BMC Regional Races External Results
Birmingham (Un)
29 May 13
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:58.09Philip WilsonPBU23M Tipton/Exeter Uni/Cornwall3:57.343:57.34
23:58.39Thomas GeorgePBU20MPaul de-CampsGloucester3:55.883:49.30
33:58.67Doug MussonPBU20MTrevor MuxlowNotts3:58.673:46.14
43:59.50William Gray U23MBud BaldaroBrighton & Hove/Birmingham Uni3:52.823:50.67
53:59.53Adrian HollidaySBSENM Tipton3:59.533:52.37
63:59.56Richard de-Camps SENMPaul de-CampsGloucester/Birmingham Uni3:56.93:56.00
73:59.68Paddy ClarkPBU20MTrevor MuxlowNotts3:59.533:53.78
84:04.10Luke VineSBU20MColin WardTipton4:00.83:54.8
94:04.61Andrew Kaar T20/F20SBSENMDavid SunderlandBirchfield H4:04.614:01.01
104:06.22Alex BenfieldPBU20M Burton4:06.224:04.8
114:06.47Nick Hazelwood V35M Halesowen4:06.44:02.68
124:08.74Chris Thornton SENMAndrew HendersonSkyrac/Sheffield Hallam Uni4:05.864:02.67
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:10.20Oliver DanePBU15M City of Sheffield4:10.204:05.27
24:15.78Harry FosterPBU20MTrevor MuxlowNotts4:15.784:06.59
34:17.82Hugo MilnerPBU15M Derby4:16.523:54.22
44:18.39Isaac Akers U15MBill BoydCorby4:14.503:59.1
54:18.96Kristian EdwardsPBU20MSimon KingLeicester4:18.964:18.96
64:19.31Alan SmithSBV45M Redhill RR/Mansfield4:19.313:46.9
74:19.52Cameron SmithPBU17MJohn CooperMansfield/Derbyshire Schs4:16.514:09.78
84:20.00Phil Clamp V40M Tipton/Birmingham Uni4:18.94:05.02
94:22.46Jack BonserPBU17MJohn AbbissWolverhampton & Bilston4:19.434:01.0
104:23.12Dean Miller T37/F37 SENMBud BaldaroBarrow & Furness/Birmingham Uni4:18.314:14.78
114:25.28AN Other        
124:29.78Ryan Ashforth U15MRobert HughesCannock & Stafford4:19.24:10.1
134:31.06Ben Goldie U15M Coventry4:19.14:15.19
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:27.49Stan Willis U15MColin LancasterBedford & County4:17.13:57.10
24:28.86Xander TanseySBU20MRobert GriffithsLeicester4:28.864:19.3
34:33.89Matt GriffithsPBU15MRobert GriffithsLeicester4:33.894:33.89
44:44.90Alice Burgin U20W Bedford & County/Birmingham Uni4:43.164:39.2
54:45.11Niamh EmersonPBU15WJim FeeneyAmber Valley4:45.114:45.11
64:45.31Jack MachinSBU20MJohn AbbissWolverhampton & Bilston4:45.314:35.2
74:45.74Catrina ThomasPBU17WRob LewisLincoln Wellington4:45.744:25.0
84:46.96Naomi RichardsonPBU20WNorma PughCoventry4:45.734:45.73
94:49.24Yvonne ChartSBU17WJohn KnowlesTruro School4:49.244:48.82
104:49.55Jordan WainePBU15WRobert GriffithsLeicester4:48.084:45.60
114:50.61Isabel BradleySBU17WColin LancasterTelford AC4:50.614:38.8
124:50.79Heidi DaviesPBU17WPhil BanningBrecon/Powys Schs4:42.754:35.95
134:50.95Sally Mccarthy SENW Cardiff/Ireland4:48.674:37.35
144:53.23Caitlin RoperPBU15WRobert GriffithsLeicester4:53.234:53.10
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:57.48Reece AshfieldPBU15M Dudley & Stourbridge4:57.484:32.0
25:00.43Katie RyderSBU15WCatherine MuthBirchfield H4:58.84:57.0
35:00.44Hayley SilverPBU20W Mansfield5:00.445:00.44
45:00.72Abigail Saker U15WMichael MielczarekHalesowen4:47.74:46.61
55:03.14Robert Dowse SENMRichard CarneyBRAT4:55.184:52.38
65:06.32Eloise Lee SENWRichard CarneyBRAT5:02.44:57.5
75:11.71Hannah CampionSBU17WJohn AbbissWolverhampton & Bilston5:11.715:07.2
85:16.46Willis Spencer U15M Bedford  
95:17.50Claudia Nevett U15WShane SmithKettering5:13.154:52.2
105:20.90Ellie-May Hathaway U15WBill BoydCorby5:15.95:09.8
115:23.92Georgia SmithPBU15WRobert GriffithsLeicester5:23.925:23.92