BMC Regional Races External Results
Durham
30 Jun 14
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:52.6Michael Wilson U20MKenneth JeffersonSunderland1:52.011:48.27
21:53.0Richard MorrellSBSENM Morpeth/Teeside Uni1:53.01:52.38
31:53.1Markhim Lonsdale U17MDavid LowesCrook1:52.001:46.97
41:53.6Paul WhiteSBSENMStan MarkleyMiddlesbrough (Mandale)1:53.131:52.77
51:55.6Jonathan Currie U20MPeter VenusTynedale1:54.971:52.77
800m B (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.1Nick SwinburnSBSENMLindsay DunnMorpeth/Northumberland Fell Runners1:55.11:55.0
21:55.3Gregory JayasuriyaPBSENM Middlesbrough & Cleveland1:55.31:53.6
31:57.9Lewis TimminsSBSENMLindsay DunnMorpeth1:57.91:54.40
41:58.2Jack RobertsonSBU20MDarren MiddletonScarborough/Loughborough Students1:58.21:52.91
51:58.6Simeon Greenwood U23MJohn StephensonGateshead1:56.861:54.97
800m C (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.1Nathan ReedPBU23MJohn ArcherSunderland/Newcastle Uni1:56.11:56.1
21:57.0Tristan PeelPBU20M Jarrow & Hebburn1:57.01:57.0
31:59.5Ben Lewis U17MIan WilcockCity of York1:58.91:58.00
42:00.5Luke Clark U20M Gateshead2:00.01:56.5
52:01.4Adam Pratt SENMPeter VenusTynedale1:59.261:56.7
800m D (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.5Adam Gibbs U17MLee MorganWallsend1:58.11:54.3
22:00.2Iain LynnPBSENM City of York/Newcastle Uni2:00.22:00.2
32:00.4Tom GouldingSBU20MThomas MillmoreBirtley1:58.11:58.1
42:01.6Henry Johnson U17M Durham1:57.481:57.2
52:03.4Andy Graham SENMLee MorganWallsend1:59.41:57.6
62:03.9Max Pearson U15MPeter VenusTynedale2:00.621:56.1
800m E (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.0Joshua SchofieldPBU17M City of York1:55.811:55.33
21:59.7Oliver WatsonPBU20MBryan MackayDurham1:57.91:57.9
32:00.2Philip WinklerPBU20MMike BatemanMorpeth2:00.21:56.56
42:01.1Daniel JohnsonPBU23MJohn StephensonGateshead2:01.11:59.6
52:02.3Jonathan Wilkinson DPBU23MBryan MackayDurham2:01.92:01.9
62:06.5Michael Todd U20M South Shields2:04.71:59.5
800m F (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.2Tom PowellPBU23M Trafford/Newcastle Uni2:03.22:03.2
22:03.3Ben CraigPBU20M Sunderland2:03.32:00.56
32:05.0Otto KingstedtPBU23M Sweden2:05.02:05.0
42:07.0Daniel WhittlePBU23M Durham/Leeds Uni2:07.02:07.0
52:09.6Alexander Birkett U15MStephen John PriestleyKendal2:03.541:49.08
800m G (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:06.0Alex BrownPBU17MLynn CooperHoughton Harriers2:06.02:04.71
22:06.6Sam HancoxPBU20MChristopher WaughMorpeth2:04.52:01.96
32:06.9Callum MartinPBU17M Billingham2:06.22:06.2
42:08.0Kieran HedleyPBU15MMike BatemanMorpeth2:08.01:55.78
52:09.0Douglas Tickner U23M Derwent Cockermouth/Newcastle Uni/Tyne Bridge2:08.92:08.9
62:09.9Thomas Brannon V45M North Shields Poly/VAA North East2:08.01:53.0
800m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.8Mark Smith U17MKenneth JeffersonSunderland2:02.351:54.91
22:06.9Peter JarvisPBU17MIan WilcockCity of York2:05.332:05.33
32:10.0Michael Garrard U23M North Shields Poly2:06.32:06.3
42:10.3Gina Rutherford SENWLindsay DunnNorth Shields Poly/Northumbria Uni2:08.242:08.24
52:10.5Christopher Wilkinson U23MBryan MackayDurham2:07.62:05.9
800m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:07.3Harry AllanPBU17M Billingham2:07.31:59.5
22:09.6Timmy DaviesPBU23M Newcastle Uni/Silson2:09.62:09.6
32:10.4Sean MaleyPBV40M North Shields Poly2:10.42:10.4
42:11.1Lydia TurnerPBU20WThomas MillmoreBirtley2:09.52:09.5
52:11.4Jason CatterallPBV40MEan ParsonsSedgefield2:10.62:10.6
62:11.8Josh Allen U15MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:10.11:49.85
800m J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:15.1Millie Howard U17WKieron HallHarrogate2:12.322:06.22
22:16.0Oliver DustinPBU15MGraeme MasonBorder2:15.01:46.84
32:16.9Olivia MasonPBU13WGraeme MasonBorder2:15.462:08.89
42:17.6Joshua Cowperthwaite U15MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:15.51:57.8
52:21.0Heidi Murray U17W Lancaster & Morecambe2:19.92:19.9
62:25.5David Hughes V50M North Shields Poly/North East Vets2:24.82:18.1
800m K (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:13.9Sophie BurnettPBU17WThomas MillmoreBirtley2:13.92:09.8
22:14.3Jamie ReedPBU15MLynn CooperHoughton Harriers2:14.32:00.6
32:16.1Lucy-Erin HunterPBU15WRobin RutherfordDarlington H2:16.12:14.41
42:17.3Lizzie CrambPBU15WDavid MatthewsShildon2:17.32:17.3
52:19.1Steph DriscollPBU13W Kendal2:19.12:12.71
800m L (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:15.0Samuel CampbellPBU20M Durham2:15.02:15.0
22:18.7Katie GunnPBU17WThomas MillmoreBirtley2:18.22:18.2
32:20.4Eleanor DaglishPBU17WLynn CooperHoughton Harriers2:20.42:20.4
42:25.7Rebecca Mott U17WBryan MackayDurham2:22.52:22.4
800m M (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:20.4Oscar BrownPBU15MDavid WilkinsonMiddlesbrough (Mandale)2:16.32:07.7
22:20.5Robert HancoxPBV45MChristopher WaughMorpeth2:17.92:17.9
32:23.2Ryan StallardPBU15MDavid WilkinsonMiddlesbrough (Mandale)/Cleveland Schs2:23.22:06.3
42:24.2Emily Fields U23WStan MarkleyMiddlesbrough (Mandale)2:23.62:18.76
52:25.8Henry JohnsonPBU13MLynn CooperHoughton Harriers2:23.91:52.19
62:32.9Tegan Sinclair U13WJanice LawtonGateshead2:29.52:26.54
800m N (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:27.6Hannah RankPBU23W Morpeth2:26.52:26.5
22:30.0Holly MathesonPBU15WTrevor HopkinsHeaton2:28.82:26.6
32:30.2Ellie PhillipsPBU13WRobin RutherfordDarlington H2:30.22:21.68
42:32.8Katie NoblePBU15WRobin RutherfordDarlington H2:32.82:32.8
52:36.9Leah DavisonSBV40W North Shields Poly2:35.22:31.2
800m O (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:33.3Will BellamyPBU13MLynn CooperHoughton Harriers2:30.31:55.95
22:33.7Eva HardiePBU13WLynn CooperHoughton Harriers2:31.02:20.54
32:39.5Megan NoblePBU13WRobin RutherfordDarlington H2:38.02:26.9
42:48.3Carla Maley V35W North Shields Poly2:46.02:43.0