BMC Regional Races External Results
Durham
6 Jul 15
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:55.1Edward DudgeonSBU23M Edinburgh AC/Edinburgh Uni3:54.373:50.63
23:55.9Jack Robertson U23MDarren MiddletonScarborough/Loughborough Students3:52.803:52.80
33:56.2Jonathan CurriePBU20MPeter VenusTynedale/Birmingham Uni/Edinburgh AC3:56.23:56.2
43:56.6Dominic ShawSBSENMStephen ShawNew Marske/Tees Valley Tigers3:56.63:53.63
53:57.0Calum McKenziePBSENMMoray AndersonCorstorphine/Aberdeen Uni3:57.03:57.0
63:57.2Adrian BailesSBU23MThomas MillmoreBirtley/Durham Uni3:57.23:50.84
73:57.5Gregory JayasuriyaSBSENM Middlesbrough & Cleveland3:57.53:55.02
83:57.9Paul White SENMStan MarkleyMiddlesbrough (Mandale)3:55.053:55.05
93:58.3Russell BestSBSENMStephen ShawNew Marske/Teeside Uni3:58.33:53.54
103:58.6Barry MaskellSBU23MJohn StephensonGateshead/Sunderland Uni3:56.533:56.53
113:59.2Donald MacaulayPBSENMMoray AndersonCorstorphine3:57.123:57.12
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:54.4Markhim Lonsdale U17MDavid LowesCrook3:48.923:48.92
24:04.0Joe ArmstrongPBU20MDavid LowesGateshead4:04.03:53.50
34:04.7Daniel Johnson U23MJohn StephensonGateshead4:00.574:00.57
44:06.3Tom GouldingSBU20MThomas MillmoreBirtley4:06.34:02.43
54:08.2George LowrySBU23M Jarrow & Hebburn4:06.23:59.79
64:08.5Jonathan BainesPBU23MStan MarkleySedgefield4:06.674:06.6
74:09.8Mark SmithPBU20MKenneth JeffersonSunderland4:06.54:01.8
84:10.1Andy GrahamSBSENM Durham4:08.64:06.5
94:12.7Jonathan Wilkinson D U23MCraig WinrowDurham4:09.544:07.07
104:14.0Adam PrattSBSENMPeter VenusTynedale4:06.504:02.23
1500m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:14.7Sam GarrattPBU20MStephen ShawNew Marske4:14.74:14.50
24:15.7Josh AllenPBU17MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)4:09.663:55.75
34:16.1Ben LambertPBU17M Darlington H4:13.694:10.53
44:17.4Sam HancoxPBU23MChristopher WaughMorpeth4:17.44:00.81
54:28.1Ross Thomas Butcher U20MPhilip HayesNorth Shields Poly4:21.14:21.1
64:31.1Michael Todd U23MChris WarnockSouth Shields/Northumbria Uni4:27.94:27.9
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:18.8Jamie ReedPBU15MLynn CooperHoughton Harriers4:18.84:12.8
24:25.1Thomas BrannonSBV45M North Shields Poly/VAA North East4:25.13:46.7
34:25.3Stephie PennycookPBU23WJohn LeesFife/Edinburgh Uni4:24.584:15.94
44:25.9Christopher WilkinsonPBU23MBryan MackayDurham/Hull Uni4:25.94:25.9
54:26.5Oliver DustinPBU15MGraeme MasonBorder4:26.53:48.02
64:28.5Mark BanksPBSENM Heaton4:28.54:11.49
74:28.8Sean Mackie U17M Sunderland4:28.04:18.1
84:34.7Kevin Schenk SENMJohn LeesForres/Stirling Uni4:26.014:21.07
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:35.6Sophie BurnettPBU20WThomas MillmoreBirtley4:35.64:25.69
24:37.1Ryan WatsonPBU15M Sedgefield4:37.14:09.89
34:37.4Leodhais MacPhersonPBU15MSimon KristiansenTyne Bridge/Cambuslang4:37.44:26.25
44:37.6Oscar BrownPBU15MDavid WilkinsonMiddlesbrough (Mandale)4:37.64:37.6
54:38.1Mhairi MacLennanPBU23WJohn LeesInverness/Morpeth/Edinburgh Uni Hare & Hounds4:38.14:34.75
64:39.5Henry JohnsonPBU13MLynn CooperHoughton Harriers4:39.53:57.73
74:41.2James Salt U15M Border4:39.54:35.4
84:41.8Archie LowePBU13MMartin PeevorNew Marske4:41.83:59.37
94:49.5Ethan McGlen U13MJanice LawtonGateshead4:42.54:13.3
105:01.4Matthew WakefieldSBU17MJohn StephensonGateshead5:01.44:48.8
1500m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:44.2Adam OrdPBU13MGeorge ReidDurham4:44.24:10.74
24:45.3James MattinsonPBU15MGraeme MasonKeswick4:43.24:13.95
34:54.1Daniel PaynePBU13MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)4:54.13:53.93
44:54.4Amber LeighPBU20WThomas MillmoreBirtley4:50.754:50.75
54:56.5Will BellamyPBU13MLynn CooperHoughton Harriers4:55.03:56.96
64:57.2Esme Davies U15WDerek HurtonEden Runners4:53.24:40.21
75:02.5Lucy RobinsonSBSENWPhilip HayesNorth Shields Poly5:02.54:53.30
85:02.8Zaynah Aziz U17W Moorfoot/Edinburgh AC4:57.54:56.7
95:03.3Eva HardiePBU15WLynn CooperHoughton Harriers5:03.34:48.76
105:03.6Izaak TaylorPBU13M Durham5:03.64:38.62
1500m G (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:04.4Natasha StephensonPBU13WJanice LawtonGateshead5:04.45:04.4
25:07.4Holly MathesonSBU17WTrevor HopkinsHeaton5:07.44:56.93
35:14.1Lily HardiePBU15WLynn CooperHoughton Harriers5:14.15:09.7
45:17.0Rhiannon Hedley U13WMike BatemanMorpeth5:06.94:53.37
55:20.8Clara DaviesPBU13W Eden Runners/Team North Cumbria5:20.85:20.8
65:22.0Ellie Phillips U15WRobin RutherfordDarlington H5:15.74:49.22
75:27.3Chloe Wellings U15WJanice LawtonGateshead5:21.14:44.94
85:32.8Scarlett NewbyPBU13WGary CurtisBirtley5:32.85:03.08
95:35.3Chloe Fairclough U13WJanice LawtonGateshead5:34.75:27.4