BMC Regional Races External Results
Durham
11 May 15
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:52.2Jonathan Cook SENMLindsay DunnWoodford Green Essex Ladies/Northumbria Uni1:48.861:48.65
21:52.5Markhim Lonsdale U17MDavid LowesCrook1:50.581:46.97
31:54.1Andy WilesSBSENMDavid LowesMorpeth1:54.11:50.06
41:54.6Chris ParrSBSENMLindsay DunnGateshead1:53.051:51.53
52:00.0Nick SwinburnSBSENMLindsay DunnMorpeth/Northumberland Fell Runners2:00.01:55.0
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.6Paul White SENMStan MarkleyMiddlesbrough (Mandale)1:52.771:52.77
21:56.3Adrian BailesSBU23MThomas MillmoreBirtley/Durham Uni1:52.941:52.94
31:57.5Sparrow Morley SENMSimon KristiansenSunderland/Newcastle Uni1:57.461:57.4
41:58.0Matthew BaileySBU20MDavid WilkinsonMiddlesbrough (Mandale)/Cleveland Schs1:58.01:54.5
51:59.7Martainn Ramsay U23M City of Norwich1:56.31:53.92
62:00.3Lewis TimminsSBSENMLindsay DunnMorpeth2:00.31:54.40
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.8Ryan Green U20MMike BatemanMorpeth/St. Mary's Uni1:54.731:50.56
21:59.5Robert Torch U23MPhilip TownsendLeeds City/Durham Uni1:56.541:55.93
32:00.4Max PearsonPBU17MPeter VenusTynedale1:58.71:56.1
42:01.3Adam PrattSBSENMPeter VenusTynedale1:56.71:56.7
52:04.4Philip Winkler U20MMike BatemanMorpeth2:02.91:56.56
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.9David RichPBU23MPaul RodenSale Harriers Manchester/Durham Uni1:55.881:55.88
21:59.3Kevin CalvertPBSENMLindsay DunnMorpeth1:59.31:59.3
32:01.9Nathan ShrubbSBSENMLindsay DunnMorpeth/Poole Runners2:01.92:00.7
42:04.1Joe Armstrong U20MJohn StephensonGateshead1:58.51:54.2
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.2Nathan BakerPBU17MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)1:58.11:56.9
22:01.9Andy Graham SENM Durham2:01.601:57.6
32:02.2Mark Smith U20MKenneth JeffersonSunderland1:58.11:54.91
42:04.9Michael Todd U23M South Shields/Northumbria Uni1:59.51:59.5
52:06.2Charlie Race U20MStan MarkleyMiddlesbrough (Mandale)2:05.41:59.5
62:06.6Josh Allen U17MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:00.21:49.85
800m F (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.4Sam GarrattPBU20MStephen ShawNew Marske2:01.12:01.1
22:03.2Harry AllanPBU17MStephen ShawNew Marske1:59.51:59.5
32:04.5Elliot KellyPBU20MMike BatemanMorpeth/Gateshead College2:02.92:02.9
42:05.2Jack BrennanPBU17MJoanne DayHarrogate2:02.061:55.12
52:07.0Alex WoodPBU15MPeter VenusTynedale2:02.21:57.74
800m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:07.9Jacques MauricePBU15MJoanne DayHarrogate2:03.271:53.41
22:08.9Ross Thomas Butcher U20MPhilip HayesNorth Shields Poly2:08.02:07.82
32:09.8Calum MacDonaldPBU17MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:05.232:05.23
42:12.5Oliver Dustin U15MGraeme MasonBorder2:07.31:46.84
52:18.6Gina Rutherford SENWLindsay DunnNorth Shields Poly2:11.392:08.24
800m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:06.9Jamie ReedPBU15MLynn CooperHoughton Harriers2:03.32:00.6
22:10.5Michael GarrardSBU23M North Shields Poly/Newcastle Uni2:10.52:06.3
32:11.2Cameron StainsbyPBU17MGeorge ReidDurham2:05.92:05.9
42:18.3Jason Catterall V40MBryan MackaySedgefield2:15.902:10.6
52:20.2Matthew SmithPBU15M Houghton Harriers2:16.62:16.6
800m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:15.3Jordan RawlinsPBU17MIan WilcockCrook2:15.32:15.3
22:15.7Olivia MasonSBU15WGraeme MasonBorder2:11.42:08.89
32:16.2Ryan StallardPBU15MDavid WilkinsonMiddlesbrough (Mandale)/Cleveland Schs2:09.432:06.3
42:17.3Sophie BurnettSBU20WThomas MillmoreBirtley2:12.42:09.8
800m J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:14.0Ethan HusseyPBU13MAndrew HendersonLeeds City2:14.01:49.78
22:19.3Steph DriscollSBU15W Kendal2:15.182:12.71
32:20.3James SomersPBU15M Middlesbrough (Mandale)2:13.82:08.3
42:22.0Heidi MurraySBU17W Lancaster & Morecambe2:22.02:19.9
52:27.2Zaynah Aziz U17W Moorfoot/Edinburgh AC2:18.012:18.01
800m K (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:19.4Harrison DaglishPBU17MGeorge ReidDurham2:15.12:15.1
22:22.5Henry JohnsonPBU13MLynn CooperHoughton Harriers2:16.41:52.19
32:23.8Lizzie CrambSBU17WDavid MatthewsShildon2:18.92:17.3
42:24.2Rhian Purves U15WColin HaggieGosforth2:17.02:15.2
52:25.8Rebecca MetinPBU23W Newcastle Uni/Royal Air Force2:24.82:16.37
62:29.1Isaac AllenSBU20MBryan MackayDurham2:29.12:22.31
800m L (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:23.6Lucy RobinsonSBSENWPhilip HayesNorth Shields Poly2:15.622:15.6
22:24.1Libby HedgerSBU17WMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:18.42:18.4
32:25.3Elisha Tait U17WKevin FlanneryGateshead2:22.032:18.42
42:25.5Lucy-Erin HunterSBU17WRobin RutherfordDarlington H2:25.32:14.41
52:26.4Hannah KitchenerSBU20WDavid WilkinsonMiddlesbrough (Mandale)2:26.42:22.3
62:32.6Amber Leigh U20WThomas MillmoreBirtley2:21.22:21.2
800m M (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:28.0Rebekah KitchenerSBU17WDavid WilkinsonMiddlesbrough (Mandale)2:28.02:23.47
22:28.7Isobel Chaudhry U15WKevin FlanneryGateshead2:21.802:17.1
32:31.1Eva HardieSBU15WLynn CooperHoughton Harriers2:28.72:20.54
42:32.2Will BellamySBU13MLynn CooperHoughton Harriers2:26.61:55.95
800m N (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:21.9Adam OrdPBU13MGeorge ReidDurham2:14.61:57.62
22:31.9Ava Taperell U13WKevin FlanneryGateshead2:26.642:13.1
32:40.5Rhiannon HedleyPBU13WMike BatemanMorpeth2:27.12:20.99
42:43.4Alannah Browne U15W Gateshead2:30.72:30.7
52:44.8Anna Pigford U13W Houghton Harriers2:34.52:22.35