmerWest Suffolk2:01.401:54.12
52:01.77James DowningPBU17MHilary VogelCambridge & Coleridge1:58.991:58.99
62:03.34Jamal Lewis U15MCatrina LewisLuton1:59.321:52.45
72:07.71Connor Haywood U17MRobert GriffithsLeicester1:59.951:59.95
82:09.88Mukhtar Farah U15MSteve MannEaling Southall & Middx2:08.231:58.67
Men 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:05.33Michael BartramPBU17MGordon PalmerWest Suffolk2:02.441:54.93
22:09.04Jamie Brown U15MStewart McIntyreReigate Priory2:05.902:01.18
32:10.82Jamie FinchPBU15MPeter GoreCity of Norwich/Waveney Valley2:09.912:09.91
42:10.84Archie Rippin U15MBarry HearnMarshall Milton Keynes2:06.231:58.33
52:11.45Patrick Goffey U15MNoel StoddartSt. Mary's Richmond2:07.602:03.33
62:17.67Tom Newton U15MSteve MannEaling Southall & Middx2:17.62:17.6
Men 800m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:15.57Matt GriffithsPBU15MRobert GriffithsLeicester2:12.832:05.27
22:16.16Paul Notley U15MGordon PalmerWest Suffolk2:12.222:05.6
32:21.01Archie Banks U13M Charnwood2:19.771:59.98
42:23.01Edward BaldwinPBU15MJames BennettMarshall Milton Keynes2:23.012:23.01
52:23.27Lordie BevanPBU13M Peterborough/Berkshire Schs2:20.512:00.1
62:25.79Ethan Mehmet U15MShane SmithKettering2:19.72:01.41
Women 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:10.02Mari SmithPBU17WWilliam Alan WinterLeicester2:08.512:07.28
22:12.62Amy GriffithsPBU17WMick WoodsLeicester2:12.622:06.17
32:13.78Caelidh RossPBU17WJohn CooperMansfield2:13.782:06.63
42:19.51Holly ArcherSBU20WGordon PalmerWest Suffolk2:16.412:07.27
52:19.79Jasmine Finlay U17WBarry HearnMarshall Milton Keynes2:17.362:11.0
62:22.94Molly-Kate Sharples U17WMick WoodsAldershot, Farnham & District2:18.92:18.9
Women 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.21Ella Eadon U15WAaron ThomasCity of York2:15.172:15.17
22:19.48Lisa Ferguson U17WStewart McIntyreReigate Priory2:17.572:17.57
32:21.92Amalia Edwards U15WCatrina LewisLuton2:18.522:16.13
42:23.48Francesca Ashworth U17WShane SmithKettering2:17.722:13.43
52:23.57Helena Keenan U17WBill BoydCorby2:17.562:16.36
62:23.74Gemma Coe U23WHilary VogelCambridge & Coleridge/Anglia Ruskin U2:17.12:12.49
72:37.22Catrina Thomas U17WRob LewisLincoln Wellington2:22.12:13.86
Women 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:28.88Francesca Green U13WRobert GriffithsLeicester2:28.12:23.3
22:32.46Courtney MarshallPBU15WSteve MannEaling Southall & Middx2:31.602:25.26
32:32.94Katie Scholey U17WMark VileCambridge & Coleridge2:32.012:25.4
42:34.40Sophie Botham U15WBarry HearnMarshall Milton Keynes2:31.092:21.27
52:35.05Emma Schaertlin CoffeyPBU15WHilary VogelCambridge & Coleridge2:27.052:27.05
62:37.01Jordan WainePBU13WRobert GriffithsLeicester2:32.672:21.0
72:38.16Lucy LoughlanPBU15W Cambridge & Coleridge2:32.12:32.1
82:40.88Mikela Gilmore U15WRobert GriffithsLeicester2:33.02:33.0
Mixed 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:22.2Amy BothamPBU17WBarry HearnMarshall Milton Keynes2:18.012:18.01
22:25.0Freya Vincent U20WRobert GriffithsLeicester2:24.202:14.18
32:26.1Alfred YabsleySBU13MJames BennettMarshall Milton Keynes2:20.51:59.09
42:26.7Jess Gordon U17WShane SmithKettering2:21.12:15.9
52:29.2Madeleine Perrins U17WBryan ClintonSwindon/Marlborough & District Junior2:27.42:27.4
62:32.9Harry Freeman U15MBill BoydCorby2:23.42:14.2
72:36.7Cameron Beazley-Clarke U13MBarry HearnMarshall Milton Keynes2:34.62:22.74
Mixed 800m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:37.35Serena MoorePBU15W Leicester2:37.352:37.35
22:39.49Oliver FreerPBU15MWilliam Alan WinterFleckney & Kibworth2:35.751:58.11
32:42.44Katriona BrownPBU13WStewart McIntyreReigate Priory2:42.442:28.1
42:43.57Megan NewtonPBU13WGordon PalmerWest Suffolk2:38.42:24.4
52:45.63Mikayela Sealby U13WGordon PalmerWest Suffolk2:39.42:22.7
62:48.94Olivia Allum U13WGordon PalmerWest Suffolk2:43.712:24.6
72:58.37Elizabeth ShirleySBU15WJames BennettMarshall Milton Keynes2:58.372:53.0
 
Men 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:57.66Edward ShepherdPBU20MRichard ThurstonWoodford Green Essex Ladies/Herts Phoenix3:57.663:47.51
23:58.06Tom HoldenPBU17MMark HookwaySouth London3:58.063:46.30
33:58.17Harrison CurlingPBU20MGeoff WatkinAldershot, Farnham & District/Isle of Wight3:58.173:58.17
44:00.35James StockingsPBU20MRichard ThurstonWoodford Green Essex Ladies4:00.353:50.18
54:00.50Alex CarterPBU17MAdrian CloverTeam Bath3:55.713:53.97
64:00.85James McCarthyPBU17MGary HowellsChiltern4:00.553:46.59
74:02.15Alex GoodallPBU20MAlan HewsonWindsor Slough Eton & Hounslow3:58.733:54.72
84:02.61Aaron PhelpsSBU20MChristopher FrapwellStroud3:54.843:52.67
94:04.06Jack Hutchens U23MMark BraceNorth Devon4:03.373:54.13
104:04.79Freddie HessianPBU20MTrevor MuxlowNotts4:01.553:54.38
114:05.69Nyle ClintonPBU20MBryan ClintonSwindon4:00.193:51.56
124:09.93Tommy BowerSBU20MMichael WhittakerNewham & Essex Beagles4:06.064:06.06
Men 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:06.49Andrew RevellPBU20MStephen BensonIpswich4:00.404:00.40
24:08.01Michael Goddard U17MGary HowellsChiltern/Hertfordshire Schs4:03.214:03.21
34:08.02Thomas GeorgePBU17MKerry NewellGloucester4:03.553:49.30
44:08.33Jamie DeePBU15MSimon DoyleShaftesbury Barnet4:08.333:54.57
54:08.59Nick HardyPBU23MAaron ThomasBirchfield H/York Uni4:07.873:58.13
64:08.59Ross TennantPBU17MNeil TennantIpswich4:08.253:53.90
74:09.77Matthew DoylePBU17MChristopher FrapwellStroud4:09.24:09.2
84:11.54Dylan LoveSBU17MMark BaddeleyLincoln Wellington4:05.564:02.59
94:13.05Guy Kendall U17MHilary VogelCambridge & Coleridge4:11.784:09.14
104:14.29Luke Jones U17M Tamworth4:04.373:59.17
Men 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:13.97George Gillingwater U20MGary HowellsChiltern4:08.354:07.74
24:14.83Kieran WoodPBU17MMark VileCambridge & Coleridge4:00.323:45.78
34:15.58Joe Allen T46 SENM Team Bath4:14.874:14.87
44:17.38Cameron ShanklyPBU17MCatherine MuthBirchfield H4:12.414:07.2
54:17.56Matthew ParrPBU17MAndrew BeadleCheltenham4:11.84:11.8
64:17.74Robert MalePBU20M Rugby & Northampton4:17.744:05.72
74:23.04Daniel CadePBU17M Cambridge & Coleridge4:18.674:18.67
84:23.72Josh CaraPBU15MShane SmithKettering4:22.04:10.8
Men 1500m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:27.1Sam ElliottPBU15MRobert GriffithsLeicester4:27.14:27.1
24:27.5Joseph AhernePBU17MGary HowellsChiltern4:27.54:13.41
34:31.8Thomas Heylen U15MMark VileCambridge & Coleridge4:29.314:29.31
44:32.3Jack HopePBU15MShane SmithKettering4:31.64:04.68
54:32.9Hugo Milner U15M Derby4:23.63:54.22
64:33.3Matthew Simpson U17MSteve PerkinChiltern4:26.554:16.31
74:34.7Owen Seamark U15MBarry HearnMarshall Milton Keynes4:29.544:15.54
84:37.4Luke Paulley U15MNick TaylorVale of Aylesbury4:27.74:27.7
Men 1500m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:31.75Alex RieleyPBU15MRichard MasseyMansfield4:30.93:57.22
24:32.80Henry McCannPBU15MStewart McIntyreReigate Priory4:31.14:27.63
34:34.12Ben EamesPBU15MGordon PalmerWest Suffolk4:32.014:14.25
44:35.24Cameron SmithPBU17MJohn CooperMansfield/Derbyshire Schs4:27.694:09.78
54:36.81Rob HucklePBU15MMark VileCambridge & Coleridge4:24.683:58.31
64:38.25Bill Hughes U15M Chiltern4:35.324:07.93
74:39.51Cameron Smith U15MWilliam Alan WinterLeicester4:28.874:18.48
84:43.07Matt Le PoidevinPBU15MGordon PalmerSt. Edmunds Pacers4:39.884:35.6
94:49.85Amrik GillPBU15MWilliam Alan WinterLeicester4:48.864:07.74
104:55.91Dominic Murphy U15MBarry HearnMarshall Milton Keynes4:42.834:42.83
115:00.43Zak AndersonSBU17MRobert GriffithsLeicester5:00.434:38.03
Women 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:33.38Olivia SadlerSBU20WDavid TaylorBristol & West4:23.384:18.36
24:36.98Elisabeth HoodPBU15WMark PauleyPoole AC4:33.484:33.48
34:38.00Sophie TooleyPBU15WGordon PalmerWest Suffolk4:35.084:29.77
44:40.84Elle RocheSBU20WBarry HearnMarshall Milton Keynes4:38.564:30.77
54:42.22Niamh BrownPBU15W Reigate Priory4:42.224:26.90
64:42.29Laura FarrarSBU20WGary AndersonWindsor Slough Eton & Hounslow/Oaklands Col4:42.294:34.97
74:43.85Siannah RaymentSBU15WLes RaymentBracknell AC4:43.854:43.1
84:43.92Rebecca RobinsonSBU20WMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield4:43.924:38.04
94:45.74Lillie Bellamy U17WBryan ClintonSwindon4:37.24:37.2
104:45.95Nastassja PotgieterSBU20W City of Norwich4:45.954:45.44
Mixed 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:41.95Abbie DonnellyPBU17WRob LewisLincoln Wellington4:40.924:32.25
24:46.23Jonty Wager-Leigh U15MSteve PerkinChiltern4:34.864:04.4
34:47.31Pascal Bouttier-ButlerPBU15M Leicester4:42.234:25.91
44:48.08Connie LewisPBU17W Chiltern4:39.764:39.76
54:50.61Gemma ShepherdPBU15WAdrian CloverMarlborough & District Junior4:40.784:20.62
64:52.42Ella ShirleyPBU17WWilliam Alan WinterLeicester4:52.424:45.34
74:53.52Hannah Morton U15W Chiltern4:50.64:44.34
84:54.06Tory Mobley U17W Banbury4:51.984:51.04
94:54.52Charlotte Tara MurphySBU15WMark VileCambridge & Coleridge4:40.864:32.37
104:55.11Susannah ReidSBU17W Ipswich4:55.114:37.70
114:55.99Melanie Wood U20WMick WoodsRugby & Northampton4:39.954:25.83
124:57.33Rebekah Ward U17WRob LewisLincoln Wellington4:52.994:40.26
134:59.22Charlotte GillardPBU17WHilary VogelCambridge & Coleridge4:59.224:59.22
145:12.03Tamara Myall U15WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:59.054:50.88
Mixed 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:56.06Ellie WelchPBU17WBill BoydCorby4:52.64:42.0
24:56.60Ellie BakerPBU15WSimon DoyleHerts Phoenix4:47.424:25.23
34:57.63Abigail ColemanPBU17WShane SmithKettering4:57.634:57.63
44:59.57Nicole GouldingPBU15W Mansfield4:57.74:55.41
55:01.76Hannah Willis U15WLes RaymentBracknell AC4:56.674:50.5
65:01.96Alice PorterPBU15WRobert GriffithsLeicester5:01.965:01.96
75:02.09Niamh BrownSBU15W Cambuslang4:58.404:58.40
85:15.00Fern Yull U17WBarry HearnMarshall Milton Keynes5:12.445:04.40
Mixed 1500m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:58.81Christy WilliamsSBU15MGordon PalmerWest Suffolk4:58.814:10.99
25:05.37Holly Davies U15WGordon PalmerWest Suffolk/Stowmarket4:52.384:45.59
35:11.24Jazzmin Kiffin U13W Charnwood5:10.95:10.9
45:11.44Jordan WoodPBU15MMark VileCambridge & Coleridge4:56.684:12.99
55:13.59Alice Newcombe U15WMark VileCambridge & Coleridge5:07.04:43.95
65:13.66Beth TooleySBU17WGordon PalmerWest Suffolk5:13.665:11.73
75:13.76Hannah Thear U15WSteve PerkinChiltern4:51.824:44.63
Mixed 1500m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:06.02Charles WheelerSBU15MJames BennettMarshall Milton Keynes5:06.024:26.18
25:07.39George WheelerSBU15MJames BennettMarshall Milton Keynes5:07.394:12.75
35:10.60Peony MyallPBU15W Aldershot, Farnham & District5:03.24:55.56
45:14.85Jess HallSBU17WJames BennettMarshall Milton Keynes5:14.855:14.70
55:15.66Isobel DavisSBU15WChris JacksonLeamington5:09.54:59.16
65:16.95Justine AnthonySBU20WGordon PalmerWest Suffolk5:16.954:46.70
75:20.32Gemma VaughanSBU15WShane SmithKettering5:15.425:06.65
85:20.94Tabatha WalfordPBU13WShane SmithKettering5:20.944:36.98
95:21.36Lauren MurphyPBU13WMark VileCambridge & Coleridge5:01.004:40.2
105:21.48Alison CurtisPBU13WRobert GriffithsCorby5:17.075:17.07
115:21.57Faye McLellan U17W Cambridge & Coleridge5:12.65:09.41
125:22.94Katie DuncanPBU20WGordon PalmerWest Suffolk5:22.945:22.94
135:43.20Lauren MehmetSBU17WShane SmithKettering5:43.205:39.5
 
Men 3000m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:32.55Jonathan Davies U20MRob McKimReading AC8:27.018:00.48
28:53.70Alex GeorgePBU17MKerry NewellGloucester8:53.707:55.51
38:53.79Luca Russo U20MMark HookwayTonbridge8:39.188:27.80
48:56.13James WestPBU17MMark HookwayTonbridge8:56.137:58.47
58:56.47Macauley Delo U20MGordon PalmerWest Suffolk8:53.728:30.47
69:01.13Philip WilsonPBU23MDavid PayneTipton/Exeter Uni/Cornwall8:54.48:31.7
79:05.37Gus CocklePBU17MTrevor RaggettWindsor Slough Eton & Hounslow9:05.378:10.01
89:06.74Ellis Cross U17MSimon KingTamworth8:54.978:11.33
99:10.20Max ParkerPBU17MChris ClearyHalesowen9:10.209:10.20
109:14.69Corey De'Ath U17MMark HookwayTonbridge8:49.488:26.01
119:28.17Tom MeadSBU23MJohn StokerLuton/Brunel Uni London9:28.179:00.49
Mixed 3000m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:16.06Sebastian AnthonyPBU17MGordon PalmerWest Suffolk9:05.858:52.54
29:36.31Nathan MeredithPBU17MRob McKimReading AC9:36.319:36.31
39:58.36Katie InglePBU20WMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield9:58.369:58.36
410:00.27Alice BurginPBU20WAlex StantonBedford & County10:00.279:57.5
510:02.13Laura Gent U20WMick WoodsAldershot, Farnham & District9:46.259:46.25
610:03.30Alex StainthorpePBU20WAdrian CloverTeam Bath10:00.6910:00.69
710:18.76Sophie ForemanPBU17WNeil ForemanTonbridge10:18.769:56.74
810:21.17Claire WilsonPBU17WMark VileCambridge & Coleridge/Cambridge TC10:16.859:45.09
910:52.52Alice Cheverton U17WPeter GoreCity of Norwich10:50.610:50.6
 
Men 1500m SC A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:28.89Charlie CritchleyPBU17MTrevor RaggettWindsor Slough Eton & Hounslow4:20.824:20.82
24:31.74Joe WaltonPBU17MCharlotte FisherTaunton4:29.514:29.51
34:31.85Ben PriddlePBU17MRob McKimReading AC4:25.894:25.89
44:36.45Jamie FinniganPBU17MNoel StoddartWindsor Slough Eton & Hounslow4:36.454:30.98
54:36.67Charlie DavisPBU17M Leamington4:32.84:21.93
64:40.42Declan TothPBU17MRupert PepperPoole Runners4:40.424:40.42
74:40.78Ben ForemanPBU17MMark HookwayTonbridge4:40.784:40.78
84:42.83Josh Coles U17MShane SmithKettering4:38.84:38.8
94:44.01Jack DouglasPBU17MSimon GoodwinBedford & County4:44.014:44.01
104:49.22Ciaran LewisPBU17MLee McLarenCardiff4:41.104:29.53
114:49.39Tom BiegelPBU17M Banbury4:49.394:49.39
125:00.06George Gathercole U17MTrevor RaggettWindsor Slough Eton & Hounslow4:46.654:39.7
135:10.14Sathira DonPBU17MPaul GrahamSt. Mary's Richmond4:57.14:57.1
 
Men 2000m SC A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:55.70Blair BrownPBU20MCharlotte FisherTaunton5:54.755:54.75
25:59.04Matthew CareyPBSENMTony BushHarrow/Brunel Uni London5:59.045:59.04
36:03.83Daniel OwenPBU20MAndrew BeadleCheltenham6:03.835:52.86
46:09.55Dalton McGuiganPBU20MPeter BarryHarrow/Finn Valley6:09.556:09.55
56:14.86Benedict Westhenry U20MThomas WatsonWeymouth/Poole AC6:01.936:01.93
66:17.22Haran DunderdalePBU17MMark BaddeleyLincoln Wellington6:17.225:54.00
76:20.01Nick BennettPBU20MMark BraceNorth Devon6:10.376:10.37
86:24.12Rowan Preece U20MCharlotte FisherTaunton6:06.176:01.04
96:27.73Michael RandallPBU20MJeff SeddonBracknell AC6:27.736:27.73
106:35.46Ben Kennard U20MConrad MiltonWindsor Slough Eton & Hounslow6:31.226:21.9
116:50.53Joshua AsbreyPBU20MMark BaddeleyLincoln Wellington6:50.536:50.53
127:03.87David KailSBU20MMichael WhittakerNewham & Essex Beagles/Roehampton University7:03.877:00.76
 
Women 1500m SC A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:11.42Maryse HaynesPBU20WAlan HewsonWindsor Slough Eton & Hounslow5:08.345:08.34
25:11.44Nicole TaylorPBU20WRichard OwenTonbridge/Sussex Schs5:09.424:59.94
35:22.47Rebecca Berger-NorthPBU20WLes RaymentBracknell AC5:22.475:11.65
45:35.36Eleanor Bounds U20WMichael WhittakerNewham & Essex Beagles5:34.25:16.47
55:53.71Jade Leggett U20WJames BennettMarshall Milton Keynes5:37.625:37.62
 
Women 2000m SC A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
17:13.87Imogen WolseyPBU20WMick WoodsTeam Bath7:13.877:13.87
27:22.45Ruth HaynesSBU20WGeoff WatkinAldershot, Farnham & District7:22.457:21.05
38:52.36Cassie BensonSBU17WJason MarchantDartford H8:52.368:20.0