South of England Senior/U20 Championships External Results
Crystal Palace
14-15 Jun 08
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800 (14 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
 2:00.180Max Roberts U23MMartin TarseyBasingstoke & Mid Hants1:59.661:55.93
 2:00.660David Boyce SENM Brighton & Hove1:56.71:56.7
 2:00.760Mark Burchett U23M Worthing/Crawley1:55.151:52.74
 2:02.240Alexander Hookway U20MMark HookwayTonbridge1:59.651:57.77
 2:02.320Robert Heaney U20M Bedford & County/Brunel Uni London/Team Bedfordshi1:53.261:52.05
 2:02.680Lee Coogan U20M Cambridge H1:54.981:54.34
 2:03.250Alex Ferrelly U20M Walton2:02.342:02.34
 2:03.400Josh Moss U20MConrad MiltonStevenage & North Herts/Oaklands Col1:59.951:54.44
 2:03.910Luke Nicholas U20MSteve MannEaling Southall & Middx2:00.841:59.19
 2:04.010Sam Poulton U20MPaul KeebleStevenage & North Herts2:01.141:57.15
 2:25.730Nadine Terry U20W Dartford H2:21.72:18.71
800 h1 (14 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
11:54.0066Daniel Poulton U23M Stevenage & North Herts1:52.671:52.67
21:54.440Ben Scarlett U23MChris NewmanSwindon/Loughborough Students/Medway & Maidstone1:48.791:47.88
31:55.3239Ed MesserSBSENM Chelmsford1:55.321:54.71
41:55.8833Matt PeelPBSENM Crawley1:54.151:54.15
51:56.6213Daniel RyanSBSENM Blackheath & Bromley/Loughborough Students1:56.621:53.52
61:58.485Martin RowePBV35MMike FleetCroydon1:58.481:58.48
800 h2 (14 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
11:58.400Daniel Stepney U23MJon BiggBrighton Phoenix/Brighton Uni1:52.531:49.98
21:58.540James Phillips U23M Ashford AC/Synergy/Loughborough Students1:57.341:53.8
31:59.220Tim Alexander SENMChris NewmanMedway & Maidstone1:51.781:48.61
800 h3 (14 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
11:55.960Ben Wiffen SENMKenneth PikeTonbridge/St. Andrews Uni1:49.821:49.24
21:56.230Joe Van Der Toorn U23M Belgrave1:52.691:51.48
31:56.500Dave McKinlay SENM Blackheath & Bromley1:55.021:54.27
41:56.6418Mark BurchettPBU23M Worthing/Crawley1:55.151:52.74
51:59.690Jonathan Slade U23M Team Southampton1:53.991:52.02
800 h4 (14 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
11:57.300Richard Larsen U23M Bracknell AC1:52.261:52.2
21:58.640Joe Durrant U23M Cambridge H/Birmingham Uni1:49.751:48.37
31:59.160Jonathan Long U23M Woodford Green Essex Ladies1:54.731:54.42
41:59.53 Jason McDonaldPBSENM Woodford Green Essex Ladies/Australia1:56.841:56.84
800 s1 (14 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
11:55.840Joe Durrant U23M Cambridge H/Birmingham Uni1:49.751:48.37
21:55.950Ben Scarlett U23MChris NewmanSwindon/Loughborough Students/Medway & Maidstone1:48.791:47.88
31:56.850Daniel Poulton U23M Stevenage & North Herts1:52.671:52.67
41:57.143Daniel Stepney U23MJon BiggBrighton Phoenix/Brighton Uni1:52.531:49.98
51:57.470Tim Alexander SENMChris NewmanMedway & Maidstone1:51.781:48.61
61:58.410Ed Messer SENM Chelmsford1:55.321:54.71
71:59.270Matt Peel SENM Crawley1:54.151:54.15
81:59.570Martin Rowe V35MMike FleetCroydon1:58.481:58.48
800 s2 (14 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
11:54.1064Richard Larsen U23M Bracknell AC1:52.261:52.2
21:55.080Joe Van Der Toorn U23M Belgrave1:52.691:51.48
31:55.590Ben Wiffen SENMKenneth PikeTonbridge/St. Andrews Uni1:49.821:49.24
41:55.9227Dave McKinlay SENM Blackheath & Bromley1:55.021:54.27
51:57.020Jonathan Long U23M Woodford Green Essex Ladies1:54.731:54.42
61:57.860James Phillips U23M Ashford AC/Synergy/Loughborough Students1:57.341:53.8
71:58.630Daniel Ryan SENM Blackheath & Bromley/Loughborough Students1:56.621:53.52
800 h1 (14 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
11:57.400Adam Moore U20M Bracknell AC1:50.691:50.69
21:57.480Michael Di Laura U20M Worthing1:53.001:50.69
31:58.090Paige Haines U20M Newham & Essex Beagles1:53.651:52.17
41:59.100Luke Disney U20M Enfield & Haringey/Brighton Uni1:56.781:56.78
52:00.410Antony Taylor U17M Basildon1:58.931:58.93
800 h2 (14 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
12:01.720Tim Burt U20MCraig WinrowAshford AC1:52.101:50.47
800 h3 (14 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
11:58.620Matthew Sullivan U20MGeorge GandyShaftesbury Barnet1:53.051:52.17
21:58.760Chris Haines U20M Medway & Maidstone1:54.741:53.43
31:58.810Matthew Loveridge U20M Guernsey/Channel Islands1:57.681:55.05
41:59.070Alex JacksonPBU20M Epsom & Ewell1:58.211:56.51
52:01.850George Kemp U20M Bedford & County1:59.601:57.9
62:01.895Owen ThomasPBU20M Croydon2:01.892:01.89
800 h4 (14 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
11:57.900Matt Grant U20M South London1:54.901:52.79
21:57.900Oliver Heeks U20MCraig WinrowOrion1:53.991:49.35
31:57.980Dan Pidgeon U20MNeil EnglandSwindon1:56.261:55.6
41:58.040Lloyd Heard U20MJohn HylandColchester & Tendring/Team Cobra1:57.031:54.3
51:58.680Michael Goodwin U20M Bedford & County1:56.181:55.66
800 s1 (14 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
11:55.610Adam Moore U20M Bracknell AC1:50.691:50.69
21:55.720Robert Heaney U20M Bedford & County/Brunel Uni London/Team Bedfordshi1:53.261:52.05
31:55.9132Lee CooganPBU20M Cambridge H1:54.981:54.34
41:56.110Michael Di Laura U20M Worthing1:53.001:50.69
51:56.4616Tim Burt U20MCraig WinrowAshford AC1:52.101:50.47
61:57.540Lloyd Heard U20MJohn HylandColchester & Tendring/Team Cobra1:57.031:54.3
71:57.760Michael GoodwinSBU20M Bedford & County1:56.181:55.66
81:58.520Dan Pidgeon U20MNeil EnglandSwindon1:56.261:55.6
800 s2 (14 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
11:54.220Paige HainesSBU20M Newham & Essex Beagles1:53.651:52.17
21:55.420Matthew Sullivan U20MGeorge GandyShaftesbury Barnet1:53.051:52.17
31:56.1523Oliver Heeks U20MCraig WinrowOrion1:53.991:49.35
41:57.069Matt GrantPBU20M South London1:54.901:52.79
51:58.215Alex JacksonPBU20M Epsom & Ewell1:58.211:56.51
61:58.640Luke Disney U20M Enfield & Haringey/Brighton Uni1:56.781:56.78
71:58.800Matthew Loveridge U20M Guernsey/Channel Islands1:57.681:55.05
800 h1 (14 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
12:11.820Claire Nichols SENW Woking/Team Southampton2:05.972:05.97
22:12.810Philippa Aukett SENWMike BaxterShaftesbury Barnet/Bristol Uni2:08.602:03.07
32:13.210Clementine Adams SENW Aldershot, Farnham & District2:08.002:08.00
42:15.3082Kimberley GoodallPBSENW Guernsey/Channel Islands2:15.302:15.30
52:15.7672Nikki SilvaSBSENWBrian HopkinsHerts Phoenix2:15.762:11.49
62:18.3446Helen Taczynski SENWDavid SmithColchester & Tendring/Chelmsford2:16.632:13.71
72:19.2342Nathalie WarrenPBSENW Walton2:19.232:19.23
800 h2 (14 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
12:13.290Ellie Meadows SENW Basildon/Shaftesbury Barnet2:05.912:05.75
22:13.810Sara Luck U23WFrank HorwillHavering/London Uni2:11.402:11.40
32:14.210Michaela Mayor SENWRoger WilliamsHillingdon/Belgrave2:07.392:04.47
42:14.9880Natalie Weir U23WDavid SunderlandLoughborough Students2:13.732:10.50
52:15.2078Elaine Rayner U23W Blackheath & Bromley/Brunel Uni London2:15.022:08.11
62:18.6548Katie SilvaPBSENW Channel Islands2:18.652:18.65
72:21.9011Georgina Neame U23W Basingstoke & Mid Hants2:19.392:19.39
800 h1 (14 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
12:13.930Lucy Dowsett U20WBud BaldaroCambridge & Coleridge/Team Cambridgeshire2:08.892:06.35
22:14.5184Kathrine FoySBU20W Woodford Green Essex Ladies2:14.022:12.79
32:18.0954Hannah PollakPBU20WSteve MannEaling Southall & Middx2:18.092:14.80
42:24.280Sorrel Hunter U20W Ashford AC/Birmingham Uni2:22.92:22.0
800 h2 (14 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
12:15.840Lucy Yates U20WGeorge HarrisonShaftesbury Barnet2:09.892:06.21
22:17.190Jo Hunter U20W Vale of Aylesbury/Notts2:15.142:14.04
32:21.1118Denise Dignum U20W Basildon2:18.02:16.46
42:21.7112Nikki Twine U17W Basildon2:19.832:19.83
52:23.470Chantelle Bazzoni U20W Shaftesbury Barnet2:22.902:22.90