Lothian Trials
Edinburgh
5 Apr 15
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800 SM
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:00.92Cameron Gilmour U20M Eric FisherEdinburgh AC1:57.181:55.69
22:01.61Todor Rusanov U23M  Edinburgh AC1:59.901:59.90
32:02.17Dominic O'Hare U20M David CampbellEdinburgh AC2:01.661:59.66
42:02.23Thomas OttonPBU20M  Gala2:02.232:02.23
52:07.90Mark MacDermotPBU23M  Edinburgh AC2:07.902:02.73
62:08.19Jamie AndrewPBU23M  Banchory Stonehaven2:07.42:07.4
72:09.08Alastair WhitePBU20M  Livingston2:07.852:03.11
800 U17M
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:07.49Paul Ireland U17M2Eric FisherEdinburgh AC1:59.441:55.80
22:13.65Alex P. BatesPBU17M1Eric FisherEdinburgh AC2:09.832:07.08
32:13.90Callum Tharme U17M1Neil RentonGala2:09.092:04.68
42:14.35Jamie DarlingPBU17M1 Lasswade2:11.402:09.10
52:23.63Lewis Bell U17M1 Gala2:19.962:19.96
62:27.78Fraser Veitch U17M  Chirnside Chasers  
72:29.33Jude Diab U17M1 Edinburgh AC2:23.742:23.74
800 U15M
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:19.86Josh AbbottPBU15M1Stephen RossChirnside/Minster Milers2:15.812:11.36
22:20.43Magnus TaitPBU15M2Linda SmithLasswade2:16.391:58.11
32:23.70Luca Librizzi U15M1 Edinburgh AC2:18.872:09.08
42:24.38Euan Hood U15M2 Moorfoot2:14.121:57.78
52:25.29Rory WilliamsSBU15M1 Chirnside2:25.292:14.38
62:29.18Alasdair BinnsPBU15M2 Stornoway2:20.702:11.68
72:30.48Kane ElliottPBU15M1William SharpFalkirk2:18.281:52.21
82:31.85Joe DonnellyPBU15M1 Team East Lothian2:27.682:06.07
92:39.29Jamie Kinghorn U15M1 Chirnside2:31.032:18.64
102:42.20Evan FrierySBU15M1 Haddington RC/Team East Lothian2:42.202:37.4
112:43.71Leo WeldonPBU15M1 Falkirk2:37.512:36.83
122:45.17Gregor Farrer U15M1 Edinburgh AC2:41.662:28.56
132:47.35Owen McQueeniePBU15M1John O'HaraCorstorphine2:39.832:19.9
142:48.81Jamie ArnottSBU15M2John O'HaraCorstorphine2:48.812:39.20
800 U13M 1
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:19.63Lewis BlairPBU13M2John WandsPitreavie2:14.842:06.50
22:26.20David AddisonSBU13M2 Corstorphine2:18.282:06.62
32:29.13Ethan ElderPBU13M2 Moorfoot2:28.22:03.25
42:30.05Hugh MorrowPBU13M2Sandy CameronEdinburgh AC2:26.52:05.49
52:31.33Oscar OnleySBU13M2 Chirnside2:31.332:18.6
62:34.02Fraser MorrisPBU13M2 Livingston2:29.322:08.86
72:36.28David MorrisonPBU13M2 Stornoway2:26.22:09.09
82:39.71Archie Kemp U13M1 Corstorphine2:37.72:36.13
92:42.63Aodhan FinneganSBU13M2 Stornoway2:42.632:37.04
800 U13M 2
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:45.63Ford MoffatPBU13M1 Edinburgh AC2:42.692:41.79
22:51.03Dylan EdwinPBU13M2 Edinburgh AC2:51.032:51.03
32:51.80John LearySBU13M1 Edinburgh AC2:51.802:39.78
42:53.46Cameron Johnson U13M  Meadowbank  
52:53.72Euan ReidPBU13M  Edinburgh AC2:53.722:53.72
62:55.20Jack MartinPBU13M1 Lasswade2:55.202:55.20
72:55.99Andrew LattoPBU13M1 Team East Lothian/Haddington RC2:55.992:47.87
82:59.26Daniel FennellPBU13M1 Musselburgh2:59.262:59.26
93:00.95Callum Alexander U13M  Lasswade AC  
103:15.92Jack AgarwalaPBU13M1 Haddington RC3:15.923:15.92
800 U11M
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:48.09Findlay Dunbar U11M  Musselburgh2:40.72:40.13
22:49.39Oliver Stewart U11M11 Chirnside2:43.72:36.55
32:51.42Elliot FramePBU11M11 Livingston2:39.192:21.97
42:54.53Frey MacIver U11M  Moorfoot Runners  
52:55.08Cameron Ross U11M10 Corstorphine2:49.62:23.31
63:00.53Ronan Sinclair U11M  Edin. Dev. Squad  
73:01.42Charlie Stewart U11M  Chirnside Chasers  
83:02.80Kyle Taylor U11M  Chirnside Chasers  
93:05.21Daniel Ross U11M  Chirnside Chasers  
103:24.22Sam Donnelly U11M11 Team East Lothian/Musselburgh3:22.403:13.01
800 SW
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:16.43Stephie Pennycook U23W John LeesFife/Edinburgh Uni2:08.62:07.98
22:19.23Hannah AddisonSBU20W John O'HaraCorstorphine2:15.62:12.16
32:23.81Lauren Stoddart SENW Eric FisherEdinburgh AC/Police2:17.392:17.20
42:49.95Sharyn Ramage V50W  Edinburgh AC/Scottish Vets H2:47.352:18.37
800 U17W
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:19.38Zoe BatesPBU17W2Carol SharpEdinburgh AC2:17.252:14.40
22:21.59Zaynah AzizSBU17W1 Moorfoot/Edinburgh AC2:18.012:18.01
32:23.24Carolyn Cameron U17W1 Edinburgh AC2:17.222:17.22
42:24.78Caitlin Arnott U17W2John O'HaraCorstorphine2:15.302:13.52
52:26.76Ailsa InnesPBU17W1 Moorfoot2:23.652:13.84
62:33.66Lauren WilkiePBU17W1 Lasswade2:33.662:32.59
72:34.52Amy Armstrong U17W2 Edinburgh AC2:30.422:29.78
82:56.45Tamzin McQueenieSBU17W2 Corstorphine2:56.452:49.7
800 U15W
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:19.09Olivia Vareille U15W2William DayFalkirk2:10.832:09.49
22:23.96Sarah Tait U15W2Linda SmithLasswade2:19.232:17.74
32:28.14Ishbel Strathdee U15W2 Edinburgh AC2:24.352:19.50
42:28.53Catriona McPheatSBU15W1Jamie BowieTeam East Lothian2:28.532:28.22
52:30.27Rhiannon FaganSBU15W1 Gala2:30.22:29.78
62:33.82Anna Boyd U15W2Enid JohnstoneEdinburgh AC2:26.112:23.22
72:34.31Jessica Hoggarth U15W1Enid JohnstoneEdinburgh AC2:29.92:17.66
82:34.41Sarah DavenportPBU15W1Bruce ScottTweed, Leader, Jed Track2:27.192:24.91
92:39.79Eilidh BrownPBU15W2 Lasswade2:31.482:31.48
102:42.08Lindsey Gilchrist U15W1 Edinburgh AC2:33.612:30.31
112:44.57Amelia CadellPBU15W1 Edinburgh AC2:44.572:44.57
-DNFIona Millington U17W3 Edinburgh AC 2:44.20
800 U13W 1
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:28.52Hannah LittlePBU13W2 Lasswade2:26.62:20.69
22:33.34Lauren BlairPBU13W2Steven DoigPitreavie2:27.162:22.12
32:37.73Emma JohnsonPBU13W1 Edinburgh AC/Team East Lothian2:26.062:16.76
42:38.67Elena McGorumPBU13W2 Border2:38.672:38.67
52:42.98Iona LindsayPBU13W2 Edinburgh AC2:42.982:42.98
62:43.75Beth MorrowPBU13W2 Edinburgh AC2:43.752:33.61
72:51.46Harriet Woodland-Broome U13W1Enid JohnstoneGala2:49.62:31.90
82:53.56Charlie McPhail U13W  Edinburgh AC  
92:56.91Hannah Steel U13W1 Lothian2:50.242:24.78
103:05.68Ishbel GrieveSBU13W2 Corstorphine3:05.682:56.71
800 U13W 2
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:43.97Kaerdy MacDonald U13W2 Lasswade2:41.762:41.76
22:52.19Charlotte MorrisonPBU13W2 Lasswade2:41.392:36.31
33:03.54Mhairi Arnott U13W1David ArnottCorstorphine2:54.52:20.85
43:12.78Isla Taylor U13W1 Chirnside3:04.682:56.81
800 U11W
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:39.53Katie JohnsonPBU11W10 Edinburgh AC/Team East Lothian2:31.622:16.12
23:01.10Madeline Collins U11W  Moorfoot Runners  
33:06.96Zoe MacDonaldSBU11W11 Musselburgh3:06.962:40.90
43:15.13Emily Carrick-Ande U11W  Moorfoot Runners  
53:22.47Kirsten Morris U11W10 Livingston3:18.83:04.65
63:28.01Laura FullerPBU11W10 Chirnside3:28.013:28.01
73:29.74Olivia Anderson U11W10 Edinburgh AC3:04.932:47.9
83:31.54Keira Mooney U11W  Musselburgh AC  
93:33.33Lily Arrundale U11W10Eric FisherEdinburgh AC3:15.202:51.69