BMC Regional Races External Results
Durham
18 Jun 12
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:48.8Matthew HynesPBSENMStan MarkleyNorth York Moors/Middlesbrough (Mandale)3:48.83:48.8
23:49.4Cameron BoyekSBU20MDavid LowesShildon/Central3:45.793:39.15
33:55.9Alasdair RussellPBSENMStephen John PriestleyKendal3:54.843:50.9
43:56.9Calum JohnsonPBU20MJohn StephensonGateshead3:56.93:56.9
53:57.6Jack RobertsonPBU20MDarren MiddletonScarborough3:57.63:52.80
63:58.4Michael GrimesSBU23MBryan MackayDurham/Durham Uni3:58.43:57.2
73:58.7Paul WhitePBSENMStan MarkleyMiddlesbrough (Mandale)3:58.73:55.05
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:02.2Thomas WestPBU23M Gateshead/Northumbria Uni4:02.24:02.2
24:02.9Ed Hickman CaseyPBU23MAndy PayneEastbourne/Durham Uni4:02.93:55.56
34:04.0Anthony WallettPBU17MPhilip HayesNorth Shields Poly4:04.04:04.0
44:05.0Matthew JonesSBU23MStan MarkleyMiddlesbrough & Cleveland4:05.03:58.8
54:05.9Dean MoorePBSENMStan MarkleyNorth York Moors4:05.94:05.9
64:06.3Chris DunnePBV35MStan MarkleyNorth York Moors/Middlesbrough (Mandale)4:06.34:06.3
74:06.7Lawrence McCourtPBU20MChris ParrGateshead4:06.74:06.7
84:07.5Michael DawsonPBSENM Morpeth4:07.54:07.5
94:07.9Thomas WalkerPBU23MAndrew HendersonGosforth4:06.34:00.30
104:08.1Wayne ParkerPBU20M New Marske4:08.14:08.1
1500m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:08.7Michael HoylePBU20MStephen John PriestleyKendal4:08.73:58.58
24:10.7Jonathan NisbetPBU20MGordon RobertsonMorpeth4:10.74:10.45
34:11.9Daniel JohnsonPBU20MJohn StephensonGateshead4:11.94:00.57
44:12.3Adrian Bailes U20MThomas MillmoreBirtley4:10.03:54.7
54:12.9James PorteousPBSENMJohn StephensonGateshead/Sheffield Hallam Uni4:12.94:12.9
64:13.3Philip WinklerPBU17MMike BatemanMorpeth4:13.34:11.0
74:13.4Dean CranglePBU23MSam StanislausGateshead/Northumbria Uni4:13.44:08.8
84:13.6Iain TwaddlePBV40M North Shields Poly4:13.64:13.6
94:19.2David WakefieldPBU20MJohn StephensonSouth Shields4:19.24:19.2
104:33.2Thomas Brannon V40M North Shields Poly/VAA North East4:23.133:46.7
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:14.1Adam SimmsPBU20MSam StanislausAltrincham/Northumbria Uni4:12.334:01.97
24:16.1Tom GouldingPBU17MThomas MillmoreBirtley4:16.14:02.43
34:16.5Jonathan Wilkinson DPBU20MBryan MackayDurham4:16.54:09.54
44:17.4Markhim LonsdalePBU15MKeith LonsdaleGateshead4:17.43:48.92
54:21.1Ashley GibsonPBSENWLindsay DunnMorpeth/Gateshead4:18.724:18.72
64:24.8Rory JohnsonSBU23MBryan MackayDurham/Durham Uni4:24.84:17.51
74:25.7Joe ArmstrongPBU15MJohn StephensonGateshead4:25.73:53.50
84:28.9Christopher WilkinsonPBU20MBryan MackayDurham4:28.94:25.9
94:32.3Casey Wood SENW Australia4:28.684:28.68
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:25.2Elliot KellyPBU17MMike BatemanMorpeth4:22.94:15.7
24:28.9Alex SneddonPBSENWBarry ForsterJarrow & Hebburn4:28.94:28.9
34:30.5Chloe PricePBU20W Durham4:30.54:30.5
44:36.9Josh AllenPBU13MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)4:36.94:01.04
54:42.5Angharad OwenPBSENW Loftus & Whitby4:42.54:42.5
64:43.1Chloe Loredo U17W New Marske4:41.034:35.9
74:46.0Jacob Hopkins U15MMike BatemanMorpeth4:43.844:24.60
1500m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:35.5Oliver CookPBSENM Durham/Durham Uni4:35.54:35.5
24:44.3Philippa StonePBU15WMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)4:40.04:29.96
34:46.2Alex BrownPBU15MLynn CooperHoughton Harriers4:42.04:10.4
44:50.6Sophie Montgomery U17WThomas MillmoreBlaydon/Blaydon & Elswick4:38.794:32.4
54:54.6Kieran HedleyPBU13MMike BatemanMorpeth4:47.54:00.60
64:57.3Sophie Burnett U15WThomas MillmoreBirtley4:55.44:26.7