BMC Regional Races External Results
Tipton
23 Jun 15
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.0Niall Geraghty U20M Halesowen1:54.351:54.35
21:57.6Tom HoldenSBSENM Tipton1:57.61:51.18
31:58.2Sam Efiong U20MPeter CoatesHalesowen1:56.571:56.57
41:58.3Will RichardsonPBU20MPeter StewartBirchfield H1:58.31:57.1
51:59.0Adrian Lloyd-Davies U17MStuart HamiltonBridgnorth1:57.651:52.89
62:04.7Matthew Sheen U20MAndrew CarterVale Royal2:01.481:58.64
72:06.3Tom CrowleySBSENM Notts/Birmingham Uni2:06.31:57.63
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.7Luke VinePBU23MDavid PayneTipton1:58.71:58.7
21:59.7Connor JonesPBU20MStephen O'BrienLudlow/Telford AC1:59.71:58.6
31:59.9Marc TurnerSBV40MBrian WorthingtonHalesowen/Coventry Uni/Midland Masters1:58.951:52.46
42:00.5Campbell Menzies U23MIan Anthony MenziesChesterfield/Bath Uni2:00.121:59.12
52:01.0Ryan AshforthPBU17MRobert HughesCannock & Stafford2:01.02:01.0
62:01.8Bikram SinghPBU20MSimon KingTamworth2:01.81:57.67
72:04.0Callum Abberley U15MSimon KingBurton1:59.701:54.45
82:08.3Ismail JamaPBU20M Birchfield H2:08.32:08.3
800m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.3Christopher MelbourneSBSENM Neath/Leamington/Warwick Uni2:02.522:01.75
22:03.7Zack NolanSBU20MPaul HayesSolihull & Small Heath2:03.71:59.45
32:05.2Oliver CarvellPBU15MStuart HamiltonBridgnorth2:04.641:52.69
42:05.7Kieran Clarke U15M Bridgnorth2:05.212:02.94
52:05.8Steve BeardwellSBU23M Yate/Birmingham Uni2:05.81:57.9
62:06.7James RussellSBU20MRobert HughesCannock & Stafford2:03.532:03.53
72:06.8Tom NeylonPBU20M Bromsgrove & Redditch2:06.82:06.3
82:07.4Richard JonesPBSENM Wolverhampton & Bilston2:07.42:07.4
92:08.0Claire Tarplee SENW Solihull & Small Heath/Dundrum South Dublin/Loughb2:06.402:03.29
102:09.0Amrik Gill U20MWilliam Alan WinterLeicester2:05.62:02.77
112:11.5Ben O'Connor U17M Bromsgrove & Redditch2:11.32:11.3
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.1Jacob AnsonPBU20M Tipton2:09.12:09.1
22:09.4Richard BaylissSBV35M Bournville Harriers2:05.72:03.7
32:10.3Joe FairfaxPBU20M Tipton2:10.32:10.3
42:10.7Daniel RobinsonPBV35M BRAT2:10.72:10.7
52:10.8Rob Andrew V50M Royal Sutton Coldfield/Midland Masters2:06.11:53.9
62:12.1Ben PrincePBU15MPeter StewartTipton2:12.11:59.74
72:12.4Thomas Barnes U20MIan Anthony MenziesChesterfield2:11.82:11.8
82:21.4Alexander Johnson U17M Bromsgrove & Redditch2:19.62:15.2
800m E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:15.3Laura MullinSBU17WRoy StowellCharnwood2:13.332:10.24
22:17.8Bryony GunnPBU20WPeter StewartBirchfield H2:17.82:11.2
32:19.2Katie AllenPBSENWEddie CockayneBirchfield H2:19.22:11.02
42:20.5Issy CothamSBU20WJohn AbbissWolverhampton & Bilston2:18.22:16.80
52:20.7Bethan Griffiths SENWAlasdair DonaldsonCardiff2:13.362:11.54
62:22.7Amelia Samuels U15WJohn AbbissWolverhampton & Bilston2:22.52:17.96
72:23.4Katie Farnell U15W Tipton2:20.52:19.7
82:24.1Alice BatteyPBU15W Bromsgrove & Redditch2:24.12:24.1
800m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:25.7Joel HumpagePBU15M Wolverhampton & Bilston2:25.72:25.7
22:25.8Lucy Elcock U15W Bridgnorth2:25.12:25.1
32:28.8Sophie FalshawPBU17W Halesowen2:28.82:28.8
42:29.5Megan NicodSBU17W Bromsgrove & Redditch2:27.22:27.2
52:31.1Rae Nicholls U15WPeter StewartTipton2:28.92:25.1
62:53.3Megan HawleyPBU15WMichael MielczarekHalesowen2:53.32:35.1