BMC Regional Races External Results
Durham
22 Jun 15
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.2Adrian Bailes U23MThomas MillmoreBirtley/Durham Uni1:52.941:52.94
21:54.5Paul WhiteSBSENMStan MarkleyMiddlesbrough (Mandale)1:52.771:52.77
31:55.3Alexander BirkettPBU17M Kendal1:55.31:49.65
41:55.9Andy Wiles SENMDavid LowesMorpeth1:54.11:50.06
51:59.2Jonty Rae U23M New Zealand1:57.431:57.43
62:01.1Joshua Schofield U20M City of York1:55.541:55.33
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.9Karl ChallandPBU20M Darlington H1:53.91:53.0
21:57.5Sparrow Morley SENMSimon KristiansenSunderland/Newcastle Uni1:57.461:57.4
31:57.5Declan Neary U20MIan WilcockCity of York1:57.171:52.88
41:58.5David Rich U23MPaul RodenSale Harriers Manchester/Durham Uni1:55.881:55.88
52:02.7Oskar Fraser-Krauss U20MIan WilcockCity of York1:58.561:56.05
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.3Barry MaskellPBU23MJohn StephensonGateshead/Sunderland Uni1:56.31:56.3
21:58.7Adam PrattSBSENMPeter VenusTynedale1:56.71:56.7
31:59.5Chris Thornton SENMAndrew HendersonSkyrac/Sheffield Hallam Uni1:57.351:57.06
42:00.0Marcel Dalee U17MAndy LyonsKingston upon Hull1:59.511:59.51
52:00.4Tom GouldingSBU20MThomas MillmoreBirtley2:00.41:58.1
62:01.2Kevin Calvert SENMLindsay DunnMorpeth1:59.31:59.3
72:01.9Robbie InghamSBU23MStephen John PriestleyKendal/Leeds Beckett Uni2:01.91:58.1
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.7Max PearsonPBU17MPeter VenusTynedale1:58.71:56.1
21:59.6Daniel JohnsonPBU23MJohn StephensonGateshead1:59.61:59.6
32:00.0Thomas KearnsPBU23MThomas KearnsLuton/Durham Uni2:00.01:56.99
42:00.2Joe ArmstrongPBU20MDavid LowesGateshead1:58.51:54.2
52:00.6Joe O'HaraPBU20M Darlington H1:59.41:59.4
62:02.6Sam Garratt U20MStephen ShawNew Marske2:01.12:01.1
72:04.8Michael Hoyle U23M Kendal/Leeds Beckett Uni2:01.651:59.7
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.5Michael ToddPBU23MChris WarnockSouth Shields/Northumbria Uni1:59.51:59.5
22:00.7Michael CameronPBU23MDavid CampbellEdinburgh AC/Durham/Durham Uni2:00.051:58.4
32:01.9Josh AllenPBU17MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:00.21:50.29
42:02.2Alex WoodPBU15MPeter VenusTynedale2:02.21:57.74
52:04.7Jonathan Wilkinson DSBU23MCraig WinrowDurham2:04.72:01.9
62:06.1Sam HancoxSBU23MChristopher WaughMorpeth2:06.12:01.96
72:06.5James Lonsdale U17M Worksop2:02.251:57.36
800m F (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:00.9Kieran HedleyPBU17MMike BatemanMorpeth1:58.31:55.78
22:01.7Kieran ReayPBU23MThomas MillmoreBirtley/Leeds Beckett Uni2:01.71:59.3
32:05.4Ben LambertPBU17M Darlington H2:03.62:03.18
42:05.7Peter JarvisSBU20MIan WilcockCity of York2:05.72:05.33
52:05.9Jamie ReedPBU15MLynn CooperHoughton Harriers2:03.32:00.6
62:06.3Calum MacDonald U17MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:05.232:05.23
72:09.3Karl TaylorSBSENM Morpeth2:09.32:04.4
800m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:05.9Christopher WilkinsonPBU23MBryan MackayDurham/Hull Uni2:05.92:05.9
22:07.6Joshua CowperthwaitePBU15MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:07.61:57.8
32:07.6Oliver DustinPBU15MGraeme MasonBorder2:07.31:49.74
42:08.5Josh FiddamanPBU15MSteven WalkerBlyth/Alnwick2:07.511:56.3
52:09.3Kenny MacPhersonPBV45MKenny MacPhersonTyne Bridge/Cambuslang2:09.32:09.3
62:09.6Ryan Stallard U15MDavid WilkinsonMiddlesbrough (Mandale)/Cleveland Schs2:09.432:06.3
72:11.6Rebecca BurnsSBSENW Pitreavie2:11.62:11.39
800m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:06.6Mark BanksPBSENM Heaton2:03.71:58.10
22:07.7Oscar BrownPBU15MDavid WilkinsonMiddlesbrough (Mandale)2:07.72:07.7
32:10.8Cameron StainsbyPBU17MGeorge ReidDurham2:05.92:05.9
42:12.8Olivia MasonPBU15WGraeme MasonBorder2:11.42:08.89
52:13.6Sophie BurnettPBU20WThomas MillmoreBirtley2:12.42:10.3
800m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:13.5Luke PettitPBU15MDavid WilkinsonMiddlesbrough (Mandale)2:13.52:08.7
22:14.9James SomersPBU15M Middlesbrough (Mandale)2:13.82:08.3
32:15.3Adam OrdPBU13MGeorge ReidDurham2:14.61:57.62
42:16.9Philippa Stone U20WMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:13.52:11.47
52:18.2Harrison DaglishPBU17MGeorge ReidDurham2:15.12:15.1
800m J (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:14.8Leodhais MacPhersonPBU15MSimon KristiansenTyne Bridge/Cambuslang2:14.82:08.03
22:15.6James MattinsonPBU15MGraeme MasonKeswick2:12.92:01.44
32:16.5Dominic MorleyPBU20MPeter VenusTynedale2:16.52:16.5
42:18.4Henry JohnsonPBU13MLynn CooperHoughton Harriers2:16.41:54.8
52:18.9Robert HancoxSBV50MChristopher WaughMorpeth2:18.92:17.9
800m K (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:18.4Libby HedgerPBU17WMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:18.42:18.4
22:22.2Isobel ChaudhryPBU15WKevin FlanneryGateshead2:21.802:17.1
32:23.1Amber LeighPBU20WThomas MillmoreBirtley2:21.22:21.2
42:25.7Elisha Tait U17WKevin FlanneryGateshead2:22.032:18.42
52:32.8Ellie Phillips U15WRobin RutherfordDarlington H2:26.212:21.68
800m L (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:24.1Mark TallonPBSENMMark TallonDarlington H2:20.52:20.5
22:26.6Will BellamyPBU13MLynn CooperHoughton Harriers2:26.61:55.95
32:28.2Skyler BowesPBU13W Border/Cumberland Fell Runners2:28.12:28.1
42:30.7Alannah BrownePBU15W Gateshead2:30.72:30.7
52:31.5Grace VarleyPBU15WKevin FlanneryGateshead2:31.52:27.6
62:41.1Anna Pigford U13W Houghton Harriers2:34.52:23.45
800m M (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:30.0Rhiannon HedleyPBU13WMike BatemanMorpeth2:27.12:21.02
22:33.3Gabriel MorleyPBU15MPeter VenusTynedale2:33.32:33.3
32:36.7William VarleyPBU13MKevin FlanneryGateshead2:36.72:36.7
42:37.1Anna MasonPBU13WGraeme MasonBorder2:33.62:15.38