BMC Regional Races External Results
Durham
4 Jun 12
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
BMC 800m A (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:52.8Cameron Boyek U20MDavid LowesShildon/Central1:51.61:49.2
21:53.8Ryan StephensonSBSENMLindsay DunnGateshead1:53.81:53.1
31:54.1Paul WhitePBSENMStan MarkleyMiddlesbrough (Mandale)1:53.371:52.77
41:56.1James Lamswood U20MAndrew RailtonKingston upon Hull1:53.601:52.07
51:58.4Lewis Timmins SENMLindsay DunnMorpeth1:57.71:54.40
61:58.8Matthew NicholsonSBSENMLindsay DunnMorpeth1:58.81:52.43
BMC 800m B (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.2Michael BleasbyPBU20M Shildon1:55.21:55.2
21:55.4Jack HillierPBU23M Wycombe/Durham Uni/Herne Hill1:55.41:54.76
31:56.6Robert Torch U20MBrian ScobieLeeds City/Durham Uni1:55.931:55.93
41:58.1Thomas West U23M Gateshead/Northumbria Uni1:56.011:56.01
52:03.4Liam AytonSBU20MBryan MackayDurham2:03.41:55.92
BMC 800m C (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.9Oliver James U20MJohn ArcherSunderland/City of Sheffield1:56.061:51.95
21:57.5Alex RobinsonPBU23MAlex RobinsonHercules Wimbledon/Durham Uni1:57.51:57.5
31:58.2Simeon GreenwoodPBU20MJohn StephensonGateshead1:57.711:54.97
41:59.4Matthew JonesSBU23MStan MarkleyMiddlesbrough & Cleveland1:59.41:56.6
BMC 800m D (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.7Andrew ClarkePBU23M Richmond & Zetland/Durham Uni1:59.71:59.7
22:00.5Ryan GreenPBU15MMike BatemanMorpeth2:00.51:54.73
32:03.0James IsaacPBU23M Durham Uni2:03.02:03.0
42:03.5Anthony WallettPBU17MPhilip HayesNorth Shields Poly2:03.092:03.09
52:04.1Matthew Sheen U17MAndrew CarterVale Royal2:00.812:00.40
62:05.3Thomas BrannonSBV40M North Shields Poly/VAA North East2:05.31:53.0
BMC 800m E (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:00.4Dean MoorePBSENMStan MarkleyNorth York Moors2:00.42:00.4
22:03.6Patrick VisPBU23MChristopher MulvaneySouthport Waterloo/Durham Uni2:03.62:03.6
32:04.0Jonathan CurriePBU17MPeter VenusTynedale2:00.431:52.77
42:04.5Lawrence McCourtPBU20MChris ParrGateshead2:04.52:04.5
BMC 800m F (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.3Henry JohnsonPBU15MDavid MatthewsShildon2:02.31:57.2
22:04.0Jonathan BainesPBU20M Durham2:04.02:01.7
32:05.2Patrick CrombiePBU20MKenneth JeffersonSunderland2:04.012:04.01
42:05.3Tom GouldingPBU17MThomas MillmoreBirtley2:05.31:58.1
52:05.8Markhim LonsdalePBU15MKeith LonsdaleGateshead2:05.81:49.07
62:06.5Jonathan Wilkinson DPBU20MBryan MackayDurham2:06.52:01.9
BMC 800m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:08.4Christopher WilkinsonPBU20MBryan MackayDurham2:08.42:05.9
22:09.9Patrick WilsonPBU15MMarilyn BriggsNew Marske2:09.92:06.0
32:11.1Ashley GibsonSBSENWLindsay DunnMorpeth/Gateshead2:11.12:10.25
42:14.1Sally Smith U20WAaron ThomasWakefield2:10.952:05.32
52:17.7Casey WoodPBSENW Australia2:17.72:17.7
BMC 800m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.8Joe ArmstrongPBU15MJohn StephensonGateshead2:11.01:54.2
22:14.2Josh AllenPBU13MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:14.21:56.17
32:14.3Angharad OwenPBSENW Loftus & Whitby2:14.32:14.3
42:14.8Jacob HopkinsPBU15MMike BatemanMorpeth2:14.82:06.7
52:19.9Becky MillsSBU20W Scarborough2:19.372:18.08
62:21.3Amy EtheringtonSBU17WDavid MatthewsShildon2:21.32:16.9
BMC 800m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:20.3Philippa StonePBU15WMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:20.32:13.4
22:20.8Georgia HirstPBU17WDavid MatthewsShildon2:20.82:20.8
32:24.3Kieran HedleyPBU13MMike BatemanMorpeth2:23.101:57.3
42:24.8Rosie FindlaySBU15WDavid MatthewsShildon/Sedgefield2:24.82:22.4
BMC 800m J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:21.3Alex BrownPBU15MLynn CooperHoughton Harriers2:18.342:05.6
22:22.3Victoria HoughtonPBSENWPhilip HayesNorth Shields Poly2:22.32:20.38
32:27.9Sophie Munn U23W Kettering/Durham Uni/Birchfield H2:21.732:21.5
42:32.5Rebecca MottPBU15WBryan MackaySedgefield2:32.52:22.4
52:35.0Gemma Wallett U20WPhilip HayesNorth Shields Poly2:28.02:24.3