Scottish East District Championships External Results
Grangemouth
22-23 May 15

To see full results click here
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500 SM (22 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:01.33Edward Dudgeon U23M  Edinburgh AC/Edinburgh Uni3:54.373:50.63
24:02.31Murray StrainPBSENM  Hunters Bog Trotters/Edinburgh Uni4:02.314:02.31
34:02.79Euan Martin U23M David LothianFalkirk/Glasgow Uni3:57.023:50.42
44:05.35Calum McKenzie SENM Moray AndersonCorstorphine/Aberdeen Uni3:57.03:57.0
54:06.15Cameron StevenPBU17M Jamie BowieLasswade3:56.663:56.44
64:07.99Owen Miller T20/F20 SENM  Dunfermline Track & Field4:03.883:57.35
74:11.39Craig Campbell U23M John LeesInverness/Edinburgh Uni4:08.814:03.18
85:22.61Kenneth HislopPBSENM  Central/Durham Uni5:22.615:22.61
1500 U20M (22 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:13.06Jordan ChapmanSBU20M2Ken HoggAberdeen4:13.064:11.26
24:13.70Dominic O'Hare U20M2David CampbellEdinburgh AC4:05.364:01.46
34:13.75Iain Davies U20M1Derek EastonCentral4:08.823:58.80
44:15.12Jake Thomas U20M2 Livingston4:06.774:01.33
54:16.65Steven MurraySBU20M2Ken HoggAberdeen4:16.654:06.76
64:18.66Bradley ScottPBU20M1 Central4:11.754:03.12
74:23.39Bradley WrightPBU20M3 Team East Lothian4:23.394:23.39
84:38.89Calum GundryPBU20M1 Edinburgh AC4:38.894:38.89
1500 U17M (22 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:07.37Adam ScottPBU17M1Steven DoigFife3:53.323:51.44
24:07.87Sol SweeneyPBU17M2Catriona Helen TavendalePerth Strathtay4:02.303:42.77
34:12.30James DonaldPBU17M2Nigel ReynoldsDundee Hawkhill4:05.433:56.46
44:14.05Anthony AddisonPBU17M2John O'HaraCorstorphine4:08.203:58.66
54:14.35Joe Arthur U17M2 Edinburgh AC3:59.843:58.09
64:19.48James AdamPBU17M1John WandsPitreavie4:14.174:07.38
74:20.93Tyler WhitePBU17M2John WandsPitreavie4:14.74:02.11
84:21.52Aaron OdentzPBU17M2Grant Scott SmithAberdeen4:17.24:08.10
94:23.38Freddie CarcasPBU17M1 Edinburgh AC4:23.383:56.92
104:30.04Mathew Smith U17M2Linda SmithLasswade4:20.963:58.57
114:43.72Matt Dougall U17M1Bruce ScottEdinburgh AC4:17.024:14.49
124:58.90Andrew Mcnair U17M2John WandsPitreavie4:43.684:33.66
1500 U15M 1 (22 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:48.43Finlay RossPBU15M2John O'HaraCorstorphine4:44.954:22.30
24:51.36Levi SweeneyPBU15M2 Perth Strathtay4:51.364:30.53
34:55.46Sam ScobiePBU15M1 Unattached4:55.464:48.35
44:58.46Gavin McWhinney U15M  Fife AC  
55:01.75Ian McWhinney U15M  Fife AC  
65:11.48Ryan DonaldPBU15M1 Dundee Hawkhill5:03.974:24.78
75:13.47Jamie SimpsonSBU15M2 Dundee Hawkhill5:13.474:48.42
85:20.74Arran RobertsonSBU15M1 Pitreavie5:20.745:14.67
95:32.13Ben MacDermid U15M1 Dundee Hawkhill5:28.04:56.93
1500 U15M 2 (22 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:29.35Alex JohnstonPBU15M2John WandsPitreavie4:25.203:57.98
24:29.93Jack GillespiePBU15M2 Aberdeen4:29.934:12.12
34:31.69Robert SparksPBU15M2Ron MorrisonFife4:31.694:04.63
44:36.00Jamie LoganPBU15M2 Gala4:36.004:36.00
54:37.53Magnus TaitPBU15M2Linda SmithLasswade4:37.534:05.47
64:39.77Tom Ireland U15M1 Edinburgh AC4:32.444:11.99
74:46.06Coinneach PetriePBU15M1 Edinburgh AC4:46.064:46.06
84:53.03Cameron Taylor-CameronPBU15M1 Falkirk4:41.374:29.24
94:55.53Kane ElliottPBU15M1William SharpFalkirk4:41.43:46.84
105:09.60Thomas Ross U15M1John O'HaraCorstorphine4:50.24:28.81
1500 U13M (22 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:45.39David AddisonPBU13M2 Corstorphine4:29.684:18.33
24:54.19Hugh MorrowPBU13M2Sandy CameronEdinburgh AC4:47.744:13.26
34:57.62Ethan ElderPBU13M2 Moorfoot4:47.404:23.96
44:59.40Conor GourleyPBU13M1Steven DoigPitreavie4:50.804:27.94
55:06.09Aidan SimpsonPBU13M2Nigel ReynoldsDundee Hawkhill5:06.094:32.41
65:06.34Murray BrownPBU13M2 Falkirk4:59.044:59.04
75:06.45Lewis Watt U13M1 Aberdeen5:00.874:24.98
85:12.27Ben SandilandsPBU13M2Steven DoigFife4:57.754:12.41
95:12.55Matthew LeitchPBU13M2John WandsPitreavie5:12.555:12.55
105:18.61Blair Scott U13M2 Dundee Hawkhill5:08.714:36.06
115:25.45Scott VigrowSBU13M1 Dundee Hawkhill5:25.455:04.7
125:30.48Alastair MarshallPBU13M2 Livingston5:30.484:19.25
135:41.10Muharrem Dilek U13M2 Falkirk5:35.985:33.5
1500 SW (22 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:36.76Gemma CormackSBSENW Joyce HoggAberdeen/Elgin/Robert Gordon Uni4:26.804:26.80
24:40.78Mhairi MacLennanPBU23W John LeesInverness/Edinburgh Uni Hare & Hounds4:38.14:34.75
34:46.52Laura Dunn SENW Laura DunnEdinburgh AC4:25.84:21.46
45:22.81Cath Ferry V40W  Edinburgh AC5:18.945:08.48
1500 U20W (22 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:37.26Annabel SimpsonPBU20W2Steven DoigFife4:36.404:30.74
24:50.63Hannah Addison U20W1John O'HaraCorstorphine4:37.294:31.14
35:06.68Ailsa Cruickshanks U20W1Steven DoigAnster Haddies/Fife5:00.864:59.72
45:10.33Bethany McGregor U20W1Enid JohnstoneEdinburgh AC5:04.315:02.54
55:10.66Niamh ShawSBU20W1 Moorfoot5:02.364:59.05
65:32.07Mhairi Boyle U20W2Steven DoigFife5:22.555:17.2
1500 U17W (22 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:38.31Lauren DicksonPBU17W1Linda SmithLasswade4:37.724:33.94
24:39.80Caitlin ArnottPBU17W2John O'HaraCorstorphine4:39.804:39.58
34:40.48Naomi LangPBU17W1 Aberdeen4:39.604:20.92
44:44.02Zoe BatesPBU17W2Carol SharpEdinburgh AC4:38.524:31.06
54:44.66Kate Gallagher U17W1 Central4:42.434:37.90
64:55.92Clare StewartPBU17W1 Banchory Stonehaven4:48.04:47.41
75:01.06Emily NicholsonPBU17W1Sophie DunnettPitreavie5:01.065:01.06
85:15.50Louise McCullagh U17W1Steven DoigFife4:57.854:47.33
95:17.38Danielle MacDermidPBU17W1 Dundee Hawkhill5:17.385:17.38
105:17.84Eva Prato LunaPBU17W2 Aberdeen5:17.845:17.84
115:19.95Hannah MutchSBU17W2 Aberdeen5:19.955:06.31
125:24.20Fiona GrantSBU17W1 Moorfoot5:15.505:02.1
135:25.87Toni Moore U17W  Unatt  
145:43.71Katy AitkenSBU17W2 Fife5:43.715:21.29
1500 U15W (22 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:48.22Sarah Calvert U15W2 Livingston4:47.234:27.74
24:50.32Eloise Walker U15W2Enid JohnstoneEdinburgh AC4:40.754:23.17
35:05.64Cera Gemmell U15W1Henry MuchamoreTeam East Lothian4:59.44:40.40
45:10.51Jessica MacLeod U15W2John O'HaraCorstorphine5:00.354:50.72
55:15.40Mairi WallacePBU15W2 Moorfoot5:07.685:07.68
65:17.60Bea Winkler U15W1Enid JohnstoneEdinburgh AC5:08.825:01.5
75:26.46Beth Hobbs U15W1 Moorfoot5:20.255:18.63
85:30.02Eilidh BrownPBU15W2 Lasswade5:30.025:29.17
95:30.55Alice RobertsonPBU15W2 Falkirk5:20.755:20.75
105:38.40Cerys Gilbride U15W1 Central5:36.85:22.03
1500 U13W (22 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
15:13.55Emma JohnsonPBU13W1Enid JohnstoneEdinburgh AC/Team East Lothian5:10.54:39.44
25:15.52Kyra Gibb U13W2 Central5:05.394:54.4
35:15.57Jenny Gillanders U13W2 Pitreavie5:05.24:58.56
45:34.23Beth Morrow U13W2 Edinburgh AC5:24.845:18.22
55:59.22Charlotte Morrison U13W2 Lasswade5:37.445:12.6