BMC Regional Races External Results
Durham
7 Jul 14
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:53.6Nick SwinburnPBSENMLindsay DunnMorpeth/Northumberland Fell Runners3:53.63:53.6
23:54.6Andy Wiles SENMDavid LowesNew Marske3:49.653:43.47
33:55.2Carl SmithSBSENMPhilip TownsendLeeds City/Birmingham Uni3:55.23:51.36
43:55.3Gregory JayasuriyaPBSENM Middlesbrough & Cleveland3:55.33:55.02
53:55.6Nathan ReedPBU23MJohn ArcherSunderland/Newcastle Uni3:55.63:55.6
63:56.0Dominic ShawSBSENMStephen ShawNew Marske/Tees Valley Tigers3:56.03:53.63
73:56.3Lewis Timmins SENMLindsay DunnMorpeth3:55.713:48.92
84:06.0Adrian Bailes U20MThomas MillmoreBirtley/Durham Uni3:54.73:53.11
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:01.9Ryan StephensonSBSENMLindsay DunnMorpeth4:01.93:49.87
24:03.2Jed Marshall U20MJohn StephensonGateshead4:02.84:02.8
34:04.2Tom Goulding U20MThomas MillmoreBirtley4:02.434:02.43
44:05.9Jonathan Currie U20MPeter VenusTynedale4:01.33:56.2
54:07.8John Bailey RicePBSENMJohn WoodCity of Sheffield4:07.84:07.8
64:08.8Iain LynnSBSENM City of York/Newcastle Uni4:08.84:06.88
74:13.0Dean Newton U20MStephen ShawNew Marske4:07.854:02.53
84:14.4Jonathan Wilkinson D U23MBryan MackayDurham4:11.04:07.07
94:17.6Philip Winkler U20MMike BatemanMorpeth4:15.14:00.45
104:18.2Michael DawsonSBV35M North Shields Poly4:15.94:07.5
114:32.0Adam Pratt SENMPeter VenusTynedale4:11.84:04.8
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:15.6Conna CarruthersPBU23MThomas MillmoreBirtley4:10.94:10.9
24:16.3Mark SmithPBU17MKenneth JeffersonSunderland4:16.34:01.8
34:17.5Ben CraigPBU20M Sunderland4:17.54:17.5
44:18.1Kate AverySBSENWTony SimmonsShildon/Iona Col4:18.14:15.42
54:19.6John McLeanSBU20M Moorfoot4:19.64:19.14
64:22.6Thomas BrannonSBV45M North Shields Poly/VAA North East4:22.63:46.7
74:23.8Douglas Tickner U23M Derwent Cockermouth/Tyne Bridge4:23.74:19.3
84:24.1Alex Brown U17MLynn CooperHoughton Harriers4:19.34:03.54
94:25.9Ian TownsendPBV35M Swindon Striders4:25.94:25.9
1500m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:25.5Josh AllenPBU15MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)4:25.53:55.75
24:25.9Michael GarrardPBU23M North Shields Poly4:25.94:25.9
34:26.2Ben LambertPBU17M Teesdale4:26.24:10.53
44:27.1Daniel WhittlePBU23M Durham/Leeds Uni4:27.14:27.1
54:29.1Sean Maley V40M North Shields Poly4:28.04:28.0
64:32.6Joshua Cowperthwaite U15MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)4:30.93:51.82
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:37.4Sean MackiePBU15M Sunderland4:35.74:18.1
24:38.8Jamie ReedPBU15MLynn CooperHoughton Harriers4:38.84:12.8
34:39.3Kieran WalkerPBU17MMartin PeevorSedgefield4:35.34:07.62
44:39.7Calum MacDonaldPBU15MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)4:39.74:35.2
54:41.7Olivia MasonPBU13WGraeme MasonBorder4:41.74:20.57
64:50.6Steven JohnsonPBV40M Houghton Harriers4:50.64:46.11
74:58.7Eleanor DaglishSBU17WLynn CooperHoughton Harriers4:55.74:52.1
1500m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:57.9Isabel WherrittPBU15W Middlesbrough (Mandale)4:57.94:57.9
25:01.5Henry Johnson U13MLynn CooperHoughton Harriers4:54.64:00.2
35:09.6Eva Hardie U13WLynn CooperHoughton Harriers5:09.05:03.3
45:10.9Emily Fields U23WStan MarkleyMiddlesbrough (Mandale)5:00.14:57.44
55:14.5Zaynah Aziz U15W Moorfoot/Edinburgh AC4:56.74:56.7
1500m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:07.3Will BellamyPBU13MLynn CooperHoughton Harriers5:07.33:56.96
25:12.1Katie Noble U15WRobin RutherfordDarlington H5:10.65:10.6
35:14.6Tegan Hewitt U13WJanice LawtonGateshead5:05.75:05.7
45:16.1Helen JohnsonPBV35W North Shields Poly5:16.15:16.1
55:18.9Ellie PhillipsPBU13WRobin RutherfordDarlington H5:18.94:49.22
65:27.6Carla Maley V35W North Shields Poly5:26.95:12.4
75:35.3Megan Noble U13WRobin RutherfordDarlington H5:25.35:12.2