Essex Championships External Results
Basildon
10-11 May 08
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800 (10 May)
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
 2:04.37 Paige Haines U20M Newham & Essex Beagles1:53.651:52.17
 2:04.70 Mark Sampford U20M Basildon2:03.632:03.63
 2:05.00 Howard ClarkePBU20MRon DawsonSouthend2:05.002:05.00
 2:05.62 Stephen ShanePBU17M Basildon2:05.622:05.62
 2:05.73 Adam DawsonPBU17M Thurrock2:05.732:05.73
 2:06.09 Harry KingPBU17M Thurrock2:06.092:06.09
 2:06.18 Joseph GillPBU17MMichael WhittakerNewham & Essex Beagles2:04.901:57.38
 2:06.20 Oluwaseyi OnaekoPBU17M Basildon2:06.202:06.20
 2:06.80 Ben BirdPBU17M Chelmsford2:06.802:06.80
 2:07.69 Dan Penfold U17M Orion2:06.182:03.9
 2:08.75 Jamie SolomonPBU17M Harlow AC2:06.12:06.1
 2:09.79 Daniel YaxleyPBU17MJohn StowHarlow AC2:07.341:56.01
 2:13.63 Liam BlaikiePBU15MRichard ThurstonWoodford Green Essex Ladies2:11.861:59.51
 2:13.89 Tommy BowerPBU15MMichael WhittakerNewham & Essex Beagles2:07.441:58.14
 2:15.41 Liam BlaikiePBU15MRichard ThurstonWoodford Green Essex Ladies2:11.861:59.51
 2:16.06 Alex Masterson U15M Essex Schs  
 2:17.00 Alex Masterson U15M Essex Schs  
 2:17.21 Ben Austin U15M Southend2:05.712:05.71
 2:18.98 Alex ShortPBU15MLisa PickeringChelmsford2:18.982:06.5
 2:19.73 Thomas Gifford U15MGarry PorterColchester & Tendring2:15.01:50.94
 2:19.85 Jack PetersSBU15M Essex Schs2:19.852:15.2
 2:20.96 Daniel Lamb U15M Basildon2:19.62:12.81
800 2 (10 May)
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
72:13.49 Kyle AldridgePBU17MRon DawsonSouthend2:11.32:07.56
800 h2 (10 May)
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
62:12.09 Grant WebbSBU17MSteve ReynoldsBasildon2:12.091:59.17
800 (10 May)
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
11:55.74 Ed MesserSBSENM Chelmsford1:55.321:54.71
21:56.26 Tom PhillipsPBU23MArwyn DaviesWoodford Green Essex Ladies/Cardiff Met Uni1:56.261:51.48
31:56.45 Jonathan Long U23M Woodford Green Essex Ladies1:54.731:54.42
41:58.01 Leon GrantPBSENM Woodford Green Essex Ladies1:58.011:58.01
51:59.16 Peter SmalePBU23MRon DawsonSouthend1:58.01:57.37
800 (10 May)
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
12:04.46 Stephen StrangePBU15MSteve ReynoldsChelmsford2:03.911:54.71
22:05.71 Ben AustinPBU15M Southend2:05.712:05.71
32:07.88 Harry GrosePBU15MRon DawsonSouthend2:07.292:06.6
42:09.69 Tommy BowerPBU15MMichael WhittakerNewham & Essex Beagles2:07.441:58.14
52:09.85 Michael PorterPBU15MGarry PorterColchester & Tendring2:09.261:58.66
62:12.16 Darryl WorbeyPBU15M Thurrock2:10.61:58.58
800 h2 (10 May)
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
12:10.61 Stephen StrangePBU15MSteve ReynoldsChelmsford2:03.911:54.71
22:12.64 Darryl WorbeyPBU15M Thurrock2:10.61:58.58
800 h4 (10 May)
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
12:10.72 Harry GrosePBU15MRon DawsonSouthend2:07.292:06.6
22:11.74 Michael PorterPBU15MGarry PorterColchester & Tendring2:09.261:58.66
800 (10 May)
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
11:57.03 David SmaleSBU17MRon DawsonSouthend1:56.401:52.48
21:57.40 Alex CornwellPBU17MRichard ThurstonWoodford Green Essex Ladies1:57.401:53.14
31:58.62 Dale King-ClutterbuckPBU17MSteve ReynoldsBasildon1:58.621:48.10
41:58.93 Antony TaylorPBU17M Basildon1:58.931:58.93
52:01.13 Tom FrithPBU17MRon DawsonSouthend2:01.131:52.13
62:02.51 James WoodleyPBU17M Chelmsford2:01.312:01.31
72:04.47 Paul Scanlan U17MGladys BirdWoodford Green Essex Ladies1:57.861:53.47
82:04.85 Oliver DaveyPBU17M Thurrock2:02.412:02.41
800 h1 (10 May)
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
12:01.01 David Smale U17MRon DawsonSouthend1:56.401:52.48
22:01.31 James WoodleyPBU17M Chelmsford2:01.312:01.31
32:03.60 Ben PhillipsPBU17MGladys BirdWoodford Green Essex Ladies2:01.691:58.14
800 h2 (10 May)
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
11:59.92 Alex Cornwell U17MRichard ThurstonWoodford Green Essex Ladies1:57.401:53.14
22:01.42 Tom FrithPBU17MRon DawsonSouthend2:01.131:52.13
32:04.00 Richard PollittPBU17M Braintree2:02.42:01.6
800 h3 (10 May)
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
12:00.16``Paul Scanlan U17MGladys BirdWoodford Green Essex Ladies1:57.861:53.47
22:00.51``Antony TaylorPBU17M Basildon1:58.931:58.93
32:02.41``Oliver DaveyPBU17M Thurrock2:02.412:02.41
42:03.90``Conor JudgePBU17MLisa PickeringChelmsford2:03.902:03.90
800 h4 (10 May)
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
12:01.51 Dale King-Clutterbuck U17MSteve ReynoldsBasildon1:58.621:48.10
22:03.04 Chris James U17MSteve ReynoldsBasildon1:59.721:53.87
32:03.42 Ryan JudgeSBU17MLisa PickeringChelmsford2:03.422:00.4
800 (10 May)
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
11:50.20 James ShanePBU20MMartin BrownBasildon/Newham & Essex Beagles1:48.611:46.70
21:54.37 Oliver HeeksPBU20MCraig WinrowOrion1:53.991:49.35
31:55.70 Omar MansourPBU20M Woodford Green Essex Ladies1:55.21:53.25
41:58.07 Lloyd Heard U20MJohn HylandColchester & Tendring/Team Cobra1:57.031:54.3
51:59.34 Sean WilsonPBU20M Colchester & Tendring1:59.101:59.10
62:00.42 Matt Bloy U20M Basildon1:55.411:55.31
800 h1 (10 May)
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
11:55.20 James Shane U20MMartin BrownBasildon/Newham & Essex Beagles1:48.611:46.70
21:55.40 Paige HainesSBU20M Newham & Essex Beagles1:53.651:52.17
31:56.00 Omar MansourPBU20M Woodford Green Essex Ladies1:55.21:53.25
41:57.90 Oliver Heeks U20MCraig WinrowOrion1:53.991:49.35
800 h2 (10 May)
PosPerf Name AG CoachClubSBPB 
11:57.70 Matt Bloy U20M Basildon1:55.411:55.31
21:58.40 Lloyd Heard U20MJohn HylandColchester & Tendring/Team Cobra1:57.031:54.3
31:59.10 Sean WilsonPBU20M Colchester & Tendring1:59.101:59.10
42:01.20 Lloyd Peters-HartmanSBU20M Southend1:59.71:57.61